Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

2019-11-16

Jak ubezpieczyć samochód sprowadzony z zagranicy?

Krótkoterminowa polisa OC może okazać się niezbędna.

Sprowadzenie samochodu z zagranicy to szansa na dobry model auta w korzystnej cenie. Cała procedura wymaga jednak załatwienia kilku formalności, aby prowadzenie auta w Polsce było w pełni legalne. Jak wygląda ubezpieczenie samochodu sprowadzanego i co dokładnie jest wymagane?

Zagraniczne auto bez ważnego OC możesz sprowadzić do Polski tylko na lawecie. Samochód nie może poruszać się bez polisy.

Sprowadzam auto bez ważnego OC

Zamierzasz kupić auto już wyrejestrowane za granicą? A może ważność polisy OC upłynęła? Najlepszą opcją jest zakup tymczasowych tablic wywozowych oraz krótkoterminowego ubezpieczenia OC. Takie rozwiązanie pozwoli Ci legalnie wjechać do Polski i dopełnić wszystkich formalności po przyjeździe. Pamiętaj, że dopóki nie zarejestrujesz auta w Polsce, nie będziesz mógł kupić OC na cały rok.

Ubezpieczenie OC na krótki termin

Polisę OC dla samochodu na 30 dni możesz zawrzeć w kilku określonych prawemu sytuacjach: pojazd jest przeznaczony do rejestracji w Polsce, nie ma ważnego OC ani Zielonej Karty lub jest zarejestrowany czasowo. Jeśli sprowadzasz samochód, który nie ma aktualnej polisy OC, Twoim obowiązkiem jest zawarcie ubezpieczenia krótkoterminowego. Bez ważnego OC samochód może zostać sprowadzony do Polski wyłącznie na lawecie, co będzie za pewne bardzo kosztowne.

Krótkoterminowe OC zawiera się na 30 dni. Po tym czasie polisa wygasa – ubezpieczenie nie przedłuża się automatycznie. Musisz więc sam zadbać o zakup kolejnej polisy OC tym razem już na cały rok. W tym momencie twój samochód musi być już zarejestrowany w Polsce. Jeśli z kolei kupiłeś auto z ważnym ubezpieczeniem krótkoterminowym np. w komisie samochodowym, nie musisz wypowiadać polisy poprzedniego właściciela. Za ubezpieczenie OC na 30 dni zapłacisz ok. 100 zł.

Jak chroni ubezpieczenie OC krótkoterminowe?

Zakres ochrony nie różni się w żaden sposób od tradycyjnej polisy OC kupowanej na cały rok. Jeśli wiesz jak działa zwykłe OC, ewentualne skorzystanie z ubezpieczenia krótkoterminowego nie powinno stanowić problemu.

A jeśli auto jest zarejestrowane za granicą?

Jeśli właściciel, od którego kupujesz auto za granicą, nie wyrejestrował jeszcze pojazdu, możesz poruszać się sprowadzonym samochodem po polskich drogach. Ale uwaga! Samochód musi mieć aktualne badania techniczne i rzecz jasna ważną polisę OC. Co więcej, tylko przez 30 dni możesz jeździć w Polsce swoim autem z zagraniczną rejestracją. W tym okresie musisz obowiązkowo zarejestrować pojazd w miejscowym urzędzie i wykupić całoroczne ubezpieczenia OC.

Szukasz OC dla swojego auta?

Sprawdź naszą porównywarkę ubezpieczeń samochodowych! Otrzymaj kalkulację online, przez telefon lub w placówce CUK Ubezpieczenia.

Oceń artykuł

0
(0)