2022-07-07

Płatne odcinki na A4 - ile zapłacimy za przejazd autostradą w 2022 roku?

Sprawdź, ile kosztuje przejazd autostradą A4.

Płatne odcinki na A4 - ile zapłacimy za przejazd autostradą w 2022 roku?

Zastanawiasz się, ile kosztuje przejazd autostradą A4? Sprawdziliśmy nowe stawki! Okazuje się, że cennik uległ zmianie na trasie Kraków-Katowice, odcinek Gliwice-Wrocław przejedziemy na “starych” warunkach. 

Płatne odcinki A4

Zanim odpowiemy sobie na pytanie, ile kosztuje przejazd tą drogą, warto wspomnieć, że są tylko dwa płatne odcinki autostrady A4. Chociaż biegnąca od granicy z Ukrainą do granicy z Niemcami droga ma długość 673 km, za przejazd nią zapłacimy na dwóch trasach, które łącznie mają 223,5 km.

Gdzie czeka nas na autostradzie A4 opłata?

 • Kraków-Katowice, którym zarządza koncesjonariusz - Stalexport Autostrada Małopolska,
 • Gliwice-Wrocław, za który odpowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, można powiedzieć więc, że to odcinek “państwowy”.

Czy wiesz, że...

Dlaczego tylko na tych trasach trzeba wnosić opłaty za przejazd? Powodów jest kilka. Niektóre części autostrady A4 należą do obwodnic miast, a za poruszanie się na tych drogach nie wnosi się w Polsce żadnych opłat. Inne odcinki z kolei są zbyt krótkie - niewygodne byłoby stawianie na nich bramek. 

Cennik autostrady A4– zmiany w kolejnych latach

Opłata za przejazd autostradą uzależniona jest od rodzaju pojazdu, jakim się poruszamy. Zacznijmy od kosztów przejazdu autostradą A4 na odcinku, łączącym Kraków i Katowice, bo właśnie tutaj wprowadzono niedawno zmiany w cenniku. 

Podane ceny dotyczą tzw. płatności manualnych, które trzeba uiścić podjeżdżając do bramki na A4. Przejazd według tych stawek dotyczy płatności gotówką, na A4 można też płacić kartą

Do października 2020 r. motocykl przejechał ten odcinek za 5 zł, kierowca pojazdu osobowego zapłacił 10 zł, przejazd pojazdem samochodowym o dwóch i trzech osiach kosztował 20 zł, a większe pojazdy (ciężarówki itd.) musiały zapłacić 35 zł. 

Dla uświadomienia sobie różnic w cenniku pomiędzy rokiem ubiegłym a bieżącym warto przyjrzeć się opłatom za odcinek A4 w 2021 roku. Wtedy ceny przedstawiały się następująco: Samochody osobowe oraz inne dwuosiowe – 12 zł, pojazdy kategorii 2 i 3 – 20 zł, pojazdy kategorii 4 i 5 – 35 zł.

Koszt przejazdu A4 w 2022 roku

Ile kosztuje autostrada A4 w 2022 roku? Obecnie A4 Katowice – Kraków należy do najdroższych odcinków płatnych dróg w Polsce. Od 4 lipca 2022 roku za pokonanie całej trasy samochodem osobowym kierowcy zapłacą 26 zł (po 13 zł na każdej z bramek PPO). Jedynie w przypadku motocykli cena nie ulegnie zmianie (wciąż jest to 6 zł, jak do tej pory). Wyższe są jednak również opłaty dla innych kategorii pojazdów:

 • kategoria 2 i 3 – opłaty wzrosły z 22 do 24 zł
 • kategoria 4 i 5 – wzrost z 35 do 40 zł

Podsumowując, od 4 lipca 2022 roku opłaty za przejazd autostradą A4 Katowice – Kraków wzrosły: w przypadku aut osobowych o 2 złote; w przypadku większych pojazdów – o 5 zł.

Koszt A4 a płatności automatyczne

Kierowcy, którzy chcą nieco zaoszczędzić na opłatach za przejazdy, mogą na trasie Katowice-Kraków korzystać z tzw. płatności automatycznych. Konkurencyjne stawki obowiązują przy płatnościach takimi metodami, jak:

 • A4Go - opłata odbywa się na podstawie naliczonych kilometrów na tzw. urządzeniu pokładowym, które możesz wypożyczyć “na bramkach”,
 • Autopay - płatności dokonujesz za pośrednictwem aplikacji mobilnej na swoim smartfonie lub innym urządzeniu,
 • SkyCash - to kolejna aplikacja na urządzenia mobilne,
 • IKO - usługa jest dostępna na aplikacji mobilnej dla klientów banku PKO BP
 • Telepass - urządzenie pokładowe, które pozwala dokonać automatycznej płatności na autostradach w Belgii, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Austrii, Włoszech i na polskiej autostradzie A4.

Warto wiedzieć!

Kierowcy samochodów osobowych, którzy od 4 lipca br. zdecydują się dokonywać opłat metodą automatyczną: elektroniczny pobór opłat A4Go, Telepass bądź videotolling (odczyt tablic rejestracyjnych) powiązany z aplikacjami Autopay, SkyCash, IKO i mPay, otrzymają 23% rabatu. Na każdej z bramek zapłacą aż o 3 złote mniej niż płacący gotówką czy kartą stacjonarnie.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Kalkulator autostrad

Jeśli jesteś ciekawy, ile zapłacisz, pokonując planowaną trasę na odcinku Kraków-Katowice, możesz wejść na stronę koncesjonariusza, gdzie znajduje się wygodny kalkulator autostrady A4. Dowiesz się z niego, jakie koszty poniesiesz, korzystając z opłaty manualnej lub jednej z płatności automatycznych. Wystarczy, że wybierzesz kategorię pojazdu, którym będziesz poruszać się po trasie. W ten sposób w kilka sekund poznasz całkowity koszt autostrady A4.

Autostrada A4 - droga z Gliwic do Wrocławia

Jak pobierane są opłaty na “państwowym” odcinku autostrady A4? Tutaj również do wyboru są dwie możliwości. 

Pierwszy, manualny pobór opłat naliczany jest na podstawie biletu, który każdy kierowca otrzymuje wjeżdżając na autostradę. Zjeżdżając z drogi A4 podaje go pracownikowi przy “bramce”, który na podstawie liczby przejechanych kilometrów naliczy opłatę. Manualny system poboru opłat obsługuje płatność gotówkową i bezgotówkową. 

Na odcinku Gliwice – Wrocław także obowiązuje elektroniczny system poboru opłat tzw. e-TOLL. Aplikację e-TOLL można pobrać ze sklepu w Google Play lub APP Store. Jest ona przystosowana do wszystkich urządzeń mobilnych. Więcej informacji na temat systemu e-TOLL uzyskasz, czytając naszą poradę: https://cuk.pl/porady/e-toll-osobowki.

A4 - cena na odcinku Gliwice-Wrocław

Ile zapłacimy za autostradę A4 na odcinku łączącym Gliwice i Wrocław? Na tej trasie na autostradzie A4 cennik regulowany jest przez rozporządzenie Ministra Infrastruktury. Kierowca osobówki poniesie tu opłatę w wysokości 0,10 zł za każdy kilometr. Chcąc przejechać całą trasę, zapłaci więc 16,20 zł. Kierowca motocykla, by przejechać ten odcinek, będzie musiał wnieść połowę tej kwoty. Z kolei za odcinek łączący Konin ze Strychowem opłata wyniesie 9,90 zł.

Czy wiesz, że...

Opłaty w przypadku tej trasy nie zmieniły się w stosunku do poprzedniego roku. Co ciekawe, ten odcinek jest dłuższy niż trasa z Katowic do Krakowa, a jego pokonanie o wiele korzystniejsze finansowo.

Koniec z bramkami na wybranych odcinkach autostrady

Bramki na A4 przestały istnieć już 1 grudnia 2021 roku na odcinku Wrocław (PPO Karwiany) – Gliwice (PPO Sośnica). Dotychczas istniejący manualny system poboru opłat został całkowicie zastąpiony systemem elektronicznym (e-TOLL), o którym wspomnieliśmy wcześniej. Kierowcy aut muszą zainstalować specjalną aplikację lub dokonać zakupu e-biletu autostradowego na przykład na stacji benzynowej lub w wybranych sklepach.

Ile kosztuje A4 na wszystkich płatnych odcinkach?

Podsumujmy teraz wszystkie koszty. Kierowca auta osobowego, który ma do pokonania całą trasę A4 i zdecyduje się na płatność stacjonarną, będzie musiał ponieść następujące opłaty: Cała autostrada: 42,20 zł, w tym Wrocław — Gliwice 16,20 zł oraz Kraków — Katowice 26 zł. Opłaty za autostrady w przypadku płatności systemem e-TOLL są ujednolicone w stosunku do płatności gotówkowych za autostradę. Istnieje też możliwość skorzystania z innych wspomnianych wcześniej płatności automatycznych – wtedy można liczyć na zniżkę nawet w granicach 10 zł.

Koszt A4 w porównaniu z autostradami w innych krajach

Porównując standardy europejskie, okazuje się, że koszty jeżdżenia autostradami w Polsce są bardzo wysokie, a opłaty nie odzwierciedlają zarobków Polaków. Mieszkańcy takich krajów, jak Niemcy, Wielka Brytania, Belgia, Szwecja czy Finlandia mogą poruszać się autostradami zupełnie za darmo. Jeszcze inne kraje wprowadzają natomiast jednorazową opłatę tzw. winietę. Droższe autostrady niż polskie mają Hiszpanie. Tam za przejazd 1 km autostradą trzeba zapłacić ok. 0,43 zł. Podobne stawki mają Francuzi - 0,40 zł czy Grecy - 0,35 zł. Aktualne ceny winiet i opłat drogowych w Europie sprawdzisz tu.

OC i AC - zabezpiecz się wyjeżdżając w trasę!

Często podróżujesz po Polsce? Wiesz zatem, jak ważne jest zapewnienie sobie poczucia bezpieczeństwa na drodze. Oprócz obowiązkowego OC pojazdu mechanicznego, którego wykupienie jest w Polsce obowiązkowe, warto zastanowić się nad wyborem dobrego Autocasco. Na drodze często zdarzają się wypadki. Jeśli jeden z nich okaże się Twoją winą, AC pomoże Ci w likwidacji skutków tego nieszczęśliwego zdarzenia. Jeśli zastanawiasz się, ile zapłacisz za taką ochronę, zapraszamy Cię do sprawdzenia kalkulatora OC i AC, gdzie w kilka sekund poznasz cenę nowego ubezpieczenia.

Oceń artykuł

3.17
(12)

Porównaj oferty OC AC

 • Znajdź najlepsze ubezpieczenie
 • Zyskaj pomoc ponad 2000 doradców
 • Sprawdź ile możesz zaoszczędzić
Oblicz OC/AC

Zostaw numer – oddzwonimy