2024-10-28

Ile jest znaków drogowych w Polsce?

Dowiedz się, jakie rodzaje znaków obowiązują na naszych drogach i jak je interpretować.

Ile jest znaków drogowych w Polsce?

Prowadząc samochód w ruchu ulicznym każdego dnia mijasz dziesiątki znaków, które różnią się kształtami, wielkością, symbolami czy kolorem. Każdy z nich jest tak samo ważny i pełni ogromnie dużą rolę w organizacji jazdy oraz w kwestii bezpieczeństwa. Zastanawiasz się, ile jest znaków drogowych w Polsce? Odpowiedź może Cię zaskoczyć!

Najważniejsze informacje:

  • W Polsce można wyróżnić ponad 300 różnych znaków drogowych, łącznie z tabliczkami uzupełniającymi informacje.
  • Do istotnego oznakowania dróg trzeba doliczyć jeszcze znaki poziome i sygnalizację świetlną, a także nowoczesne systemy BRD.
  • Zastanawiając się, ile jest wszystkich znaków drogowych, trzeba wziąć pod uwagę aż 7 podstawowych rodzajów: ostrzegawcze, zakazu, nakazu, informacyjne, kierunku i miejscowości, uzupełniające oraz tabliczki do znaków drogowych. Do tego są jeszcze dodatkowe znaki przed przejazdami kolejowo-drogowymi (G) oraz oznakowanie dla kierujących tramwajami (AT i BT).
  • Z punktu widzenia przepisów prawa, wszystkie znaki są tak samo ważne.

Ile jest łącznie znaków drogowych w Polsce?

Informacja o tym, Ile jest znaków drogowych w Polsce może zaskakiwać. Każdego dnia kierowcy mijają różne rodzaje zakazów, nakazów, ostrzeżeń i informacji, ale tak naprawdę tylko część z nich najczęściej się powtarza. Do tego dochodzą jeszcze kombinacje znanych znaków drogowych, np. z podanymi konkretnymi liczbami odnoszącymi się do masy całkowitej pojazdu albo godzinami obowiązywania. 

W zależności od potrzeb liczba zmienia się również wraz ze zmianami w prawie oraz aktualizacjami dotychczasowego oznakowania. Niektóre symbole zostały już wycofane, a inne w przyszłości zostaną zastąpione. Właśnie dlatego trudno ocenić konkretnie, ile jest wszystkich znaków drogowych. Ich producenci wskazują na około 300 różnych kombinacji.

To ważne!

W Polsce znaki i sygnały drogowe są szczegółowo opisane w Rozporządzeniu w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz.U. z 2019 r. poz. 2310), a także Załączniku nr 1. Tam określone są warunki techniczne co do wielkości, rozmiaru, widoczności, barwy czy nawet odblaskowości, stosowanych napisów lub zasady doboru folii. Nie bez znaczenia wprowadzono tak dużą liczbę znaków, ponieważ muszą być one łatwe do rozpoznania przez kierowców, często z dużej odległości. Właśnie dlatego każdy szczegół wykonania ma tu znaczenie.

To ciekawe!

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podała też informację, ile jest wszystkich znaków drogowych w Polsce. Na rok 2021 na drogach krajowych znajdowało się ich prawie 200 tysięcy! Biorąc pod uwagę rozwój infrastruktury, ta liczba do dziś mogła znacznie urosnąć.

Ile jest rodzajów znaków drogowych?

Aby zrozumieć sens tego, ile jest znaków drogowych w Polsce, warto najpierw przyjrzeć się ich rodzajom oraz funkcjom. Tak naprawdę każdego dnia kierowcy mijają różnego typu symbole. Jedne są widoczne znacznie częściej (np. ograniczenia prędkości, zakaz postoju czy nakaz jazdy w prawo), a inne rzadziej (np. nakaz używania łańcuchów przeciwpoślizgowych, ostrzeżenie o ruchomym moście, informacja o obozowisku dla kempingu, znak drogowy z czołgiem). Każdy uczestnik ruchu drogowego powinien jednak umieć je rozróżnić. 

W Polsce wyróżnia się 7 rodzajów znaków pionowych:

  • Znaki ostrzegawcze (typ A) – mają kształt trójkątów i czerwone obramowanie. Mają na celu informować o zbliżającym się niebezpieczeństwie na drodze. Kierowcy muszą zachować ostrożność i dostosować się do warunków jazdy.
  • Znaki zakazu (typ B) – mają okrągły kształt i czerwone obramowanie, a ich zadaniem jest ograniczenie lub zakazanie określonych działań na drodze. Kiedy odwołują swoją funkcję, wyróżniają się szarym symbolem i przekreśleniem grubą czarną linią. Mogą wskazywać na zakaz wjazdu, ograniczenie prędkości czy zakaz wyprzedzania. Ograniczają działania kierowców w miejscach, gdzie mogą wystąpić potencjalne zagrożenia lub potrzebne jest zwiększenie płynności ruchu. 
  • Znaki nakazu (typ C) – mają kształt okrągły i są niebieskie z białymi symbolami, które wskazują określony sposób zachowania na drodze. Przykładem może być znak nakazu jazdy w określonym kierunku. Znaki nakazu pomagają organizować ruch i wprowadzać porządek w miejscach o dużym natężeniu ruchu.
  • Znaki informacyjne (typ D) – mają zazwyczaj kształt prostokąta lub kwadratu i niebieskie tło, ale nie jest to reguła. Znajdują się na nim różnorodne symbole, zarówno białe, jak i kolorowe. Służą do informowania kierowców o ważnych punktach na trasie, takich jak parkingi, stacje paliw, szpitale czy inne istotne obiekty. Znaki te ułatwiają podróżowanie, dostarczając informacji o dostępnych usługach i kierunkach.
  • Znaki kierunku i miejscowości (typ E) – zazwyczaj przyjmują formę prostokątów i mają różnego koloru tła, w zależności od sytuacji. Pomagają kierowcom w orientacji i planowaniu trasy. Popularnie nazywa się je drogowskazami. 
  • Znaki uzupełniające (typ F) – występują w różnych kształtach i kolorach, w zależności od ich funkcji. Służą do przekazywania dodatkowych informacji, które uzupełniają i doprecyzowują treść innych znaków drogowych. Pomagają dostosować się do szczegółowych wymagań na danej drodze, wspierając bezpieczeństwo i porządek ruchu. Uprzedzają przed zakazami i niebezpieczeństwami.

Do sześciu głównych rodzajów, warto jeszcze doliczyć specjalne tabliczki do znaków drogowych, które mają na celu uzupełnić główną treść. W praktyce są one tak samo ważne jak pozostałe oznakowanie. To właśnie dzięki nim kierowcy mogą lepiej zrozumieć treść znaku drogowego i dostosować swoje zachowanie na drodze. Dobrymi przykładami są tabliczki wskazujące długość odcinka drogi z utrudnieniami czy wielkość tunelu. Kierowcy w mieście mogą często wspomagać się informacjami o przebiegu drogi z pierwszeństwem przez skrzyżowanie, a na długich trasach – liczbie zakrętów. Na niewielkich tabliczkach do znaków drogowych umieszcza się również takie informacje jak wielkość spadku lub wzniesienia drogi, przeprawa promowa, koleiny, uskoki nawierzchni, miejsce częstych wypadków o wskazanym charakterze, granica państwa czy sposób ustawienia pojazdu względem krawędzi jezdni. Zalicza się je również do znaków pionowych i mają symbol T.

To ciekawe!

Na rynku jest wiele firm, które zajmują się produkcją znaków drogowych. Muszą one spełniać wszystkie wymogi techniczne, a także posiadać naklejkę o posiadanym certyfikacie CE dla wyrobów budowlanych. Do tego bardzo istotna jest legalność znaków drogowych, czyli postawienie ich zgodnie z aktualnymi przepisami prawa. Kierowcy, którzy mają co do tego wątpliwości, zawsze mogą to skontrolować z Rozporządzeniem albo zgłosić odpowiednim służbom. Z perspektywy mieszkańca istotne są również kwestie tego, jak postawić znak drogowy na terenie prywatnym

Dodatkowe znaki – ile ich jest?

Zwróć jeszcze uwagę na dwie dodatkowe kategorie, czyli dodatkowe znaki przed przejazdami kolejowo-drogowymi (G) oraz oznakowanie dla kierujących tramwajami (AT i BT).

To ważne!

Znaki pionowe wchodzą w skład oznakowania dróg, tak samo jak znaki poziome umieszczone na jezdni, sygnalizatory świetlne oraz urządzenia BRD (np. kocie oczka, aktywne przejścia dla pieszych czy radarowe wyświetlacze prędkości). Każda konstrukcja, symbol czy kolor niesie za sobą konkretną informację dla uczestników ruchu.

Dodatkowo w Polsce są jeszcze znaki, które obecnie nie występują w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury. Mają jednak bardzo ważne znaczenie w praktyce i można je spotkać dosyć często. Wśród nich są:

  • znaki oznaczające miejsce występowania izolatora sekcyjnego,
  • znaki oznaczające miejsce zainstalowania zwrotnicy nastawianej elektrycznie
  • dodatkowe znaki szlaków rowerowych,

Osobną kategorię stanowią znaki drogowe poziome, które znajduje się na jezdni, np. w formie namalowanych białych lub żółtych linii czy konkretnych symboli. Do tego nie można zapominać o sygnałach świetlnych, które również są źródłem bardzo istotnych informacji dla kierowców. W wyjątkowych sytuacjach trzeba zwracać uwagę na sygnały nadawane przez osoby do tego uprawnione. Jak widzisz, każdy kierowca ma przed sobą duże wyzwanie, poruszając się samochodem po drogach ruchu. Właśnie dlatego musi być w pełni skupiony, a także wiedzieć, ile jest rodzajów znaków drogowych i potrafić je rozróżniać. Do tego musi pamiętać o swoich obowiązkach. Wśród nich jest dostosowanie się do znaków na drodze, regularne wykonywanie badań technicznych auta oraz ubezpieczenie auta.

Ile jest znaków ostrzegawczych?

W Polsce jest aż 42 różnych rodzajów znaków ostrzegawczych, a każdy z nich ma indywidualny symbol A oraz przypisaną do niego liczbę od 1 do 34, czasem też małą literę. Wśród najpopularniejszych są niebezpieczne zakręty w lewo i w prawo, skrzyżowanie dróg, ustąpienie pierwszeństwa, zwężenie jezdni, przejście dla pieszych, zwierzęta gospodarskie czy inne niebezpieczeństwo (charakterystyczny wykrzyknik). Pod znakami ostrzegawczymi często umieszczane są tabliczki, o których wspominaliśmy wcześniej. Mogą wskazywać odległość znaku od miejsca niebezpiecznego albo długość drogi, na którym powtarza się dane ostrzeżenie. Wskazują też koniec niebezpiecznego odcinka.

O tym, ile jest znaków ostrzegawczych powinni wiedzieć wszyscy kierowcy, a także kandydaci do zdania prawa jazdy. To absolutna podstawa, jeśli chodzi o wiedzę teoretyczną.

Ile jest znaków nakazu?

Jeśli zastanawiasz się, ile jest znaków nakazu, to liczba ta jest znacznie mniejsza niż w przypadku ostrzegawczych. Łącznie wyróżnia się 21 różnych symboli typu C oznaczonych numerami od 1 do 19, czasem też małymi literami. Podobnie jak w przypadku znaków ostrzegawczych, dodatkowo stosuje się tabliczki uzupełniające informacje. Wśród najpopularniejszych są nakazy jazdy w określonym kierunku, droga dla rowerów czy droga dla pieszych. Wśród 21 znaków na niebieskim tle, jest tylko jeden wyjątek, a mianowicie C-17. Namalowany jest na prostokątnej białej tablicy.

Ile jest znaków zakazu?

Znaków zakazu w Polsce jest aż 46. Do tego trzeba jeszcze doliczyć ich odmiany, np. znak postoju może mieć informację o okresie obowiązywania, a zakaz wjazdu samochodów ciężarowych masę całkowitą. Trzeba je także wziąć pod uwagę, odnosząc się do tego, ile jest znaków zakazu. Najpopularniejszymi znakami zakazu są STOP, pierwszeństwo dla nadjeżdżających z przeciwka oraz zakazy zatrzymywania się, wyprzedzania, ruchu lub wjazdu. Niektóre znaki zakazu mogą występować razem na jednej tarczy.

Ile jest znaków informacyjnych?

Dla osób, które zastanawiają się, ile jest znaków informacyjnych, mamy dość zaskakującą informację. Jest ich najwięcej spośród wszystkich wyżej wymienionych kategorii. W Polsce wyróżnia się aż 68 podstawowych znaków informacyjnych, a do tego trzeba jeszcze doliczyć ich konfiguracje. Może również zdarzyć się tak, że na jednej tarczy znajduje się kilka symboli. Najpopularniejsze z nich znajdują się na niebieskim tle, ale występuje też kilka popularnych białych znaków. Wśród nich są informacje o obszarze zabudowanym, strefie płatnego parkowania czy drodze wewnętrznej.

FAQ:

  • 1
    Ile jest rodzajów znaków drogowych pionowych?

    Wśród znaków drogowych pionowych można wyróżnić 9 rodzajów: ostrzegawcze, zakazu, nakazu, informacyjne, kierunku i miejscowości, uzupełniające, dodatkowe znaki przed przejazdami kolejowymi, dodatkowe znaki szlaków rowerowych oraz tabliczki.

  • 2
    Ile jest znaków poziomych?

    Znaków poziomych umieszczonych na nawierzchni jezdni jest 29.

Oceń artykuł

0
(0)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku