2021-06-10

Co należy zrobić po zakupie samochodu?

Jakie czekają nas obowiązki po zakupie samochodu? 

Co należy zrobić po zakupie samochodu?

Za każdym razem zakup samochodu jest ekscytującym przeżyciem. Po zapoznaniu się z niezliczoną ilością ofert przychodzi czas nabycia upragnionego pojazdu. Jednak po zakupie auta konieczne jest dopełnienie niezbędnych formalności. Co po zakupie auta trzeba zrobić w pierwszej kolejności? Jakie naprawy warto wykonać?

Kupno samochodu krok po kroku, czyli jak nie wejść na minę

Osoby, które chociaż odrobinę interesują się motoryzacją, wiedzą, że nie jest łatwo o zakup auta używanego w dobrym stanie i w niskiej cenie. Takie oferty praktycznie nie istnieją, bo właściciele pojazdów cenią sobie bardzo swoje modele i – jeśli są zadbane – nie chcą oddawać ich za półdarmo. Jest też pewna liczba nieuczciwych handlarzy, którzy maskują ewidentne wady konkretnego egzemplarza, co dla osób niemających doświadczenia może okazać się pułapką.

Dlatego zanim podejmie się decyzję o kupnie samochodu używanego, warto wziąć pod uwagę poniższe wskazówki:

Precyzyjne określenie celu

To istotny czynnik określający obszar poszukiwań. W tym miejscu warto poświęcić dłuższą chwilę na znalezienie odpowiedzi na kilka pytań: “Dlaczego potrzebuję takiego, a nie innego auta?”, “Czego oczekuję od pojazdu?”, “Jakie potrzeby powinno zaspokajać?”. Dzięki temu możemy zawęzić obszar poszukiwań do konkretnej marki i modelu. To ułatwi porównywanie ofert podobnych samochodów i pozwoli wybrać odpowiednie auto.

Przeglądanie ofert „na chłodno”

Nie mniej ważna wskazówka, co poprzednia. W przypływie emocji można podjąć bardzo nietrafioną decyzję, a zakup samochodu używanego nie jest tak błahym zajęciem, jak codzienne zakupy spożywcze. Warto patrzeć z delikatnym dystansem na kwieciste opisy obecnych właściciel lub handlarzy. Sugerując się tylko nimi, można naprawdę trafić na minę. Oczywiście nie można zakładać, że wszystko, co tam napisano, jest koloryzowane.

W przypływie emocji można podjąć złą decyzję, zakup samochodu używanego jest większym wydatkiem, który musi być przemyślany. Porównując oferty warto spojrzeć na nie z dystansem - nie dać się zwieść kwiecistym opisom obecnych właścicieli czy handlarzy. Bazując tylko na nich, można wejść na przysłowiową minę. Zbyt szybkie uwierzenie podkoloryzowanemu opisowi samochodu, może skutkować wzrostem wydatków, np. naprawy ważnej części silnika. Taka sytuacja wygeneruje dodatkowe koszty. Nie można również zakładać, że cały opis jest fałszywy. Warto zapytać znajomego mechanika lub pasjonata motoryzacji, co myśli o opisanych w ogłoszeniu cechach pojazdu. Można również poczytać o samochodach mających podobne parametry na stronach producentów. To z pewnością ułatwi wybranie odpowiedniego auta.

Zapoznanie się z historią pojazdu

Dostępne narzędzia umożliwiają znalezienie w internecie większości informacji o danym aucie. Jednak warto skontaktować się z potencjalnym sprzedającym i poprosić o numer VIN auta. To pozwoli na poznanie historii pojazdu. Dodatkowo kupno auta od osoby prywatnej warto sfinalizować dopiero po sprawdzeniu wszystkich dostępnych informacji. Dobrym pomysłem będzie umówienie się na spotkanie i obejrzenie samochodu. Pozwoli to na dokładniejsze przyjrzenie się autu oraz lepszą ocenę jego stanu technicznego.

Towarzystwo kogoś doświadczonego

Na spotkanie z potencjalnym sprzedawcą warto zabrać kogoś, kto ma większą wiedzę od nas. Może to być przyjaciel-pasjonat motoryzacji, znajomy mechanik czy szwagier, który pracuje w warsztacie samochodowym. To pomoże zminimalizować ryzyko kupna auta, w które trzeba będzie sporo zainwestować z powodu wielu usterek, o których nie wiedzieliśmy, finalizując transakcję.

Co należy zrobić po zakupie auta używanego?

Trzeba być świadomym, że kupno samochodu to też formalności, przez które trzeba przebrnąć. Nie można ich odkładać na ostatnią chwilę, bo może się okazać, że na wszystko nie wystarczy czasu. Przede wszystkim kupując samochód z drugiej ręki w Polsce, należy wejść w posiadanie dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu i umowy kupna-sprzedaży. Te dokumenty będą potrzebne podczas przerejestrowywania auta na nowego właściciela. Od czego należy zacząć?

Sprawdzenie ważności polisy OC

Pierwsza sprawa, to sprawdzenie daty wygaśnięcia polisy OC. Według obowiązujących przepisów samochód musi mieć ważne ubezpieczenie. Gdy OC wygasło Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) może nałożyć karę. Jej wysokość zależy od tego, jak długo jeździ się bez ważnego OC. Najniższa kara może wynosić 1120 zł, a najwyższa 5600 zł. Jej wysokość zależy od liczby dni przekroczenia ważności polisy. Jest więc wielokrotnie wyższa od większości składek. Najniższy stopień grzywny obowiązuje w terminie 1-3 dni od upłynięcia ważności polisy, natomiast kwota maksymalna dotyczy przekroczenia czasu o 14 dni i więcej. Teraz widać, jakie to ważne, by po zakupie auta używanego niezwłocznie zająć się sprawą OC.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

W kwestii ubezpieczenia jest jeszcze jeden istotny szczegół. Gdy nowy właściciel nie zdecyduje się na wypowiedzenie obecnie trwającej umowy i zakup nowej na własne nazwisko, polisa po upłynięciu ochrony nie przedłuża się automatycznie. Może wtedy dojść do sytuacji, że kierowca nawet nie będzie świadomy, że jeździ autem bez ważnego ubezpieczenia. Aby do tego nie dopuścić, warto dokładnie sprawdzić, kiedy polisa się kończy i wykupić nową kilka dni przed datą zakończenia starej.

Po zakupie auta używanego należy niezwłocznie zająć się sprawą OC. W tym miejscu należy zwrócić uwagę na istotny szczegół: gdy nowy właściciel zdecyduje się korzystać z trwającej umowy ubezpieczeniowej, polisa ta nie przedłuży się automatycznie. W takiej sytuacji może okazać się, że nowy właściciel jeździ bez ważnego OC, nie wiedząc o tym. By do tego nie dopuścić, należy dokładnie sprawdzić datę upływu ważności polisy i wykupić nową kilka dni wcześniej.

Podatek od czynności cywilnoprawnych – PCC

Jest to rodzaj zobowiązania względem osób, które dokonują transakcji lub innej czynności cywilnoprawnej na podstawie umowy kupna sprzedaży lub darowizny. Obowiązuje również w przypadku kupna używanego samochodu w Polsce. Stawka za taką transakcję opiewa na 2% rynkowej wartości samochodu i trzeba ją uiścić w terminie 14 dni od daty zakupu widocznej na umowie kupna-sprzedaży. Ważne jest to, że urzędnik może samodzielnie obliczyć wartość samochodu, jeśli stwierdzi, że ta widoczna kwota wpisana w umowiew umowie nie odpowiada realiom.

W niektórych przypadkach sytuacjach podatek PCC nie obowiązuje. Ma to miejsce, gdy: Najczęściej są nimi:

 • auto zostało kupione od firmy lub osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą,
 • wartość pojazdu nie przekracza 1000 zł,
 • auto zostało kupione jako nowe,
 • pojazd sprowadzono z zagranicy.

Przy spełnieniu przynajmniej jednego z powyższych warunków opłaty po zakupie auta są nieco mniejsze.

Procedura przerejestrowania pojazdu

Przed wizytą w miejscowym Wydziale Komunikacji, należy wykonać badanie techniczne samochodu. Po jego zakończeniu można udać się do urzędu, mając ze sobą następujące dokumenty:

 • dokument potwierdzający tożsamość,
 • dowód rejestracyjny,
 • potwierdzenie badania technicznego,
 • kartę pojazdu (jeśli została wydana),
 • umowę kupna-sprzedaży,
 • tablice rejestracyjne (w przypadku kupna pojazdu w tym samym powiecie, można zdecydować o nie wymienianiu tablic),
 • ważną polisę OC,
 • wniosek o przerejestrowanie auta.

W zasadzie to wszystko, co trzeba zrobić po kupnie samochodu w Polsce, jeśli chodzi o formalności. Warto pamiętać, że na opłacenie podatku PCC jest 14 dni, a na przerejestrowanie auta 30 dni.

Zakup samochodu przez osobę fizyczną od firmy – co trzeba wiedzieć?

W momencie zakupu pojazdu używanego od przedsiębiorcy (bez względu na to, czy jest płatnikiem VAT czy nie) zamiast umowy kupna-sprzedaży klient otrzymuje fakturę VAT lub VAT-marża. Ten dokument jest potwierdzeniem zmiany właściciela danego pojazdu. Ze względu na brak konieczności opłacania podatku PCC, warto zdecydować się na kupno samochodu od firmy. Jakie dokumenty będą potrzebne do rejestracji takiego auta? Lista potrzebnych dokumentów jest identyczna z tą która jest potrzebna przy przerejestrowaniu auta kupionego od osoby fizycznej.

Zakup samochodu używanego na firmę od osoby prywatnej

Zakup używanego samochodu na firmę od osoby prywatnej może okazać się korzystny. Głównym czynnikiem jest przyspieszony proces amortyzacji używanego środka trwałego. W tym celu należy udowodnić, że przed zakupem przez przedsiębiorcę dany pojazd był użytkowany przez co najmniej 6 miesięcy.

Co trzeba zrobić, gdy rodzi się pomysł zakupu auta z drugiej ręki na firmę? Przede wszystkim nie ma możliwości uzyskania faktury VAT. Dlatego, żeby zaksięgować wydatek jako koszt, zakup samochodu od osoby prywatnej trzeba potwierdzić umową, zawierającą określone zapisy. Umowa powinna być sporządzona w dwóch egzemplarzach. Należą do nich:

 • wskazanie stron umowy (dane osobowe i adresy),
 • data wystawienia dowodu sprzedaży,
 • data transakcji,
 • przedmiot, wartość i ilość produktu,
 • oznaczenie numeryczne umowy, do którego będzie można się odnieść w dokumentach księgowych,
 • podpisy stron.

Zakup samochodu z zagranicy – formalności

Różnice między kupnem pojazdu z drugiej ręki w kraju a za granicą nie są diametralne, ale w pewnych aspektach się różnią. Przede wszystkim oprócz dowodu rejestracyjnego i umowy kupna-sprzedaży lub faktury, należy wejść w posiadanie dokumentu poświadczającego wyrejestrowanie auta w kraju jego zakupu. Kupno samochodu używanego stwarza konieczność dopilnowania wszystkich formalności. Są nimi: opłacenie akcyzy (3,1% lub 18,6% wartości auta w zależności od pojemności skokowej silnika), przetłumaczenie dokumentów, wykonanie badań technicznych i wykupienie OC. Po dopełnieniu tych formalności można przerejestrować samochód w miejscowym Wydziale Komunikacji.

Jeżeli dany model posiada ważne ubezpieczenie OC i badanie techniczne można nim poruszać się w Polsce przez 30 dni. W innej sytuacjinależy wykupić tymczasowe ubezpieczenie lub sprowadzić pojazd przy pomocy lawety. Oczywiście wiąże się to z kosztami, jednak ceny rynkowe pojazdów z zagranicy często są duzo niższe, dzięki czemu zakup się opłaca.

Warto też wiedzieć, że w momencie kupna auta z zagranicy nie trzeba uiszczać podatku PCC, ponieważ obejmuje on umowy cywilnoprawne zawarte w Polsce. Dlatego kwota 2 % od wartości rynkowej pojazdu nie obowiązuje w przypadku takich transakcji.

Co oprócz obowiązkowych formalności?

To, jakie dokumenty przy zakupie auta powinno się mieć jest już jasne. Jednak w niektórych przypadkach kupno pojazdu z drugiej ręki wiąże się też z koniecznością serwisowania. Podstawowymi są: wymiana filtrów, oleju silnikowego i przekładniowego, a niejednokrotnie też montaż nowego napędu i rozrządu wraz z pompą wody. Te działania mogą okazać się zbędne, tylko wtedy, gdy mamy pewność, że poprzedni właściciel krótko przed sprzedażą zadbał o ich wymianę.

Niektórzy kierowcy decydują się też na wymianę wszystkich innych płynów eksploatacyjnych, czyli płynu hamulcowego i chłodniczego. Oczywiście nie jest to obowiązkowe, jednak dla dla upewnienia się, że w pojeździe znajdują się właściwe płyny, można wykonać wymienione czynności serwisowe.

Podsumowanie

Zakup auta z drugiej ręki niesie za sobą konieczność dopełnienia formalności. Nie są to jednak procedury na tyle skomplikowane, by trzeba było się ich obawiać. W niektórych przypadkach można wyrobić się z nimi w dwa-trzy dni. Dużo zależy od dnia i tego, jak wiele osób przyszło w tej samej sprawie do Wydziału Komunikacji i odwiedziło stację diagnostyczną. Po otrzymaniu nowych tablic rejestracyjnych i miękkiego dowodu jedynym krokiem, który pozostanie jest wizyta w urzędzie, by odebrać twardy dowód.

Zakup auta a ubezpieczenie OC

Należy także zadbać o wykupienie ubezpieczenia OC w odpowiednim czasie. Szukając pakietu ubezpieczeniowego najlepiej odpowiadającego naszym potrzebom warto pomyśleć o rozszerzeniu OC o AC i assistance. Więcej o AC dowiesz się tutaj.

Ubezpieczenie auta możesz kupić u nas przez internet. Wolisz kontakt z doradcą? Zadzwoń lub skontaktuj się z doradcą CUK w Twoim mieście.

Oceń artykuł

3.00
(2)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku