2021-10-26

Jak sprawdzić historię pojazdu sprowadzonego z zagranicy?

Chciałbyś zaoszczędzić sprowadzając auto z zagranicy, ale nie wiesz jak poprawnie je zweryfikować? 

Jak sprawdzić historię pojazdu sprowadzonego z zagranicy?

Popularność sprowadzania samochodów z zagranicy bierze się przede wszystkim z niższej ceny, za którą można sprowadzić pojazd w porównaniu do tej, którą musielibyśmy zapłacić, decydując się na zakup w Polsce. Jednak ma to też negatywne strony. Przede wszystkim brak pewności co do historii auta. Samochody z importu mogą mieć bogatą historię napraw i przeglądów, jednak często można też znaleźć niemal nowe auto, które jest na sprzedaż. Nie każdy jednak wie, jak do historii auta. Mamy dla Ciebie rady, jak dowiedzieć się całej prawdy o Twoim przyszłym pojeździe.

Sprowadzając samochód z zagranicy nie zawsze mamy dostęp całości historii pojazdu. Zdarza się, że właściciel nie zachował kompletu dokumentów związanych z przeglądami technicznymi lub po prostu system weryfikacji stanu technicznego pojazdów jest inny w danym kraju. Zdarza się też, że trudno zweryfikować informacje o pojeździe z powodu bariery językowej. Czasem dokumentacja jest niekompletna z jeszcze innego powodu. Kupując samochód z zagranicy, warto mieć te czynniki na uwadze i pamiętać, że zawsze warto sprawdzić historię pojazdu.

Historia pojazdu - co to jest?

To internetowa usługa MinisterstwaCyfryzacji dla każdego, kto planuje kupno używanego samochodu, motocyklu lub innego pojazdu. Dane, które otrzymasz na stronie, mogą pomóc w ocenie stanu technicznego pojazdu oraz potwierdzeniu wiarygodności oferty sprzedawcy. A co najważniejsze - informacje o pojeździe dostaniesz całkowicie za darmo.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Na początku Historia Pojazdu obejmowała tylko samochody zarejestrowane w Polsce. Z czasem jednak funkcjonalność poszerzono o inne kraje. Dzięki Historii Pojazdu możesz sprawdzić m.in. czy auto nie było kradzione, złomowane, lub czy nie ma przekręconego licznika. By to zrobić potrzebujesz jedynie numeru rejestracyjnego, numeru VIN, daty pierwszej rejestracji oraz profilu zaufanego, za pomocą którego zalogujesz się do usługi. Wszystko dzięki rozszerzeniu liczby firm, z którymi współpracuje rządowa strona. W zakresie danych zagranicznych informacje dostarczane są przez firmę CARFAX oraz AutoDNA, dzięki czemu możesz sprawdzić m.in. takie informacje jak:

 • ogłoszenia akcji serwisowych producenta (usługa zawiera informację o odnotowanych akcjach serwisowych / naprawczych ogłoszonych przez producentów pojazdów),
 • niedopuszczenia pojazdu do ruchu (usługa zawiera informację o uprawnieniach do uczestnictwa w ruchu drogowym),
 • zgodności numeru VIN ze standardem ISO (usługa zawiera informację o zgodności cyfry kontrolnej numeru VIN ze standardem ISO-3779).

Dzięki skorzystaniu z usługi Historia Pojazdu, osoby zainteresowane zakupem auta nie muszą już płacić za dostęp do informacji. Nie jest potrzebny niemiecki dekoder VIN czy niemiecka strona VIN, za pomocą których można dotrzeć do informacji o liczbie poprzednich właścicieli czy wzmianki o zgłoszeniu kradzieży auta.

Nie tylko Niemcy

Choć większość sprowadzanych do Polski samochodów pochodzi zza naszej zachodniej granicy i najczęściej tam sprawdzaliśmy do tej pory historię pojazdu, to również inne kierunki cieszą się coraz większą popularnością. Na szczęście w Historii Pojazdu mamy możliwość odszukać informację na temat naszego potencjalnego zakupu także w sytuacji, gdy jest on zarejestrowany w innym kraju. Narzędzie to udostępnia dodatkowe zakresy informacji o pojazdach nie tylko z Niemiec, ale także z m.in. Francji, Słowenii, Litwy, Łotwy i Estonii.

Jak sprawdzić przebieg auta z Niemiec?

Obecnie sprawdzanie historii pojazdu z zagranicy jest bardzo proste. W przypadku samochodów z Polski można zrobić to w momencie wykonania przeglądu. Jeśli chodzi o auta z zagranicy, warto udać się na stronę Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Wystarczy wprowadzić numer VIN, rejestracyjny oraz datę pierwszej rejestracji. Za pomocą profilu zaufanego zalogujesz się na specjalną platformę. W ten sposób można dotrzeć nawet o informacjach o samochodach niezarejestrowanych w Polsce.

Wśród takich danych znajdują się np. te o ewentualnym przekręceniu licznika. Znajdziesz tam również informacje na temat przebytych kolizji i napraw. Przed zdecydowaniem się na zakup konkretnego samochodu trzeba dokładnie go sprawdzić. Kwestia ta dotyczy nie tylko poprawnego działania poszczególnych komponentów, lecz także dokładnego przebiegu. Jeśli chodzi o ten ostatni parametr, auta z Niemiec cieszą się tak dużą popularnością ze względu na fakt, że Niemcy są zamożnym narodem, dość często zmieniającą samochody.

Bezpłatny raport VIN

Weryfikacja VIN pozwala na poznanie informacji np. na temat koloru samochodu, dokładnego modelu oraz wyposażenia. Rozwinięcie tego skrótu to Vehicle Identification Number. Każdy znak z całego ciągu ma konkretne znaczenie. Za pomocą numeru VIN poznasz takie informacje, jak:

 • kraj pochodzenia,
 • numer seryjny,
 • fabryka, w której powstało auto,
 • marka i przeznaczenie,
 • silnik,
 • rodzaj wyposażenia,
 • rok produkcji.

Na szczęście, jeśli chodzi o VIN samochodu, sprawdzenie takich danych jest darmowe. Można to zrobić na stronie internetowej https://historiapojazdu.gov.pl/. Następnie należy wpisać wszystkie najważniejsze dane na temat samochodu, a system przedstawi konkretne informacje. Rządowa aplikacja daje również możliwość sprawdzenia stanu licznika na dzień badania. To ogromne ułatwienie dla osób, które chcą dokładnie skontrolować zgodność stanu pojazdu z zapewnieniami jego właściciela. Numer VIN jest przydatny także wtedy, gdy zależy Ci na sprawdzeniu, czy auto ma ważną polisę OC.

Jak sprawdzić historię auta po VIN?

Istnieje jeden problem, który może w znacznym stopniu utrudnić całą operację. Mowa tu o konieczności podania daty pierwszej rejestracji. Często uzyskanie takich danych bywa trudne. Jeśli właściciel nie chce ich podać, potencjalny nabywca nie ma możliwości sprawdzenia historii pojazdu przez internet. Jest to jednak pewien sygnał alarmowy. Jeśli auto ma pozytywną historię i żaden jej element nie został zatajony, właściciel prawdopodobnie poda niezbędne dane.

Historia pojazdu z Niemiec – kradzieże czy kręcony licznik

Obecnie historia pojazdu z Niemiec jest tak łatwa do sprawdzenia, że coraz rzadziej na rynek trafiają auta kradzione lub z cofniętym licznikiem. Warto zweryfikować te informacje odpowiednio wcześnie. Jeśli samochód został ukradziony, prawdopodobnie dowiesz się o tym w momencie, gdy będziesz chciał go zarejestrować. Następnie to Ty możesz mieć problemy związane z danym pojazdem. Prawdopodobnie trafi on do właściciela, a Ty zostaniesz bez pieniędzy i samochodu do momentu znalezienia złodzieja.

Z tego powodu znacznie lepszym pomysłem okazuje się dokładne sprawdzenie historii pojazdu. W ten sposób upewnisz się, że z samochodem jest wszystko w porządku. Jak sprawdzić samochód z Niemiec? Obecnie najlepszym rozwiązaniem okazuje się wygenerowanie raportu za pomocą podania numeru VIN, daty rejestracji oraz numeru rejestracyjnego. Istnieją również firmy oferujące sprawdzenie historii auta z Niemiec za konkretną opłatą. Nie warto decydować się na ich usługi. Podstawowe informacje zdobędziesz samodzielnie dzięki rządowym stronom. Nie trzeba więc płacić innym firmom, by uzyskać dane na temat historii danego samochodu.

Sprawdzanie samochodu z Niemiec a własne obserwacje

Sprawdzanie samochodu z Niemiec powinno bazować nie tylko na danych wygenerowanych ze strony rządowej na podstawie podanego numeru VIN. Niezwykle istotne są także własne obserwacje. Jeśli widzisz, że przebieg samochodu nie zgadza się ze średnimi parametrami u aut w takim samym wieku, może to budzić pewne wątpliwości. Warto również sprawdzić dokładny stan pojazdu, jeśli chodzi o zużycie widocznych komponentów czy wyposażenia. Jeśli oglądasz samochód na miejscu, zabierz ze sobą osobę, która dysponuje odpowiednią wiedzą. Będzie ona mogła wykonać stosowne pomiary i szybciej zaobserwować ślady po naprawach czy przebytych kolizjach. Takie usługi cieszą się obecnie ogromną popularnością.

Historia pojazdu w praktyce

Korzystanie z usługi jest bardzo proste. W pierwszej kolejności musisz wejść na stronę www.historiapojazdu.gov.pl. Podstawową usługą, którą tam znajdziemy, jest możliwość sprawdzenia auta zarejestrowanego w Polsce. By to zrobić potrzebujecie numeru rejestracyjnego, numeru VIN, datę pierwszej rejestracji. Jeśli jednak chcesz sprawdzić historię pojazdu z zagranicy, będziesz potrzebował do tego profil zaufany.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Drugi krok to wpisanie danych w specjalnym formularzu. Jeśli auto nie jest zarejestrowane w Polsce, system poprosi o zalogowanie się profilem zaufanym. Kilka chwil i gotowe. Wszystkie interesujące Cię dane znajdziesz w zakładce „Dane zagraniczne”.

Autoryzowana Stacja Obsługi (ASO)

Są też inne sposoby na sprawdzenie historii pojazdu z Niemiec. Możemy na przykład udać się do Autoryzowanej Stacji Obsługi (ASO). Ważne jest, aby otrzymać pełną historię, zawierającą wszystkie przeglądy. Pozwoli to na przykład wykryć przekręcenie licznika, które miało miejsce przed ostatnim przeglądem. Z pewnością minusem jest fakt, że w ASO otrzymasz informacje tylko za zgodą właściciela samochodu, ponieważ to na jego prośbę udzielone zostaną informację na temat historii pojazdu. Musisz jednak pamiętać, że w Autoryzowanej Stacji Obsługi nie otrzymasz informacji na temat napraw, które miały miejsce poza siecią warsztatów producenta.

TÜV – raport z przeglądu

TÜV jest potoczną nazwą przeglądu technicznego. Skrót pochodzi od Technischer Überwachungsverein, czyli Związku Kontroli Technicznej. W ten sposób określa się sieci autoryzowanych stacji. Najpopularniejsze z nich to na przykład TÜV Süd, TÜV Rheinland, TÜV Nord czy DEKRA. Po każdym przeglądzie technicznym sporządzany jest raport zawierający informacje między innymi na temat: przebiegu, usterek, które stwierdzono podczas badania oraz miejsca i daty przeglądu.

Złota zasada – sprawdź, zanim kupisz

Zakup używanego samochodu w Polsce często wciąż jest jak problematyczny – szansa na kupienie samochodu w prawie idealnym stanie jest niewielka. Z drugiej strony – proste rzeczy pozwalają zdobyć wiedzę o tym, co możemy zrobić, by to zmienić i uniknąć rozczarowania. Okazuje się bowiem, że sprawdzenie numeru VIN może ustrzec nas przed poważnymi konsekwencjami. Niestety niewielu klientów wie, jak bronić się przed oszustwami. Dlatego zachęcamy do skorzystania z nowoczesnych narzędzi, takich jak bezpłatny raport z Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Pakiet OC i AC - oszczędzaj czas i pieniądze

 • Wiele towarzystw do wyboru,
 • Kompleksowa ochrona Twojego auta,
 • Pełne wsparcie doradców.

Ubezpieczenie OC przez internet

Obecnie ubezpieczenie OC można wykupić w całości przez internet. To kolejne ułatwienie dla osób, które zakupiły nowy pojazd. Taka polisa jest niezbędna zarówno w przypadku aut z zagranicy, jak i tych kupowanych na terenie Polski. Jest to bowiem ubezpieczenie obowiązkowe. Ubezpieczenia AC wykupisz między innymi w CUK. Możesz zrobić to bezpośrednio w naszym punkcie stacjonarnym lub przez internet. Dysponujemy także infolinią, dlatego bez problemu odpowiemy na Twoje pytania. Zapraszamy!

Oceń artykuł

0
(0)

Sprawdź OC/AC dla swojego auta

Zostaw numer – oddzwonimy

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku