2024-04-25

Ile kosztuje rejestracja i ubezpieczenie przyczepy?

Czy warto kupować przyczepkę? Sprawdź, jakie koszty ponoszą właściciele przyczep samochodowych.

Ile kosztuje rejestracja i ubezpieczenie przyczepy?

Przyczepka samochodowa daje szerokie pole manewru każdemu kierowcy, który ją zakupi. Jest to bardzo dobra inwestycja, jednak trzeba pamiętać o tym, że z posiadaniem takiej przyczepki wiążą się też rozmaite opłaty. Jaki jest koszt rejestracji przyczepy i ile zapłacisz za ubezpieczenie? Odpowiedzi szukaj poniżej. 

Najważniejsze informacje:

 • Koszt rejestracji przyczepy waha się w granicach 120-125 zł. Ta kwota obejmuje zarówno koszt tablic rejestracyjnych, pozwolenia czasowego, jak i opłatę ewidencyjną.
 • Cena ubezpieczenia przyczepki samochodowej zależy m.in. od dopuszczalnej ładowności czy wieku właściciela. By poznać dokładny koszt ubezpieczenia swojej przyczepy, skorzystaj z kalkulatora OC i AC na CUK.pl.
 • Do kosztu utrzymania przyczepki trzeba doliczyć jeszcze ewentualny montaż i badanie techniczne haka holowniczego czy regularny przegląd przyczepki.

Ile kosztuje rejestracja przyczepki?

Pierwszą z podstawowych opłat jest ta związana z rejestracją. Trzeba będzie za to zapłacić 120-125 złotych. Podczas rejestracji otrzymasz dowód rejestracyjny. Bez niego, zgodnie z polskim prawem, nie możesz poruszać się samochodem z przyczepką i grożą za to poważne sankcje finansowe. Koszty rejestracji obejmują też:

 • wydanie tablic rejestracyjnych,
 • wydanie pozwolenia czasowego,
 • opłatę ewidencyjną.

Ile kosztuje ubezpieczenie przyczepy?

Kolejnym kosztem jest oczywiście polisa OC/AC. Polisa OC musi być już wykupiona przy rejestrowaniu przyczepki samochodowej w odpowiednim Wydziale Transportu i Komunikacji. Właściciel powinien mieć przy sobie dowód, który udokumentuje, że świadczenie zostało zakupione.

Co wpływa na cenę polisy?

Oferty ubezpieczeniowe nie podlegają jednemu standardowi. Na cenę polisy OC przyczepki samochodowej wpływ ma wiele czynników, takich jak na przykład dopuszczalna ładowność  przyczepy czy wiek właściciela przyczepy. Ceny ubezpieczenia OC dla lekkiej przyczepki zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych.

Przykładowy koszt ubezpieczenia przyczepki samochodowej

Sprawdźmy teraz, ile dokładnie kosztuje ubezpieczenie OC przyczepy. By poznać kilka ofert, skorzystaliśmy z naszego kalkulatora OC i AC, w którym Ty też możesz sprawdzić cenę polisy dla swojej przyczepki. Wyliczyliśmy cenę ubezpieczenia dla przyczepy HAKPOL z 2024 r., o DMC, wynoszącej 750 kg i ładowności 570 kg. Przyczepkę chce ubezpieczyć 30-letni, doświadczony kierowca. Po wypełnieniu formularza otrzymaliśmy ofertę firmy Wiener. Polisa OC w tym towarzystwie kosztuje 108 zł.

W tej cenie otrzymujemy nie tylko OC wraz z bezpośrednią likwidacją szkód, ale i assistance podstawowy, który obejmuje:

 • pojazd zastępczy,
 • holowanie pojazdu (w Polsce do 150 kg, w Europie do 75 km),
 • pomoc przy wypadku,
 • naprawę na miejscu zdarzenia.

Koszty dodatkowe

Do kosztu ubezpieczenia przyczepki oraz jej rejestracji trzeba będzie doliczyć także koszty dodatkowe.

Montaż i badanie techniczne haka holowniczego

Jeszcze przed zakupem przyczepy powinniśmy też sprawdzić, czy posiadane przez nas auto zostało wyposażone w odpowiedni hak. Jeśli nie, to musimy go zamontować, co będzie dla nas dodatkowym kosztem. Badanie techniczne haka holowniczego w Stacji Kontroli Pojazdów kosztuje 35 zł.

Badanie techniczne przyczepki

Oprócz tego konieczne jest też wykonanie badania technicznego w stacji kontroli pojazdów. Po pozytywnym przejściu badania trzeba udać się do Wydziału Komunikacji, gdzie otrzymamy odpowiedni wpis w dowodzie rejestracyjnym. Koszt badania technicznego przyczepki samochodowej zależy od jej rodzaju. Oto cennik.

Rodzaj przyczepyCena przeglądu

przyczepa ciężarowa rolnicza do 1,5 tony 

40 zł

przyczepa ciężarowa rolnicza powyżej 1,5 tony

50 zł

przyczepa ciężarowa rolnicza powyżej 6 tony

70 zł

przyczepa (naczepa) ciężarowa i specjalna do 3,5 tony

78 zł

przyczepa (naczepa) ciężarowa i specjalna powyżej 3,5 do 16 ton

163 zł

przyczepa (naczepa) ciężarowa i specjalna powyżej 16 ton

177 zł

Ważne!

Kupując przyczepę samochodową, nie można zapomnieć też o dokonywaniu regularnych przeglądów. Jest to bardzo ważne, ponieważ przyczepka musi posiadać odpowiednie zezwolenia, dzięki którym zostanie dopuszczona do ruchu.

Odpowiednie prawo jazdy

Pamiętajmy, że przyczepa musi być też dopasowana do posiadanych przez kierowcę uprawnień. Mając prawo jazdy kategorii B, można ciągnąć jedynie przyczepę lekką o masie do 750 kilogramów. Jest to bardzo ważne, ponieważ za korzystanie bez odpowiednich uprawnień z przyczepy o większej masie grożą kary finansowe.

Sprawdź koszt ubezpieczenia swojej przyczepy!

Chciałbyś sprawdzić, ile zapłacisz za polisę swojej przyczepy? Możesz to zrobić przez internet. Wystarczy, że skorzystasz z naszego intuicyjnego kalkulatora OC i AC. Możesz też wybrać się do jednej z naszych placówek lub porozmawiać przez telefon z doradcą.

FAQ:

 • 1
  Jaki trzeba zapłacić podatek od zakupu przyczepy?

  Podatek od zakupu przyczepy samochodowej wynosi 2% jej wartości rynkowej.

 • 2
  Ile kosztuje OC na przyczepkę lekką?

  To zależy od modelu przyczepy, wieku właściciela, tego ile lat ma prawo jazdy. Ubezpieczenie lekkiej przyczepki może kosztować już ok. 100 zł.

 • 3
  Czy przyczepka lekka musi mieć przegląd?

  Tak. Każda przyczepka ma dowód rejestracyjny, a w nim powinno znajdować się potwierdzenie o odbytym przeglądzie. Przyczepkom lekkim zazwyczaj udzielany jest on bezterminowo.

 • 4
  Ile kosztuje przegląd przyczepki samochodowej?

  Cena przeglądu przyczepki jest różna w zależności od jej rodzaju. Waha się od 40 do 177 zł.

 • 5
  Ile kosztuje pierwsza rejestracja przyczepki samochodowej?

  Koszt rejestracji lekkiej przyczepy samochodowej (do 750 kg) to 121,50 zł.

 • 6
  Czy każda przyczepka musi być zarejestrowana?

  Tak. Przyczepka jest odrębnym pojazdem mechanicznym, a więc musi być zarejestrowana i ubezpieczona.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku