2023-11-14

Jakie uprawnienia daje karta parkingowa dla niepełnosprawnych?

Starasz się o wydanie karty parkingowej dla niepełnosprawnych? Sprawdź, jakie uprawnienia zyskasz i jak wyrobić taką kartę?

Jakie uprawnienia daje karta parkingowa dla niepełnosprawnych?

Co to jest karta parkingowa dla niepełnosprawnych?

Na wstępie powiedzmy sobie, czym jest karta parkingowa dla niepełnosprawnych? To nic innego, jak dokument, wystawiony osobom z orzeczeniem o niepełnosprawności, który to ma ułatwić im poruszanie się w przestrzeni publicznej. Taka karta uprawnia bowiem m.in. do parkowania na tzw. kopertach, czyli specjalnie wyznaczonych polach dla osób niepełnosprawnych. Miejsca te zazwyczaj są zlokalizowane blisko wejść do sklepów, urzędów czy bloków mieszkalnych. Możliwość parkowania na nich to duże ułatwienie szczególnie dla osób, które nie mogą się swobodnie przemieszczać.

Jak wygląda karta parkingowa dla niepełnosprawnych?

Wzór karty, zarówno dla osób niepełnosprawnych, jak i placówek (wyglądają one nieco inaczej), widnieje w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2014 r. w sprawie wzoru oraz trybu wydawania i zwrotu kart parkingowych jako załącznik nr 2 i 3.

Dokument ma określone wymiary, tj. 106 × 148 mm. Karta jest obustronnie zadrukowana, a jej tło stanowi niebieski kolor – dokładnie kolor typu Pantone nr 291. Dla zapewnienia jej trwałości jest ona zalaminowana. Zabezpieczeniem i znakiem autentyczności dokumentu jest hologram w formie symbolu wózka inwalidzkiego.

Nieco inaczej wyglądają karty dla osób niepełnosprawnych i dla instytucji. Wzór przedstawiają poniższe grafiki.

Karta dla osób niepełnosprawnych – źródło: https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-karte-parkingowa

Karta dla placówek – źródło: https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-karte-parkingowa

Dla kogo jest karta parkingowa dla niepełnosprawnych?

Według najnowszych zasad wydawania kart parkingowych, które obowiązują od 1 lipca 2014 r., taki dokument przysługuje:

 • osobom, które mają znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się,
 • osobom, których przyczyną niepełnosprawności są choroby narządu wzroku, upośledzenie narządu ruchu, choroba neurologiczna czy choroby układu oddechowego i krążenia,
 • placówkom, które zajmują się opieką, rehabilitacją czy edukacją osób niepełnosprawnych, które mają ograniczoną możliwość samodzielnego poruszania się.

Co ważne, jeśli w orzeczeniu o niepełnosprawności nie ma informacji o wskazaniu do wydania karty parkingowej, nie zostanie ona wydana.

A teraz odpowiedzmy sobie na pytanie, kto może korzystać z karty parkingowej? Dzięki niej na „kopercie” może zaparkować nie tylko osoba niepełnosprawna, która samodzielnie kieruje autem, ale także jej opiekun, który akurat ją przewozi. Jednak trzeba pamiętać, że karta wydawana jest na nazwisko osoby niepełnosprawnej, a więc opiekun nie może każdorazowo korzystać z uprzywilejowanego miejsca np., gdy parkuje pod pracą.

Nieco inaczej sprawa wygląda, jeśli karta wydawana jest dla placówki, opiekującej się osobami niepełnosprawnymi. Wtedy dokument przypisywany jest do konkretnego pojazdu, który jest własnością placówki.   

Karta parkingowa dla niepełnosprawnych – gdzie można parkować?

Karta umożliwia parkowanie na tzw. kopercie, ale obowiązuje nie tylko w Polsce. Uprawnia także do korzystania z miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych w krajach Unii Europejskiej. 

Czy wiesz, że…

W niektórych miejscowościach w Polsce, mając kartę parkingową i stając na „kopercie”, jesteś zwolniony z opłaty parkingowej.

To jeszcze nie koniec listy tego, co daje karta parkingowa dla niepełnosprawnych. Warto wiedzieć, że jeśli zachowamy szczególną ostrożność, to mając kartę parkingową możemy nie stosować się do niektórych znaków. Należą do nich:

 • znak B-1, czyli zakaz ruchu w obu stronach
 • znak B-3, czyli zakaz wjazdu pojazdów silnikowych, z wyjątkiem motocykli jednośladowych,
 • znak B-3a, czyli zakaz wjazdu autobusów,
 • znak B-4, czyli zakaz wjazdu motocykli,
 • znak B-10, czyli zakaz wjazdu motorowerów,
 • znak B-35, czyli zakaz postoju,
 • znak B-37, czyli zakaz postoju w dni nieparzyste,
 • znak B-39, czyli strefa ograniczonego postoju.

To ważne!

Posiadacz tzw. karty parkingowej, musi zawsze podczas parkowania umieszczać ją w widocznym miejscu za szybą samochodu!

Warto jednak podkreślić, że nawet mając kartę parkingową dla niepełnosprawnych, nie można zostawiać samochodu w dowolnym miejscu. Zakaz parkowania obejmuje m.in. bramy, sąsiedztwa przejazdu kolejowego czy też chodniki, na których nie można zostawić więcej niż 1,5 m przejazdu.

Karta parkingowa dla niepełnosprawnych – kto wydaje?

By uzyskać kartę parkingową, musisz zgłosić się z kompletem dokumentów do powiatowego lub miejskiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności. Ważne jest to, żeby udać się tam osobiście. Karty parkingowe są wydawane osobom, które są w stanie się poruszać, a także ich opiekunom, by ułatwić im funkcjonowanie w przestrzeni publicznej. Tak więc osoba leżąca i nieopuszczająca domu jej nie otrzyma. W związku z tym koniecznym warunkiem jest złożenie wniosku samodzielnie. Wyjątek stanowią osoby poniżej 18. roku życia, osoby ubezwłasnowolnione całkowicie lub częściowo. Wtedy wniosek składa uprawniona osoba – rodzic, opiekun prawny czy kurator sądowy.

Na stronie: https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-karte-parkingowa znajdziesz urząd najbliższy dla swojego miejsca zamieszkania, gdzie można wnioskować o wydanie karty.

Warto też wiedzieć, ile kosztuje karta parkingowa dla niepełnosprawnych. Opłata wynosi 21 zł i możesz jej dokonać w kasie urzędu lub przelewem na konto.

Jakie dokumenty są potrzebne do ubiegania się o kartę parkingową dla niepełnosprawnych?

Lista potrzebnych dokumentów będzie się różnić w przypadku osób niepełnosprawnych i placówek. Zacznijmy od tego co jest potrzebne, gdy karta wydawana jest dla jednej osoby:

 • prawomocne orzeczenie, które potwierdza niepełnosprawność – potrzebny jest oryginał, do wglądu urzędnika,
 • wniosek o wydanie karty parkingowej – nie podpisuje się go w domu, tylko w obecności urzędnika,
 • dowód opłaty,
 • aktualne zdjęcie o wymiarach 35x45 mm – fotografia powinna przedstawiać osobę, która ubiega się o kartę, bez nakrycia głowy (chyba że religia tego zakazuje) i ciemnych okularów (chyba że takie szkła wynikają z wady wzroku),
 • upoważnienie do odbioru karty, jeśli osoba ubiegająca się o kartę nie będzie mogła stawić się po odbiór dokumentu.

W przypadku placówek potrzebne są:

 • dowód rejestracyjny samochodu – tylko do wglądu urzędnika,
 • wniosek o wydanie karty parkingowej – w tym przypadku także podpis trzeba złożyć w obecności urzędnika,
 • dowód opłaty.

Jak długo jest ważna karta parkingowa?

Nawet jeśli orzeczenie o niepełnosprawności zostało wydane bezterminowo, to karta parkingowa wydawana jest na okres do 5 lat. Co, gdy jej ważność wygaśnie? Wtedy można się ubiegać o kolejną. Wystarczy złożenie wniosku bez potrzeby wydawania nowego orzeczenia. Jeśli chodzi zaś o karty parkingowe dla placówek, to wydawane są one na okres 3 lat.

Brak karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych – co wtedy?

Co się stanie, jeśli na miejscu parkingowym pomalowanym niebieską farbą stanie osoba, która takiej karty nie ma? Jeśli za przednią szybą auta lub w przedniej części pojazdu nie ma upoważniającego do parkowania na „kopertach” dokumentu, grozi jej wysoki mandat.

Od 1 stycznia 2022 r. obowiązuje nowy taryfikator mandatów, w myśl którego za nieuprawnione parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych grozi mandat w wysokości 800 zł oraz 5 punktów karnych. To o 300 zł więcej w porównaniu z poprzednim taryfikatorem mandatów. Kara jest zatem sroga i ma na celu zniechęcanie innych kierowców do zajmowania miejsc parkingowych osobom, które rzeczywiście ich potrzebują.

Mandat może otrzymać także osoba, która posługuje się kartą, a nie jest do tego uprawniona. Wtedy zapłaci grzywnę w wysokości 400 zł – to o 100 zł więcej w porównaniu z poprzednim taryfikatorem. W tym przypadku nie obowiązują punkty karne.

Najsurowsza kara obowiązuje w przypadku osób, które korzystają z cudzej karty parkingowej, podszywając się pod osobę niepełnosprawną. Wtedy mandat wynosi aż 1200 zł, a może wzrosnąć nawet do 2000 zł w toku postępowania sądowego.

Bądź bezpieczny w aucie

Wsiadając za kółko chcesz się czuć bezpiecznie? Oprócz obowiązkowego OC rozszerz swoją polisę o ubezpieczenie NNW. Zadbaj także o swoją wygodę, wybierając ofertę z dodatkowym assistance. Zastanawiasz się, ile to kosztuje? Sprawdź w naszym kalkulatorze OC i AC.  

FAQ:

 • 1
  Czy opiekun osoby niepełnosprawnej może korzystać z miejsca parkingowego?

  Tak, ale tylko, jeśli przewozi osobę z niepełnosprawnością. Opiekun osoby niepełnosprawnej nie może więc parkować na miejscu dla niepełnosprawnych, jeśli dojeżdża np. do pracy.

 • 2
  Jak długo można stać na miejscu dla niepełnosprawnych?

  Przepisy nie regulują, ile czasu można stać na miejscu parkingowym przeznaczonym dla osób z ważną kartą parkingową.

 • 3
  Czy osoba niepełnosprawna może parkować na zakazie?

  Tak, osoba z ważną kartą parkingową umieszczoną za szybą samochodu może zaparkować mimo zakazu postoju.

Oceń artykuł

4.67
(3)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku