2022-10-04

Ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z Anglii – odpowiadamy na ważne pytania

Czy opłaci Ci się sprowadzić auto z Anglii?

Ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z Anglii – odpowiadamy na ważne pytania

Choć zdecydowana większość polskich kierowców wyobraża sobie wyłącznie jazdę autem z kierownicą po lewej stronie, to pojazdy pochodzące z Wielkiej Brytanii też mają swoich zwolenników. Tak zwane angliki cieszą się sporą popularnością wśród pasjonatów motoryzacji i kolekcjonerów. Często są to wysokiej klasy auta w stosunkowo dobrej cenie w porównaniu z pojazdami z innych krajów europejskich.

Planując nabycie samochodu z kierownicą po prawej stronie, musisz pamiętać, że sam zakup i sprowadzenie go do Polski to jedynie początek drogi. Czeka Cię jeszcze sporo formalności. Do najważniejszych należy rejestracja i ubezpieczenie sprowadzonego z Anglii samochodu. Dopiero wtedy możesz użytkować go legalnie i bezpiecznie. W poniższym tekście odpowiadamy m.in., na czym polega rejestracja i jak ubezpieczyć „anglika”w Polsce krok po kroku.

Co warto wiedzieć o aucie z kierownicą po prawej stronie?

Do 15 sierpnia 2015 roku nie można było rejestrować w Polsce samochodów z kierownicą po prawej stronie. Wraz z powyższą datą zostały jednak wprowadzone w życie przepisy umożliwiające rejestrowanie takich pojazdów w naszym kraju. Obowiązek ten został wymuszony przez Unię Europejską celem zachowania wolnego przepływu towarów i usług pomiędzy krajami członkowskimi.

Powyższe zasady nie ustały wraz z Brexitem. Obecnie istnieje możliwość sprowadzania używanych aut z Anglii, lecz muszą być one zarejestrowane w Wielkiej Brytanii do 31 grudnia 2020 r. – tj. do daty oznaczającej koniec okresu przejściowego po Brexicie.

Użytkowanie i ubezpieczenie „anglika” w Polsce bez przerejestrowania nie jest możliwe. Rejestracja pojazdów z Anglii zarówno po przekładce kierownicy, jak i bez niej wymaga skompletowania odpowiednich dokumentów.

Warto wiedzieć!

Do 15 sierpnia 2015 r. możliwe było zarejestrowanie w naszym kraju tylko takiego „anglika”, w którym zrobiono tzw. przekładkę (oznacza to przeniesienie kierownicy z prawej strony na lewą). Jednak zniesiono konieczność wykonywania tego typu modyfikacji.

Ubezpieczenie i rejestracja „anglika” w Polsce – procedura krok po kroku

Ubezpieczenie OC „anglika” w Polsce przed dokonaniem rejestracji można wykupić tylko na 30 dni. Zgodnie z rozporządzeniem Unii Europejskiej pojazd na zagranicznych numerach rejestracyjnych musi być zarejestrowany w miejscu stałego pobytu kierowcy. Każde auto sprowadzone do Polski z Wielkiej Brytanii musi też mieć obowiązkowe ubezpieczenie. Roczną polisę należy wykupić najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. Warto o tym pamiętać, by nie zapłacić kar za brak OC – sprawdź, ile wynoszą w 2022 roku!

Ubezpieczenie OC „anglika” na 30 dni dotyczy pojazdów z kierownicą zamontowaną po prawej stronie lub już po przekładce, a do jego uzyskania potrzebne są właściwie skompletowane dokumenty: dowód rejestracyjny (może być tymczasowy) oraz umowa zakupu pojazdu. Proces ten nie różni się od zakupu polisy rocznej. Więcej informacji na temat krótkoterminowej polisy OC znajdziesz w tej poradzie – sprawdź, jak ubezpieczyć samochód sprowadzony z zagranicy.

Koszt samej rejestracji pojazdu z Anglii w Polsce będzie wynosił 256 zł – obejmuje on również opłaty w wydziale komunikacji. Do tego należy doliczyć wydatek za tłumaczenie dokumentów (od 50 do 100 złotych), cło oraz niezbędne badanie techniczne nabytego pojazdu. Opłata za przegląd techniczny obejmujący uzyskanie właściwych dokumentów rejestracyjnych wynosi 150 zł.

Uwaga!

Rejestrując auto sprowadzone z Anglii, należy pamiętać, że przegląd wykonany w Niemczech, Francji, Szwecji czy w jakimkolwiek innym państwie unijnym nie jest honorowany w Polsce. Auto zarejestrowane w naszym kraju musi posiadać polski przegląd techniczny!

Czy samochód z Anglii można zarejestrować w Polsce po Brexicie?

Po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie można już zarejestrować samochodu, jeśli nie był rejestrowany wcześniej na terenie UE. Oznacza to, że jeśli dany pojazd był zarejestrowany po raz pierwszy w 2021 roku w Wielkiej Brytanii – nie możemy go już sprowadzić. Więcej szczegółowych informacji dotyczących rejestracji angielskich samochodów w Polsce znajdziesz w tej poradzie

To ważne!

Zagraniczne tablice rejestracyjne mogą być czasowo używane na terenie Polski. Takie pojazdy są dopuszczone do ruchu, o ile spełniają określone warunki techniczne i są wyposażone w dowód rejestracyjny lub pozwolenie czasowe oraz tablice z numerem składającym się z cyfr arabskich i liter alfabetu łacińskiego.

Od czego zależy cena polisy komunikacyjnej OC dla „anglika”?

Wpływ na ceny za ubezpieczenie OC anglika będzie miał wiek pojazdu, jego marka, model, rocznik, pojemności silnika i przebieg samochodu, a także wypracowane przez posiadacza zniżki, staż prawa jazdy, stan cywilny oraz miejsce zamieszkania – analogicznie, jak w przypadku aut polskich. Przeważnie ubezpieczenie OC pojazdu z Wielkiej Brytanii jest jednak dwukrotnie wyższe niż dla innych samochodów.

Istotnym zabiegiem, jakiego należy dokonać przed zakupem pojazdu z Anglii, będzie sprawdzenie historii jego szkodowości. W przypadku samochodów wyprodukowanych i zarejestrowanych w Anglii wystarczy wejść na stronę: www.check-mot.service.gov.uk i wpisać numer rejestracyjny pojazdu z Wielkiej Brytanii. Jeśli chcesz zaoszczędzić także, sprowadzając auta z innych krajów, ale nie wiesz, jak poprawnie je zweryfikować, odwiedź naszą wcześniejszą poradę i przekonaj się, jak sprawdzić historię pojazdów z zagranicy.  

To ciekawe!

Kupno pojazdu z Anglii może być korzystną inwestycją. Czemu tamtejsze auta są tańsze niż w Polsce, a nawet w innych krajach UE? Przyczynia się do tego specyfika tamtejszego rynku – angielskie samochody tracą na wartości znacznie szybciej, a system ubezpieczeń od zawsze wspiera użytkowników nowszych samochodów.

Dlaczego OC „anglika” jest droższe od OC aut z kierownicą po lewej stronie?

Ubezpieczenie OC na „anglika” w Polsce może być droższe z uwagi na wyższe ryzyko ubezpieczeniowe w przypadku aut z kierownicą po prawej stronie. Towarzystwa drożej wyceniają ubezpieczenie pojazdów sprowadzanych z Anglii, ponieważ dysponują one mniejszą widocznością i komfortem jazdy kierowcy, który znajduje się po prawej stronie auta.

Ile przeciętnie kosztuje ubezpieczenie OC „anglika” w Polsce w 2022 roku? Cena może oscylować nawet w granicach 1500 zł. Należy jednak pamiętać, że znacznie droższym zabiegiem będzie przystosowanie brytyjskiego auta do ruchu prawostronnego – będzie to koszt w około 1800-4500 zł. Samo przełożenie kierownicy w aucie to cena 400-500 zł. Gdzie najtaniej ubezpieczyć anglika w Polsce?przekonaj się, wykonując kalkulację na stronie CUK.

Przy każdym zakupie polisy komunikacyjnej należy pamiętać jednak, że niezależnie od specyfiki pojazdu, na składkę ubezpieczenia OC ma wpływ wiele czynników, a jej koszt zawsze ustalany jest indywidualnie. Podsumujmy zatem, jakie aspekty odgrywają kluczową rolę w ustaleniu wysokości składki:

 • informacje o aucie: rok produkcji, moc silnika, marka, model, wersja itp.,
 • informacje o kierowcy: wiek, historia ubezpieczeniowa itp.,
 • sposób użytkowania pojazdu przez kierowcę (czy pojazd będzie użytkowany za granicą itp.).

OC za „anglika” w Polsce zawsze będzie też droższe w przypadku młodych i najmniej doświadczonych kierowców. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w innej naszej poradzie – sprawdź, jak naliczane są zniżki w OC. Jeśli chcesz otrzymać dostosowaną do swoich potrzeb ofertę taniego ubezpieczenia „anglika”w Polsce, sprawdź aktualne propozycje w porównywarce CUK! Dzięki dokładnej kalkulacji na naszej stronie przekonasz się, gdzie otrzymasz najtańszą polisę!

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jak dostosować angielskie auto do wymogów polskich dróg?

Choć w Polsce nie ma prawnego obowiązku zmiany strony kierownicy na lewą, to auto musi spełnić szereg innych wymogów – należą do nich: badanie techniczne, dowód rejestracyjny oraz obowiązkowe ubezpieczenie pojazdów mechanicznych. Konieczne będą także następujące modyfikacje:

 • Prędkościomierz – w pojazdach pochodzących z Wielkiej Brytanii skala obrazowana jest w milach. W Polsce obowiązuje natomiast pomiar prędkości na podstawie km/h.
 • Lusterka – wymiana szkieł wymagana jest w celu zwiększenia pola widoczności (zwłaszcza po lewej stronie).
 • Światła przeciwmgłowe – „angliki” mają zamontowane je z tyłu po prawej stronie, natomiast w Polsce musi znajdować się ono po lewej.
 • Reflektory – wymagane jest wprowadzenie tzw. wersji europejskiej, czyli wymiana reflektorów z lewostronnych na prawostronne, co znacznie zwiększa widoczność prawego pobocza (w tym poruszających się pieszych i ustawionych tam znaków drogowych), a także redukuje oświetlanie lewej strony (tak, by nie oślepiało innych kierowców jadących z naprzeciwka).

Ile wynosi akcyza na samochód z Wielkiej Brytanii?

Po sprowadzeniu pojazdu z Wielkiej Brytanii trzeba opłacić akcyzę. Samochody elektryczne i z silnikiem hybrydowym do 2000 cm³ są z niej zwolnione, a dla pozostałych wynosi od 3,1 do 18,6% (w zależności od rodzaju i pojemności silnika). W 2022 roku stawki akcyzy wynoszą zatem: 

 • 0% – dla wszystkich samochodów z silnikiem elektrycznym i silnikiem hybrydowym o pojemności do 2000 cm³,
 • 3,1% – dla pojazdów spalinowych z silnikiem do 2000 cm³,
 • 18,6% – dla aut spalinowych z silnikiem powyżej 2000 cm³.

Od momentu przywiezienia samochodu z Wielkiej Brytanii na teren Polski masz 14 dni na uregulowanie akcyzy. W tym czasie w urzędzie celnym należy złożyć deklarację AKC-4/E i uiścić z tego tytułu niewielką opłatę skarbową. Druk deklaracji znajdziesz tutaj. Możesz też wypełnić formularz online na stronie: puesc.gov.pl (Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych).

Nie przepłacaj za ubezpieczenie – wykup polisę w CUK!

Niezależnie od tego, czy jesteś posiadaczem auta sprowadzanego z Wielkiej Brytanii, czy też z innego kraju, musisz pamiętać o ważnej polisie komunikacyjnej obowiązkowej w naszym państwie. Gdzie znaleźć najtańsze ubezpieczenie „anglika” w Polsce? Już dziś sprawdź oferty i promocje w CUK – u nas zawsze znajdziesz to, czego szukasz, a polisę komunikacyjną wykupisz od ręki, bez wychodzenia z domu. Ponadto do wyboru masz oferty aż 30 towarzystw w jednym miejscu!

Skorzystaj z naszej nowoczesnej porównywarki ubezpieczeń. Dzięki wprowadzeniu kilku danych do kalkulatora online zyskasz dostęp do najlepszych ofert ubezpieczeń przygotowanych przez wiodące towarzystwa. Wolisz zapytać o polisę osobiście? Przyjdź do jednej z placówek stacjonarnych CUK lub skontaktuj się z naszym doradcą przez infolinię czynną 7 dni w tygodniu. Zapraszamy!

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku