Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2019-12-05

Ubezpieczenie OC na 30 dni - czym jest i dla kogo?

Kiedy kierowca może kupić OC krótkoterminowe?

Każdy właściciel pojazdu musi posiadać ważną polisę OC. Najczęściej umowa zawierana jest na 12 miesięcy, ale nie w każdej sytuacji jest potrzebna na tak długi okres. Towarzystwa ubezpieczeniowe czasami mogą zaproponować ubezpieczenie OC krótkoterminowe. Komu się to przyda i na jakiej zasadzie działa? Tego właśnie dowiesz się z naszego artykułu.

Krótkoterminowe ubezpieczenie OC to dobre rozwiązanie dla kierowców sprowadzających samochód z zagranicy.

Czym jest ubezpieczenie OC krótkoterminowe?

Polisa OC na termin krótszy niż 12 miesięcy ma dokładnie taki sam zakres jak pełne obowiązkowe ubezpieczenie. Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują podpisanie umowy na 30 dni, jednak jest to możliwe tylko w wybranych przypadkach. Warto wiedzieć, że po danym okresie, ubezpieczenie wygasa automatycznie. Dzięki temu, nie musisz wypowiadać umowy u ubezpieczyciela. Koszt polisy OC zależy od rodzaju samochodu, a także zniżek, jakie posiadasz.

Krótkoterminowe OC dla właścicieli pojazdów historycznych i wolnobieżnych

Bardzo często z polisy krótkoterminowej korzystają osoby, które posiadają samochody historyczne i zabytkowe. Właśnie dlatego, jeśli posiadasz pojazd historyczny lub zabytkowy, możesz wykupić OC na minimum 30 dni. Auto powinno mieć więcej niż 40 lat lub w niektórych przypadkach 25 lat, jeśli rzeczoznawca uzna je jako wartościowe dla historii motoryzacji. Krótkoterminowe OC jest także skierowane do osób, które posiadają pojazdy wolnobieżne. Okres ubezpieczenia powinien jednak wynosić nie mniej niż 3 miesiące. Pojazdy te wyróżniają się przede wszystkim małą prędkością - do 25 km/h i należą do nich np. pojazdy budowlane lub leśne. Nie dotyczy to jednak ciągników rolniczych, które powinny posiadać całoroczną polisę ubezpieczeniową.

Pojazdy sprowadzone z zagranicy

OC na 30 dni to komfortowe rozwiązanie dla kierowców, którzy kupili auto sprowadzone z zagranicy. Jeśli jest zarejestrowane poza naszym krajem, aktualny właściciel za zgodą towarzystwa może wykupić pełne ubezpieczenie OC na 12 miesięcy. W trakcie załatwiania formalności związanych z przerejestrowaniem samochodu, nie musisz obowiązkowo zawierać polisy krótkoterminowej. Jeśli jednak nie będziesz miał ubezpieczenia, nie będziesz mógł poruszać się autem po drodze. Warto zaznaczyć, że jest to jednorazowy przywilej. Kolejna umowa powinna być zawarta standardowo na 12 miesięcy i trzeba pamiętać o jej podpisaniu. Krótkoterminowe OC nie przedłuża się automatycznie.

Samochody zarejestrowane czasowo

Jeśli Twój samochód jest zarejestrowany czasowo, a jego tablice rejestracyjne są koloru czerwonego, masz prawo do zakupu ubezpieczenia krótkoterminowego. To ciekawe rozwiązanie dla osób, które nie chcą użytkować auta przez dłuższy czas, tylko np. przetransportować pojazd za granicę lub przewieźć je na przegląd do warsztatu. Jeśli jednak chcesz zarejestrować auto za granicą, musisz najpierw załatwić tablice zjazdowe. Pamiętaj, że czasowa rejestracja ważna jest tylko przez jakiś czas! Gdy minie jej termin, nie będziesz już mógł kupić polisy krótkoterminowej.

Właściciele komisów a ubezpieczenie OC

Krótkoterminowa polisa OC jest częstym wyborem przedsiębiorców, którzy zajmują się handlem samochodami, czyli np. właścicieli komisów. To duża oszczędność pieniędzy jeśli powierzone pojazdy przez kierowców posiadają nieważne już ubezpieczenie. Jeśli chcesz oddać swoje auto do komisu, warto jednak zapoznać się z dokładnymi warunkami umowy. Z kolei w momencie zakupu samochodu używanego, zwróć uwagę, kiedy kończy się polisa OC, aby podpisać umowę z wybranym ubezpieczycielem.

Kup OC krótkoterminowe!

Ubezpieczenie OC na 30 dni wybierzesz w placówkach CUK Ubezpieczenia i na infolinii. Polisę na cały rok kupisz także w naszej porównywarce ubezpieczeń samochodowych.