2020-04-08

Centralna Ewidencja Pojazdów (CEPiK) - do czego służy?

Zobacz, jak sprawnie sprawdzić historię auta. Czego możesz się dowiedzieć?

Centralna Ewidencja Pojazdów (CEPiK) - do czego służy?

Stoisz przed decyzją kupna auta, ale chcesz najpierw zweryfikować, czy informacje przekazywane przez sprzedawcę są zgodne z rzeczywistością? Sprawdź historię auta w CEPiK! Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców to ogromna baza danych, zawierająca spis pojazdów dopuszczonych do ruchu drogowego, a także ewidencję kierowców. Czy polisa OC i badanie techniczne są aktualne, jaki był ostatni zarejestrowany stan licznika, czy pojazd jest zarejestrowany - te i wiele innych informacji możesz bezpłatnie sprawdzić na stronie CEPiK.

Czego dowiesz się o pojeździe z CEP?

W centralnej ewidencji pojazdów (CEP), która razem z centralną ewidencją kierowców (CEK) tworzy system informatyczny CEPiK, możesz znaleźć informacje na temat podstawowych danych pojazdu - jego markę i model - oraz parametrów technicznych - pojemność i moc silnika czy rodzaj paliwa. Zweryfikowanie tych danych jest istotne, jeśli szukasz tzw. auta ekonomicznego. 

Z systemu CEPiK dowiesz się także, czy auto było kiedyś skradzione lub, czy aktualnie nie zostało oznaczone jako kradzione. Z bezpłatnego raportu wygenerowanego przez CEPiK dowiesz się także, czy samochód jest dopuszczony do ruchu. Jeśli okaże się, że został wyrejestrowany, nie będziesz mógł się nim poruszać.

Podczas rozważania zakupu samochodu przydatna będzie także informacja o tym, czy kiedykolwiek zatrzymany był dowód rejestracyjny z powodu zdarzenia drogowego. Taka sytuacja oznacza, że samochód był niezdolny do dalszej jazdy i konieczna stała się jego naprawa. Informacja o tym, że auto jest powypadkowe może być zatajana przez obecnego właściciela, ponieważ ma wpływ na wartość samochodu. 

Na to, jak będzie funkcjonował samochód, może mieć wpływ także to, ilu miał właścicieli. Z ewidencji CEPiK dowiesz się, ile razy samochód był zarejestrowany, a także, czy właścicielem była osoba prywatna, czy firma. 

Każdy zarejestrowany w Polsce pojazd musi mieć aktualne badanie techniczne oraz obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. W ewidencji CEP sprawdzisz, czy właściciel auta zadbał o aktualne ubezpieczenie OC, czy badanie techniczne zostało wykonane w terminie, a także poznasz zarejestrowany ostatnio stan licznika. 

Jakie dane są potrzebne, aby sprawdzić historię pojazdu?

Żeby dotrzeć do informacji gromadzonych w systemie CEPiK odnośnie do samochodu zarejestrowanego na terenie Polski, musisz wprowadzić 3 dane do formularza znajdującego się na stronie CEPiK:

  • numer rejestracyjny,
  • numer VIN,
  • data pierwszej rejestracji auta.

Wszystkie te informacje zapisane są w dowodzie rejestracyjnym, dlatego jeśli chcesz poznać historię auta przed jego kupnem, poproś obecnego właściciela o ich udostępnienie. Po wpisaniu tych danych, zobaczysz bezpłatny raport z Centralnej Ewidencji Pojazdów. 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Czy informacje zgromadzone w CEPiK są wiarygodne?

Tak, system CEPiK to wiarygodne źródło informacji. Prowadzony jest przez Ministerstwo Cyfryzacji. Dane są przesyłane przez różne podmioty: wydziały komunikacji, firmy ubezpieczeniowe, stacje kontroli pojazdów, Policję czy Inspekcję Transportu Drogowego.

CEPiK to ważne źródło informacji nie tylko dla właścicieli czy potencjalnych właścicieli aut. Przede wszystkim ma służyć instytucjom państwowym (m.in. Policji, straży miejskiej, sądom itd.) w wykonywaniu ich obowiązków.   

Kupno auta a polisa OC

Wiesz już, jak sprawdzić historię pojazdu w CEPiK. A czy wiesz, co dzieje się z polisą OC, gdy kupujesz auto? Ubezpieczenie OC zbywcy przechodzi na nowego właściciela, który może z niego korzystać do czasu wygaśnięcia lub wypowiedzieć w dowolnym momencie. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule: Co dzieje się z OC po przerejestrowaniu samochodu? 

Sprawdź składkę za OC!

Chcesz dowiedzieć się, co proponują towarzystwa ubezpieczeniowe, jeśli chodzi o nową polisę OC Twojego nowego auta? Wejdź na kalkulator OC na CUK.pl i porównaj oferty kilku firm. A jeśli wolisz zapytać o pewne kwestie osobiście, zadzwoń na infolinię lub wybierz się do najbliższej placówki CUK.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku