2019-11-16

Jak ubezpieczyć samochód sprowadzony z zagranicy?

Krótkoterminowa polisa OC może okazać się niezbędna.

Jak ubezpieczyć samochód sprowadzony z zagranicy?

Sprowadzenie samochodu z zagranicy to szansa na zyskanie wymarzonego modelu w korzystnej cenie. Cała procedura wymaga jednak dokonania kilku niezbędnych czynności, aby korzystanie z auta w Polsce było w pełni legalne i bezpieczne. Niezbędne może okazać się nie tylko krótkoterminowe OC, ale także dodatkowe dokumenty. Jak wygląda ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z zagranicy, na jakie formalności zwrócić uwagę i co dokładnie jest wymagane? Na te inne pokrewne pytania odpowiadamy w poniższym tekście.

Ubezpieczenie auta sprowadzanego z zagranicy – rejestracja

Zamierzasz kupić auto już wyrejestrowane za granicą? A może ważność jego polisy upłynęła? Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zakup krótkoterminowego ubezpieczenia OC oraz tymczasowych tablic wywozowych. Takie rozwiązanie pozwoli Ci legalnie wjechać do Polski i dopełnić wszystkich formalności po przyjeździe.

Ile kosztuje rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy? Standardowy koszt rejestracji takiego pojazdu w wydziale komunikacji w 2022 roku wynosi 256 zł. Składają się na to następujące opłaty:

 • 80 zł tablice rejestracyjne,
 • 54 zł dowód rejestracyjny,
 • 75 zł karta pojazdu,
 • 31 zł nalepka kontrolna i legalizacyjna,
 • 13,50 zł pozwolenie czasowe oraz 2,50 zł opłata ewidencyjna.

Przed rejestracją należy skompletować wszystkie niezbędne dokumenty związane ze sprowadzanym pojazdem – zostaną one zatwierdzone przez wydział komunikacji. Całoroczne ubezpieczenie OC samochodu z zagranicy zawsze możliwe jest dopiero po zarejestrowaniu auta w Polsce.

Na czym polega OC krótkoterminowe auta z zagranicy?

Rejestracja samochodu z zagranicy może trochę potrwać. W tym czasie auto nie ma jednak prawa pozostawać bez ważnej obowiązkowej polisy komunikacyjnej. Z myślą o tym stworzone zostało ubezpieczenie krótkoterminowe dla samochodu sprowadzonego z zagranicy. Polisę OC dla auta na 30 dni możesz zawrzeć w kilku określonych prawemu sytuacjach: pojazd jest przeznaczony do rejestracji w Polsce, nie ma ważnego OC ani Zielonej Karty lub jest zarejestrowany czasowo.

Jeśli nabywasz z zagranicy pojazd, który nie ma aktualnego OC, to Twoim obowiązkiem jest zawarcie polisy krótkoterminowej. Bez ważnego ubezpieczenia tymczasowego samochód sprowadzony do Polski wygeneruje jedynie wysokie koszty. Jedyną legalną drogą ściągnięcia go z zagranicy będzie bowiem w tym wypadku laweta.

Krótkoterminowe OC zawiera się na 30 dni, po czym wygasa i nie przedłuża się automatycznie. Musisz więc sam zadbać o zakup kolejnego ubezpieczenia – tym razem już na cały rok. W tym momencie Twój samochód musi być już zarejestrowany w Polsce. Jeśli z kolei kupiłeś auto z ważnym ubezpieczeniem krótkoterminowym np. w komisie samochodowym, nie musisz wypowiadać polisy poprzedniego właściciela. Za ubezpieczenie OC na 30 dni zapłacisz ok. 100 zł.

Jaką ochronę zapewnia OC krótkoterminowe?

Zakres ochrony polisy OC tymczasowej nie różni się w żaden sposób od tradycyjnej kupowanej na cały rok. Jeśli wiesz, jak działa zwykłe OC, ewentualne skorzystanie z ubezpieczenia krótkoterminowego nie powinno stanowić problemu.

Ustawa Prawo o ruchu drogowym mówi, że samochód osobowy sprowadzony z zagranicy może jeździć po polskich drogach nie dłużej niż 30 dni, pod warunkiem że posiada ważny przegląd techniczny oraz aktualne tablice rejestracyjne. Więcej informacji o tymczasowej polisie OC znajdziesz w tej poradzie – sprawdź, czym jest ubezpieczenie na 30 dni.

Jeśli wykupisz ubezpieczenie krótkoterminowe samochodu sprowadzonego z zagranicy, to wycena będzie przebiegać tak samo jak w przypadku polisy na 12 miesięcy Cena składki będzie zależała m.in. od marki i modelu auta czy historii ubezpieczonego. Więcej na ten temat dowiesz się z porady „Od czego zależy cena OC?”. Aby wybrać opłacalną ofertę, warto porównywać składki towarzystw – skorzystaj w tym celu z kalkulatora online.

Warto zapamiętać!

Umowę na krótkoterminowe OC zawrzesz w każdym towarzystwie. Jego zakres jest taki sam jak całorocznej polisy. Różnicą jest czas trwania. Krótkoterminowe ubezpieczenie OC jest ważne tylko 30 dni! Co więcej, tego typu polisę możesz zawrzeć jednorazowo i nie odnawia się ona automatycznie.

Ubezpieczenie dla auta z zagranicy – o czym należy pamiętać?

Jeśli właściciel, od którego kupujesz auto za granicą, nie wyrejestrował jeszcze pojazdu, możesz poruszać się sprowadzonym samochodem po polskich drogach. Przy umowie kupna-sprzedaży samochodu koniecznie sprawdź ważność polisy OC!

Samochód sprowadzony z zagranicy musi mieć także aktualne badania techniczne. Co więcej, tylko przez 30 dni możesz jeździć w Polsce swoim autem z zagraniczną rejestracją. W tym okresie musisz obowiązkowo zarejestrować pojazd w miejscowym urzędzie i wykupić całoroczne ubezpieczenie OC. Jeśli o to nie zadbasz, możesz spodziewać się kary z UFG. Sprawdź, jakie kary za brak OC przewidziane są w roku 2023.

W przypadku kupna pojazdu u pośrednika bez ważnego OC koniecznie pamiętaj o tym, co jest wymagane do ubezpieczenia samochodu sprowadzanego z zagranicy. Oprócz właściwie sformułowanej umowy kupna-sprzedaży będziesz potrzebował:

 • przetłumaczenia wszystkich dokumentów,
 • wykonania badania technicznego,
 • opłacenia podatku akcyzowego,
 • zarejestrowania pojazdu w Polsce,
 • całorocznego ubezpieczenia OC.

Z jakich krajów Polacy sprowadzają samochody?

Rankingi popularności wśród aut sprowadzanych z zagranicy biją samochody niemieckie. Zdecydowanie najwięcej pojazdów Polacy importują z Niemiec (ponad 547 tys.). Na podium ze znacznie mniejszą liczbą zakupionych i sprowadzonych aut plasują się Francja (99 tys.) i Belgia (61 tys.). Następnie wymienia się takie kraje, jak: Holandia, Włochy, Anglia i Stany Zjednoczone – dane Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego.

Sprowadzenie i ubezpieczenie samochodów z Niemiec może być też korzystne cenowo, ale trzeba przy tym zachować ostrożność, by nie wpaść w pułapkę oszustów! Zwykle jednak są to niezawodne i cenione technicznie auta. Pamiętaj też o szybkiej finalizacji kwestii ubezpieczenia dla samochodu przywiezionego z zagranicy. W poprzedniej poradzie pisaliśmy też o tym, jak ubezpieczyć pojazd sprowadzony z Anglii – sprawdź prawidłową procedurę!

Sprowadzanie samochodów z USA – co warto wiedzieć?

Zakup ubezpieczenia autocasco na auto sprowadzone z USA nie zawsze jest łatwe. O ile OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem, które musi posiadać każdy pojazd, o tyle AC jest polisą dobrowolną. Niestety samochody sprowadzane przez Polaków ze Stanów Zjednoczonych to często auta powypadkowe, które ciężko jest ubezpieczyć. Wiele towarzystw odmawia takiej polisy. Dlatego też jak ognia należy unikać zakupu i sprowadzania do Polski pojazdów z USA, które posiadają nazwę z następującymi tytułami:

 • „Certificate of destruction” – auto całkowite zniszczone;
 • „Parts only” – auto tylko na części;
 • „Non-repairable” – auto nienadające się do naprawy bądź odbudowy.

Na co uważać przy imporcie aut z zagranicy?

Z uwagi na kuszące ceny atrakcyjnych modeli aut Polacy często decydują się na import starszych zagranicznych samochodów. Jednak jeśli chodzi o koszty, w ich przypadku sama polisa OC może okazać się niewystarczająca. Dodatkowe kwoty będzie trzeba bowiem przeznaczyć na zapłatę akcyzy, opłaty rejestracyjne badanie techniczne lub wynajem lawety. Dlatego dokładnie zapoznaj się ze wszystkimi szczegółami umowy kupna-sprzedaży i danymi technicznymi pojazdu.

Szukasz polisy dla auta sprowadzonego z zagranicy – sprawdź ofertę CUK!

Wiesz już, jakie OC wykupić dla auta sprowadzanego z zagranicy i jak powinna wyglądać procedura rejestracyjna. Aby zyskać dodatkową ochronę samochodu, dobierz odpowiednie dobrowolne rozszerzenia do obowiązkowego ubezpieczenia. Polisę możesz kupić online, korzystając z naszej porównywarki ubezpieczeń komunikacyjnych. Odwiedź stronę, placówkę stacjonarną lub zadzwoń na naszą infolinię!

Warto zabezpieczyć też pojazd na nieprzewidziane zdarzenia, wykupując polisę autocasco. Ryzyko awarii samochodu, jego kradzieży lub zderzenia ze zwierzęciem mogłoby znacznie obciążyć portfel nowego nabywcy. Dzięki odpowiednio dobranej polisie możesz liczyć na odszkodowanie, które pokryje koszty ewentualnej naprawy. Sprawdź ceny pakietu OC i AC dla samochodu sprowadzanego z zagranicy w naszym kalkulatorze online i wybierz najlepszą ofertę!

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku