2024-10-28

Wojskowe znaki drogowe – co oznaczają?

Dowiedz się, jakie informacje przekazują znaki z klasyfikacją MLC.

Wojskowe znaki drogowe – co oznaczają?

Zauważyłeś w okolicy nowe żółte znaki drogowe? Ten z czołgiem wzbudził Twój niepokój? Niepotrzebnie. Oznaczenia, które widziałeś to wojskowe znaki drogowe, które przekazują różne informacje osobom, prowadzącym pojazdy wojskowe. Dowiedz się więcej na ich temat!

Najważniejsze informacje:

  • Wojskowe znaki drogowe pojawiają się na drogach w związku z zobowiązaniem Polski do wprowadzania oznaczeń zgodnych ze standardami NATO.
  • Oznaczenia dla osób kierujących pojazdami wojskowymi to znaki od W-1 do W-7.
  • Znaki wojskowe na drogach pojawiają się przy obiektach mostowych. Dzięki nim ten, kto kieruje pojazdem wojskowym, wie, jaką klasę ma dany obiekt mostowy i czy można przez niego przejechać.
  • Jak wyglądają wojskowe znaki drogowe? To żółte tarcze z czarnymi piktogramami.
  • Okrągłe znaki wojskowe na drogach (W-1 do W-5) stosowane są do oznaczania klasy obciążenia mostu, czyli wskazują, czy pojazd nie obciąży zbytnio obiektu.
  • Prostokątne oznaczenia (W-6 i W-7) stosuje się do wskazania wymiarów skrajni obiektu, czyli informują, czy dany pojazd zmieści się na moście.
  • Wojskowe znaki drogowe pojawiają się w naszym kraju okresowo (w związku z ćwiczeniami wojskowymi) lub na stałe (w miejscach, gdzie często poruszają się pojazdy wojskowe np. przy drogach, prowadzących do poligonów).
  • Kierowca pojazdu osobowego, widząc znak wojskowy na drodze, dostaje informację, że może spotkać pojazd lub kolumnę wojskową.

Skąd się wzięły wojskowe znaki drogowe w Polsce?

Według umowy standaryzacyjnej NATO STANAG 2021 państwa należące do organizacji zobowiązane są do wyznaczenia wojskowej klasy obciążenia obiektów mostowych na drogach publicznych. Ma to związek z ustawieniem znaków wojskowych na drogach. Dzięki nim, osoby kierujące pojazdami wojskowymi, będą znać ograniczenia związane z wysokością i szerokością skrajni obiektu czy też z maksymalnym obciążeniem mostu.

Czy wiesz, że...

Niektóre wojskowe znaki drogowe okresowo pojawiają się w naszym kraju. Ma to związek z faktem, że w najbliższym czasie odbywać się będzie wzmożony ruch pojazdów wojskowych na autostradach, drogach ekspresowych i krajowych. Ostatni raz, w 2024 znaki wojskowe na drogach pojawiły się w związku z dużymi manewrami NATO pod nazwą Steadfast Defender, które przeprowadzano w Polsce od połowy lutego do końca maja.

Co oznaczają drogowe znaki wojskowe?

Wojskowe znaki drogowe (czarne symbole na żółtym tle) oznaczają ograniczenia dla pojazdów wojskowych w związku z przekraczaniem mostów i innych tego typu obiektów. Mogą oznaczać klasę obciążenia mostu lub wymiar skrajni obiektu mostowego. Mówiąc w skrócie i uproszczeniu, wskazują, czy dany pojazd wojskowy może przejechać przez drogę.

Znaki od W-1 do W-7 stosowane są do oznaczenia numeru klasy MLC (Military Load Classification), czyli wojskowej klasyfikacji obciążenia, która opracowana jest według standardów NATO. Klasy te są przyporządkowane zarówno pojazdom kołowym, gąsienicowym, jak i obiektom mostowym. Wzory wojskowych znaków drogowych znajdują się w załączniku nr 1 do rozporządzenia ministrów infrastruktury oraz spraw wewnętrznych i administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych.

Znaki od W-1 do W-5 wskazują klasę obciążenia mostu (to m.in. żółty znak drogowy z czołgiem). Znaki W-6 i W-7 oznaczają wymiary skrajni obiektu. 

Gdzie można spotkać żółte znaki drogowe wojskowe?

Według przepisów wojskowe znaki drogowe są ustawiane na stałe lub jedynie doraźnie, np. w momencie przeprowadzania manewrów wojskowych, co wiąże się ze zwiększonym ruchem m.in. pojazdów opancerzonych na drogach. To wojsko decyduje, w którym miejscu i na jaki okres taki znak się pojawi. 

Znaki wojskowe drogowe ustawiane są wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność wyznaczenia klas obiektów mostowych ze względu na częsty ruch pojazdów wojskowych na tych drogach. Oznaczenia takie stosuje się przy obiektach mostowych, które według definicji są budowlą służącą do przeprowadzenia drogi, ciągu pieszego czy innego rodzaju komunikacji nad przeszkodą terenową. Do obiektów mostowych zaliczyć można m.in. mosty, wiadukty, estakady czy kładki. 

Celem wojskowych znaków drogowych jest zapewnienie bezpieczeństwa. Przekroczenie dopuszczalnej nośności mostów czy innych tego typu obiektów mogłoby bowiem doprowadzić do uszkodzeń konstrukcji.

Znaki wojskowe drogowe, informujące o klasie obciążenia mostu umieszczane są w odległości 100 m od przyczółku, czyli skrajnej podpory mostu, ale także na początku trasy, wykorzystywanej przez pojazdy wojskowe.

Jak wyglądają wojskowe znaki drogowe?

Znaki wojskowe na drogach naszego kraju mają żółte tło, a umieszczone na nim piktogramy są czarne. Są to znaki pionowe, które w odróżnieniu od znaków poziomych na drodze stoją przy drodze. Te informujące o maksymalnym obciążeniu mostu są okrągłe. Z kolei informujące o wymiarach skrajni mostu czy innego podobnego obiektu, są prostokątne.

Wojskowe znaki drogowe informujące o nośności

Jest 5 wojskowych znaków drogowych, które wskazują klasę obciążenia obiektu mostowego. Oto jak one wyglądają:

  • 1
    W-1 , czyli klasa obciążenia mostu o ruchu jednokierunkowym,
  • 2
    W-2, czyli klasa obciążenia mostu o ruchu dwukierunkowym,
  • 3
    W-3, czyli klasa obciążenia mostu o ruchu jednokierunkowym dla pojazdów kołowych i gąsienicowych,
  • 4
    W-4, czyli klasa obciążenia mostu o ruchu dwukierunkowym dla pojazdów kołowych,
  • 5
    W-5, czyli klasa obciążenia mostu o ruchu dwukierunkowym dla pojazdów gąsienicowych.

Znaki wojskowe na drogach, wskazujące na wymiary skrajni obiektu

Znaki W-6 i W-7 informują o wymiarach skrajni mostu. Co ważne, nie stosuje się ich wtedy, gdy przy drodze stoją już znaki zakazu wjazdu pojazdów o określonych szerokościach (znak B-15 i B-16). Zobacz, jak wyglądają znaki wojskowe na drogach, oznaczone symbolem W-6 i W-7:

  • 1
    W-6, informujący o szerokości mostu lub środka przeprawowego,
  • 2
    W-7, czyli wysokość skrajni pionowej na moście lub w tunelu.

Czy znak wojskowy na drogach powinien interesować kierowcę „osobówki”?

Chociaż znaki od W-1 do W-7 adresowane są do kierowców pojazdów wojskowych, jeśli, jako kierowca samochodu osobowego, spotkasz go na swojej drodze, powinieneś zachować czujność. Oznacza to, że możesz tu spotkać pojazdy wykorzystywane w wojsku, czy też nawet ich kolumny. 

Kolumnę pojazdu wojskowego możesz wyprzedzić, ale musisz to zrobić jednorazowo. Nie możesz wjeżdżać pomiędzy pojazdy, znajdujące się w takiej kolumnie. Pamiętaj także, że samochody i inne maszyny wojskowe mogą mieć nienormatywne wymiary. Weź to pod uwagę podczas wykonywania manewru. Bądź też ostrożny, jeśli na drogach panują wyjątkowe warunki. Droga hamowania ciężkiego pojazdu jest o wiele dłuższa niż „osobówki”. Z kolei, jeśli kolumna porusza się ona pod eskortą policji i na sygnale, możesz ją wyprzedzić, ale tylko poza terenem zabudowanym.

Ubezpieczenie OC pojazdów wojskowych

Trzeba wiedzieć, że również pojazdy wojskowe muszą mieć ważne ubezpieczenie OC. Jeśli dojdzie do kolizji z udziałem samochodu czy innej maszyny należącej do wojska z winy kierowcy takiego pojazdu, odpowiedzialność przejmuje ubezpieczyciel. 

Zbliża się koniec Twojej umowy ubezpieczenia komunikacyjnego? Poznaj aż 40 ofert polis samochodowych, korzystając z kalkulatora OC i AC, dostępnego na CUK.pl. Możesz tu nie tylko przeanalizować dostępne opcje, ale także kupić wybraną z nich online.

FAQ:

  • 1
    Co oznacza żółty znak z czołgiem?

    Jeśli na drodze zobaczysz okrągły żółty znak z czołgiem lub inne podobne oznaczenie, jako kierowca pojazdu osobowego nie musisz się przejmować. Taki wojskowy znak drogowy to informacja dla osób, które prowadzą wojskowe pojazdy. Informuje o tym, czy dany pojazd może się tą drogą poruszać, czy nie.

  • 2
    Jak się zachować, gdy spotkamy wojskową kolumnę?

    Kolumnę wojskową można wyprzedzić, jednak nie można wjeżdżać pomiędzy poszczególne pojazdy, wchodzące w jej skład. Trzeba wyprzedzić całą kolumnę jednocześnie.

Oceń artykuł

0
(0)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku