2024-03-13

Jaki mandat można otrzymać za brak świateł w samochodzie?

Sprawdź, co grozi za brak wymaganego oświetlenia w samochodzie.

Jaki mandat można otrzymać za brak świateł w samochodzie?

Niedziałające reflektory w aucie mogą doprowadzić do wysokiego mandatu lub zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Przepisy są surowe dla tych, którzy bagatelizują sprawę. Brak świateł w samochodzie to nie tylko mandat czy punkty karne dla kierowcy, ale także realne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Taki pojazd jest z technicznego punktu widzenia niesprawny. Co grozi za brak oświetlenia tablicy rejestracyjnej lub innych świateł w aucie? Czym kończy się ich nieprawidłowe używanie i jakie kary grożą kierowcy? Więcej dowiesz się z tego artykułu!

Najważniejsze informacje:

 • W 2024 roku zmienił się taryfikator mandatów. Wzrosły stawki za przewinienia drogowe. Brak świateł w samochodzie także karany jest surowo.
 • Jazda bez świateł jest niebezpieczna i stwarza zagrożenie w ruchu drogowym.
 • Policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu, jeśli brak świateł jest spowodowany usterką techniczną, której nie da się usunąć podczas kontroli.
 • Mandat można otrzymać nie tylko za brak wymaganych świateł, ale także za ich nieprawidłowe używanie oraz za brudne lub zaparowane reflektory.
 • Mandat za brak świateł w nocy jest wyższy. Kierowca otrzyma też więcej punktów karnych.
 • Światła w pojeździe należy włączać zawsze, gdy jest to wymagane przepisami lub gdy warunki atmosferyczne ograniczają widoczność.

Oświetlenie w pojeździe – co mówią przepisy?

Jazda z włączonymi światłami przez całą dobę (od świtu do zmierzchu) stanowi w Polsce obowiązek. Pojazd musi ponadto być wyposażony w działające światła stopu, kierunkowskazy oraz oświetlenie dodatkowe. Niedziałające reflektory mogą stanowić przesłankę do zatrzymania dowodu rejestracyjnego lub wystawienia mandatu przez policję. Przepisy dotyczące używania świateł w pojazdach określa ustawa Prawo o ruchu drogowym:

 • Kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania od zmierzchu do świtu, a także w ciągu dnia w warunkach zmniejszonej widoczności. W warunkach normalnej widoczności, zamiast świateł mijania, można używać świateł do jazdy dziennej.
 • Kierujący pojazdem może używać świateł drogowych (potocznie nazywanych długimi), jeżeli nie oślepia innych kierujących na nieoświetlonych drogach. Zwiększają one widoczność nawet do 200 metrów.
 • Świateł przeciwmgielnych przednich można używać w warunkach zmniejszonej widoczności spowodowanej mgłą lub opadami atmosferycznymi. Świateł przeciwmgielnych tylnych można używać tylko wówczas, gdy przejrzystość powietrza zmniejsza widoczność poniżej 50 metrów (np. z powodu mgły lub silnych opadów atmosferycznych).
 • Świateł awaryjnych można używać tylko w celu ostrzeżenia innych uczestników ruchu o niebezpieczeństwie. Nie wolno używać ich zamiast świateł mijania lub drogowych.

Dlaczego jazda bez świateł jest niebezpieczna?

Jazda bez świateł znacznie zmniejsza widoczność poruszającego się samochodu, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych. Może to doprowadzić do przeoczenia nadjeżdżającego pojazdu, co często kończy się poważną kolizją lub wypadkiem. Widoczność na drogach dodatkowo ograniczają drzewa i inne przeszkody.

Najbardziej niebezpieczna i nieodpowiedzialna jest jazda bez świateł w nocy. Powoduje nie tylko słabsze widzenie drogi przez kierowcę, ale także sprawia, że auto jest niemal niewidzialne dla innych uczestników ruchu – zwłaszcza pieszych. Skutkiem takiej jazdy może być wypadnięcie z drogi, najechanie na przeszkodę czy potrącenie pieszego. Już sam brak jednego z reflektorów może powodować problemy – utrudnia bowiem rozpoznanie kategorii i wielkości nadjeżdżającego pojazdu.

Niesprawne światło stopu czy kierunkowskaz również mogą przyczynić się do sporych problemów na drodze. Inni kierowcy nie uzyskują wówczas informacji o planowanych manewrach, co prowadzi do poważnych konsekwencji. Dlatego tak ważne jest regularne sprawdzanie wszystkich reflektorów w pojeździe. Dzięki temu unikniemy nie tylko wypadku, ale także wysokiego mandatu, punktów karnych za brak świateł i zatrzymania dowodu rejestracyjnego.

Czytaj także: Bezpieczeństwo rowerzystów i pieszych po zmroku.

Brak świateł w samochodzie – jaki mandat grozi kierowcy?

Sprawdźmy, jakie konsekwencje grożą kierowcy za brak wymaganych świateł w pojeździe w określonym przypadku:

 • Mandat za brak świateł stopu – 300 zł i 4 punkty karne.

Inne konsekwencje:

Poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Brak świateł stopu utrudnia jadącym z tyłu pojazdom odpowiednią reakcję na hamowanie. Policja może zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu, jeśli usterka świateł stopu nie zostanie naprawiona na miejscu. W przypadku kolizji spowodowanej takim zaniedbaniem kierowca zostanie pociągnięty do odpowiedzialności prawnej.

 • Mandat za brak świateł mijania – 100 zł i 2 punkty karne (w dzień); 200 zł i 4 punkty karne (w nocy lub w tunelu).

Inne konsekwencje:

Brak świateł mijania może stwarzać niebezpieczeństwo, ponieważ poważnie ogranicza widoczność drogi i innych uczestników ruchu. W tym wypadku również policja ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu, jeśli usterka nie zostanie naprawiona na miejscu. W przypadku kolizji spowodowanej brakiem użycia świateł mijania kierowca zostanie ukarany prawnie i finansowo.

 • Mandat za brak świateł w nocy – j.w.: 200 zł i 4 punkty karne (dotyczy także tunelu). Jazda bez świateł w nocy jest wyjątkowo niebezpieczna, co zwiększa zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dlatego zawsze włączaj światła mijania lub do jazdy dziennej od zmierzchu do świtu, a także w ciągu dnia w warunkach zmniejszonej widoczności!
 • Mandat za brak świateł pozycyjnych jest taki sam jak za brak świateł mijania, czyli: 100 zł i 2 punkty karne w dzień; 200 zł i 4 punkty karne w nocy lub w tunelu.

Warto pamiętać, że światła pozycyjne są obowiązkowe podczas postoju na poboczu drogi poza obszarem zabudowanym w warunkach niedostatecznej widoczności. Ich brak może stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, ponieważ utrudnia jego innym uczestnikom dostrzeżenie zaparkowanego pojazdu.

 • Brak świateł przeciwmgielnych – mandat może grozić w dwóch sytuacjach:
 • a) używanie ich przy dobrej widoczności: 100 zł + 2 punkty karne;
 • b) niewłączenie świateł przeciwmgielnych, gdy wymaga tego ograniczona widoczność: 200 zł + 2 punkty karne.

Oznacza to, że za sam brak świateł przeciwmgielnych nie można dostać kary. Mandat zostanie wymierzony tylko w przypadku ich nieprawidłowego używania. Warto pamiętać, że światła przeciwmgielne przednie stosuje się od zmierzchu do świtu na drogach krętych, oznaczonych odpowiednimi znakami, nawet przy normalnej widoczności. Natomiast światła przeciwmgielne tylne powinny być używane wyłącznie wtedy, gdy widoczność na drodze spada poniżej 50 metrów. Istotne jest również, by wyłączyć je, jeśli warunki się poprawią, aby nie oślepiać innych kierowców

 • Mandat za brak oświetlenia tablicy rejestracyjnej – od 20 do nawet 500 zł. Na taką samą grzywnę narażasz się, jeśli świadomie lub nieświadomie zakrywasz światła, urządzenia sygnalizacyjne i inne oznaczenia identyfikacyjne pojazdu.

Warto wiedzieć!

Mandat w wysokości od 50 do 200 zł oraz zatrzymanie dowodu rejestracyjnego grozi także za używanie żarówek LED niezgodnie z przepisami. Stosowanie ledowych zamienników żarówek halogenowych jest w Polsce nielegalne. Są one zbyt mocne, co często prowadzi do oślepienia kierowców jadących z naprzeciwka. Oświetlenie LED może być używane wyłącznie w reflektorach z homologacją, czyli w autach, w których zostało ono fabrycznie zamontowane.

Jak uniknąć mandatu za brak świateł w aucie?

Odpowiednie oświetlenie w pojeździe to warunek bezpieczeństwa na drodze. Jeśli policja zauważy niedziałający reflektor, natychmiast zatrzyma Cię do kontroli. Aby uniknąć mandatu za brak świateł w samochodzie, należy regularnie sprawdzać wszystkie reflektory i utrzymywać pojazd w czystości. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zachować prawidłowe funkcje oświetlenia w aucie:

 • 1
  Sprawdzaj wszystkie światła w swoim pojeździe regularnie, najlepiej co tydzień, a także przed każdą dłuższą podróżą. Upewnij się, że wszystkie reflektory działają poprawnie: światła przednie, tylne, stopu, kierunkowskazy, przeciwmgielne oraz oświetlenie tablicy rejestracyjnej.
 • 2
  Reflektory mogą z czasem stać się matowe lub mocno zanieczyszczone, co znacznie zmniejsza ich skuteczność. Jedynie ich regularne czyszczenie zapewni Ci maksymalną widoczność na drodze. Możesz to zrobić przy użyciu specjalnych preparatów do czyszczenia reflektorów dostępnych w sklepach motoryzacyjnych.
 • 3
  Jeśli zauważysz, że któreś ze świateł przestało działać, natychmiast wymień żarówkę. Nie warto odkładać tego na później! Zawsze możesz też wozić w aucie zapasowe żarówki, aby w razie potrzeby móc szybko dokonać wymiany.
 • 4
  Nieprawidłowo ustawione reflektory mogą nie tylko zmniejszać Twoją widoczność, ale również oślepiać innych kierowców, co także może skutkować mandatem. Jeśli masz wątpliwości co do ustawienia świateł, udaj się do serwisu, by dokonać właściwej regulacji.
 • 5
  Zawsze zwracaj uwagę na warunki pogodowe. Mgła, zadymienie czy intensywny deszcz mogą wymagać użycia świateł przeciwmgielnych. Upewnij się zatem, że wiesz, kiedy i jak ich używać, aby nie narazić się na mandat.

Sprawdź też inne artykuły dotyczące mandatów w 2024 roku:

Nie ryzykuj mandatem – ubezpiecz auto!

Brak wymaganego światła w samochodzie to nie jedyna przyczyna, dla której policja może zatrzymać pojazd do kontroli. Wyższe stawki mandatów powinny skłonić kierowców do większej ostrożności na drodze i troski o przepisy. W 2024 roku wzrosły także kary za brak OC. Dlatego nie ryzykuj – sprawdź aktualne propozycje polis komunikacyjnych i wykup potrzebną ochronę zdalnie. Znalezienie najlepszych i najtańszych ofert ubezpieczenia pojazdu ułatwi Ci nasza intuicyjna porównywarka OC i AC.

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

 • 1
  Czy za brak światła można stracić dowód rejestracyjny?

  Tak, ponieważ pojazd jest wówczas niesprawny z technicznego punktu widzenia i zagraża bezpieczeństwu w ruchu drogowym, przez co nie może dalej w nim uczestniczyć. Często w tej sytuacji podczas kontroli drogowej, kierowca musi naprawić światło w obecności policjanta. Jeśli jednak stwierdzi on niesprawność reflektora lub inną usterkę, której nie będzie można wyeliminować na miejscu, zostanie zatrzymany dowód rejestracyjny, a właściciel będzie musiał odholować auto do warsztatu, naprawić dysfunkcję oraz udać się na badania diagnostyczne, aby odzyskać dowód rejestracyjny.

 • 2
  Czy można dostać mandat za mruganie światłami?

  Tak. Przepisy prawa klasyfikują mruganie światłami jako wykroczenie, za które można dostać mandat.

 • 3
  Czy za zaparowane lampy jest możliwy mandat?

  Tak, za jazdę z zaparowanymi lub brudnymi lampami w aucie można otrzymać mandat. Taki reflektor może  bowiem znacząco ograniczać widoczność kierowcy oraz innych uczestników ruchu drogowego. Przepisy wymagają, aby wszystkie światła w pojeździe były widoczne i czyste, aby zapewnić optymalny poziom bezpieczeństwa na drodze. Z tego powodu, jeśli policja zauważy zaparowane lampy podczas kontroli drogowej, może nałożyć mandat.

Oceń artykuł

5.00
(3)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku