2023-01-05

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu żeglarskim?

Dowiedz się, dlaczego zdecydować się na polisę dla żeglarzy.

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu żeglarskim?

Choć ubezpieczenie żeglarskie dla jachtu i załogi nie jest w Polsce obowiązkowe, to każda wyprawa może nieść za sobą pewne ryzyko. Żeglarstwo jest obiektywnie bezpiecznym sportem, jednak wypadki czasem się zdarzają. Lepiej więc zawczasu pomyśleć o odpowiedniej polisie, która zabezpieczy zarówno życie oraz zdrowie, jak i majątek wszystkich uczestników rejsu. Czym jest polisa dla żeglarzy? Jaki zakres powinna posiadać i na co zwrócić uwagę przy jej zakupie? Odpowiedzi na te i inne ważne pytania znajdziesz w tym artykule.

Co wchodzi w skład ubezpieczenia żeglarskiego?

Ubezpieczenie żeglarskie to tak naprawdę odpowiednio rozszerzona polisa turystyczna, która w kompleksowy sposób zabezpiecza uczestników rejsu łodzią żaglową. Żeglarstwo nie należy do tanich sportów – ceny nowoczesnych jachtów mogą przyprawić większość z nas o zawrót głowy! Jeśli jesteśmy więc posiadaczami drogiej łodzi, powinniśmy przede wszystkim zadbać o ubezpieczenie jachtu.

Ważnym elementem polisy dla żeglarzy jest ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, które w obcowaniu z żywiołem stają się realnym zagrożeniem dla załogi. Równie istotne będzie ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, które uchroni Cię od odpowiedzialności w razie przykrych konsekwencji wypadku, jeśli uszkodzisz rzeczy innego żeglarza. Oba wyżej wskazane elementy będą stanowiły składowe polisy turystycznej, która kompleksowo zabezpieczy Ciebie i innych uczestników rejsu podczas każdej tego typu wyprawy.

Istotną składową polisy na wyjazd żeglarskikoszty leczenia w podróży. Te okażą się pomocne w razie nagłych zachorowań, zatruć, wypadków i konieczności hospitalizacji. Potrzebne ubezpieczenie turystyczne online na żagle wykupisz na stronie CUK, dobierając odpowiadające potrzebom Twojej wyprawy rozszerzenia. Wśród nich znajdziesz między innymi:

  • koszty leczenia z assistance w podróży,
  • ochronę NNW,
  • OC w życiu prywatnym,
  • ubezpieczenie bagażu podróżnego,
  • koszty rezygnacji z podróży.

Dlaczego warto kupić polisę dla żeglarzy?

Nawet wyjątkowo ostrożny żeglarz nie jest w stanie zapobiec ryzykom związanym z rejsem. Nagła zmiana pogody, sztorm czy wysokie fale to przeszkody, które mogą zagrozić nawet najlepiej przygotowanej do rejsu załodze. Jeśli na skutek zjawisk atmosferycznych dojdzie do uszkodzeń sprzętu, cenne przedmioty wypadną za burtę lub co gorsza – któryś z uczestników dozna obrażeń, odszkodowanie zapewni odpowiednio rozbudowane ubezpieczenie na rejs. Dzięki niemu zyskasz spokój i bezpieczeństwo podczas wyprawy.

Niektóre państwa wymagają wręcz posiadania polisy turystycznej pokrywającej koszty leczenia, ponieważ często działania dotyczące akcji ratunkowej, poszukiwawczej i hospitalizacji mogą znacznie przewyższyć możliwości finansowe polskiego turysty. Sprawdź również: W jakich sytuacjach chroni EKUZ, a kiedy tylko ubezpieczenie podróżne?

Jak wybrać ubezpieczenie na wyjazd żeglarski?

Decydując się na zakup ubezpieczenia żeglarskiego, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na to, do jakiego kraju zamierzamy wyjechać w celu uprawiania wodnej aktywności. Musi ono obejmować swym zakresem wybrane terytorium w państwie lub poza nim. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy wyjeżdżamy do innego kraju – koszty leczenia za granicą mogą być bowiem bardzo wysokie, a w ich opłaceniu pomoże polisa turystyczna z właściwym rozszerzeniem terytorialnym i odpowiednio dobraną sumą ubezpieczenia.

Przed zakupem jakiejkolwiek polisy na wyjazd żeglarski dokładnie zapoznaj się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia i sprawdź, czy obejmuje ono sporty wodne, które planujesz uprawiać podczas swojego wyjazdu. Może się bowiem okazać, że pływanie jachtem lub inne zaplanowane przez Ciebie aktywności obejmowane są ochroną jedynie za dodatkową opłatą. Niektóre towarzystwa inaczej klasyfikują także sporty wysokiego ryzyka. Przed wyborem polisy na żagle koniecznie sprawdź, czym jest dla ubezpieczyciela żeglarstwo i jakie warunki należy spełnić, by otrzymać wsparcie w razie wypadku podczas rejsu.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jaki zakres powinna posiadać polisa dla żeglarzy?

Odpowiadając na to pytanie, zastanów się przede wszystkim, jakie niebezpieczeństwa mogą Ci grozić podczas rejsu łodzią. Wybór zakresu ubezpieczenia żeglarskiego uzależnij od tego, co tak naprawdę zamierzasz robić podczas wyprawy. Jeśli jesteś aktywnym pasjonatem sportów wodnych, sterujesz łodzią żaglową, a także motorówką czy skuterem, skaczesz do wody lub pływasz w otwartych akwenach wodnych, nie zapomnij o rozszerzeniu polisy turystycznej o uprawianie tych sportów.

Istotnym punktem polisy na wyjazd żeglarski na pewno będzie OC w życiu prywatnym – gwarantuje ona pokrycie szkód wyrządzonych przez Ciebie innym osobom podczas rejsu. Jeśli podczas rejsu jachtem, spowodujesz, że inna osoba dozna urazu lub zniszczy swoje rzeczy osobiste, unikniesz odpowiedzialności – to towarzystwo wypłaci osobie poszkodowanej odszkodowanie.

Ważnym dodatkiem do ubezpieczenia żeglarskiego na wakacjach może okazać się też rozszerzenie polisy turystycznej o klauzulę alkoholową. Dzięki niej masz gwarancję ochrony ubezpieczeniowej w ramach polisy podróżnej także w przypadku wyrządzenia szkody po spożyciu alkoholu. Otrzymasz pomoc assistance oraz zwrot kosztów leczenia po nieszczęśliwym wypadku, nawet jeśli byłeś w stanie nietrzeźwości, gdy do niego doszło.

Podczas uprawiania sportów wodnych, niezbędnym elementem polisy będzie właśnie ochrona od następstw nieszczęśliwych wypadków – tu pamiętaj, by dobrać odpowiednio wysoką sumę ubezpieczenia. Jeżeli w czasie samego rejsu lub wyjazdu na żagle doznasz uszczerbku na zdrowiu, np. złamiesz rękę, możesz liczyć na wsparcie towarzystwa i wypłatę świadczenia. Gdyby doszło do Twojej śmierci, ubezpieczyciel wypłaci również świadczenie Twoim bliskim.

Wybierasz się na żagle? Wykup ubezpieczenie turystyczne w CUK!

Nawet najbardziej doświadczonym żeglarzom zdarzają się wypadki. Warto o tym pamiętać i przed planowanym rejsem wykupić odpowiednią polisę. Ubezpieczenie turystyczne z właściwymi dodatkami zapewni Ci kompleksową ochronę w czasie wyjazdu na żagle. W CUK porównamy dla Ciebie najlepsze oferty i wybierzemy wariant polisy idealnie odpowiadający potrzebom Twojej podróży.

Już dziś skorzystaj z prostego w obsłudze kalkulatora ubezpieczeń turystycznych online i wykup ubezpieczenie na rejs! Chcesz zapytać o polisę osobiście? Zadzwoń na naszą infolinię: 22 27 00 337 lub odwiedź najbliższą placówkę CUK Ubezpieczenia w Twojej okolicy. Zachęcamy do kontaktu!

Oceń artykuł

5.00
(2)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku