2023-11-23

Bezpieczeństwo rowerzystów i pieszych po zmroku

Jazda rowerem po zmroku? Wieczorny spacer? Sprawdź, jak bezpiecznie dotrzeć do celu!

Bezpieczeństwo rowerzystów i pieszych po zmroku

Poruszanie się ulicą po zmierzchu zawsze stwarza dodatkowe zagrożenie. Widoczność jest wówczas bardzo ograniczona, a piesi i rowerzyści stają się mniej widoczni dla innych uczestników ruchu. Jazda rowerem bez świateł oznacza zwykle mandat w przypadku kontroli przeprowadzonej przez policję lub straż miejską.

Czy jednak zawsze jesteśmy zobowiązani do posiadania określonego typu świateł i elementów odblaskowych? Jak wygląda sytuacja w przypadku pieszych? Z tej porady dowiesz się, co mówią o tym przepisy i jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze po zmroku.

Jakie jest obowiązkowe wyposażenie roweru?

Zanim przejdziemy do wyjaśnienia, jak powinna wyglądać bezpieczna jazda rowerem po zmroku, warto przybliżyć kwestię obowiązkowego wyposażenia jednośladu. Reguły te określa ustawa Prawo o ruchu drogowym art. 66 ust. 1 pkt 1. Każdy rowerzysta poruszający się po drogach publicznych musi zaopatrzyć swój jednoślad w następujące elementy:

  • Co najmniej jeden sprawnie działający hamulec;
  • Urządzenie wydające ostrzegawczy sygnał dźwiękowy (dzwonek);
  • Co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (z przodu);
  • Co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt (z tyłu);
  • Co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej.

Dodatkowo, w celu zwiększenia swojego bezpieczeństwa po zmroku, możesz wyposażyć swój rower w:

  • przednie światło odblaskowe (białe),
  • światła odblaskowe na kołach – przynajmniej jedno żółte na koło,
  • światła odblaskowe na pedałach (żółte).

Jazda rowerem po zmroku – przepisy dotyczące oświetlenia

Popularnym przewinieniem, jakiego może dopuścić się właściciel jednośladu, jest jazda rowerem bez świateł. Mandat otrzymamy jednak tylko w przypadku poruszania się bez wymaganego oświetlenia po zmroku. Może on wynieść od 20 do nawet 500 zł w zależności od zastanych braków w wyposażeniu. Przepisy dopuszczają jednak jazdę bez oświetlenia pozycyjnego, jeśli rowerzysta porusza się jednośladem za dnia.

Według aktualnych przepisów jako rowerzysta jesteś zobowiązany do używania wymaganych świateł od zmierzchu do świtu oraz podczas przejazdu tunelem. Podczas deszczu i mgły musisz zachować szczególną ostrożność oraz włączyć światła przednie i tylne. Odblaski do roweru w kolorze czerwonym muszą natomiast być zamontowane z tyłu każdego jednośladu. Jest to element, którego nie powinno się demontować w dzień.

Więcej na ten temat dowiesz się z porady: Nowe przepisy dla rowerzystów w 2023 roku.   

Warto zapamiętać!

Jazda bez wymaganego oświetlenia (obowiązuje od zmierzchu do świtu, a także przy złych warunkach atmosferycznych i w tunelach) jest wykroczeniem, za które możemy zostać ukarani mandatem w wysokości 200 zł!

Jazda rowerem po zmierzchu – jak zadbać o bezpieczeństwo?

Oprócz obowiązkowego wyposażenia roweru ważne jest również to, by Twój jednoślad był sprawny technicznie. Każda usterka czy zepsuty mechanizm w rowerze znacznie obniżają poziom bezpieczeństwa rowerzysty niezależnie od pory dnia, czy widoczności na drodze. Upewnij się także, jak dobrać odpowiedni kask rowerowy. Choć za jego brak nie otrzymasz mandatu, to w wielu przypadkach ratuje on zdrowie i życie cyklisty!

Podczas jazdy rowerem po zmierzchu najlepiej unikać ciemnych ubrań – jasna odzież zdecydowanie poprawi Twoją widoczność. Jeśli masz wadę wzroku, koniecznie zakładaj w trasę okulary lub szkła kontaktowe, a w przypadku stwierdzenia tak zwanej ślepoty zmierzchowej – kontroluj widoczność w określonej aurze i unikaj jazdy nocą (szczególnie w złych warunkach pogodowych).

Pamiętaj, że jazda rowerem po zmroku stwarza niebezpieczeństwo nie tylko dla Ciebie jako rowerzysty, ale także dla innych uczestników ruchu oraz pieszych! Jeśli już musisz poruszać się rowerem przy osłabionej widoczności, koniecznie upewnij się, że nie posiada on żadnych usterek, a Ty jesteś widoczny na drodze. Wszelkie uchybienia techniczne jednośladu mogą bowiem doprowadzić do groźnego zdarzenia. Jak się zachować, gdy dojdzie do takiej sytuacji? Sprawdź poradę: Pierwsza pomoc przy wypadku drogowym.

Ważne!

W celu zapewnienia sobie pełnej ochrony dla cyklisty o każdej porze dnia i roku rozważ też ubezpieczenie rowerowe. Dzięki niemu otrzymasz wsparcie zarówno w obliczu nieszczęśliwego wypadku, jak i kradzieży jednośladu. Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń rowerowych i sprawdź najkorzystniejsze oferty!

Odblaski dla pieszych – nowe przepisy

Już sama jazda autem po zmroku może wydawać się dla wielu z nas bardziej niebezpieczna niż za dnia. Jednak przed realnie trudnym wyzwaniem staje wówczas pieszy! Na drodze po zmroku poza obszarem zabudowanym jest on obowiązany do używania elementów odblaskowych w taki sposób, by inni użytkownicy drogi mogli go dostrzec (chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku).

Według nowych przepisów odblaski dla pieszych to obowiązkowy element, za którego brak grozi mandat. Warto uświadomić sobie w tym miejscu, żekierujący po wyjściu z auta również staje się pieszym, więc jeśli po zmroku opuści on pojazd na drodze (np. po awarii), to także musi poruszać się z odblaskiem/kamizelką (mandat za brak elementu odblaskowego wynosi 100 zł).

Zgodnie z art. 11 ustawy Prawo o ruchu drogowym: „Pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu”. Odblaski zaleca się nosić na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będą one najbardziej widoczne.

Jak bezpiecznie poruszać się po zmroku, będąc pieszym?

Najważniejszymi elementami zapewniającymi bezpieczeństwo po zmierzchu na drodze są odblaski dla pieszych. Mandat to nie jedyny powód, dla którego należy wziąć sobie to do serca. Dobra widoczność na drodze często ratuje życie! Kiedy zaś możemy zostać ukarani jako piesi? Przede wszystkim, jeśli podczas awarii auta opuścimy pojazd poza terenem zabudowanym po zmroku bez kamizelki odblaskowej.

Pieszy może zostać ukarany mandatem w wysokości 100 zł za poruszanie się po zmroku bez elementów odblaskowych. Dzięki nim staje się widoczny dla innych pojazdów już z daleka! Kierowcy nie mają wtedy problemu z zobaczeniem go na ulicy lub chodniku nawet przy bardzo ograniczonej widoczności w nocy. W tym wypadku zgodnie z przepisami elementem odblaskowym może być zarówno świecąca zawieszka, jak i kamizelka odblaskowa.

Warto wiedzieć!

Zgodnie z nowymi przepisami odblaski muszą nosić również piesi prowadzący poboczem rower, skuter, motocykl czy wózek. Elementami odblaskowymi dla pieszych mogą być zaś przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze.

Wykup polisę dla rowerzystów i pieszych w CUK!

Jazda rowerem po zmierzchu bez dostosowania się do przepisów może skończyć się nie tylko mandatem, ale także groźnym wypadkiem. Szczególną ostrożność muszą zachować też piesi poruszający się po zmroku ulicami. Odblaski na rower lub elementy odzieży nie są jednak stuprocentową ochroną przed niebezpiecznym zdarzeniem na drodze.

Jeśli już dojdzie do groźnej w sytuacji drogowej, pomocna może okazać się odpowiednia polisa. Jej dobór ułatwi Ci kalkulator ubezpieczeń na życie. Znajdziesz tam aktualne oferty od wiodących towarzystw, a wybraną polisę wykupisz zdalnie bez wychodzenia z domu!           

Doskonałą propozycją kompleksowej ochrony dla rowerzystów i pieszych jest polisa Bezpieczni w drodze. Nie zwlekaj – już dziś skorzystaj ze strony, aplikacji, infolinii lub przyjdź do najbliższej placówki CUK. Zachęcamy do zakupu polisy w wygodny sposób!      

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

  • 1
    Którą stroną drogi jest najbezpieczniej chodzić?

    Pieszy poruszający się poboczem lub jezdnią jest obowiązany iść lewą stroną drogi. Jeśli jest kilku pieszych, muszą oni podążać jeden za drugim. Na drodze o niskim natężeniu ruchu i w warunkach dobrej widoczności, dwóch pieszych może wyjątkowo iść obok siebie. W przypadku, gdy nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy po zmroku lub w dzień może korzystać z jezdni. Musi jednak pamiętać, by zajmować miejsce jak najbliżej jej krawędzi oraz w razie potrzeby ustąpić miejsca nadjeżdżającym pojazdom.  

  • 2
    Czy trzeba jeździć w kamizelce odblaskowej na rowerze?

    Aby uniknąć mandatu, rowerzysta musi posiadać oświetlenie przednie oraz tylne. Ustawodawca nie przewiduje jednak obowiązku noszenia kamizelki odblaskowej podczas jazdy na rowerze. Warto jednak uświadomić sobie, że mimo braku takiej konieczności, jazda rowerem w nocy w kamizelce uczyni nas bardziej widocznymi dla innych uczestników ruchu, a to z pewnością podniesie nasz poziom bezpieczeństwa na drodze.

  • 3
    Czy na chodniku trzeba mieć odblask?

    Według obowiązujących w Polsce przepisów każda osoba, która porusza się po zmierzchu drogą poza obszarem zabudowanym, musi używać elementów odblaskowych. Z tego nakazu zwolnione są wyłącznie osoby, które poruszają się po zmierzchu chodnikiem lub znajdują się w strefie zamieszkania. Pieszy na drodze po zmroku musi posiadać odblaski również wtedy, gdy prowadzi poboczem rower, skuter, motocykl lub wózek.

Oceń artykuł

5.00
(3)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku