2024-04-24

Zdjęcie do prawa jazdy – wymogi, które musisz znać

Poznaj szczegółowe wymagania dotyczące zdjęcia do prawa jazdy!

Zdjęcie do prawa jazdy – wymogi, które musisz znać

Dowiedz się, jak przygotować odpowiednie zdjęcie do prawa jazdy, zarówno pierwszego, jak i kolejnego. To bardzo ważne, gdyż nieodpowiednie fotografie mogą spowodować, że Twój wniosek o wydanie prawa jady nie zostanie przyjęty w urzędzie. Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas wykonywania zdjęcia!

Jakie powinno być zdjęcie do prawa jazdy?

Zdjęcie do prawa jazdy musi odzwierciedlać Twój realny wygląd. Chodzi o to, aby nie było większych problemów z identyfikacją Twojej osoby w urzędzie czy podczas kontroli. Musi być wykonane z dbałością o każdy szczegół, a wszystkie wymagania zostaną zweryfikowane po złożeniu wniosku o wydanie dokumentu przez stosowny urząd. Najlepiej wybrać się do fotografa, który ma już doświadczenie w wykonywaniu zdjęć do prawa jazdy, ale nie jest to obowiązkowe. Nie ma też z góry nałożonych stawek za realizację takiej usługi.

O dobrze wykonane zdjęcie powinien postarać się każdy kierowca, niezależnie od tego, czy stara się o prawo jazdy C i C+E, czy wyłącznie kategorię B.

Przede wszystkim zdjęcie do prawa jazdy musi być aktualne, wyraźne, a jego 70-80% powierzchni to cała głowa. Pozostałą część może stanowić ciało, ale nie dalej niż do górnej części barków. Najlepiej wykonać fotografie nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku. Zwróć uwagę, aby Twoje oczy były wyraźne na zdjęciu, szczególnie chodzi tu o źrenice. Uszy w zdjęciu do prawa jazdy nie muszą być odsłonięte. W praktyce, spojrzenie na dokument nie może w jakikolwiek sposób utrudnić rozpoznania Twojej osoby.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, możesz zawsze zajrzeć do podstawy prawnej, która dotyczy przygotowania odpowiednich zdjęć do prawa jazdy. Informacji możesz szukać w:

  • Ustawie z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz.U. z 2019 r. poz. 341 i poz. 60)
  • Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 24 lutego 2016 r. w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz.U. z 2016 r. poz. 231 oraz z 2018 r. poz. 1060)
  • Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 20 maja 2016 r. w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz.U. z 2016 r. poz. 702 oraz z 2019 r. poz. 406).

Podsumowując, twarz na zdjęciu:

  • musi być skierowana frontem do aparatu,
  • powinna zajmować 70-80% zdjęcia,
  • ma być wyraźna i oddawać realny kolor Twojej skóry,
  • musi być prezentowana w całości.

Ponadto:

  • nie można zakrywać włosami oczu i brwi,
  • trzeba mieć naturalny wyraz twarzy,
  • usta powinny być zamknięte,
  • skóra musi mieć naturalny kolor.

W okularach czy bez?

Najlepiej kierować się tym, jakie masz zdjęcie w dowodzie osobistym. Jeśli tam są widoczne okulary, załóż je do zrobienia fotografii do prawa jazdy. Jeśli nie – lepiej ich nie zakładaj. Pamiętaj jednak, że oprawki nie mogą zasłaniać twarzy, szczególnie brwi. Warto też zaznaczyć, że ciemne szkła są dopuszczalne tylko za okazaniem stosownego oświadczenia lekarskiego.

Makijaż

Makijaż do zdjęcia do prawa jazdy powinien być delikatny i naturalny. Tusz do rzęs, subtelny puder czy bezbarwna pomadka są wskazane. Mocna czerwona szminka czy soczewki zmieniające kolor oczu to nie jest dobry pomysł.

Zarost

Nosisz zarost? Jeśli nie utrudnia on Twojej identyfikacji, możesz go zostawić do zdjęcia. Zwróć też uwagę na to, aby Twój wizerunek zgadzał się z tym, jaki prezentujesz na dowodzie tożsamości.

Jak przygotować zdjęcie do prawa jazdy? Wymagania techniczne

Jest kilka ważnych aspektów co do wymogów technicznych zdjęć do prawa jazdy. Głowa musi znajdować się na jednolitym, jasnym tle. Naturalny kontrast, głębia kolorów 24 bity oraz brak widocznych pikseli to kolejne ważne cechy charakterystyczne. Wymiary zdjęcia na prawo jazdy to 35 × 45 mm, a format JPEG/JPG. Rozdzielczość musi wynosić 480 × 615 pikseli. Zadbaj też o rozmiar pliku, maksymalnie może mieć 100 kB. Najlepiej wyłączyć kompresję albo ustawić ją na poziom minimum 80.

To ważne!

Jeśli wniosek o prawo jazdy składasz stacjonarnie i zdjęcie dostarczasz na nośniku danych, zwróć uwagę, aby miało ono dane EXIF w wersji 2.1 lub nowszej, które obejmują datę wykonania fotografii, nazwę zakładu fotograficznego oraz jego adres.

Składasz wniosek o prawo jazdy B? Warto wcześniej zapoznać się z informacjami na temat tego, co jeszcze musisz przygotować. Dobrze zrobione zdjęcie do prawa jazdy to jeszcze nie wszystko. Sprawdź też informacje na temat tego, jak wygląda staranie się o prawo jazdy B+E.

Czy zdjęcie do prawa jazdy jest takie samo jak do dowodu?

Zdjęcie do prawa jazdy a do dowodu niewiele się różnią. Dzięki temu, że wymiar jest taki sam, bez problemu wykorzystasz je do wniosku o nowy dowód tożsamości.

Gdzie zrobić zdjęcia do prawa jazdy? Cena, przygotowanie i wybór salonu fotograficznego

Zdjęcie do prawa jazdy nie powinno zająć Ci dużej ilości czasu. Wystarczy, że zapoznasz się z podstawowymi wymaganiami i informacjami, a nie popełnisz błędu.

Przygotowania do zdjęcia do prawa jazdy – co musisz zrobić?

Na początek upewnij się, że nie masz niepotrzebnego nakrycia głowy i ciemnych szkieł w okularach. Pomalowane usta czy oczy nie mogą mocno się wyróżniać. Jeśli masz delikatny makijaż, lekko podkreślone rzęsy czy bezbarwną pomadkę, jest to w porządku.

Kiedy staniesz lub usiądziesz przed obiektywem, patrz przed siebie i otwórz oczy. Wyraz twarzy powinien być naturalny, dlatego uśmiech od ucha do ucha nie jest wskazany. Nie zasłaniaj włosami twarzy.

Istnieją pewne wyjątki co do okularów i nakrycia głowy. Ciemne szkła wymagają dołączenia orzeczenia o niepełnosprawności, a podobne zdjęcie musi znaleźć się w dokumencie tożsamości. Nakrycie głowy jest dopuszczalne, jeśli jest to związane z Twoją religią. Jednak na zdjęciu do prawa jazdy musi być widoczna cała twarz, tak samo jak w dokumencie tożsamości. Do wniosku dołącz wniosek o przynależności do wspólnoty wyznaniowej zarejestrowanej w Polsce.

Czy fotografię można wykonać samemu?

Aby mieć pewność, że wymogi zdjęcia do prawa jazdy zostaną spełnione, a Ty nie musisz martwić się o swój wniosek, najlepiej wybrać się do profesjonalnego salonu fotograficznego. W tym miejscu dostaniesz jasne wskazówki, jak się ustawić i przygotować, a resztą zajmie się specjalista. Spełnione też zostaną wszelkie wymagania techniczne, czyli wymiary zdjęcia na prawo jazdy, rozdzielczość, piksele czy kolorystyka.

Fotografię możesz też wykonać samodzielnie. Pamiętaj jednak o tym, aby używać wysokiej jakości sprzętu (np. aparatu albo smartfona z obiektywami), zadbać o jasne i jednolite tło, a także pokazać całą głowę frontem do aparatu. Przyda się naturalne światło albo solidne oświetlenie. Kolorystyka zdjęcia powinna być neutralna, ponieważ musi oddawać naturalny odcień Twojej skóry. Kontur głowy musi być wyraźny, dlatego nie możesz prześwietlić zdjęcia.

Jeśli chcesz mieć pewność, że nie zasłaniasz oczu włosami, masz zamknięte usta oraz naturalny wyraz twarzy, postaw sobie lusterko. W domu masz pełną swobodę i w łatwy sposób powtórzysz ujęcia, jeśli coś pójdzie nie tak.

Martwisz się o przygotowanie pliku? Istnieje też wiele aplikacji, które możesz pobrać, aby przerobić wykonane zdjęcie na zgodne z wymaganiami technicznymi. Przyda się do złożenia wniosku online, kiedy nie masz czasu na odwiedzanie salonu fotografii i chcesz to zrobić od ręki.

Cena zdjęć do prawa jazdy

Wiele zależy od tego, jaki salon fotograficzny wybierzesz. Za komplet zdjęć w odpowiednim wymiarze oraz dodatkową wersję elektroniczną powinieneś zapłacić kilkadziesiąt złotych (50-60 zł). W większości przypadków zrobisz fotografię od ręki, a następnie po kilkunastu minutach otrzymasz gotowy zestaw. Robiąc zdjęcia u specjalisty masz pewność, że są one zgodne z wymogami prawnymi i wytycznymi. Salony fotograficzne znajdują się też w centrach handlowych, dlatego mogą być czynne w weekendy oraz wieczorami.

Chcesz przygotować zdjęcie do prawa jazdy? Ile sztuk potrzebujesz? Wystarczy jedno, ale w komplecie od fotografa z reguły otrzymuje się zestaw 4 fotografii.

Otrzymałeś już prawo jazdy? Co dalej?

Dokument uprawniający Cię do jazdy samochodem masz już w swoich rękach? Pamiętaj o tym, że:

  • prawo jazdy typu B upoważnia Cię do prowadzenia pojazdów, które nie przekraczają 3,5 tony, a wewnątrz pojazdu nie może podróżować więcej niż 9 osób w przypadku minibusów czy kombivanów,
  • od 5 grudnia 2020 roku nie trzeba mieć przy sobie prawa jazdy, nie grozi za to mandat,
  • zanim dokument straci ważność, trzeba wymienić prawo jazdy.

Nie możesz również zapomnieć, że posiadając własny samochód musisz mieć ważne OC. Aby dopełnić formalności, odwiedź nasz kalkulator OC+AC. To prosty sposób, aby porównać oferty od wielu towarzystw, a także dopełnić formalności w pełni online.

Oceń artykuł

0
(0)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku