2020-05-11

Prawo jazdy B+E - wszystko, co musisz wiedzieć. Jak zostać kierowcą przyczepy?

Zostań kierowcą auta z przyczepą.

Prawo jazdy B+E - wszystko, co musisz wiedzieć. Jak zostać kierowcą przyczepy?

Jeśli poszukujesz informacji na temat tego, kiedy wymagane jest prawo jazdy kat. B+E, jak zdobyć prawo jazdy na przyczepę, przyczepę kempingową, lawetę czy przyczepę konną - dobrze trafiłeś. Przygotowaliśmy dla Ciebie o tym krótki tekst. 

Prawo jazdy kat. B a przyczepka

Czy do holowania każdej przyczepy wymagane jest specjalne prawo jazdy? Nie. Do holowania niewielkiej przyczepy do przewożenia mebli czy innego sprzętu wystarczy tylko prawo jazdy kategorii B. Warunek jest taki, aby przyczepka nie ważyła więcej niż 750 kg. Dopuszczalna masa całkowita (największa dopuszczalna masa pojazdu) takiego zestawu pojazdów nie może przekroczyć 4,25 t. Możemy się więc poruszać autem do 3,5 t i przyczepą tzw. lekką o wadze 750 kg. Zanim stworzymy jednak taki zestaw pojazdów trzeba sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym, jaką przyczepę może holować dany samochód. 

To nie wszystko. Kierowca, który ma prawo jazdy kat. B może holować również przyczepę, która nie uznawana jest za lekką, jeśli DMC całego zestawu nie przekroczy 3,5 t. Co ważne, rzeczywista masa całkowita (masa pojazdu z przedmiotami i osobami w danym momencie) przyczepy holowanej przez samochód nie może przekraczać RMC pojazdu holującego.  

Prawo jazdy B96

Co z zestawami pojazdów o DMC mniejszym niż 4,25 t, ale większym niż 3,5 t? Jeśli zestaw, składający się z samochodu z przyczepą, nie przekraczają łącznie DMC w wysokości 4,25 t (przyczepa może mieć więcej niż 750 kg, jednak auto musi być od niej cięższe minimum o 33%), wystarczy prawo jazdy kategorii B z odpowiednim kodem - 96. Aby zdobyć prawo jazdy B96, trzeba zdać egzamin państwowy, jednak nie wymagane jest odbycie kursu. Mając tego typu uprawnienia można np. holować lekką lawetę. 

Prawo jazdy B+E - kiedy?

Czym jest prawo jazdy kat. B+E? To uprawnienie, które pozwala na legalne poruszanie się zespołem pojazdów - autem określanym w kategorii B oraz przyczepką o wadze większej niż 750 kg. DMC auta nie może przekraczać 3,5 t, DMC przyczepy również. Tutaj także obowiązuje zasada, że RMC przyczepy nie może przekraczać RMC pojazdu ciągnącego. Prawo jazdy kategorii B+E pozwala więc na kierowanie zespołem pojazdów o łącznym RMC do 7 t. Czy mając prawo jazdy na kategorię B+E można prowadzić traktor lub traktor z przyczepami? Tak, tego typu dokument uprawnia do tego. 

Przeanalizujmy przykład zestawu, w którym wymagane jest prawo jazdy kat. B+E. Samochód dostawczy o DMC wynoszącym 3 t ciągnący przyczepę o DMC 2 t tworzy zestaw o łącznym DMC 5 t. Zestaw znacznie przekracza więc dopuszczalną masę całkowitą wymaganą przy kategorii B (3,5 t) czy B96 (4,25 t), a więc do jego kierowania wymagane jest prawo jazdy B+E.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Kategoria E - kurs na prawo jazdy

Aby zdobyć prawo jazdy kat. E, trzeba mieć ukończony 18. rok życia i posiadać prawo jazdy kategorii B. Wymagane jest zdanie egzaminu państwowego. Przed udaniem się do ośrodka szkolenia kierowców trzeba w odpowiednim wydziale komunikacji złożyć wniosek o wydanie profilu kandydata na kierowcę. Dopiero po jego wydaniu można odbyć kurs, który składa się z części praktycznej - 15 h zegarowych. Kursant dowiaduje się, jak połączyć i rozłączyć auto z przyczepą, uczy się manewrów na placu, a także ćwiczy jazdę w ruchu drogowym (w tym min. 4 h poruszasię poza terenem zabudowanym, gdzie dopuszczalna prędkość wynosi ponad 70 km/h). Później należy przystąpić do egzaminu wewnętrznego. Kolejnym krokiem jest oczywiście egzamin państwowy w w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

Gdzie ubezpieczyć przyczepę?

Jeśli już wiesz, jak uzyskać prawo jazdy na przyczepę, pora zatroszczyć się o jej ubezpieczenie. Więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie CUK.pl w tym artykule:Jakie są koszty związane z posiadaniem przyczepy?A jeśli chcesz ubezpieczyć przyczepkę online, nie wychodząc z domu, zobacz kalkulator online CUK.

Oceń artykuł

3.50
(2)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku