2022-11-15

Sylwester za granicą? Pamiętaj o ubezpieczeniu podróżnym!

Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w czasie wyjazdu?

Sylwester za granicą? Pamiętaj o ubezpieczeniu podróżnym!

Nowy Rok hucznie świętuje się we wszystkich częściach świata. Dla niektórych jest to czas podsumowań i refleksji, dla innych szampańskiej zabawy w domu, na balu, w podróży, na nartach. Jeśli w tym roku nie będziesz oglądać fajerwerków na polskim niebie, sprawdź, jak dobrze wybrać polisę turystyczną, aby czuć się bezpiecznie, wstępując w nowy rok 2023!

Jakie ubezpieczenie na sylwestra za granicą?

W okresie między Świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem wiele osób wyrusza w podróż. Zazwyczaj wystarczy kilka dni urlopu, by cieszyć się przedłużonym wypoczynkiem. Dni wolne od szkoły sprzyjają rodzinnym wyjazdom. Można udać się w upatrzony zakątek Polski lub gdzieś dalej, poza granice kraju, np. na narty w Alpy albo spędzić sylwestra w ciepłych krajach. Jakikolwiek kierunek obierzesz, nie zapomnij zadbać o bezpieczeństwo.

Każdy chciałby, aby wyjazd przebiegł bezproblemowo i przyniósł jedynie pozytywne doświadczenia, jednak różne wypadki mogą się przydarzyć, jak np. poparzenie podczas odpalania fajerwerków, potknięcie w zabawie. Wyjeżdżając za granicę, warto zadbać o dodatkowe ubezpieczenie na wypadek konieczności skorzystania z pomocy lekarskiej. Na taką podróż przyda Ci się polisa turystyczna. W jej podstawowym kształcie zwykle znajdziesz ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance i NNW. NNW,OC w życiu prywatnym i ubezpieczenie bagażu dobierzesz indywidualnie. Polisa zwykle obejmuje teren Europy lub całego świata. Co ważne, ubezpieczenie zawierasz na taki okres, jaki Ci pasuje – wyjeżdżasz tylko na 2 dni? A może na cały tydzień? Zapłacisz tylko za czas, jaki spędzisz za granicą.

W tym szczególnym okresie, kiedy powitaniu Nowego Roku często towarzyszy alkohol, a osoby nawet stroniące od trunków, nie odmawiają lampki szampana, warto wybrać ubezpieczenie turystyczne z klauzulą alkoholową. Koszty leczenia zostaną pokryte, nawet gdy szkoda nastąpi po spożyciu alkoholu.

Ubezpieczyć warto nie tylko siebie, ale i całą rodzinę, jeśli planujesz wyjazd rodzinny lub podpowiedzieć ubezpieczenie znajomym, z którymi wybierasz się w podróż.

Jak chroni polisa turystyczna?

Sylwester za granicą to znakomity pomysł na ciekawe spędzenie czasu po Świętach, odwiedzenie ulubionego lub całkiem nowego zakątka Europy lub świata i poznania, jak w innych rejonach wita się Nowy Rok, jakie są zwyczaje. Jeśli jednak zajdzie konieczność skorzystania z pomocy lekarskiej po drodze lub na miejscu, trzeba liczyć się z wysokimi kosztami podstawowej opieki, nie wspominając o kosztach pobytu w szpitalu. Jak się przed nimi uchronić? Kupując dobre ubezpieczenie podróżne. Koszty leczenia gwarantują wsparcie w razie korzystania z opieki zdrowotnej za granicą. Jeśli zatem trafisz do lekarza, nie musisz martwić się o koszty udzielonej porady, leczenia, w niektórych wariantach polis również o koszty koniecznych leków, ponieważ zostaną one pokryte przez ubezpieczyciela.

Osobom posiadającym ubezpieczenie w NFZ, jeśli wystąpią wcześniej o kartę EKUZ, za granicą przysługuje prawo do bezpłatnej opieki medycznej w nagłych wypadkach w zakresie takim, jak mieszkańcom danego kraju. Nie zapominaj, że karta EKUZ nie zapewnia w pełni darmowych świadczeń medycznych we wszystkich krajach UE. Jeśli w danym kraju przewidziany jest częściowy udział pacjenta w kosztach zabiegów czy badań, musisz pamiętać, że karta EKUZ nie pozwoli na całą refundację kosztów. Dzięki polisie turystycznej otrzymasz zwrot środków za podjęte leczenie za granicą. Nawet jeśli skorzystasz z prywatnej opieki medycznej, pod warunkiem że polisa będzie przewidywała udzielanie pomocy w danej placówce.

Najważniejsze informacje znajdziesz w naszej poradzie „Czy potrzebuję ubezpieczenia podróżnego, skoro mam EKUZ?”.

Jeśli cierpisz na chorobę przewlekłą, koniecznie wybierz odpowiednią opcję. Przemilczenie tego faktu może skutkować tym, że ubezpieczyciel zakwestionuje odpowiedzialność za koszty leczenia. Choroba przewlekła może wpłynąć na zwiększenie się składki, jednak różnica będzie nieznaczna w porównaniu z ewentualnymi kosztami leczenia.

Co jeszcze obejmuje polisa turystyczna?

W większości wariantów w ramach polisy turystycznej można liczyć na ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Jest to dodatkowe zabezpieczenie na wypadek zdarzenia powodującego nie tylko chwilową konieczność skorzystania z opieki medycznej. Ubezpieczenie NNW daje Ci pewność, że otrzymasz odszkodowanie w razie trwałego uszczerbku na zdrowiu spowodowanego nieszczęśliwym wypadkiem. Gdy złamiesz nogę czy skręcisz nadgarstek, będziesz miał prawo do wsparcia ze strony towarzystwa.

Ubezpieczenie turystyczne obejmuje też assistance. Transport do placówki medycznej, informacja, gdzie można uzyskać pomoc – w stresującej sytuacji wypadku czy nagłego zachorowania to bardzo istotne elementy ubezpieczenia. Assistance gwarantuje organizację pomocy w zdarzeniach objętych ochroną, co przydaje się, zwłaszcza jeśli jedziesz gdzieś pierwszy raz lub nie znasz języka obcego.

Ochronę osób trzecich zapewnia OC w życiu prywatnym. Gdy na pokazie fajerwerków przypadkowo na kogoś wpadniesz, a jego smartfon wyląduje na ziemi – ubezpieczyciel zapłaci za naprawę sprzętu, który uszkodziłeś, a który nie należy do Ciebie. Podobnie, jeśli nieumyślnie spowodujesz uszczerbek na zdrowiu osoby trzeciej.

Warto przyjrzeć się, czy polisa obejmuje ubezpieczenie bagażu na wypadek uszkodzenia, zagubienia lub kradzieży. Sylwester sprzyja podróżom i przemieszczaniu się. Na dworcach, lotniskach, w hotelach czy pensjonatach panuje wzmożony ruch turystyczny i nietrudno o zgubienie bagażu.

Jak wybrać ubezpieczenie na Sylwestra?

Przede wszystkim zwróć uwagę, co dokładnie jest w pakiecie i czy ubezpieczenie obejmuje wszystkie zdarzenia, które mogą Cię spotkać na miejscu. Warto oczywiście przeczytać OWU i skonsultować się z doradcą ubezpieczeniowym. Istotne będzie, czy zamierzasz przy okazji uprawiać sporty zimowe lub wyczynowe. Jeśli tak, należy to zaznaczyć przy wyborze polisy.

Niezmiernie ważne w polisie dla podróżujących jest suma ubezpieczenia. To limit odpowiedzialności ubezpieczyciela za szkody, które Cię spotkają. Zawsze zwracaj uwagę, czy suma ubezpieczenia nie jest zbyt niska – jeśli kwota nie pokryje w pełni likwidacji szkody, będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni! Przed wyjazdem zorientuj się, jakie są mniej więcej koszty leczenia w kraju, do którego się wybierasz. Pozwoli Ci to oszacować sumę ubezpieczenia, która będzie stanowiła realne zabezpieczenie.

Pamiętaj, aby na wycieczkę za granicę zawsze kupić polisę obejmującą transport medyczny do kraju. Transport medyczny to bardzo kosztowna usługa, a NFZ nie ma w zwyczaju pokrywania jej kosztów nawet w poważnych przypadkach. Niekiedy powrót standardowymi środkami transportu będzie niemożliwy lub niewskazany w przypadku poważniejszych problemów ze zdrowiem. Nie mając gwarancji w postaci polisy, musisz się liczyć ze sporymi kosztami.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Ubezpieczenie na sylwestra z klauzulą alkoholową

Świętujesz lampką szampana o północy? Przyda Ci się zapis o szkodach powstałych po spożyciu alkoholu, czyli klauzula alkoholowa. Jeśli jej nie wykupisz i przykładowo, trafisz do szpitala ze zwichniętą kostką (i z promilami we krwi), możesz mieć problem z otrzymaniem odszkodowania. Bez klauzuli ubezpieczenie turystyczne po alkoholu nie zapewni ochrony. Nie zostaną pokryte koszty leczenia ani zagwarantowana pomoc assistance. Klauzula alkoholowa to istotny zapis za każdym razem, gdy wyjeżdżasz za granicę i może zdarzyć się, że wypijesz choćby lampkę wina. Dlatego podczas wyjazdu sylwestrowego zapis jest ten niemal obowiązkowy.

