2024-02-20

Znak B-37 – nowe zasady stosowania zakazu postoju w dni nieparzyste

Poznaj nowe zasady zastosowania zakazu postoju w dni nieparzyste, czyli B-37.

Znak B-37 – nowe zasady stosowania zakazu postoju w dni nieparzyste

Początek roku 2024 r. wprowadził zmiany w stosowaniu znaku drogowego B-37. Nowe zasady obowiązują od 29 stycznia. Jakie? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Najważniejsze informacje:

 • Początek roku 2024 r. wprowadza zmiany w stosowaniu znaku drogowego B-37. Nowe zasady obowiązują od 29 stycznia. Jakie? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.
 • Do tej pory znak B-37 i B-38 były stosowane równocześnie. Ten drugi umieszczany był po przeciwnej stronie drogi. Od 29 stycznia 2024 r. przestaje on obowiązywać.
 • Kara za nieprzestrzeganie znaku B-37 to 100 zł mandatu. Do tego doliczyć trzeba ewentualne koszty związane z odholowaniem auta oraz opłatą za jego postój na parkingu strzeżonym.

Nowe zasady obowiązywania znaku B-37 w 2024 r.

Od 29 stycznia 2024 r. w życie weszły nowe zasady obowiązywania znaku B-37. Do tej pory stosowany był on wraz ze znakiem B-38. Po zmianie ten drugi znak przestał być stosowany. Kierowcy spotkają na drodze jedynie znak B-37.

Co oznacza B-37?

Znak B-37, czyli „zakaz postoju w dni nieparzyste” zabrania kierowcom postoju w miejscu obowiązywania, czyli na jezdni, chodniku i poboczu. Nie można tego robić aż do najbliższego skrzyżowania. Warto być czujnym i wypatrywać znaku z dodatkowymi tabliczkami. Na przykład tabliczka T-25b oznacza kontynuację zakazu wyrażonego tym znakiem. Z kolei na placu stosuje się znak B-37 z tabliczką T-26.

Przepisy mówią, że kierowcy mogą pozostawić swój samochód tam, gdzie droga jest w ten sposób oznakowana, w godzinach od 21 do 24. W pozostałych, czyli od 24:01 do 20:59 nie można postawić swojego auta w miejscu, gdzie obowiązuje znak B-37.

Jaki jest cel jego stawiania?

Znak „zakaz postoju” w wybrane dni miesiąca miał na celu umożliwienie sprawnego przeprowadzenia zaopatrzenia sklepów, wywozu śmieci, sprzątania ulicy czy odśnieżania jej. Właśnie z tego powodu kierowcy nie mogą parkować na chodniku, jezdni czy poboczu, ponieważ duża liczba aut uniemożliwiłaby np. przejazd odśnieżarki czy manewry samochodu dostawczego.

Kogo znak nie obowiązuje?

W miejscu, gdzie stoi niebieska tarcza z rzymską „jedynką”, przekreśloną na czerwono, zrezygnować z postoju powinno większość kierowców.

Wyjątkiem są:

 • samochody, kierowane przez osoby z niepełnosprawnością,
 • samochody przewożące osoby z niepełnosprawnością.

By takie osoby nie musiały przestrzegać znaku B-37, muszą mieć odpowiedni dokument – kartę parkingową dla niepełnosprawnych.

Czy znak B-37 zabrania kierowcom zatrzymanie się?

Warto przypomnieć, że zakaz postoju nie oznacza zakazu zatrzymywania się. Przepisy rozróżniają te dwie sprawy. Postój jest unieruchomieniem pojazdu, niewynikającym z przepisów czy warunków drogowych (np. sygnalizacji świetlnej), który trwa dłużej niż 1 minutę. Z kolei zatrzymanie się trwa nie dłużej niż 1 minutę oraz może wynikać z warunków lub przepisów ruchu drogowego. Unieruchomienie pojazdu na czerwonym świetle jest więc zatrzymaniem się, a nie postojem. 

Podsumowując, w miejscu, w którym obowiązuje znak B-37 można zatrzymać samochód, jeśli unieruchomienie go nie trwa dłużej niż minutę. Możemy na przykład podjechać, zatrzymać się, wypuścić pasażera czy poprosić go o szybkie wypakowanie zakupów lub przewożonego bagażu. 

Jaka jest kara za zignorowanie oznaczenia?

Kierowca, który pozostawi swoje auto w miejscu, gdzie obowiązuje znak drogowy B-37 może zostać ukarany mandatem. Wysokość grzywny według taryfikatora mandatów to 100 zł. Biorąc pod uwagę, że obecnie najwyższy mandat, który grozi kierowcy to 5 000 zł, mandat za parkowanie na zakazie postoju z dni nieparzyste nie wydaje się zbyt odstraszający. 

Warto jednak wiedzieć, że to nie jedyna kara, która może spotkać kierowcę, ignorującego znak drogowy B-37. Ponieważ zaparkowanie auta w miejscu, gdzie stoi ten znak, może blokować np. przejazd odśnieżarce, możliwe jest odholowanie pojazdu. Za wszystko zapłacić będzie musiał kierowca. A holowanie auta mocno obciąża już portfel. Na przykład przetransportowanie auta osobowego i lekkiego „dostawczaka” to koszt wynoszący 600 zł. Do rachunku trzeba doliczyć jeszcze opłatę za parkowanie samochodu na parkingu strzeżonym, a może to być 50 zł za każdą rozpoczętą dobę.   

Ważne! 

Pamiętaj, że bardziej dotkliwe od konsekwencji parkowania „na zakazie” mogą być kary za brak OC. Możesz ich uniknąć tylko, wykupując polisę. Sprawdź wysokość składki w naszym kalkulatorze OC i AC i zadbaj o dobre ubezpieczenie swojego auta. Nasze narzędzie umożliwia nie tylko wygodne porównanie aż 30 ofert, ale także zakupy online!

Jaka jest różnica między znakiem B-37 a B-38?

Znak B-37 zakazuje postoju w dni nieparzyste. Ten drugi natomiast, czyli B-38 oznaczał zakaz postoju w dni parzyste. Nowe zasady wprowadzone w życie pod koniec stycznia 2024 r. nieco uprościły sytuację, ponieważ znak B-38 przestaje obowiązywać.

FAQ:

 • 1
  Jak wygląda znak „zakaz postoju w dni nieparzyste”?

  Znak B-37 to granatowa tarcza, w której środku znajduje się biała pionowa kreska  (oznaczająca rzymską „jedynkę”), przekreślona na czerwono.

 • 2
  Co oznacza znak B-38?

  Znak B-38 oznacza „zakaz postoju w dni parzyste”, czyli np. 2, 4, 6 dzień miesiąca itd. Przestał obowiązywać 29 stycznia 2024 r. 

 • 3
  W których godzinach nie obowiązują znaki B-37 i B-38?

  Od 29 stycznia 2024 r. funkcjonować będzie tylko jeden z tych znaków – B-37. Nie obowiązuje kierowców od godziny 21:00 do 24:00. 

 • 4
  Kiedy znak drogowy B-37 przestaje obowiązywać?

  Widząc go, nie można zaparkować samochodu aż do najbliższego skrzyżowania lub do innego znaku, który go odwołuje. 

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku