2023-08-10

Jak wygląda przegląd auta w 2023 roku? Odpowiadamy!

Zapoznaj się z aktualnymi przepisami dotyczącymi przeglądu auta.

Jak wygląda przegląd auta w 2023 roku? Odpowiadamy!

Zastanawiasz się, co sprawdzają na przeglądzie auta diagności? Jest to bardzo ważne zagadnienie, ponieważ dzięki tej wiedzy będziesz mógł odpowiednio przygotować pojazd do badań technicznych. Gdzie można je wykonać, na czym one polegają i co jest sprawdzane na przeglądzie? Na te i inne pytania towarzyszące zagadnieniu odpowiadamy w poniższej poradzie. Jeśli zatem chcesz dowiedzieć się, jak wygląda przegląd auta w 2023 roku, przeczytaj nasz artykuł!

W jakim celu wykonuje się przegląd samochodu?

Okresowe badanie techniczne wykonuje się po to, by sprawdzić, czy elementy konstrukcyjne odpowiedzialne za bezpieczeństwo podczas jazdy działają prawidłowo. Podczas przeprowadzania przeglądu diagnosta ocenia stan działania zawieszenia, oświetlenia, układu hamulcowego i innych ważnych elementów, dzięki którym możemy być pewni bezpiecznego podróżowania naszym autem. Ponadto obowiązek wykonania przeglądu pojazdu narzuca polskie prawo.

Jaka kara obowiązuje za brak przeglądu?

Jeśli zapomnisz o okresowym przeglądzie, musisz liczyć się z karą za brak ważnych badań technicznych. Może do tego dojść po zatrzymaniu pojazdu przez uprawnione organy – policję lub Inspekcję Transportu Drogowego. W 2023 roku brak ważnego badania technicznego wiąże się z karą w wysokości od 1500 do 5000 zł, a także zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Ponadto od 1 stycznia 2023 roku za zwłokę z badaniem o 30 dni, spóźnialscy kierowcy zapłacą podwójnie.

Choć od 1 października 2018 r. nie trzeba już wozić ze sobą fizycznej wersji dokumentów, to w momencie zdalnego zatrzymania dowodu, pojawia się stosowna wzmianka w CEPiK. Skutkuje to uznaniem pojazdu za nieprzystosowany do poruszania się po drogach publicznych. Pamiętaj, że przegląd samochodu osobowego należy wykonywać raz do roku.

Sprawdź także: Jak wysoki mandat zapłacimy? Nowy taryfikator mandatów 2023.

Co sprawdza diagnosta na przeglądzie w 2023 roku?

O tym, co się sprawdza na przeglądzie samochodu, decydują głównie bieżące przepisy. 1 stycznia 2023 roku weszły w życie pewne zmiany. Wielu kierowców pyta na przykład, od kiedy zdjęcia na przeglądzie są obowiązkowe. Otóż od 1 stycznia 2023 r. podczas badania diagnosta wykonuje pojazdowi 5 zdjęć. Musi on także sfotografować liczniki tak, by widoczny był przebieg. Zdjęcia będą odtąd przechowywane przez stację przez 5 lat.

Warto wiedzieć!

Właściciele pojazdów osobowych mogą wykupić ubezpieczenie OC nawet wówczas, gdy auto nie przeszło jeszcze stosownych badań technicznych przed wprowadzeniem go do ruchu. Dzięki temu mogą spokojnie porównać oferty i wybrać najlepszą – sprawdź najlepsze propozycje polis w kalkulatorze OC i AC!

Jakie dokumenty są potrzebne do przeglądu auta?

Wielu kierowców zastanawia się, czy do przeglądu potrzebny jest dowód rejestracyjny. Otóż tak. Jest to dokument potrzebny do odbycia badania technicznego samochodu osobowego. Na jego podstawie identyfikowany jest nasz pojazd. Na dokumencie znajdują się wszelkie istotne informacje o aucie, takie jak jego marka, model, numer rejestracyjny, numer VIN, a także pieczątka potwierdzająca dopuszczenie pojazdu do ruchu. W przypadku braku dowodu rejestracyjnego należy zabrać ze sobą kartę pojazdu lub pozwolenie czasowe.

Podczas badania technicznego auta wyposażonego w instalację gazową należy przedstawić również następujące dokumenty:

 • świadectwo legalizacji zbiornika gazowego,
 • świadectwo legalizacji sposobu montażu instalacji gazowej (dotyczy pojazdów, gdzie instalacja była montowana po 20.04.2001).

Jak przygotować się do przeglądu samochodu?

Przygotowując samochód do przeglądu na stacji diagnostycznej, sprawdź, czy:

 • ➢ w pojeździe działa całe oświetlenie (sprawdź żarówki);
 • ➢ wszystkie układy działają prawidłowo (skontroluj stan opon, wycieraczek, sprawdź hamulce, klakson, zawieszenie itp.);
 • ➢zgadza się poziom płynów (uzupełnij płyn do spryskiwaczy, sprawdź, czy nie ma wycieków itp.);
 • ➢ wszystkie części działają i są na swoim miejscu (skontroluj stan opon).

O tym, czy pozytywnie przejdziemy badanie techniczne, decyduje stan naszego auta oraz sprawność jego poszczególnych elementów. Przed udaniem się na stację diagnostyczną umyj także pojazd (za zabrudzone i nieczytelne tablice rejestracyjne również grozi kara). Warto dowiedzieć się też dokładnie, co jest sprawdzane na przeglądzie, by czynności przebiegły szybko i bez zarzutu. O tym piszemy w kolejnym fragmencie.

Sprawdź także: Ile kosztuje przegląd samochodu?

Jak przebiega przegląd samochodu krok po kroku?

Przegląd można przejść na jednej z około pięciu tysięcy uprawnionych stacji diagnostycznych w Polsce. Badania techniczne polegają przede wszystkim na:

 • ➢Identyfikacji pojazdu (sprawdzenie zgodności nr VIN z dowodem rejestracyjnym);
 • ➢ Ocenie stanu technicznego podzespołów i układów, w które jest wyposażony pojazd.
 • 1
  Oświetlenie

Diagnosta przeważnie zaczyna przegląd od oświetlenia. Kontroluje prawidłowe ustawienie oraz stan wszystkich żarówek (na zewnątrz, wraz ze światłami drogowymi i kierunkowskazami). Przepaloną żarówkę należy wymienić na miejscu.  Pęknięcia, odpryski, brak przejrzystości kloszy – to elementy dyskwalifikujące pojazd na przeglądzie.

 • 2
  Opony

Sprawdzenie opon jest kolejnym istotnym krokiem w całej procedurze diagnostycznej. Jeśli pojawią się na nich ślady informujące o zużyciu lub głębokość bieżnika okaże się mniejsza niż 1,6 milimetra, kontroler odeśle nas na wymianę ogumienia.

 • 3
  Korozja oraz szyby

Jednym z ważniejszych elementów sprawdzanych przez kontrolera jest także rdza. Nadmiernie skorodowane elementy konstrukcyjne wzbudzają obawy diagnosty, rezultatem czego będzie odmowa wystawienia stempla w dowodzie rejestracyjnym. To samo tyczy się na przykład pękniętej szyby, ram czy progów.

 • 4
  Systemy bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo w czasie jazdy to podstawa, dlatego podczas przeglądu spodziewaj się kontroli pasów, a także wszelkich aktywnych systemów w postaci poduszek powietrznych, czy napinaczy pasów. Ponadto sprawdzone zostaną również wycieraczki szyby przedniej oraz klakson.

 • 5
  Układ hamulcowy i zawieszenie
 • a) Hamulce sprawdzane są na tak zwanym stanowisku rolkowym – wynik uzyskuje się metodą komputerową, co pozwala precyzyjnie ocenić stan całego układu. Aby uzyskać pozytywny wynik, wskaźnik skuteczności hamulca roboczego musi przekroczyć 50%, a postojowego 25 procent. Ponadto różnica siły hamowania na kołach jednej osi nie może być większa niż 30%. Większa wartość może spowodować utratę kontroli nad pojazdem przy nagłym wytracaniu prędkości.
 •  
 • b) W badaniu zawieszenia diagnosta sprawdzi także wszelkie luzy (tak zwana próba na szarpakach). Dzięki temu fachowiec szybko wychwyci potencjalne nieprawidłowości w układzie kierowniczym i zawieszeniu. Dyskwalifikujące okażą się luzy w maglownicy, przy sworzeniach, mocowaniu wahaczy i kolumn resorujących, a także przy końcówkach drążków kierowniczych. 

Wymagana skuteczność tłumienia amortyzatorów musi natomiast przekroczyć 40%, a różnica między tymi elementami na jednej osi nie może być większa niż 15%. Diagnosta skontroluje także szczelność – jeśli wykryje wyciek płynu hamulcowego lub oleju z amortyzatora, wynik przeglądu będzie negatywny.

 • 6
  Emisja spalin

Emisja szkodliwych substancji do atmosfery to bardzo ważne zagadnienie z zakresu ekologii. W badaniu analizowane jest wydzielanie węglowodorów i dwutlenku węgla. Wszelkie nieprawidłowości, jakie wykaże, mogą skutkować negatywnym wynikiem przeglądu. Czynnikiem dyskwalifikującym pojazd będzie też czarna chmura z rury diesla lub zbyt głośny wydech.

Co zrobić, jeśli auto nie przejdzie przeglądu?

Jeśli podczas badania technicznego wykryte zostaną usterki zagrażające bezpieczeństwu jazdy, dowód rejestracyjny zostanie zatrzymany i wysłany do właściwego wydziału komunikacji. Oznacza to brak możliwości dalszego poruszania się autem po drogach publicznych. W tej sytuacji należy jak najszybciej pozbyć się wszelkich usterek i nieprawidłowości, a następnie udać się na powtórne badanie. Pozytywny wynik będzie oznaczał możliwość odbioru dokumentu w urzędzie.

Jeśli wyszczególnione w badaniu usterki w opinii fachowca nie zagrażają bezpieczeństwu jazdy, otrzymamy zaświadczenie o negatywnym wyniku badania z możliwością ich usunięcia w ciągu 14 dni (wszelkie niesprawne elementy będą wypunktowane przez diagnostę). Kolejna wizyta na stacji kontroli pojazdów będzie wiązała się z weryfikacją jedynie wymienionych wyżej punktów, co przełoży się na niższy rachunek.

Ważne!

Poddanie pojazdu badaniom gwarantuje bezpieczeństwo w jego dalszym użytkowaniu. Dlatego negatywny wynik badania odbierz jako pomoc mającą na celu chronienie Cię przed groźną sytuacją na drodze. W tej sytuacji będziesz zmuszony do powtórzenia badania w kolejnym terminie, co będzie oznaczało podwójną opłatę, ale jest to niczym w porównaniu z niebezpieczeństwem, którego unikniesz dzięki odpowiedniemu ostrzeżeniu.

Pamiętaj o ubezpieczeniu samochodu – kup polisę w CUK!

Poza wykonaniem okresowych badań technicznych pojazdu każdy kierowca jest także zobowiązany do zakupu polisy OC. Jej brak naraża Ciebie i innych uczestników ruchu na poważne konsekwencje. Nie zapominaj więc o dopełnieniu tej formalności na czas! Dzięki nowoczesnej porównywarce CUK zyskujesz dostęp do aktualnych ofert ubezpieczeń od ponad 30 znanych towarzystw. Porównaj najnowsze oferty i kup polisę zdalnie, wykorzystując kalkulator OC i AC na stronie.        

Wolisz zapytać o polisę OC lub autocasco osobiście? W tym celu odwiedź jedną z ponad 500 stacjonarnych placówek CUK w całej Polsce lub porozmawiaj z doradcą za pośrednictwem naszej infolinii (22 27 00 337). Zachęcamy do kontaktu!

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

 • 1
  Co dyskwalifikuje auto na badaniu technicznym?

Negatywny wynik badania technicznego jest spowodowany pojawieniem się usterek w pojeździe. Wśród najczęściej występujących wymienia się m.in.: pękniętą szybę oraz brak legalizacji instalacji gazowej LPG. Niedopuszczalne są także luzy w układzie kierowniczym, zawieszenia, przy sworzeniach, mocowaniach wahaczy i kolumn resorujących, dlatego warto regularnie kontrolować te elementy. Auto na badaniu technicznym dyskwalifikuje też nadmierny wyciek któregokolwiek z płynów eksploatacyjnych.

 • 2
  Czy dziurawy tłumik przejdzie przegląd?

Nie. Dziurawy lub przerdzewiały tłumik, a także uszkodzone rury uniemożliwiają zaliczenie badania. Może to bowiem wpływać na głośność układu wydechowego, która jest sprawdzana podczas przeglądu. Jeśli chodzi o samochody osobowe z zapłonem iskrowym, maksymalna dopuszczalna głośność to 93 dB., a w silnikach o zapłonie samoczynnym norma ta podniesiona jest do 96 dB.

 • 3
  Ile czasu trwa przegląd auta?

Przegląd techniczny samochodu osobowego trwa zazwyczaj od 15 do maksymalnie 30 minut. Czas badania może różnić się w zależności od stanu technicznego pojazdu i stopnia występujących trudności (np. wykrycie usterek).

Oceń artykuł

3.80
(5)

Sprawdź OC/AC dla swojego auta

Zostaw numer – oddzwonimy

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku