2024-11-04

Znak drogowy z czołgiem – co oznacza i gdzie się go umieszcza?

Dowiedz się, co oznacza ten wojskowy znak i gdzie się go stosuje w Polsce.

Znak drogowy z czołgiem – co oznacza i gdzie się go umieszcza?

Przy polskich drogach można spotkać nietypowy znak z symbolem czołgu, liczbami i strzałkami. Jest to jeden ze znaków przeznaczonych dla kierowców pojazdów wojskowych. Wcześniej raczej rzadko spotykany, w pewnym momencie stał się widoczny w różnych rejonach Polski. Zastanawia Cię, co oznacza znak z czołgiem i dlaczego umieszcza się go przy drogach? Odpowiadamy!

Najważniejsze informacje:

  • Nie wszystkie znaki drogowe w Polsce przeznaczone są dla wszystkich kierowców. Przykładem są znaki wojskowe, adresowane do kierujących pojazdami wojskowymi.
  • Żółty znak drogowy z czołgiem informuje o maksymalnej nośności obiektów mostowych dla pojazdów gąsienicowych zgodnie z wojskową klasyfikacją obciążenia.
  • Klasyfikacja MLC (Military Load Classification) obejmuje mosty, wiadukty, promy, tratwy i pojazdy. Pojazd wojskowy nie powinien wjeżdżać na obiekt mostowy o klasie niższej niż jemu przypisana.
  • Znaki z symbolem czołgu stawia się na trasach przejazdu pojazdów wojskowych okresowo lub na stałe na początku trasy i w odległości do 100 m przed obiektem mostowym.
  • Dla pozostałych kierowców jest to informacja, że znajdują się na trasie uczęszczanej przez pojazdy wojskowe.

Co oznacza żółty znak drogowy z czołgiem?

Znaki drogowe spełniają bardzo ważną rolę w kwestii bezpieczeństwa na drodze i niezbędnym nawykiem każdego kierowcy jest zwracanie na nie uwagi. Jednak nie zawsze wszystkie znaki są przeznaczone dla każdego kierowcy. Tak jest w przypadku znaków drogowych z czołgiem. Podobnie jak pozostałe wojskowe znaki drogowe, przeznaczone są dla szczególnej grupy – dla kierujących pojazdami wojskowymi i zawierają informacje na temat maksymalnej nośności obiektów mostowych.

Jeśli zwróciłeś uwagę na znak drogowy z czołgiem, zapewne zauważyłeś, że oprócz symbolu czołgu bądź czołgu i pojazdu kołowego, na znaku umieszczone są też liczby. Zgodnie z wojskową klasyfikacją obciążenia MLC, systemem stanowiącym standard NATO, obiektom takim jak mosty, wiadukty, promy, tratwy przydzielany jest numer wskazujący na bezpieczne obciążenie. Zgodnie z MLC klasyfikowane są też wojskowe pojazdy kołowe i gąsienicowe. Liczby znajdujące się na żółtych znakach z czołgiem informują właśnie o klasie MLC danego obiektu mostowego. W praktyce oznacza to, że na obiekt o określonej klasie MLC nie może wjechać pojazd gąsienicowy o klasie wyższej niż wskazana przez znak.

Wśród wojskowych znaków drogowych, symbol czołgu można spotkać na dwóch:

  • W-3 – oznacza klasę obciążenia mostu o ruchu jednokierunkowym dla pojazdów kołowych i gąsienicowych;
  • W-5 – oznacza klasę obciążenia mostu o ruchu dwukierunkowym dla pojazdów gąsienicowych.

Dlaczego znak z czołgiem pojawił się w Polsce?

Pojawienie się znaku drogowego z czołgiem przy polskich drogach na szeroką skalę ma związek z przeprowadzanymi ćwiczeniami wojskowymi. Wielu kierowców zetknęło się z nim po raz pierwszy w lutym 2024 r., kiedy w Polsce rozpoczęły się ćwiczenia wojskowe NATO STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24 z udziałem polskich żołnierzy. Nie oznacza to, że na znak drogowy przedstawiający czołg nie można było natknąć się wcześniej, szczególnie w pobliżu poligonów i na obszarach ćwiczeń wojskowych. Jednak szeroki zasięg ćwiczeń w 2024 r. i wzmożony ruch pojazdów wojskowych w większości województw sprawiły, że znaki pojawiły się w wielu miejscach, przykuwając uwagę szerokiej rzeszy kierowców.

Gdzie stawiane są znaki drogowe z czołgiem?

Wskazówki co do wyglądu i zasad stosowania znaków, również wojskowych, określone zostały w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych.

Znaki drogowe z czołgiem stawiane są na drogach uczęszczanych przez pojazdy wojskowe na stałe lub okresowo w czasie wzmożonego ruchu kolumn wojskowych. Można spotkać je przy autostradach, drogach krajowych, ekspresowych. W zależności od tego, czy wskazują klasę obciążenia dla obiektów jedno- lub dwukierunkowych, różnią się symbolami i średnicą, która wynosi:

  • 400 mm dla znaków wskazujących klasę MLC mostu o ruchu jednokierunkowym;
  • 600 mm dla znaków wskazujących klasę MLC mostu o ruchu dwukierunkowym.

Znaki stawia się na początku trasy, po której poruszają się pojazdy wojskowe oraz bezpośrednio przed obiektami mostowymi w odległości do 100 m przed przyczółkiem mostowym. Dzięki temu kierujący już na początku drogi zyskują informację, czy obiekty znajdujące się na trasie spełniają wymogi prowadzonych pojazdów i czy będzie można bezpiecznie je pokonać. Niezastosowanie się do znaków może skutkować uszkodzeniem konstrukcji i sprowadzić na uczestników ruchu zagrożenie.

Zadbaj o bezpieczeństwo – pamiętaj o ubezpieczeniu!

W Polsce każdy posiadacz auta zobowiązany do wykupienia ubezpieczenia OC. Chroni ono innych uczestników ruchu na wypadek wyrządzenia im szkody. Pojawianie się na drogach pojazdów nienormatywnych jest jedną z okazji, aby pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu. Chwila nieuwagi i zapatrzenia się na przejeżdżającą kolumnę może wystarczyć do stłuczki. Aby zadbać o swój budżet, gdy to Ty będziesz sprawcą kolizji i Twoje auto ucierpi, warto pomyśleć o ubezpieczeniu Autocasco. Korzystając z naszego kalkulatora, porównasz oferty ubezpieczeń komunikacyjnych  różnych towarzystw, obejmujące OC, AC, assistance, co ułatwi wybór optymalnego rozwiązania, zgodnego z Twoimi oczekiwaniami.

FAQ:

  • 1
    Dlaczego stosuje się znaki drogowe z czołgiem w Polsce?

    Polska jako członek Sojuszu Północnoatlantyckiego w oparciu o umowę standaryzacyjną STANAG 2021 zobowiązana jest do wyznaczenia wojskowej klasy obciążenia obiektów mostowych wchodzących w obręb dróg publicznych. Znaki drogowe z czołgiem umieszczane na trasach przejazdu pojazdów wojskowych informują kierujących o klasie obciążenia danego obiektu, a tym samym czy przejazd jest bezpieczny.

  • 2
    Czy znaki z czołgiem mają znaczenie dla zwykłych kierowców?

    Żółte znaki z czołgiem dedykowane są kierującym pojazdami wojskowymi, dla zwykłych kierowców ich treść nie ma zatem znaczenia. Jednak ich obecność przy drodze sygnalizuje, że możemy spotkać na trasie pojazdy wojskowe. Dobrze jest zwrócić na to uwagę i zachować czujność. Pojazdy wojskowe miewają nienormatywne wymiary i wymijanie ich lub wyprzedzanie może wymagać większej ostrożności, a często bardzo duża masa takich pojazdów wpływa na wydłużenie drogi hamowania.

Oceń artykuł

5.00
(2)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku