Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Przegląd samochodu z gazem - o czym trzeba pamiętać?

2019-08-09

Bezpieczeństwo na drodze gwarantuje nie tylko dostosowanie prędkości do warunków na drodze, zapięcie pasów czy przestrzeganie znaków drogowych. Ważny jest stan techniczny samego auta, a w przypadku pojazdów z LPG sprawność zamontowanej instalacji.

Instalacja LPG w samochodzie wymaga regularnego serwisowania i przeglądów na stacji diagnostycznej.

Obowiązki kierowcy auta z LPG

Przede wszystkim po instalacji musisz zgłosić ten fakt w urzędzie, w którym rejestrowałeś auto. W tym celu nie musisz wymieniać dowodu rejestracyjnego, dodatkowa informacja znajdzie się w adnotacjach urzędowych.
Ponadto, w ciągu całego okresu użytkowania instalacji, nie obędzie się bez regularnego serwisowania i systematycznej wymiany niektórych części. Auto z LPG często wymaga więcej uwagi niż diesel czy samochód napędzany benzyną. To samo dotyczy badań technicznych w stacji kontroli pojazdów.

Co musisz wiedzieć o przeglądzie auta z gazem?

Obowiązkowy przegląd auta z LPG wykonuje się co roku. Dotyczy to nawet nowych aut, którym od razu po wyjechaniu z salonu założyliśmy instalację gazową. Dla porównania, fabrycznie nowy samochód napędzany wyłącznie benzyną jest poddany badaniu dopiero po trzech latach od pierwszej rejestracji. Z instalacją gazową ten okres się skraca i przegląd trzeba wykonać raz w roku bez względu na doskonały stan techniczny samego auta.

Badanie diagnostyczne samochodu z gazem jest droższe niż w przypadku pozostałych aut osobowych. Zamiast 99 zł zapłacisz 162 zł. Dodatkowy koszt obejmuje specjalistyczny przegląd instalacji gazowej. Opłatę należy uregulować przed badaniem, niezależnie od jego wyniku.

Masz auto z LPG? Zanim pojedziesz do stacji kontroli pojazdów, upewnij się, czy wybrane przez Ciebie miejsce może pochwalić się uprawnieniami do przeprowadzania badań technicznych aut z instalacją gazową. Jak się okazuje, nie każda stacja jest do tego upoważniona.
 

Dokumenty niezbędne do przeglądu auta z LPG

Tak jak w przypadku każdego badania technicznego pojazdu niezbędny będzie dowód rejestracyjny. Diagnosta sprawdzi, czy znajduje się w nim zapis o LPG. Jeśli takiej informacji brakuje, będziesz musiał udać się do urzędu i zaktualizować dane.
Kolejny dokument to świadectwo legalizacji zbiornika gazowego, tzw. paszport. To potwierdzenie, że butla spełnia wymagania techniczne do użytku w LPG, jest szczelna i Transport Dozoru Technicznego dopuścił ją do eksploatacji.

Ostatnim elementem obowiązkowym dla wielu aut jest świadectwo legalizacji sposobu montażu instalacji gazowej. Dokument nie dotyczy pojazdów z LPG zamontowanym przed 20.04.2001 r. W każdym innym przypadku jest wymagany do uzyskania pozytywnych wyników badania technicznego.
 

Potrzebujesz OC samochodu z LPG?

Z dobrym ofertami czekamy w porównywarce online, na infolinii oraz w placówkach CUK Ubezpieczenia!

Ile możesz zaoszczędzić na polisie ubezpieczeniowej dla Twojego auta? Sprawdź aktualne ceny polisy w naszej porównywarce.
keyboard_arrow_up