Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

2021-11-09

Przejazd na czerwonym świetle — jakie są konsekwencje?

Mandat za przejazd na czerwonym świetle to często nawet 500 zł!

Przejazd na czerwonym świetle — jakie są konsekwencje?

Pośpiech, celowe przyspieszenie na żółtym świetle, rozkojarzenie to tylko niektóre z powodów, dla których kierowcy przejeżdżają na czerwonym. Grożą za to wysokie kary, a sytuacja bardziej komplikuje się, kiedy dojdzie do stłuczki. Jakie konsekwencje niesie za sobą przejazd na czerwonym świetle? Sprawdzamy.

Mandat za przejazd na czerwonym świetle — ile wynosi?

Jak się okazuje, według danych policji z 2020 roku, przyczyną wypadków drogowych są nie tylko niedostosowanie prędkości do warunków ruchu i nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Kierowcy również nie stosują się do sygnalizacji świetlnej, co było przyczyną 344 odnotowanych wypadków drogowych. Przypomnijmy, że to tylko zanotowane sytuacje, w których byli poszkodowani. 

Zgodnie z prawem, każdy kierowca powinien stosować się do znaków, sygnałów oraz ostrzeżeń, które pojawiają się na drodze. Choć często są one powodem do narzekania kierowców, mają na celu stworzyć odpowiednie warunki do bezpiecznego poruszania się na drodze. W innym razie będzie nałożona surowa kara. Zupełnie tak samo działa przejechanie na czerwonym. Mandat może wynosić od 300 do 500 złotych ze względu na to, że jest to wykroczenie drogowe. Zastanawiasz się jeszcze, ile punktów za czerwone światło otrzymuje kierowca? Na koncie zostanie przypisanych 6 punktów karnych

Ten mandat za przejechanie na czerwonym kierowca otrzymuje wtedy, kiedy miał szansę zatrzymać się na czerwonym, jednak z jakichś powodów tego nie zrobił. Tym samym stanowi on zagrożenie dla innych uczestników ruchu, w tym pieszych, a także kierowców, którzy mają w tym czasie zielone światło.

Czy można dostać mandat za przejazd na żółtym świetle?

Nie zawsze sytuacja jest tak klarowna, aby nałożyć kierowcy mandat za przejazd na czerwonym świetle. Czasem zdarza się, że osoba za kierownicą sama musi zdecydować o tym, czy zatrzymać się na żółtym świetle, czy jechać dalej. Tu najważniejsza jest ocena zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Mocno rozpędzony samochód, który nagle hamuje na żółtym świetle, martwiąc się o przewinienie i mandat, może spowodować poważne zagrożenie i to też jest wykroczenie, z punktu widzenia prawa. Za przejazd na pomarańczowym świetle nie otrzymuje się mandatu, jeśli zatrzymałeś się na sygnalizacji w sposób bezpieczny i prawidłowy, jednak jeśli stworzyłeś zagrożenie na drodze dla innych uczestników i nagle zahamowałeś, możesz otrzymać karę w wysokości od 100 do 300 złotych i 2 punkty karne.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Niestety, są to trudne do oceny sytuacje. Żółte światło powinno przygotować kierowcę do tego, aby zatrzymał pojazd przed sygnalizacją. Z drugiej strony, trudne warunki pogodowe mogą wydłużyć drogę hamowania i stworzyć niebezpieczną sytuację. Z kolei nagłe przyspieszenie także może spowodować zagrożenie i skończy się mandatem. Pamiętaj o tym, że przejazd na żółtym świetle jest warunkowo dozwolony tylko wtedy, kiedy nie można bezpiecznie się zatrzymać.

Uwaga!

Na trasach, które znajdują się poza terenem zabudowanym, znajdziesz znak drogowy, który informuje o sygnalizacji świetlnej. Nie hamuj na ostatnią chwilę, aby nie doprowadzić do kolizji drogowej. Upewnij się, że w okolicy nie znajduje się inny pojazd.

Przykładowo, kierowca jechał z dozwoloną prędkością i z daleka nie zauważył sygnalizacji świetlnej. W ostatniej chwili zobaczył żółte światło i gwałtownie zahamował. Za nim znajdował się pojazd, który musiał skręcić w bok, aby uniknąć stłuczki. Kierowca spowodował sytuację zagrożenia na drodze, co zauważyli funkcjonariusze kontrolujący ruch. Kierowca otrzymał 100 złotych mandatu i 2 punkty karne.

Rejestratory przejazdu na czerwonym świetle

Co ciekawe, mandat za czerwone światło możesz otrzymać nie tylko podczas kontroli policji na drodze. Dzięki nowoczesnej technologii znacznie łatwiej wyłapać wykroczenia kierowców. W Polsce są także specjalne rejestratory przejazdu na czerwonym świetle. W odróżnieniu od fotoradarów nie są one oznakowane. Najczęściej są umieszczone przed sygnalizatorem oraz na nim. Dzięki temu błyskawicznie rejestrują tył samochodu wraz z tablicą rejestracyjną, kiedy przekroczy on linię, przy której powinien się zatrzymać, a także przód samochodu, fotografując twarz prowadzącego auto. Wszystko to trwa ułamek sekundy, a dzięki specjalnym urządzeniom zamontowanym w asfalcie, wiadomo, w którym momencie kierowca przekroczył dopuszczalną linię. 

Z roku na rok takich rejestratorów przejazdu na czerwonym świetle przybywa. Pojawiają się w większych i mniejszych miastach, np. w Szczecinie, Białymstoku, Lublinie, Nowym Sączu, Zabrzu, Płocku, Piotrkowie Trybunalskim czy Miszewie, Polkowicach i Pile. Od czego to zależy? Przede wszystkim od okolicy. Kontrola dostosowania się do sygnalizacji świetlnej nie jest przypadkowa, np. jeśli w najbliższym otoczeniu znajdują się szkoły czy często są popełniane wykroczenia.

Zdjęcia z kamer są wysyłane do centrali, wraz z dokładną datą i godziną zarejestrowania przewinienia. Po jakim czasie przychodzi mandat za przejazd na czerwonym świetle? Funkcjonariusze analizują dokładnie fotografie, a także to, czy doszło do złamania przepisów ruchu drogowego. W związku z tym może przyjść mandat za przejazd na czerwonym świetle po czasie. Procedura jest podobna, jak w przypadku zdjęć z fotoradarów.  

To ważne!

Przykładowo, pan Jan prowadził auto z dozwoloną prędkością, zauważył żółte światło i delikatnie zahamował. Mimo wszystko przejechał na czerwonym świetle i skręcił na skrzyżowaniu. W teorii naraził innych uczestników ruchu, jednak nikogo nie było na pasach, a żaden pojazd nie ucierpiał w wyniku tego przewinienia. Kamera włączyła się automatycznie w momencie, kiedy dozwolona linia została przekroczona, dlatego zarejestrowane fotografie trafiły do policji. Na podstawie numeru tablicy rejestracyjnej, samochód został zidentyfikowany. Pan Jan otrzymał więc po czasie mandat za czerwone światło z kamery.

Kara za przejazd na czerwonym świetle — nie tylko mandat

Ze względu na to, że przejazd na czerwonym świetle uznaje się jako naruszenie przepisów prawa, mogą wyłonić się z tego nieprzyjemne konsekwencje, kiedy dojdzie do stłuczki, kolizji albo wypadku. W przypadku OC poszkodowany otrzyma odszkodowanie. Jeśli spowodujesz kolizję i będziesz ubiegać się o odszkodowanie z tytułu AC, ubezpieczyciel może zmniejszyć kwotę wypłaty świadczenia albo nie wypłacić go wcale. Wszystko jednak zależy od tego, jaki jest zapis w Twojej umowie. Przed podjęciem współpracy z wybranym towarzystwem dowiedz się, jak wygląda sytuacja, w której dojdzie do wykroczenia i stłuczki z Twojej winy. Najważniejsze informacje o tym, kiedy towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności za szkody, znajdują się na liście wyłączeń.

Jaki mandat za czerwone światło dla rowerzysty?

Rowerzyście również może być nałożony mandat za czerwone światło z kamery i w ramach kontroli funkcjonariuszy na drodze. Wynosi on 100 złotych. Pamiętaj, że to nie jest jedyne przewinienie, za które możesz otrzymać mandat. Jeśli rowerzysta nie zatrzyma się przed znakiem STOP albo utrudni ruch, może otrzymać także karę 100 złotych. Z kolei, jeśli będzie korzystać z telefonu, trzymając go w ręku, mandat będzie wynosić 200 złotych. 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Mandat za przejście na czerwonym świetle

Jaka grzywna czeka pieszych za przejście na czerwonym świetle? To również 100 złotych tak jak w przypadku rowerzystów. Niestety, niedostosowanie się do sygnalizacji świetlnej na drodze, może być tragiczne w skutkach. Kierowca może nie zauważyć pieszego, który wchodzi na czerwonym świetle i nie podjąć reakcji. 

Nowe stawki mandatów od grudnia 2021

Przypomnijmy, że od grudnia 2021 roku, funkcjonariusze będą nakładać znacznie wyższe grzywny za wykroczenia. Wśród kar może znaleźć się także mandat za czerwone światło. Na ten moment jest to jedynie plan, ale według niego górna granica mandatów będzie wynosić 5000 złotych, a w przypadku kilku wykroczeń w jednym czasie, nawet do 6000 złotych. Za poważne wykroczenia drogowe, maksymalna kwota to 30 000 złotych. 

Pakiet OC i AC - oszczędzaj czas i pieniądze

  • Wiele towarzystw do wyboru,
  • Kompleksowa ochrona Twojego auta,
  • Pełne wsparcie doradców.

Ponadto, jeśli otrzymasz mandat za czerwone światło, a wraz z nim punkty karne, taka informacja trafi do systemu CEPiK. Do tych danych będzie miało wgląd towarzystwo ubezpieczeniowe, które ocenia ryzyko i ustala indywidualną stawkę za OC/AC. Dla kierowców, którzy jeżdżą bezpiecznie i nie mają na swoim koncie punktów karnych, czekają pozytywne konsekwencje w postaci niższych kosztów. 

Kara za brak OC? Też będzie wyższa!

Od nowego roku będą też wyższe kary za brak OC. Jest to spowodowane wyższą płacą minimalną. Aby nie martwić się o mandaty i kary, pamiętaj o tym, aby kupić obowiązkowe ubezpieczenie. Zrobisz to, nie wychodząc z domu, dzięki pomocy kalkulatora online CUK Ubezpieczenia. Ponadto masz do dyspozycji infolinię oraz dużą liczbę placówek rozmieszczonych w Polsce.

Oceń artykuł

0
(0)