2020-02-25

Ile dni przed końcem polisy zacząć szukać nowego OC?

Wszystko na temat nowej polisy OC.

Ile dni przed końcem polisy zacząć szukać nowego OC?

Zbliża się koniec Twojego obowiązkowego ubezpieczenia samochodu? To świetna okazja do podpisania nowej umowy, która może okazać się bardziej opłacalna. Kiedy rozpocząć poszukiwania? Jak to zrobić szybko i sprawnie, aby nie mieć przerwy w posiadaniu ważnej polisy OC?

Automatyczne przedłużenie umowy - kiedy?

Jeśli nie chcesz nic zmieniać w swojej ofercie ubezpieczeniowej, Twoja umowa przedłużysię automatycznie. To duży plus, ponieważ nie musisz pamiętać o terminach ani martwić się, kiedy np. wyjedziesz na wakacje i zapomnisz skontaktować się ze swoim towarzystwem. Twoje OC będzie wciąż ważne. Jedyne o czym musisz pamiętać to uregulowanie opłat za składkę. 

Zakup samochodu i przejęcie ubezpieczenia - musisz pamiętać o formalnościach

Kupiłeś samochód i przejąłeś polisę od poprzedniego właściciela? Musisz uważać na formalności, ponieważ tego typu umowa nie przedłuża się automatycznie. Najpóźniej w dniu jej wygaśnięcia, powinieneś znaleźć i podpisać dokumenty z nowym towarzystwem. Jeśli tego nie zrobisz, nie będziesz posiadać ważnego OC. To z kolei wiąże się z nieprzyjemnymi konsekwencjami finansowymi. Karę nakłada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, ale nie jest to jedyny minus tej sytuacji. Kiedy spowodujesz wypadek, będziesz musiał ponieść koszty za szkody z własnej kieszeni.

Wypowiedzenie umowy u ubezpieczyciela

Chcesz wykorzystać moment kończącej się polisy u dotychczasowego ubezpieczyciela? Sprawdź dokładnie, do kiedy jest ona ważna. Najpóźniej dzień przed tą datą, musisz złożyć wypowiedzenie i kupić nową polisę. Dokument wyślesz do ubezpieczyciela tradycyjną pocztą, a nawet korzystając z elektronicznej skrzynki, jeśli uwzględnia on taką opcję. Za datę wypowiedzenia uważa się tą, która widnieje na stemplu, dlatego umowę rozwiążesz szybko i sprawnie.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Znalezienie nowej polisy OC - kiedy?

W praktyce, możesz zacząć poszukiwania nowego ubezpieczenia nawet kilka miesięcy przed upływem ważności OC, jeśli pozwala na to wybrane towarzystwo. Czy jest to opłacalne? Jeśli obserwujesz rynek ubezpieczeń i widzisz wzrost cen za składki, faktycznie możesz zaoszczędzić na wcześniejszym zakupie. Jeśli jednak kwoty są stabilne, najlepiej podpisać umowę niedługo przed jej końcem, np. tydzień. 

Jak znaleźć opłacalne ubezpieczenie OC?

Nie musisz wychodzić z domu, aby znaleźć bardziej opłacalną polisę OC. Skorzystaj z kalkulatora online. To komfortowa i praktyczna opcja, ponieważ porównasz wiele ofert towarzystw ubezpieczeniowych. Dzięki temu, porównasz ceny, a także zakres ochrony. W łatwy sposób dobierzesz też opłacalne dodatki w postaci AC, assistance czy NNW. Nową polisę wykupisz przez Internet, także dzięki kalkulatorowi online. Wystarczy, że uzupełnisz dane na temat Ciebie jako właściciela pojazdu oraz samego samochodu. 

Dbaj o terminy!

Jako właściciel pojazdu musisz pamiętać o terminach ubezpieczeń oraz opłaceniu polisy. Przerwy spowodowane np. wypowiedzeniem umowy w dotychczasowym towarzystwie i jednocześnie brakiem zakupu nowego OC, może być bardzo kosztowne. Kary za brak polisy z roku na rok są coraz wyższe. W 2020 roku wynoszą one dla samochodów osobowych odpowiednio:

  • do 3 dni - 1040 złotych,
  • od 4 do 14 dni - 2600 złotych,
  • powyżej 14 dni - 5200 złotych.

Sprawdź atrakcyjne ceny OC

Skorzystaj z naszego kalkulatora online, uzupełnij formularz i kup polisę w kilkanaście minut. Możesz też zadzwonić na infolinię i porozmawiać z naszymi doradcami. Czekają oni na Ciebie również w jednej z naszych placówek.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku