Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Kiedy można wypowiedzieć OC?

2020-02-25

Kupiłeś auto używane i nie chcesz przejmować polisy po poprzednim właścicielu? A może wolisz znaleźć lepszą ofertę? To tylko niektóre przypadki, w których możesz zgłosić wypowiedzenie OC. Dowiedz się więcej na ten temat z naszego artykułu.

Jak złożyć wypowiedzenie OC u dotychczasowego ubezpieczyciela?

Zmiana ubezpieczyciela

Znalazłeś lepszą ofertę od innego towarzystwa ubezpieczeniowego? Chcesz zakończyć współpracę z dotychczasową firmą? Nie ma sprawy. Najpóźniej dzień przed końcem umowy, powinieneś złożyć wypowiedzenie. Możesz zrobić to zarówno korzystając z tradycyjnej poczty, jak i drogą elektroniczną, o ile towarzystwo wyraża na to zgodę. Pamiętaj, że za moment wypowiedzenia uważa się datę stempla lub wysyłki e-maila. Nie zapomnij jednak o podpisaniu nowej umowy, aby posiadać ważne OC. Nawet jeden dzień przerwy skutkuje karą finansową, która z roku na rok jest coraz wyższa.

Automatycznie przedłużona polisa - czy możesz złożyć wypowiedzenie?

Zapomniałeś złożyć wypowiedzenie i Twoja umowa przedłużyła się automatycznie? Nadal możesz zrezygnować z dalszej współpracy i nie przepłacać. Wystarczy, że złożysz pismo dokładnie w taki sam sposób, o jakim pisaliśmy wyżej. Musisz się jednak liczyć z tym, że towarzystwo ubezpieczeniowe będzie wymagało od Ciebie zapłaty za ten czas, w którym działała nowa polisa. Wypowiedzenie polisy automatycznie wznowionej jest też dobrym rozwiązaniem w momencie, kiedy płacisz podwójnie, ponieważ zapomniałeś zakończyć współpracy z jednym towarzystwem, a wykupiłeś już OC w drugim.

Zakup samochodu a wypowiedzenie OC

Jeśli kupiłeś samochód używany i poprzedni właściciel posiadał polisę OC, możesz ją przejąć, ale nie musisz. Powinieneś wziąć pod uwagę możliwość rekalkulacji składki u ubezpieczyciela, co często nie jest na rękę nowym właścicielom. Towarzystwo otrzymuje nowe dane, na podstawie których raz jeszcze oblicza kwotę za ubezpieczenieOC. Jeśli są jakieś wyraźne różnice wpływające na jej wysokość, będziesz musiał dopłacić. W dowolnym momencie możesz złożyć wypowiedzenie i odmówić współpracy z dotychczasowym ubezpieczycielem. Zrób to w taki sposób, aby uniknąć dublowania się polis, co jest niekorzystne finansowo. Złóż wypowiedzenie i wykup nową polisę jednocześnie.

Odstąpienie od umowy - masz do tego prawo!

Jeśli kupiłeś polisę przez Internet lub korzystając z infolinii, masz prawo odstąpić odumowy. Możesz zrobić to w ciągu 30 dni od momentu jej zawarcia. Towarzystwo ubezpieczeniowe naliczy Ci jednak opłatę za czas, w którym posiadałeś ochronę.

Co powinno zawierać wypowiedzenie?

Zdecydowałeś się na złożenie wypowiedzenia, ale nie wiesz, jakie informacje powinny się w nim znaleźć? Udostępniamy naszym klientom gotowe wzory do wydrukowania i wypełnienia. Jeśli chcesz napisać pismo na własną rękę, musisz w nim zawrzeć takie informacje jak:

  • miejscowość oraz datę wypełniania wypowiedzenia,
  • dane ubezpieczyciela,
  • numer aktualnej polisy,
  • dane właściciela i ewentualnych współwłaścicieli samochodu,
  • informacje na temat pojazdu (numer rejestracyjny, model, marka),
  • podpis właściciela i ewentualnych współwłaścicieli,
  • powołanie się na ustawę (Ustawa o Ubezpieczeniach Obowiązkowych - Art. 28, Art. 28a, Art. 31).

Nie przepłacaj na OC

Wciąż szukasz idealnej polisy, która spełni Twoje oczekiwania? Zajrzyj do naszego kalkulatora ubezpieczeń OC, w którym błyskawicznie porównasz oferty oraz wybierzesz najlepszą opcję. Możesz też zadzwonić na naszą infolinię oraz odwiedzić jedną z placówek.

Ile możesz zaoszczędzić na polisie ubezpieczeniowej dla Twojego auta? Sprawdź aktualne ceny polisy w naszej porównywarce.
keyboard_arrow_up