2021-09-10

Taryfikator mandatów 2021 - ile kosztują przewinienia na drodze?

Krótki przewodnik po wysokościach mandatów za różne przewinienia - bądź na bieżąco! 

Taryfikator mandatów 2021 - ile kosztują przewinienia na drodze?

Dane statystyczne Komendy Głównej Policji jednoznacznie wskazują, że z roku na rok liczba nałożonych mandatów za naruszenia w ruchu drogowym rosną. W 2020 roku policjanci łącznie zanotowali 2 mln 587 tys. przewinień na drodze. Z jakimi karami możesz mieć do czynienia? Sprawdzamy, jak wygląda taryfikator mandatów i punktów karnych 2021.

Taryfikator mandatów 2021 a zmiany w prawie

W 2020 roku pojawił się obowiązek jazdy na suwak, która teraz jest już codziennością. Nie wszyscy kierowcy jednak dostosowują się do tej zmiany. W taryfikatorze mandatów przewidywana jest za to kara w wysokości od 50 do 500 złotych. Kolejną nowością w 2020 roku był korytarz życia. Polega to na stworzeniu bezpiecznej drogi dla karetki, straży pożarnej czy radiowozu. Za nieodpowiedzialne zachowanie kierowcy w szczególnych sytuacjach na drodze, czyli blokowanie przejazdu służb, przewiduje się mandat do 500 złotych.

W 2021 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące ruchu drogowego. Wśród nich jest dostosowanie warunków jazdy oraz poruszania się pieszych do nowoczesnych urządzeń, które są coraz popularniejsze w Polsce. Mowa tu oczywiście o hulajnogach elektrycznych. Zmiany w przepisach dotyczą również pierwszeństwa pieszych, którzy wchodzą, a nie znajdują się na przejściu. Zabroniono też korzystania z telefonów i urządzeń mobilnych w momencie przechodzenia przez jezdnię. Aktualnie za brak zachowania szczególnej ostrożności zbliżając się do przejścia dla pieszych, grozi kara od 20 do 500 złotych. Tego wykroczenia nie ma jeszcze w taryfikatorze mandatów, ale już niedługo na pewno się w nim pojawi. 

Pakiet OC i AC - oszczędzaj czas i pieniądze

 • Wiele towarzystw do wyboru,
 • Kompleksowa ochrona Twojego auta,
 • Pełne wsparcie doradców.

Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność podczas zbliżania się do przejścia dla pieszych, a także dostosować się do innych zmian. Wśród nich jest zachowanie większego odstępu pomiędzy swoim samochodem, a pojazdem znajdującym się przed nim na drogach ekspresowych oraz autostradach. Za "jazdę na zderzaku" grozi mandat w wysokości 500 złotych i 6 punktów karnych. Wprowadzono też jedną dopuszczalną prędkość na terenie zabudowanym, zarówno w dzień, jak i w nocy.

Więcej informacji na temat zmian w ruchu drogowym znajdziesz w naszym artykule: Zmiany w przepisach ruchu drogowego od 1 czerwca 2021 - co się zmieniło? Kolejne zmiany są zaplanowane już na koniec grudnia 2021 roku. Dotyczą one wyższych stawek mandatów. Szczegóły proponowanych zmian przez polski rząd znajdziesz w naszym artykule: Droższe OC i wyższe mandaty - od kiedy zmiany dla kierowców? Zastanawiasz się jednak, jak aktualnie wygląda taryfikator mandatów? Sprawdzamy.

Mandat za przekroczenie prędkości

Funkcjonariusze policji nie mają wątpliwości, że nadmierna szybkość pojazdów na drodze jest źródłem wielu stłuczek, kolizji i wypadków. Ile wynosi mandat za przekroczenie prędkości? Aktualny taryfikator przedstawia się następująco:

 • Maksymalnie 50 złotych za przekroczenie prędkości o mniej niż 10 km/h.
 • Od 50 do 100 złotych i 2 punkty karne za przekroczenie prędkości od 11 do 20 km/h.
 • Od 100 do 200 złotych i 4 punkty karne za przekroczenie prędkości od 21 do 30 km/h.
 • Od 200 do 300 złotych i 6 punktów karnych za przekroczenie prędkości od 31 do 40 km/h.
 • Od 300 do 400 złotych i 8 punktów karnych za przekroczenie prędkości od 41 do 50 km/h.
 • Od 400 do 500 złotych i 10 punktów karnych za przekroczenie prędkości powyżej 51 km/h.
ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Uprawnione do tego organy mogą też nałożyć mandat za jazdę z prędkością, która utrudnia ruch innym kierującym. Wynosi on 2 punkty karne i grzywna od 50 do 200 złotych. Warto pamiętać też o innych sytuacjach, które zagrażają bezpieczeństwu ruchu. Mandat można zapłacić również za nagłe hamowanie od 100 do 300 złotych.

Wyprzedzanie na drodze - mandaty

Na przejściu dla pieszych oraz bezpośrednio przed nim, zakazuje się wyprzedzania. W innym razie, funkcjonariusze mogą nałożyć mandat w wysokości 200 złotych. To samo dotyczy przejazdów dla rowerzystów. W taryfikatorze mandatów uwzględniono także naruszenie zakazu wyprzedzania pojazdów przy dojeżdżaniu do wierzchołka oraz zakrętach oznaczonych znakami ostrzegawczymi. Grozi za to 300 złotych kary. Kolejnym częstym wykroczeniem kierowców jest wyprzedzanie na skrzyżowaniu. Mandat, jaki może otrzymać kierowca wynosi 300 złotych.

Niebezpieczne manewry - za co grozi mandat?

Mandaty za prędkość są bardzo często nakładaną karą na kierowców. Jednak nie tylko to jest przyczyną niebezpiecznych sytuacji na drodze. Nawet drobne manewry mogą znacznie utrudnić ruch innym uczestnikom, a także stanowić zagrożenie. Za utrudnianie ruchu podczas cofania grozi od 50 do 200 złotych. Nawet 500 złotych mandatu można dostać za omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Każdy manewr trzeba też zasygnalizować na drodze, aby pozostali uczestnicy mogli się dostosować. Brak takiego sygnału grozi mandatem do 200 złotych.

Kierowcy, którzy zawracają na moście, wiadukcie albo w tunelu pomimo zakazu, zapłacą karę w wysokości 200 złotych. Z kolei mandat za jazdę pod prąd wynosi nawet do 500 złotych, a do tego funkcjonariusze mogą nałożyć 6 punktów karnych. Kolejną sytuacją, która stwarza niebezpieczeństwo na drodze jest zajechanie drogi. Mandat za zmianę zajmowanego pasa ruchu w taki sposób wynosi do 250 złotych. 

Taryfikator mandatów 2021 - punkty

Warto też pamiętać, że grzywna nie jest jedyną karą, jaka może zostać nałożona na kierowcę. Każdy z nich może maksymalnie zgromadzić 24 punkty (co ważne, limit punktów karnych w przypadku młodych kierowców, którzy mają prawo jazdy krócej niż rok jest obniżony do 20). Taryfikator punktów karnych przewiduje wiele przewinień. Które z nich są najbardziej dotkliwe dla kierowców? 10 punktów karnych można otrzymać między innymi za:

 • popełnienie przestępstwa drogowego,
 • prowadzenie samochodu po alkoholu albo innych środków odurzających,
 • omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym,
 • wyprzedzanie na przejściu dla pieszych,
 • przekroczenie prędkości o ponad 51 km/h,
 • wyprzedzanie na przejazdach rowerowych pomimo zakazu.

Mandaty i punkty karne za inne przewinienia

Pamiętaj o tym, aby dostosować prędkość na drodze, ale także zapiąć pasy bezpieczeństwa. Jeśli nie dopilnujesz tego obowiązku, grozi Ci mandat do 100 złotych. Kiedy podróżujesz z dziećmi, konieczny jest fotelik. Za to także możesz otrzymać mandat w wysokości 150 złotych. Kierowca nie może też korzystać z telefonu podczas jazdy, bo grozi za to do 200 złotych mandatu.

W wyjątkowych sytuacjach konieczne jest użycie sygnałów dźwiękowych lub świetlnych, w ramach ostrzegania innych uczestników ruchu. Jeśli będziesz tego nadużywać, grozi Ci mandat 100 złotych. Z kolei za jazdę wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych nakłada się karę 250 złotych.

Kary za brak OC również rosną!

Pamiętaj o tym, że jeśli rośnie minimalna płaca brutto w danym roku, podwyższa się też kwota za brak OC. Kary sięgają nawet kilku tysięcy złotych, dlatego nie warto podejmować takiego ryzyka, nie wspominając już o ochronie podczas wypadku czy stłuczki. Jeśli chcesz maksymalnie zaoszczędzić na OC, skorzystaj z kalkulatora online i porównaj oferty od wielu towarzystw ubezpieczeniowych.

Kupuj OC taniej

Zapoznaj się z działaniem naszego kalkulatora online, zadzwoń do doradcy albo odwiedź placówkę najbliżej Twojego miejsca zamieszkania.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku