Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2019-08-09

Przegląd samochodu z gazem - o czym trzeba pamiętać?

Co będzie potrzebne do przeglądu auta napędzanego LPG?

Bezpieczeństwo na drodze gwarantuje nie tylko dostosowanie prędkości do warunków na drodze, zapięcie pasów czy przestrzeganie znaków drogowych. Ważny jest stan techniczny samego auta, a w przypadku pojazdów z LPG sprawność zamontowanej instalacji.

Instalacja LPG w samochodzie wymaga regularnego serwisowania i przeglądów na stacji diagnostycznej.

Obowiązki kierowcy auta z LPG

Przede wszystkim po instalacji musisz zgłosić ten fakt w urzędzie, w którym rejestrowałeś auto. W tym celu nie musisz wymieniać dowodu rejestracyjnego, dodatkowa informacja znajdzie się w adnotacjach urzędowych.
Ponadto, w ciągu całego okresu użytkowania instalacji, nie obędzie się bez regularnego serwisowania i systematycznej wymiany niektórych części. Auto z LPG często wymaga więcej uwagi niż diesel czy samochód napędzany benzyną. To samo dotyczy badań technicznych w stacji kontroli pojazdów.

Co musisz wiedzieć o przeglądzie auta z gazem?

Obowiązkowy przegląd auta z LPG wykonuje się co roku. Dotyczy to nawet nowych aut, którym od razu po wyjechaniu z salonu założyliśmy instalację gazową. Dla porównania, fabrycznie nowy samochód napędzany wyłącznie benzyną jest poddany badaniu dopiero po trzech latach od pierwszej rejestracji. Z instalacją gazową ten okres się skraca i przegląd trzeba wykonać raz w roku bez względu na doskonały stan techniczny samego auta.

Badanie diagnostyczne samochodu z gazem jest droższe niż w przypadku pozostałych aut osobowych. Zamiast 99 zł zapłacisz 162 zł. Dodatkowy koszt obejmuje specjalistyczny przegląd instalacji gazowej. Opłatę należy uregulować przed badaniem, niezależnie od jego wyniku.

Masz auto z LPG? Zanim pojedziesz do stacji kontroli pojazdów, upewnij się, czy wybrane przez Ciebie miejsce może pochwalić się uprawnieniami do przeprowadzania badań technicznych aut z instalacją gazową. Jak się okazuje, nie każda stacja jest do tego upoważniona.
 

Dokumenty niezbędne do przeglądu auta z LPG

Tak jak w przypadku każdego badania technicznego pojazdu niezbędny będzie dowód rejestracyjny. Diagnosta sprawdzi, czy znajduje się w nim zapis o LPG. Jeśli takiej informacji brakuje, będziesz musiał udać się do urzędu i zaktualizować dane.
Kolejny dokument to świadectwo legalizacji zbiornika gazowego, tzw. paszport. To potwierdzenie, że butla spełnia wymagania techniczne do użytku w LPG, jest szczelna i Transport Dozoru Technicznego dopuścił ją do eksploatacji.

Ostatnim elementem obowiązkowym dla wielu aut jest świadectwo legalizacji sposobu montażu instalacji gazowej. Dokument nie dotyczy pojazdów z LPG zamontowanym przed 20.04.2001 r. W każdym innym przypadku jest wymagany do uzyskania pozytywnych wyników badania technicznego.
 

Potrzebujesz OC samochodu z LPG?

Z dobrym ofertami czekamy w porównywarce online, na infolinii oraz w placówkach CUK Ubezpieczenia!