Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2020-05-06

Prawo jazdy B - wszystko, co musisz wiedzieć. Jak zostać kierowcą samochodu osobowego?

Sprawdź, czym jest prawo jazdy B.

W ostatnich latach obserwujemy wzmożony ruch na polskich drogach. Najczęściej na ulicach poruszają się samochody osobowe. Żeby móc je prowadzić, trzeba posiadać prawo jazdy kategorii B. Do czego ono dokładnie uprawnia i co należy zrobić żeby je uzyskać? O tym dowiesz się w naszym tekście. 

Zobacz, co musisz zrobić, aby dostać prawo jazdy B.

Jakie pojazdy można prowadzić na prawo jazdy kategorii B?

Najprościej mówiąc, prawo jazdy kategorii B uprawnia do prowadzenia samochodów osobowych. Są to pojazdy których masa całkowita nie przekracza 3,5 tony, z wyjątkiem autobusów i motocykli. Jednak to nie jedyna grupa pojazdów, która jest objęta przepisami kategorii B. Tego typu dokument uprawnia też do kierowania samochodami dostawczymi. Należy jednak pamiętać, że ich masa nadal nie może przekraczać 3,5 tony. Ponadto mając takie prawo jazdy możesz kierować ciągnikami rolniczymi oraz pojazdami wolnobieżnymi takimi jak: kombajny rolnicze, walce oraz koparko-ładowarki. 

Przepisami tej kategorii są również objęte wybrane motocykle oraz czterokołowce. Z prawem jazdy B, możesz jeździć motorowerem oraz quadem, jednak muszą one spełniać warunki, którymi są objęte pojazdy z kategorii AM. Ponadto, osoby które posiadają dokument kategorii B co najmniej 3 lata, mogą kierować motocyklem, którego pojemność skokowa silnika nie przekracza 125 cm3, o mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg. 

Od czego zacząć, żeby zdobyć prawo jazdy B?

Przede wszystkim musisz osiągnąć odpowiedni wiek, żeby móc się ubiegać o ten dokument. Według prawa obowiązującego w Polsce, musisz mieć ukończone 18 lat. Jednak samo szkolenie możesz rozpocząć nie będąc pełnoletnim, lecz nie wcześniej niż 3 miesiące przed osiągnięciem wymaganego wieku. Jeśli spełniasz ten podstawowy warunek musisz założyć profil kandydata na kierowcę (PKK). Żeby to zrobić musisz mieć orzeczenie lekarskie, które określa, że nie masz żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem oraz swoje kolorowe zdjęcie o wymiarach 3,5 x 4,5 cm. Z tym dokumentem i fotografią musisz udać się do starostwa powiatowego, gdzie zostanie Ci nadany numer PKK. On wraz z numerem PESEL, będzie bardzo ważny dla ośrodków szkolenia oraz egzaminacyjnych. Bez nich nie możesz ubiegać się o wymarzony dokument. 

Jak przebiega szkolenie na prawo jazdy kategorii B?

Gdy posiadasz już profil kandydata na kierowcę musisz wybrać szkołę jazdy, która przygotuje Cię do kierowania pojazdami z kategorii B. Kurs na prawo jazdy nie może trwać krócej niż 60 godzin, na które składa się minimum 30 godzin lekcyjnych zajęć teoretycznych oraz 30 godzin zegarowych praktyki na placu manewrowym oraz w ruchu ulicznym. Kurs jednak może trwać dłużej, to zależy to od Twoich umiejętności. Długość kursu określa szkoleniowiec, który oceni, czy któreś elementy wymagają jeszcze dodatkowych ćwiczeń. Po ukończeniu kursu musisz zdać egzamin wewnętrzny, który określi czy możesz przystąpić do egzaminu państwowego.

Jak wygląda egzamin na prawo jazdy B?

Po ukończeniu kursu musisz udać się do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego i zapisać się na egzamin państwowy. To on zdecyduje czy uzyskasz uprawnienia do kierowania pojazdami kategorii B. Pierwsza część to egzamin teoretyczny. Trwa on maksymalnie 25 minut i składa się z 20 pytań z wiedzy podstawowej i na 12 z wiedzy specjalistycznej. Po zdaniu tej części możesz przystąpić do egzaminu praktycznego. Składa się on z trzech etapów. Pierwsza część to przygotowanie samochodu do jazdy oraz sprawdzenie stanu technicznego podstawowych elementów pojazdu odpowiedzialnych bezpośrednio za bezpieczeństwo jazdy. Następna część egzaminu to zadania na placu manewrowym. Po pozytywnym zakończeniu tych zadań, następuje trzeci etap, który polega na zadaniach w ruchu drogowym. 

Jeśli wykonasz wszystkie zadanie zgodnie z przepisami ruchu drogowego oraz poleceniami egzaminatora to wtedy zdasz egzamin i uzyskasz uprawnienia do kierowania pojazdami określonymi w przepisach kategorii B.

Obowiązki kierowcy z prawem jazdy kategorii B

Aby prowadzić pojazdy objęte przepisami kategorii B, musisz posiadać ważne prawo jazdy tej kategorii. Jednak to nie jedyny Twój obowiązek. Żeby móc poruszać się po drogach, musisz posiadać ważne ubezpieczenie OC. Oblicz składkę za pomocą naszego kalkulatora online. Możesz też skorzystać z pomocy doradców w naszych placówkach lub też zadzwonić na infolinię