Ile kosztuje ubezpieczenie na Sylwestra?

Koszt polisy najczęściej zależy od wysokości sum oraz zakresu ubezpieczenia. Warto porównać dostępne warianty, aby dobrać najlepiej odpowiadający indywidualnym potrzebom. Możesz to zrobić korzystając z kalkulatora CUK. Poniżej przedstawiamy przykładową kalkulację dla 2 osób dorosłych wybierających się na Sylwestra poza Europę w terminie od 28 grudnia 2022 r. do 2 stycznia 2023 r., bez chorób przewlekłych, planujących głównie odpoczynek podczas wyjazdu. Wszystkie warianty obejmują zachorowanie na COVID-19:

TUWariantKoszty leczenia i assistanceNNWOCBagaż podróżnyKlauzula alkoholowaCena

Generali

Oszczędny

100 000 zł

15 000 zł

NIE

NIE

TAK    

72,00 zł

Generali

Optymalny

300 000 zł

30 000 zł

100 000 zł

500 zł

TAK    

90,00 zł

Generali

Elastyczny

500 000 zł

40 000 zł

100 000 zł

500 zł

TAK    

105,00 zł

Proama

Oszczędny

100 000 zł

15 000 zł

NIE

NIE

TAK    

72,00 zł

Proama

Optymalny

200 000 zł

20 000 zł

50 000 zł

500 zł

TAK    

87,00 zł

Proama

Elastyczny

300 000 zł

30 000 zł

80 000 zł

500 zł

TAK    

89,00 zł

Allianz    

Standard

200 000 zł

20 000 zł

200 000 zł

1 000 zł

TAK    

132,00 zł

Allianz    

Complex

300 000 zł

40 000 zł

400 000 zł

1 600 zł

TAK    

159,60 zł

Allianz    

VIP

500 000 zł

60 000 zł

800 000 zł

4 000 zł (ze sprzętem elektronicznym)

TAK    

246,00 zł

Ubezpieczenie turystyczne możesz zakupić przez internet. Wystarczy, że podasz kilka informacji o planowanej podróży, aby uzyskać porównanie najbardziej odpowiednich ofert. Ubezpieczenie podróżne online to szeroki wybór ofert przy jednoczesnej oszczędności czasu. W razie dodatkowych pytań możesz skontaktować się z doradcą.

Gdzie wybrać się na sylwestra?

Planujesz sylwester za granicą. Gdzie pojechać? Popularnych kierunków jest wiele. Możesz zaplanować wyjazd samodzielnie lub skorzystać z oferty biura podróży. Często najbardziej atrakcyjne hotele są rezerwowane znacznie wcześniej, ale niekiedy można znaleźć ofertę na ostatnią chwilę w wymarzonym miejscu. Jeśli planujesz wyjazd z dużym wyprzedzeniem, warto kupić ubezpieczenie od rezygnacji z podróży. Gdy zajdzie konieczność nagłej zmiany planów na skutek choroby czy innych problemów zdrowotnych, im bliżej terminu, tym trudniej odzyskać zwrot kosztów za anulowanie rezerwacji.

Popularnym kierunkiem wśród fanów białego szaleństwa są Alpy. We Włoszech, Austrii czy Francji mnóstwo ośrodków oferuje doskonałe warunki do szusowania po stokach i bogactwo tras o różnym poziomie trudności z dobrze przygotowaną infrastrukturą hotelową. Można zatem kilka dni wykorzystać na aktywny wypoczynek, a Nowy Rok powitać w jednym z barów, pubów, na hotelowym balu czy plenerowej zabawie lub koncercie. W największych ośrodkach trzeba liczyć się z dużym obłożeniem, jednak osoby preferujące bardziej kameralne wypady znajdą coś dla siebie w niewielkich, mniej znanych miejscowościach.

Ciekawym pomysłem dla osób chcących hucznie powitać Nowy Rok, łącząc zabawę ze zwiedzaniem będzie wyjazd do jednej ze stolic europejskich, np. Paryża, Pragi, Lizbony czy Rzymu. Wybierając się w podróż autem warto wziąć pod uwagę, że po drodze mogą przydarzyć się niespodziewane sytuacje, jak stłuczka czy awaria. Dlatego przydatne będzie dodatkowe ubezpieczenie na podróż samochodem w postaci assistance krótkoterminowego. Można je wykupić np. na 7 czy 15 dni, by w zależności od wariantu liczyć na pomoc w razie awarii, auto zastępcze czy zakwaterowanie.

Cieplejsze kierunki na sylwestra

W naszym klimacie sylwester przypada w środku zimy, dlatego wiele osób chce wykorzystać okazję do urlopu, by naładować akumulatory w cieple i słońcu. Jeśli planujesz sylwester za granicą, ciepłe kraje mają wiele do zaoferowania. Piękne plaże, lazurowe fale, odpoczynek z drinkiem w dłoni i fajerwerki na gwieździstym niebie. Brzmi bajkowo. Zależnie od budżetu możesz wybrać opcję mniej lub bardziej egzotyczną i odległą. Ciepły sylwester za granicą tanio można spędzić w Egipcie. Jest to bardzo popularny kierunek wśród Polaków, nie tylko na wyjazd ze znajomymi, ale też z rodziną. Hotele wychodząc naprzeciw oczekiwaniom turystów, dbają o efektowne powitanie Nowego Roku. Stosunkowo niedrogo jest też na riwierze tureckiej.

Jeśli ktoś ma ochotę na naprawdę spektakularne pożegnanie mijającego roku, powinien wybrać się do Dubaju. Mieniące się w słońcu budynki z Burj Khalifą w tle, plaże z białym pisakiem, słynne fontanny, niezwykle wyglądająca z lotu ptaka Palma Jumeirah, Ogród Cudów to niektóre atrakcje stolicy Emiratów Arabskich. Sylwester w tym miejscu z pewnością będzie niezapomnianym przeżyciem.

Na chcących odwiedzić dalsze zakątki świata czeka Tajlandia. Oprócz wypoczynku na piaszczystych plażach będzie to też ciekawe doświadczenie kulturowe. Rajskie plaże i słońce znajdziesz też na Zanzibarze. Zamieszkasz w chacie ze strzechą z liści palmowych, kupisz masajskie akcesoria i weźmiesz udział w Beach Party do samego rana. Obowiązkową pozycją będzie zwiedzanie historycznego Stone Town i safari. Jeśli lubisz nurkować, warto wybrać się na Atol Mnemba, by podziwiać niezwykłe bogactwo podwodnego świata.

Sylwester aktywnie – jakie ubezpieczenie?

Wyjeżdżasz na sylwestra w górach i to doskonała okazja, żeby pojeździć na nartach? W takim przypadku niezbędna będzie klauzula o wyczynowym uprawianiu sportu. Będziesz miał prawo do odszkodowania, także gdy zdarzenie objęte ochroną spotka Cię na stoku. O upadek, złamanie lub skręcenie kostki podczas szusowania nietrudno. Jeśli nie zaznaczysz, że będziesz uprawiał sporty zimowe, w razie zdarzenia ubezpieczyciel może odmówić refundacji kosztów leczenia czy transportu do placówki medycznej.

Wyjeżdżając na sylwestra w góry, warto sprawdzić, czy ubezpieczenie obejmuje akcję ratunkową. Zimą warunki na szlaku czy stoku bywają zmienne, szybko się ściemnia. Planując wycieczki w góry, trzeba zachować ostrożność i rozwagę. Niewłaściwe obuwie czy chwila nieuwagi mogą skutkować upadkiem. Akcja ratunkowa to bardzo duży koszt, którego można uniknąć dzięki odpowiedniemu ubezpieczeniu.

Jak kupić ubezpieczenie na Sylwestra?

Jaki sylwester, taki cały rok? O ile z przysłowiem można się nie zgodzić, o tyle z tym że warto zadbać o bezpieczeństwo na wyjeździe i podczas zabawy sylwestrowej już nie. Dlatego tak istotne jest, by pamiętać o ubezpieczeniu turystycznym zapewniającym możliwie najszerszą ochronę, odpowiadającą charakterowi wyjazdu. Polisę turystyczną kupisz na naszej infolinii i w każdej placówce CUK Ubezpieczenia lub online. Szampańskiej zabawy!

Oceń artykuł

5.00
(3)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku