2022-03-11

Prawo jazdy B - wszystko, co musisz wiedzieć. Jak zostać kierowcą samochodu osobowego?

Sprawdź, czym jest prawo jazdy B.

Prawo jazdy B - wszystko, co musisz wiedzieć. Jak zostać kierowcą samochodu osobowego?

W ostatnich latach obserwujemy wzmożony ruch na polskich drogach. Najczęściej na ulicach poruszają się samochody osobowe. Żeby móc je prowadzić, trzeba posiadać prawo jazdy kategorii B. Do czego ono dokładnie uprawnia i co należy zrobić żeby je uzyskać? O tym dowiesz się w naszym tekście. 

Jakie pojazdy można prowadzić na prawo jazdy kategorii B?

Prawo jazdy kategorii B to urzędowy dokument państwowy poświadczające kwalifikacje właściciela do prowadzenia pojazdu. Najprościej mówiąc, prawo jazdy kategorii B uprawnia do prowadzenia samochodów osobowych. Są to pojazdy, których masa całkowita nie przekracza 3,5 tony, z wyjątkiem autobusów i motocykli. Jednak to nie jedyna grupa pojazdów, która jest objęta przepisami kategorii B. Tego typu dokument uprawnia też do kierowania samochodami dostawczymi. Należy jednak pamiętać, że ich masa nadal nie może przekraczać 3,5 tony. Ponadto mając takie prawo jazdy, możesz kierować ciągnikami rolniczymi oraz pojazdami wolnobieżnymi takimi jak: kombajny rolnicze, walce oraz koparko-ładowarki. Prawo jazdy kategorii B uprawnia do przewożenia maksymalnie 9 osób wraz z kierowcą w busie o wadze nieprzekraczającej 3,5 tony.

Przepisami tej kategorii są również objęte wybrane motocykle oraz czterokołowce. Z prawem jazdy B, możesz jeździć motorowerem oraz quadem, jednak muszą one spełniać warunki, którymi są objęte pojazdy z kategorii AM. Ponadto, osoby, które posiadają dokument kategorii B co najmniej 3 lata, mogą kierować motocyklem, którego pojemność skokowa silnika nie przekracza 125 cm3, o mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg. 

Od czego zacząć, żeby zdobyć prawo jazdy B?

Przede wszystkim musisz osiągnąć odpowiedni wiek, żeby móc się ubiegać o ten dokument. Według prawa obowiązującego w Polsce musisz mieć ukończone 18 lat. Jednak samo szkolenie możesz rozpocząć, nie będąc pełnoletnim, lecz nie wcześniej niż 3 miesiące przed osiągnięciem wymaganego wieku. W takiej sytuacji potrzebna będzie pisemna zgoda rodziców. Jeśli spełniasz ten podstawowy warunek, musisz założyć profil kandydata na kierowcę (PKK). Jednak najpierw czeka Cię badanie lekarskie.

Pakiet OC i AC - oszczędzaj czas i pieniądze

  • Wiele towarzystw do wyboru,
  • Kompleksowa ochrona Twojego auta,
  • Pełne wsparcie doradców.

Badanie lekarskie na prawo jazdy

Koszt badania lekarskiego jest określony przepisami i w całym kraju obowiązuje stawka w wysokości 200 zł. Z zasady takie badanie może wykonać każdy lekarz orzecznik, warto jednak wcześniej skontaktować się z wybranym ośrodkiem szkolenia kierowców. Zazwyczaj można w ten sposób uzyskać kontakt do orzecznika, z którym szkoła jazdy współpracuje. Nie wpływa to na cenę badania ani na jego przebieg, jednak często może się okazać, że wizyta zostanie przeprowadzona szybciej. Podczas wizyty kontrolnej lekarz orzecznik przeprowadzi z Tobą wywiad. Ma to na celu określenie Twojego stanu zdrowia oraz pozyskanie informacji o ewentualnych chorobach, takich jak:

  • padaczka,
  • cukrzyca,
  • uzależnienie od alkoholu lub substancji odurzających. 

Po przeprowadzeniu rozmowy przyjdzie czas na faktyczne badanie. Lekarz orzecznik sprawdzi Twój:

  • wzrok

Jeśli nosisz okulary korekcyjne, powinieneś zabrać je ze sobą na wizytę. Wówczas kontrola oczu zostanie w nich przeprowadzona. 

  • słuch

Osoby noszące aparat słuchowy powinny pojawić się z nim na badaniu.

  • ogólny stan fizyczny

Lekarz orzecznik zbada również układ oddechowy, pracę serca oraz ciśnienie.

Jeśli nie będzie żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, otrzymasz orzeczenie lekarskie. W tej chwili nie praktykuje się już bezterminowych badań na prawo jazdy. Maksymalny czas, na jaki możesz uzyskać orzeczenie lekarskie, wynosi 15 lat. Po tym okresie należy umówić się do lekarza orzecznika na badanie kontrolne. 

Uwaga!

W roku 2024 planowane są zmiany dla starszych kierowców, w tym obowiązkowe badania lekarskie po ukończeniu 65 roku życia. Celem jest zapewnienie bezpieczeństwa na drogach poprzez ocenę zdolności zdrowotnych seniorów za kierownicą.

Złożenie wniosku PKK

Następny krok w staraniu się o prawo jazdy kategorii B to złożenie wniosku o nadanie numer PKK. Żeby to zrobić, należy mieć orzeczenie lekarskie, które określa, że nie masz żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem oraz swoje kolorowe zdjęcie o wymiarach 3,5 × 4,5 cm. Z tym dokumentem i fotografią musisz udać się do starostwa powiatowego, gdzie zostanie Ci nadany numer PKK. On wraz z numerem PESEL, będzie bardzo ważny dla ośrodków szkolenia oraz egzaminacyjnych. Bez nich nie możesz ubiegać się o wymarzony dokument. 

Jak przebiega szkolenie na prawo jazdy kategorii B?

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Gdy posiadasz już profil kandydata na kierowcę, musisz wybrać szkołę jazdy, która przygotuje Cię do kierowania pojazdami z kategorii B. Kurs na prawo jazdy nie może trwać krócej niż 60 godzin, na które składa się minimum 30 godzin lekcyjnych zajęć teoretycznych oraz 30 godzin zegarowych praktyki na placu manewrowym, oraz w ruchu ulicznym. Kurs jednak może trwać dłużej, to zależy to od Twoich umiejętności. Długość kursu określa szkoleniowiec, który oceni, czy któreś elementy wymagają jeszcze dodatkowych ćwiczeń. Po ukończeniu kursu musisz zdać egzamin wewnętrzny, który określi czy możesz przystąpić do egzaminu państwowego.Co ciekawe, ustawodawca dopuszcza również sytuację, w której kandydat na prawo jazdy sam przygotowuje się do egzaminu teoretycznego. Natomiast ukończenie kursu praktycznego w ośrodku szkolenia kierowców jest wymagane, aby podejść później do drugiej części egzaminu.

Jak wygląda egzamin na prawo jazdy B?

Po ukończeniu kursu musisz udać się do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego i zapisać się na egzamin państwowy. To on zdecyduje czy uzyskasz uprawnienia do kierowania pojazdami kategorii B. Pierwsza część to egzamin teoretyczny. Trwa on maksymalnie 25 minut i składa się z 20 pytań z wiedzy podstawowej i na 12 z wiedzy specjalistycznej. Po zdaniu tej części możesz przystąpić do egzaminu praktycznego. Składa się on z trzech etapów. Pierwsza część to przygotowanie samochodu do jazdy oraz sprawdzenie stanu technicznego podstawowych elementów pojazdu odpowiedzialnych bezpośrednio za bezpieczeństwo jazdy. Następna część egzaminu to zadania na placu manewrowym. Po pozytywnym zakończeniu tych zadań, następuje trzeci etap, który polega na zadaniach w ruchu drogowym. 

Jeśli wykonasz wszystkie zadanie zgodnie z przepisami ruchu drogowego oraz poleceniami egzaminatora to wtedy zdasz egzamin i uzyskasz uprawnienia do kierowania pojazdami określonymi w przepisach kategorii B.

Za co można stracić prawo jazdy kategorii B?

Warto od razu wiedzieć, w jakich sytuacjach prawo jazdy może zostać odebrane. Czasowe odebranie uprawnień jest możliwe w sytuacji, gdy:

  • kierowca przewozi w samochodzie więcej osób, niż jest to dozwolone – odebranie uprawnień na 3 miesiące,
  • dojdzie do przekroczenia prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h – odebranie uprawnień na 3 miesiące,
  • kierowca prowadzi samochód ze stężeniem alkoholu we krwi pomiędzy 0,2 a 0,5 promila – odebranie uprawnień na okres od 6 miesięcy do 3 lat,
  • kierowca jedzie w stanie nietrzeźwości, czyli gdy stężenie alkoholu we krwi występuje powyżej 0,5 promila – odebranie uprawnień na okres od 1 roku do 15 lat,
  • kierowca uciekł z miejsca wypadku, którego był sprawcą – odebranie uprawnień na 3 lata.

Odebranie uprawnień następuje gdy:

  • kierowca pod wpływem alkoholu spowoduje wypadek i ucieka z miejsca zdarzenia, 
  • kierowca przekroczy limit 24 punktów karnych – wówczas traci prawo jazdy i musi poddać się reedukacji.

Gdy już uzyskasz prawo jazdy, pamiętaj o ostrożności i przestrzeganiu przepisów prawa ruchu drogowego. Na kierowcy samochodu osobowego spoczywa duża odpowiedzialność!

Obowiązki kierowcy z prawem jazdy kategorii B

Aby prowadzić pojazdy objęte przepisami kategorii B, musisz posiadać ważne prawo jazdy tej kategorii. Jednak to nie jedyny Twój obowiązek. Żeby móc poruszać się po drogach, musisz posiadać ważne ubezpieczenie OC. Oblicz składkę za pomocą naszego kalkulatora online. Możesz też skorzystać z pomocy doradców w naszych placówkach lub też zadzwonić na infolinię

Oceń artykuł

5.00
(2)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku