Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2021-06-02

Jak sprawdzić historię pojazdu sprowadzonego z zagranicy?

Chciałbyś zaoszczędzić sprowadzając auto z zagranicy, ale nie wiesz jak poprawnie je zweryfikować ? 

Jak sprawdzić historię pojazdu sprowadzonego z zagranicy?

Popularność sprowadzania samochodów z zagranicy bierze się przede wszystkim z niższej ceny, za którą można sprowadzić pojazd w porównaniu do tej, którą musielibyśmy zapłacić, decydując się na zakup w Polsce. Jednak ma to też negatywne strony. Przede wszystkim brak pewności co do historii auta. Samochody z importu mogą mieć bogatą historię napraw i przeglądów, jednak często można też znaleźć niemal nowe auto, które jest na sprzedaż. Nie każdy jednak wie, jak do historii auta. Mamy dla Ciebie rady, jak dowiedzieć się całej prawdy o Twoim przyszłym pojeździe.

Sprowadzając samochód z zagranicy nie zawsze mamy dostęp całości historii pojazdu. Zdarza się, że właściciel nie zachował kompletu dokumentów związanych z przeglądami technicznymi lub po prostu system weryfikacji stanu technicznego pojazdów jest inny w danym kraju. Zdarza się też, że trudno zweryfikować informacje o pojeździe z powodu bariery językowej. Czasem dokumentacja jest niekompletna z jeszcze innego powodu. Kupując samochód z zagranicy, warto mieć te czynniki na uwadze i pamiętać, że zawsze warto sprawdzić historię pojazdu.

Historia pojazdu - co to jest?

To internetowa usługa MinisterstwaCyfryzacji dla każdego, kto planuje kupno używanego samochodu, motocyklu lub innego pojazdu. Dane, które otrzymasz na stronie, mogą pomóc w ocenie stanu technicznego pojazdu oraz potwierdzeniu wiarygodności oferty sprzedawcy. A co najważniejsze - informacje o pojeździe dostaniesz całkowicie za darmo.

Na początku Historia Pojazdu obejmowała tylko samochody zarejestrowane w Polsce. Z czasem jednak funkcjonalność poszerzono o inne kraje. Dzięki Historii Pojazdu możesz sprawdzić m.in. czy auto nie było kradzione, złomowane, lub czy nie ma przekręconego licznika. By to zrobić potrzebujesz jedynie numeru rejestracyjnego, numeru VIN, daty pierwszej rejestracji oraz profilu zaufanego, za pomocą którego zalogujesz się do usługi. Wszystko dzięki rozszerzeniu liczby firm, z którymi współpracuje rządowa strona. W zakresie danych zagranicznych informacje dostarczane są przez firmę CARFAX oraz AutoDNA, dzięki czemu możesz sprawdzić m.in. takie informacje jak:

  • ogłoszenia akcji serwisowych producenta (usługa zawiera informację o odnotowanych akcjach serwisowych / naprawczych ogłoszonych przez producentów pojazdów),
  • niedopuszczenia pojazdu do ruchu (usługa zawiera informację o uprawnieniach do uczestnictwa w ruchu drogowym),
  • zgodności numeru VIN ze standardem ISO (usługa zawiera informację o zgodności cyfry kontrolnej numeru VIN ze standardem ISO-3779).

Dzięki skorzystaniu z usługi Historia Pojazdu, osoby zainteresowane zakupem auta nie muszą już płacić za dostęp do informacji. Nie jest potrzebny niemiecki dekoder VIN czy niemiecka strona VIN, za pomocą których można dotrzeć do informacji o liczbie poprzednich właścicieli czy wzmianki o zgłoszeniu kradzieży auta.

Nie tylko Niemcy

Choć większość sprowadzanych do Polski samochodów pochodzi zza naszej zachodniej granicy i najczęściej tam sprawdzaliśmy do tej pory historię pojazdu, to również inne kierunki cieszą się coraz większą popularnością. Na szczęście w Historii Pojazdu mamy możliwość odszukać informację na temat naszego potencjalnego zakupu także w sytuacji, gdy jest on zarejestrowany w innym kraju. Narzędzie to udostępnia dodatkowe zakresy informacji o pojazdach nie tylko z Niemiec, ale także z m.in. Francji, Słowenii, Litwy, Łotwy i Estonii.

Historia pojazdu w praktyce

Korzystanie z usługi jest bardzo proste. W pierwszej kolejności musisz wejść na stronę www.historiapojazdu.gov.pl. Podstawową usługą, którą tam znajdziemy, jest możliwość sprawdzenia auta zarejestrowanego w Polsce. By to zrobić potrzebujecie numeru rejestracyjnego, numeru VIN, datę pierwszej rejestracji. Jeśli jednak chcesz sprawdzić historię pojazdu z zagranicy, będziesz potrzebował do tego profil zaufany.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Drugi krok to wpisanie danych w specjalnym formularzu. Jeśli auto nie jest zarejestrowane w Polsce, system poprosi o zalogowanie się profilem zaufanym. Kilka chwil i gotowe. Wszystkie interesujące Cię dane znajdziesz w zakładce „Dane zagraniczne”.

Autoryzowana Stacja Obsługi (ASO)

Są też inne sposoby na sprawdzenie historii pojazdu z Niemiec. Możemy na przykład udać się do Autoryzowanej Stacji Obsługi (ASO). Ważne jest, aby otrzymać pełną historię, zawierającą wszystkie przeglądy. Pozwoli to na przykład wykryć przekręcenie licznika, które miało miejsce przed ostatnim przeglądem. Z pewnością minusem jest fakt, że w ASO otrzymasz informacje tylko za zgodą właściciela samochodu, ponieważ to na jego prośbę udzielone zostaną informację na temat historii pojazdu. Musisz jednak pamiętać, że w Autoryzowanej Stacji Obsługi nie otrzymasz informacji na temat napraw, które miały miejsce poza siecią warsztatów producenta.

TÜV – raport z przeglądu

TÜV jest potoczną nazwą przeglądu technicznego. Skrót pochodzi od Technischer Überwachungsverein, czyli Związku Kontroli Technicznej. W ten sposób określa się sieci autoryzowanych stacji. Najpopularniejsze z nich to na przykład TÜV Süd, TÜV Rheinland, TÜV Nord czy DEKRA. Po każdym przeglądzie technicznym sporządzany jest raport zawierający informacje między innymi na temat: przebiegu, usterek, które stwierdzono podczas badania oraz miejsca i daty przeglądu.

Złota zasada – sprawdź, zanim kupisz

Zakup używanego samochodu w Polsce często wciąż jest jak problematyczny – szansa na kupienie samochodu w prawie idealnym stanie jest niewielka. Z drugiej strony – proste rzeczy pozwalają zdobyć wiedzę o tym, co możemy zrobić, by to zmienić i uniknąć rozczarowania. Okazuje się bowiem, że sprawdzenie numeru VIN może ustrzec nas przed poważnymi konsekwencjami. Niestety niewielu klientów wie, jak bronić się przed oszustwami. Dlatego zachęcamy do skorzystania z nowoczesnych narzędzi, takich jak bezpłatny raport z Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Pamiętaj, że bez względu na kraj, z którego sprowadziłeś samochód musisz wykupić polisę OC. Bez trudu możesz obliczyć wysokość składki, korzystając z kalkulatora na CUK.pl.