Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2021-11-16

Ubezpieczenie OC na 30 dni - czym jest i dla kogo?

Kiedy kierowca może kupić OC krótkoterminowe?

Ubezpieczenie OC na 30 dni - czym jest i dla kogo?

Każdy właściciel pojazdu musi posiadać ważną polisę OC. Najczęściej umowa zawierana jest na 12 miesięcy, ale nie w każdej sytuacji jest potrzebna na tak długi okres. Towarzystwa ubezpieczeniowe czasami mogą zaproponować ubezpieczenie OC krótkoterminowe. Komu się to przyda i na jakiej zasadzie działa? Tego właśnie dowiesz się z naszego artykułu.

OC na miesiąc — czym jest?

Ubezpieczenie OC komunikacyjne to jedno z tych polis, które są obowiązkowe w naszym kraju. Polskie prawo wymaga je od każdego właściciela auta, niezależnie od tego, czy stoi ono w garażu i jest nieużywane, czy korzystasz z niego na co dzień. Zakres ochrony OC jest taki sam w każdym towarzystwie, jednak cena ubezpieczenia się różni. Właśnie dlatego kierowcom tak bardzo zależy na porównaniu ofert, aby wybrać najtańszą i najbardziej opłacalną opcję. Najczęściej umowa jest zawierana na 12 miesięcy, o czym zresztą czytamy w Ustawie z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. 

Po tym czasie, jeśli nie ma do tego przeciwwskazań, polisa wznawia się automatycznie. Nie zawsze jednak tak jest, bo np. ubezpieczenie OC przejęte po poprzednim właścicielu samochodu, będzie działać wyłącznie do końca umowy. Istnieje jednak tzw. OC na miesiąc. Ustawa przewiduje podpisanie umowy na mniej niż 12 miesięcy w wyjątkowych sytuacjach. Kierowcy jednak nie mogą z góry samemu ustalać, na jaki okres potrzebują ochrony samochodu.

Polisa OC na termin krótszy niż 12 miesięcy ma dokładnie taki sam zakres jak pełne obowiązkowe ubezpieczenie. Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują podpisanie umowy na 30 dni, jednak jest to możliwe tylko w wybranych przypadkach. Warto wiedzieć, że po danym okresie, ubezpieczenie wygasa automatycznie. Dzięki temu nie musisz wypowiadać umowy u ubezpieczyciela. Koszt polisy OC zależy od rodzaju samochodu, a także zniżek, jakie posiadasz.

To ważne!

Ubezpieczenie OC na 30 dni nie przedłuża się automatycznie. Po wygaśnięciu umowy, ochrona przestaje być udzielana. Nie trzeba też składać wypowiedzenia.

Ubezpieczenie samochodu na miesiąc — ile kosztuje?

Zupełnie tak jak w przypadku tradycyjnego ubezpieczenia OC, na cenę polisy wpływa wiele czynników. Towarzystwa indywidualnie wyliczają składki, dlatego warto porównać oferty. Zastanawiasz się, czy możesz wykupić OC krótkoterminowe online? Niestety niewiele towarzystw ubezpieczeniowych proponuje takie rozwiązanie, ale nic straconego. Umowę z CUK Ubezpieczenia możesz zawrzeć telefonicznie, po rozmowie z doradcą, ustaleniu warunków i wyborze towarzystwa ubezpieczeniowego. Dzięki temu porównasz ceny. Wszelkie formalności załatwisz szybko i sprawnie.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Składka podawana w ofercie to wynik własnych wyliczeń towarzystwa. W praktyce oczywiście OC krótkoterminowe jest tańsze niż polisa na cały rok. Najczęściej pod uwagę bierze się historię ubezpieczeniową danego kierowcy, wiek właściciela, miejsce zamieszkania, no i oczywiście model, marka i rok produkcji pojazdu. Co ciekawe, pod uwagę bierze się nie tylko liczbę spowodowanych szkód komunikacyjnych do momentu podpisania umowy, ale także doświadczenie za kierownicą. Chodzi tu o czas posiadania prawa jazdy. W praktyce może się więc okazać, że za ubezpieczenie krótkoterminowe młody kierowca (najczęściej towarzystwa definiują go do 25 czy 26 roku życia) zapłaci więcej, a doświadczona osoba za kierownicą, mniej. Wszystko jednak zależy od konkretnej oferty.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe podają koszt polisy z góry. Sprawdziliśmy, że w Link4 OC krótkoterminowe kosztuje 75 złotych dla samochodów osobowych i 100 zł dla aut dostawczych. Ceny te jednak nie dotyczą pojazdów, które mają kierownicę po prawej stronie albo są zarejestrowane czasowo. Przed podpisaniem umowy, koniecznie zapytaj się o to, czy ubezpieczenie na miesiąc ma wpływ na wysokość zniżek. Tu wiele zależy od konkretnego towarzystwa, dlatego warto zapytać o ten aspekt.

OC krótkoterminowe — czym się różni od OC?

Ubezpieczenie OC krótkoterminowe różni się od tradycyjnej polisy zawieranej na 12 miesięcy pod trzema względami:

  • okresem ochrony — ubezpieczenie na miesiąc trwa 30 lub 31 dni, można też zawrzeć umowę na OC krótkoterminowe na 3 miesiące, a tradycyjna polisa trwa 12 miesięcy,
  • ceną — OC na 30 dni jest tańsze,
  • przedłużeniem umowy — ubezpieczenie OC krótkoterminowe nie przedłuża się automatycznie.

Jak się okazuje, nie zawsze ubezpieczenie krótkoterminowe działa przez miesiąc. W niektórych przypadkach okres ochrony musi być dłuższy, np. nie krótszy niż 3 miesiące. 

To ważne!

OC miesięczne lub krótkoterminowe nie musi być w ofercie każdego towarzystwa, dlatego warto to sprawdzić.

Jak kupić ubezpieczenie na 30 dni?

Ubezpieczenie auta na miesiąc możesz wykupić osobiście albo online. Wszystko jednak zależy od tego, jakie możliwości daje konkretne towarzystwo ubezpieczeniowe. Najczęściej umowę można podpisać stacjonarnie, w jednej z placówek, ale nie jest to jedyne rozwiązanie. Miesięczne ubezpieczenie OC możesz wykupić w pełni zdalnie, np. telefonicznie.

Kiedy przyda się ubezpieczenie krótkoterminowe?

Towarzystwa ubezpieczeniowe sprawdzają, czy kierowcy są uprawnieni do wykupienia ubezpieczenia na miesiąc. OC na 30 dni najczęściej wykupuje się dla pojazdów historycznych, sprowadzonych zza granicy i zarejestrowanych czasowo. Ubezpieczenie auta na miesiąc jest też wykupywane przez osoby, które prowadzą własne komisy. Zobacz więcej szczegółów na ten temat.

Krótkoterminowe OC dla właścicieli pojazdów historycznych i wolnobieżnych

Bardzo często z polisy krótkoterminowej korzystają osoby, które posiadają samochody historyczne i zabytkowe. Właśnie dlatego, jeśli posiadasz pojazd historyczny lub zabytkowy, możesz wykupić OC na minimum 30 dni. Auto powinno mieć więcej niż 40 lat lub w niektórych przypadkach 25 lat, jeśli rzeczoznawca uzna je jako wartościowe dla historii motoryzacji. 

OC na 3 miesiące jest skierowane do osób, które posiadają pojazdy wolnobieżne. Okres ubezpieczenia powinien jednak wynosić nie mniej niż 3 miesiące. Pojazdy te wyróżniają się przede wszystkim małą prędkością — do 25 km/h i należą do nich np. pojazdy budowlane lub leśne. Nie dotyczy to jednak ciągników rolniczych, które powinny posiadać całoroczną polisę ubezpieczeniową. Trzeba jednak zwrócić tu uwagę na pojazdy, które używane są w gospodarstwach rolnych. W takim przypadku OC musi być zawarte na 12 miesięcy.

Pojazdy sprowadzone z zagranicy

OC na 30 dni to komfortowe rozwiązanie dla kierowców, którzy kupili auto sprowadzone z zagranicy. Jeśli jest zarejestrowane poza naszym krajem, aktualny właściciel za zgodą towarzystwa może wykupić pełne ubezpieczenie OC na 12 miesięcy. W trakcie załatwiania formalności związanych z przerejestrowaniem samochodu nie musisz obowiązkowo zawierać polisy krótkoterminowej. Jeśli jednak nie będziesz miał ubezpieczenia, nie będziesz mógł poruszać się autem po drodze.

Ubezpieczenie tymczasowe samochodu sprowadzonego musi być zawarte na okres co najmniej 30 dni. Pamiętaj jednak o tym, aby pomiędzy okresami ochrony, nie było ani jednego dnia przerwy. Warto zaznaczyć, że jest to jednorazowy przywilej. Kolejna umowa powinna być zawarta standardowo na 12 miesięcy i trzeba pamiętać o jej podpisaniu. Krótkoterminowe OC nie przedłuża się automatycznie.

To ważne! 

Miesięczne ubezpieczenie OC samochodu sprowadzanego gwarantuje poruszanie się po polskich drogach zgodnie z prawem, w momencie kiedy są załatwiane inne formalności. Kiedy jest to auto zarejestrowane poza krajem Unii Europejskiej, nie mówi się o OC na 30 dni, tylko częściej o ubezpieczeniu granicznym. Nie ma jednak większej różnicy, niż tylko w nazewnictwie. Z ubezpieczeniem granicznym możesz też spotkać się w sytuacji, w której właściciel auta zarejestrowanego za granicą chce się poruszać na terenie Polski bez Zielonej Karty, np. turystycznie albo w delegacji.

Samochody zarejestrowane czasowo

Zgodnie z prawem, kierowca może złożyć wniosek o czasową rejestrację samochodu. Kiedy to jest przydatne? Przykładowo, jeśli chcesz wywieźć pojazd za granicę albo poruszać się nim z miejsca zakupu na teren Polski. Czasowa rejestracja to też częste rozwiązanie, kiedy trzeba wykonać badanie techniczne albo przejechać nim do warsztatu. Okres ten nie może jednak przekroczyć 30 dni. 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jeśli Twój samochód jest zarejestrowany czasowo, a jego tablice rejestracyjne są koloru czerwonego, masz prawo do zakupu ubezpieczenia krótkoterminowego. To ciekawe rozwiązanie dla osób, które nie chcą użytkować auta przez dłuższy czas, tylko np. przetransportować pojazd za granicę lub przewieźć je na przegląd do warsztatu. Jeśli jednak chcesz zarejestrować auto za granicą, musisz najpierw załatwić tablice zjazdowe. Pamiętaj, że czasowa rejestracja ważna jest tylko przez jakiś czas! Gdy minie jej termin, nie będziesz już mógł kupić polisy krótkoterminowej. Ubezpieczenie krótkoterminowe samochodu zarejestrowanego czasowo nie powinno być zawarte na okres krótszy niż 30 dni.

Właściciele komisów a ubezpieczenie OC

Krótkoterminowa polisa OC jest częstym wyborem przedsiębiorców, którzy zajmują się handlem samochodami, czyli np. właścicieli komisów. To duża oszczędność pieniędzy jeśli powierzone pojazdy przez kierowców posiadają nieważne już ubezpieczenie. Jeśli chcesz oddać swoje auto do komisu, warto jednak zapoznać się z dokładnymi warunkami umowy. Z kolei w momencie zakupu samochodu używanego, zwróć uwagę, kiedy kończy się polisa OC, aby podpisać umowę z wybranym ubezpieczycielem. Krótkoterminowe OC w tym przypadku nie powinno być wykupione przez osoby do tego uprawnione na krócej niż 30 dni.

Ubezpieczenie na 30 dni aut do jazd testowych

OC miesięczne przydaje się także w przypadku pojazdów do jazd testowych. Nie może być jednak zawarte na okres krótszy niż 30 dni.

Kary za brak OC - pamiętaj o nich!

Przypominamy, że ubezpieczenie OC jest obowiązkiem każdego właściciela auta. Za każdy dzień przerwy możesz zapłacić kary. Te co roku są wyższe, ze względu na wzrost płacy minimalnej w kraju. To właśnie na jej podstawie obliczana jest kara za brak OC. Więcej na ten temat znajdziesz w naszym artykule: Kary za brak OC 2021

Pakiet OC i AC - oszczędzaj czas i pieniądze

  • Wiele towarzystw do wyboru,
  • Kompleksowa ochrona Twojego auta,
  • Pełne wsparcie doradców.

Kup OC krótkoterminowe!

Ubezpieczenie OC na 30 dni wybierzesz w placówkach CUK Ubezpieczenia i na infolinii. Polisę na cały rok kupisz także w naszej porównywarce ubezpieczeń samochodowych.