2021-10-18

Rejestracja anglika w Polsce - jak to zrobić?

Sprawdzamy, jak wykonać rejestrację samochodu sprowadzonego z Anglii.

Rejestracja anglika w Polsce - jak to zrobić?

Poszukiwanie atrakcyjnych ofert za granicą Polski nadal jest dość popularnym sposobem na oszczędności i zyskanie solidnego auta w bardzo dobrym stanie. Rejestracja anglika, czyli samochodu używanego z Wielkiej Brytanii nieco się zmieniła w 2021 roku. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać.

Sprowadzanie samochodów z Wielkiej Brytanii czy też innych państw jest bardzo popularne. To szansa na oszczędność pieniędzy, a także nabycie pojazdu w całkiem dobrym stanie. Jednym z powodów, dla których polscy kierowcy rozglądają się za autami za granicą jest fakt, że sprzedaje się je w bardzo dobrym stanie technicznym. Jak się okazuje, samochody z Wielkiej Brytanii są też tańsze od swoich odpowiedników w pozostałych krajach. Często też dochodzi do sytuacji, w której Polacy czasowo wyprowadzali się za granicę, kupili tam auto i chcą teraz wrócić do swojego kraju. 

Czy można zarejestrować anglika w Polsce?

Rejestracja do tej pory nie powodowała większych kłopotów, nawet jeśli samochód posiadał kierownicę po prawej stronie. Od 1 stycznia 2021 roku sytuacja nieco się zmieniła. Wszystko to spowodowane jest brexitem, przez który Anglia nie należy już do Unii Europejskiej. Tym samym zmieniają się zasady rejestracji anglików w Polsce. Nie można już zarejestrować auta, które pochodzi spoza Unii Europejskiej i jednocześnie nie ma kierownicy po lewej stronie. Trzeba jednak spełnić pewne warunki techniczne, aby można było zrobić to zgodnie z prawem.

Jak zarejestrować anglika w Polsce?

Aby rejestracja anglika z kierownicą po prawej stronie przebiegła zgodnie z prawem, musi być on zarejestrowany pierwszy raz do końca 2020 roku, pochodzić z innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, mieć kategorię homologacyjną M1 o rodzaju samochód osobowy lub posiadać homologację typu WE pojazdu. Pojazdy te powinny być przeznaczone do przewozu osób, mieć co najmniej cztery koła i nie więcej niż osiem miejsc siedzących oprócz kierowcy, a minimalna prędkość jazdy to 40 km/h. W innym przypadku, przepisy nie pozwalają na rejestrację anglika z kierownicą po prawej stronie.

To ważne!

Według tego zapisu w polskim prawie, nie można zarejestrować pojazdu ciężarowego, autobusu czy samochodu dostawczego pochodzącego np. z Irlandii.

Według polskich przepisów, rejestracja anglika po 31 grudnia 2020 roku odbywa się na takich zasadach, jak rejestrowanie auta sprowadzonego z kraju spoza Unii Europejskiej. Jakie warunki trzeba spełnić? Przede wszystkim jeśli samochód ma kierownicę po prawej stronie, trzeba przedstawić pozytywnie przeprowadzone badanie techniczne pojazdu. Jeszcze przed udaniem się na przegląd, należy zadbać o to, aby przednie lampy były zmienione na wersję europejską. Tylko w ten sposób będą one przystosowane do ruchu lewostronnego. Do tego tylne światło przeciwmgielne musi być umieszczone po lewej stronie, a licznik nie powinien wskazywać prędkości w innej jednostce niż kilometry na godzinę. Przypomnijmy, że w Wielkiej Brytanii pokazywana jest ona w milach na godzinę. Trzeba też wymienić szkła w lusterkach, aby zwiększyć pole widzenia kierowcy. Te drobne korekty mają na celu dostosować auto do ruchu po polskich drogach. 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Wśród formalności, które trzeba spełnić są jeszcze tłumaczenie dowodu rejestracyjnego i umowy kupna-sprzedaży lub faktury, a także wykonanie badania technicznegopojazdu wraz z potwierdzeniem od diagnosty. Kolejna formalność to opłacenie akcyzy. Z tego obowiązku zwolnieni są ci, którzy byli właścicielami tego samego samochodu w Wielkiej Brytanii od ponad 6 miesięcy. Trzeba wtedy złożyć odpowiedni wniosek w Urzędzie Skarbowym. W innym razie, konieczne jest opłacenie akcyzy, która wynosi:

  • 3,1%: pojemność silnika do 2000 cm3;
  • 18,6%: pojemność silnika powyżej 2000 cm3.

Podatek trzeba zapłacić na konto Izby Celnej w Nowym Targu i zdobyć potwierdzenie przelewu, aby zarejestrować anglika w Polsce.

To ważne!

Do 2015 roku konieczne było przełożenie kierownicy z anglika, aby można było zarejestrować samochód zgodnie z prawem. Obecnie przepisy nieco się zmieniły, a brexit spowodował, że konieczne jest dopełnienie wszelkich formalności. Aby rejestracja anglika była zgodna z prawem, trzeba dokonać w nim kilku zmian. 

Koszt rejestracji anglika

Biorąc nawet pod uwagę koszt rejestracji anglika, a także obowiązkowe ubezpieczenie samochodu, nadal opłaca się sprowadzać auta do Polski zza granicy. Najpierw trzeba go jednak przystosować do jazdy na polskich drogach, co jest pierwszym poważnym kosztem. W niektórych modelach może wynosić nawet 1000-2000 złotych.

Kolejne opłaty związane są z tłumaczeniem dokumentów, w tym dowodu rejestracyjnego oraz dowodu zakupu. Najczęściej jest to koszt od 50 do 100 złotych. Przegląd techniczny wraz z uzyskaniem niezbędnych dokumentów do rejestracji anglika to opłata 150 złotych. Jeśli diagnosta będzie miał jakiekolwiek wątpliwości, poprosi Cię o dokumentację od producenta. Dzieje się tak w przypadku, kiedy są przypuszczenia, że dokonano przekładki przez nieuprawniony warsztat samochodowy. Do kosztów rejestracji trzeba doliczyć też akcyzę.

Rejestracja anglika - niezbędne dokumenty

Wiesz już, ile kosztuje rejestracja anglika w Polsce. Po wykonaniu wszelkich zmian konstrukcyjnych i przygotowaniu dokumentów, przyszedł czas na dopełnienie formalności. Jak zarejestrować anglika w Polsce? Czego potrzebujesz?

  • dowód rejestracyjny V5C i tłumaczenie przysięgłe,
  • potwierdzenie zapłaty akcyzy albo zwolnienia z tego obowiązku,
  • dowód zakupu (umowa kupna-sprzedaży czy też faktura),
  • potwierdzenie badania technicznego,
  • charakterystyka pojazdu przygotowana przez diagnostę,
  • tablice rejestracyjne,
  • dowód tożsamości właściciela (ewentualnie też współwłaścicieli),
  • wniosek o rejestrację (wypełnisz na miejscu w wydziale komunikacji).

Ubezpieczenie anglika - ile kosztuje?

Pierwszą rzeczą, o której warto pamiętać to potwierdzenie od brytyjskiego ubezpieczyciela o posiadaniu zniżek. Niektóre towarzystwa biorą to pod uwagę, wyliczając składkę OC za anglika. Każda firma ma jednak własne wyliczenia. Najczęściej bierze się pod uwagę markę, model i rok produkcji samochodu, historię kierowcy, a także jego doświadczenie za kierownicą. Obowiązkowe ubezpieczenie może się więc różnić ceną u różnych ubezpieczycieli. 

Pakiet OC i AC - oszczędzaj czas i pieniądze

  • Wiele towarzystw do wyboru,
  • Kompleksowa ochrona Twojego auta,
  • Pełne wsparcie doradców.

Aby zaoszczędzić na OC za anglika, weź pod uwagę porównanie ofert w CUK Ubezpieczenia. Wystarczy, że skorzystasz z kalkulatora online. Dzięki temu doskonale wiesz, za co płacisz. Możesz też zyskać kompleksową ochronę w atrakcyjnych cenowo pakietach. Pamiętaj o tym, że poruszanie się po drogach samochodem bez ważnego OC grozi wysokimi karami. Z roku na rok są one wyższe, a biorąc pod uwagę koszty rejestracji anglika, nie warto ryzykować.

Kupuj OC, nie przepłacaj!

W CUK Ubezpieczenia dbamy o to, abyś nie płacił dużo za obowiązkowe ubezpieczenie. Sprawdź naszą ofertę i skorzystaj z kalkulatora online. Zadzwoń do naszych doradców lub odwiedź jedną z placówek.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku