2020-05-07

Prawo jazdy C i C+E - wszystko, co musisz wiedzieć. Jak zostać kierowcą tira?

Zobacz, jak dostać prawo jazdy C i C+E.

Prawo jazdy C i C+E - wszystko, co musisz wiedzieć. Jak zostać kierowcą tira?

Transport drogowy to bardzo prężnie rozwijający się segment gospodarki. Przybywa kierowców zawodowych, na drodze często można spotkać samochód przewożący ładunek. Jednak żeby móc kierować samochodem ciężarowym trzeba najpierw zdobyć odpowiednie uprawnienia. W tym tekście dowiesz się co trzeba zrobić, żeby zdobyć prawo jazdy C i C+E.

Do czego uprawnia prawo jazdy kategorii C i C+E

Kategorie C oraz C+E uprawniają do prowadzenia pojazdów samochodowych o masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony z wyjątkiem autobusów. Różnica polega na rodzaju przyczepy, która może być dołączona do samochodu. Przy kategorii C dopuszczalne jest stworzenie zestawu składającego się z samochodu którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t oraz przyczepy lekkiej, czyli takiej której dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 750 kg. W kategorii C+E waga przyczepy może być wyższa niż 750 kg. 

Jakie wymagania należy spełnić, żeby zdobyć prawo jazdy kategorii C oraz C+E?

Głównym warunkiem żeby uzyskać uprawnienia do kierowania pojazdami ciężarowymi jest ukończenie 21. roku życia. Od tej reguły jest wyjątek dla osób żołnierzy kierujących pojazdami Sił Zbrojnych. Dla takich osób wiek minimalny to 18 lat. Ponadto żeby móc się ubiegać o prawojazdy C, trzeba posiadać dokument kategorii B, lub zaświadczenie o zdanym egzaminie państwowym na tę kategorię. Warunkiem uzyskania uprawnień do kategorii C+E jest posiadanie prawa jazdy C, lub dokumentu zaświadczającego zdanie egzaminu państwowego tej kategorii. 

Jeśli spełniasz te warunki, możesz się udać do starostwa powiatowego w celu założenia profilu kandydata na kierowcę (PKK). Do jego stworzenia będziesz potrzebował zaświadczenia od lekarza, który stwierdzi czy Twój stan zdrowia umożliwia Ci kierowanie pojazdami. Ponadto musisz uzyskać orzeczenie z poradni psychologicznej o braku psychicznych przeciwwskazań do zostania kierowcą. Do stworzenia profilu musisz też posiadać swoją kolorową fotografię o wymiarach 3,5x4,5 cm. Jeśli spełnisz te wszystkie warunki, możesz utworzyć PKK. Z przyznanym numerem i numerem PESEL udaj się do wybranej szkoły jazdy, lub Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w celu przygotowania się do egzaminu państwowego. 

Jak długo trwa kurs na prawo jazdy C oraz C+E?

Masz dwie możliwości, żeby się przygotować do egzaminu państwowego na kategorię C oraz C+E. Jedna z nich to udanie się do ośrodka szkolenia kierowców. Dla kategorii C taki kurs trwa minimum 50 godzin i składa się z 20 godzin zajęć teoretycznych i 30 godzin praktyki. Dla kategorii C+E to minimum 20 godzin teorii i 25 praktyki. Po zakończeniu szkolenia w szkole jazdy musisz zdać test wewnętrzny i dopiero wtedy możesz się zgłosić do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, żeby przystąpić do egzaminu państwowego.

Drugą opcją jest zgłoszenie się do WORD. Możesz sam się przygotować do egzaminu teoretycznego. W takim przypadku przystępujesz od razu do teoretycznego egzaminu państwowego i po jego zdaniu musisz się udać do szkoły jazdy na zajęcia praktyczne. Po ich odbyciu zgłaszasz się ponownie do WORD w celu przystąpienia do egzaminu Państwowego.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jak wygląda egzamin państwowy na kategorię C oraz C+E?

Podczas testu państwowego zostaną sprawdzone Twoje umiejętności teoretyczne oraz praktyczne. Dla kategorii C, żeby uzyskać uprawnienia do kierowania pojazdami ciężarowymi, musisz zdać test ze znajomości zasad ruchu drogowego oraz wiedzy specjalistycznej. Trwa on 25 minut i składa się z 20 pytań ogólnych oraz z 12 pytań szczegółowo dotyczących kategorii C. Osoby, które zdają egzamin na kategorię C+E są zwolnione ze zdawania testu teoretycznego. Z racji tego, że do przystąpienia do egzaminu tej kategorii jest wymagane prawo jazdy C, uznaje się te osoby za posiadające pozytywny wynik części teoretycznej. 

Następnie zarówno dla kategorii C oraz C+E przystępujesz do egzaminu praktycznego. Podczas niego zostaną sprawdzone Twoje umiejętności przygotowania pojazdu do jazdy, następnie zostaniesz sprawdzony podczas zadań na placu manewrowym. Po wykonaniu tych czynności, egzaminator sprawdzi Twoje umiejętności w ruchu ulicznym. Po pozytywnym zakończeniu testu państwowego, Twój profil PKK zostanie zaktualizowany o wynik egzaminu, a ty będziesz mógł udać się do starostwa powiatowego, żeby uiścić opłatę za dokument. Po około dwóch tygodniach będziesz mógł odebrać prawo jazdy.  

Superochrona dla Ciebie

Żeby prowadzić auta o wadze powyżej 3,5 tony musisz posiadać prawo jazdy kategorii C lub C+E. Jednak musisz też pamiętać o tym, żeby auto które prowadzisz, posiadało ważną polisę OC. W celu obliczenia wysokości składki, udaj się do placówki CUK lub zadzwoń na infolinię. Możesz też skorzystać z kalkulatora online na naszej stronie. 

Oceń artykuł

5.00
(1)

Sprawdź OC/AC dla swojego auta

Zostaw numer – oddzwonimy

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku