2019-04-11

Jakie są koszty związane z posiadaniem przyczepy?

Czy warto kupować przyczepkę? Sprawdź, jakie koszty ponoszą właściciele przyczep samochodowych.

Jakie są koszty związane z posiadaniem przyczepy?

Przyczepka samochodowa daje szerokie pole manewru każdemu kierowcy, który ją zakupi. Jest to bardzo dobra inwestycja, jednak trzeba pamiętać o tym, że z posiadaniem takiej przyczepki wiążą się też rozmaite koszty. Niektórzy w ogóle nie zwracają na to uwagi, decydując się na inwestycję w ciemno, która wcale nie musi wyjść im na dobre. 

Ile kosztuje rejestracja przyczepki?

Właściciel przyczepy musi zmierzyć się z kilkoma podstawowymi opłatami. Pierwszą z nich jest rejestracja. Koszt związany z rejestracją waha się w granicach 120-125 złotych. Podczas rejestracji otrzymamy dowód rejestracyjny. Bez niego, zgodnie z polskim prawem, nie możemy poruszać się samochodem z przyczepką i grożą za to poważne sankcje finansowe. Koszty rejestracji obejmują też:

  • wydanie tablic rejestracyjnych,
  • wydanie pozwolenia czasowego,
  • opłatę ewidencyjną.

Ile kosztuje OC przyczepki?

Kolejnym kosztem jest oczywiście polisa OC/AC. Polisę OC trzeba posiadać już przy rejestrowaniu przyczepki samochodowej w odpowiednim Wydziale Transportu i Komunikacji. Właściciel powinien mieć przy sobie dowód, który udokumentuje, że świadczenie zostało zakupione.

Towarzystwa ubezpieczeniowe nie posiadają ustandaryzowanej oferty ubezpieczeniowej. Na cenę polisy OC wpływ ma wiele czynników, takich jak na przykład dopuszczalna ładowność  przyczepy czy wiek właściciela przyczepy. Ceny ubezpieczenia OC dla lekkiej przyczepki zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych.
 

Koszty dodatkowe

Jeszcze przed zakupem przyczepy powinniśmy też sprawdzić, czy posiadane przez nas auto zostało wyposażone w odpowiedni hak. Jeśli nie posiadamy auta z hakiem, to musimy go zamontować, co będzie dla nas dodatkowym kosztem. Oprócz montażu haka konieczne jest też wykonanie badania technicznego w stacji kontroli pojazdów. Po pozytywnym przejściu badania trzeba udać się do Wydziału Komunikacji, gdzie otrzymamy odpowiedni wpis w dowodzie rejestracyjnym.

Pamiętajmy, że przyczepa musi być też dopasowana do posiadanych przez kierowcę uprawnień – posiadając prawo jazdy kategorii B można ciągnąć jedynie przyczepę lekką o masie do 750 kilogramów. Jest to bardzo ważne, ponieważ za korzystanie bez odpowiednich uprawnień z przyczepy o większej masie grożą kary finansowe.

Kupując przyczepę samochodową nie można zapomnieć też o dokonywaniu regularnych przeglądów. Jest to bardzo ważne, ponieważ przyczepka musi posiadać odpowiednie zezwolenia, dzięki którym zostanie dopuszczona do ruchu. 
Posiadanie przyczepki ułatwi nam w wielu przypadkach życie. Trzeba jednak liczyć się z dodatkowymi obowiązkami i kosztami związanymi z jej nabyciem i utrzymaniem.
 

Sprawdź dokładne koszty ubezpieczenia przyczepy

Chciałbyś sprawdzić, jaki jest koszt ubezpieczenia przyczepki? Możesz zrobić szybką kalkulację online. Swoją przyczepkę możesz też ubezpieczyć w naszej placówce lub podczas rozmowy telefonicznej z doradcą.
 

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku