2023-01-19

Ubezpieczenia jachtów – wszystko, co warto o nich wiedzieć

Posiadasz jacht? Dobra polisa zabezpieczy go przed skutkami niebezpieczeństw na morzu.

Ubezpieczenia jachtów – wszystko, co warto o nich wiedzieć

W Polsce ubezpieczenia jachtów oraz innych łodzi sportowo-rekreacyjnych nie są obowiązkowe, jednak z uwagi na duże ryzyko wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń na drogach morskich i śródlądowych są wskazane i coraz chętniej poszukiwane. Oprócz samego ubezpieczenia jachtu warto posiadać też OC skippera, które zapewnią całej załodze spokojną i bezpieczną wyprawę żeglarską. Towarzystwa przygotowują także specjalne polisy dla właścicieli łodzi. Dzięki właściwej ochronie otrzymasz odszkodowanie w razie negatywnych zdarzeń podczas rejsu. Sprawdź, co warto wiedzieć o ubezpieczeniu jachtu oraz załogi.

Ubezpieczenie jachtu – na czym polega ochrona?

Do ubezpieczenia jachtu warto podejść kompleksowo i kupić zarówno polisę chroniącą łódź (AC), jak i dającą zabezpieczenie odpowiedzialności cywilnej armatorom (OC jachtu). Jeśli w czasie i w związku z posiadaniem lub użytkowaniem jachtu wyrządzisz innym osobom szkody rzeczowe, lub osobowe, które masz prawny obowiązek naprawić, towarzystwo pokryje je w ramach zawartej umowy ubezpieczeniowej.

Ubezpieczenie żeglarskie w pakiecie turystycznym przeznaczone jest dla właścicieli jachtów oraz załogi. Może zapewnić odpowiednio rozszerzoną ochronę NNW, OC i assistance; obejmuje często koszty leczenia COVID-19 za granicą. Dedykowane jest osobom podróżującym w celach: turystycznych, prywatnych, do pracy. Sprawdź cenę ubezpieczenia turystycznego już dziś!

Nie zapomnij o ubezpieczeniu załogi jachtu!

Wypływając w rejs, warto zakupić przede wszystkim ubezpieczenie załogi jachtu. Pokryje ono przede wszystkim koszty leczenia (również w obcym kraju), jeśli dojdzie do wypadku lub choroby, a uczestnicy wyprawy będą potrzebowali pomocy medycznej. Polisa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń to podstawowy element przygotowania do każdego rejsu.

Kompleksowe ubezpieczenie jachtu motorowego śródlądowego lub morskiego zabezpiecza też statek, rzeczy osobiste załogi oraz na wypadek zniszczenia i nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Taka polisa może dotyczyć zarówno jachtów żaglowych, żaglowo-motorowych, jak i motorowych na polskich lub zagranicznych wodach morskich, akwenach śródlądowych oraz w trakcie postojów w portach, przystaniach i zimowiskach.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie jachtu i skippera?

Odpowiednio rozszerzona polisa żeglarska ochroni nasz majątek przed zniszczeniem i kradzieżą, a ceny jachtów bywają przecież zawrotne! Uzyskamy dzięki niej wsparcie, gdy na skutek złej pogody podczas rejsu dojdzie do zniszczenia rzeczy osobistych lub uszkodzenia ciała. Ubezpieczenie skippera oraz załogi jachtu jest podstawą zapewnienia sobie odpowiedniej pomocy medycznej i pokrycia kosztów akcji ratowniczej w razie nieszczęśliwego wypadku w innym kraju – koszty leczenia za granicą mogą być bowiem bardzo wysokie, a karta EKUZ nie zawsze gwarantuje wszystkie istotne świadczenia. Co zapewnia kompleksowa polisa turystyczna dla załogi jachtu z właściwym rozszerzeniem? Przypomnijmy:

  • ochronę OC,
  • NNW,
  • koszty leczenia oraz assistance w podróży (również zagranicznej),
  • ochronę na wypadek zachorowania na COVID-19,
  • ubezpieczenie bagażu podróżnego,
  • koszty rezygnacji z podróży.

Warto znać te terminy!

Skipper (sternik żeglugi przybrzeżnej) – inaczej szyper. Tak potocznie nazywa się kapitana dowodzącego jednostką pływającą: jachtem żeglownym/łódką. Kieruje on łodzią, która wyrusza z portu do określonej destynacji.

Armator – oznacza osobę, która przy użyciu własnego lub cudzego statku prowadzi działalność w środowisku morskim we własnym imieniu.

Jacht – jednostka pływająca o napędzie żaglowym lub motorowym, w zależności od konstrukcji i wyposażenia dedykowana celom rekreacyjnym lub turystycznym. Jachtami nie są zatem jednostki przeznaczone np. do połowu ryb, a także przewozu osób lub towarów.

Co zapewnia ubezpieczenie OC jachtu?

Ubezpieczenie OC jachtu (od odpowiedzialności cywilnej) gwarantuje, że towarzystwo w ramach zakupionej polisy pokryje szkody, które zostały spowodowane przez posiadacza jachtu, innych uczestników rejsu lub załogę w stosunku do osób trzecich w ramach użytkowania jednostki pływającej. O OC działalności gospodarczej pisaliśmy w tej poradzie – sprawdź, jeśli eksploatujesz jacht w celach komercyjnych, w związku z przewozem pasażerów i poszukujesz właściwej oferty ubezpieczenia.

To ważne!

Zanim wypożyczysz swoją łódź znajomemu, upewnij się, czy Twoje ubezpieczenie OC jachtu obejmuje nie tylko ubezpieczającego, właściciela, kapitana czy załogę, ale także każdą osobę, która znajdzie się na pokładzie za Twoją zgodą. Zapoznaj się też ze szczegółami OWU dotyczącymi kwestii uprawiania sportu – towarzystwa mają różne kryteria dotyczące klasyfikacji sposobów użytkowania jachtu i możliwości otrzymania odszkodowania w razie wypadku.

Czy ubezpieczenie OC jachtu i skippera jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie OC jachtu i skippera nie jest obowiązkowe. Jednak towarzystwa zalecają wykupienie ubezpieczenia OC dla łodzi motorowej czy żaglowej, ponieważ konsekwencje finansowe zawinionego wyrządzenia szkody osobie trzeciej przy użyciu łodzi mogą być poważne. Oprócz ochrony od odpowiedzialności cywilnej (OC) warto postawić na casco jachtu, które zapewni ochronę jachtu i wyposażenia od kradzieży oraz zniszczeń.

Ubezpieczenie OC skippera chroni osobę ubezpieczoną przez cały rok, przed szkodami poniesionymi w trakcie korzystania z obcych jachtów. Ubezpieczenie to wchodzi w życie w momencie, gdy ubezpieczenie jachtu nie pokrywa danej sytuacji. Jeśli posiadasz jacht, zabierasz załogę w rejsy lub wypożyczasz łódź, możesz zainteresować się tego typu polisą: Sprawdź, czym jest OC zawodu.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jaka jest cena ubezpieczenia jachtu i załogi?

Kwestią, która interesuje żeglarzy pragnących wykupić kompleksowe ubezpieczenie jachtu morskiego lub śródlądowego, jest zwykle cena. Nie ma jednej odgórnej ceny za polisę żeglarską, ponieważ zawsze można dopasować jej parametry indywidualnie, a więc także dobrać dowolne rozszerzenie, które wpłyną na składkę. Czynnikiem decydującym będzie w tym wypadku nie tylko wartość jachtu i jego wielkość, ale również wybrane sumy gwarantowane i zakres ubezpieczenia.

Ubezpieczenie jachtu w PZU – poznaj szczegóły oferty

Towarzystwo PZU rozgranicza polisy dedykowane właścicielom jachtów morskich i śródlądowych. Zaletą ubezpieczenia jachtu w PZU jest w obu przypadkach to, że działa w Polsce i za granicą, umowę możesz zawrzeć na rok lub krótszy okres, zyskujesz możliwość wykupienia dodatkowej ochrony na czas udziału w regatach i zawodach sportowych. Oto szczegóły związane z poszczególnymi wariantami ubezpieczenia:

Wariant polisy w PZUUbezpieczenie jachtów śródlądowychUbezpieczenie jachtów morskich

Dla kogo?     

Dla właścicieli, armatorów i użytkowników: jachtów motorowych i żaglowych zarejestrowanych i dopuszczonych do pływania po polskich i europejskich wodach śródlądowych, sprzętu wodnego, np. desek windsurfingowych, kajaków, rowerów wodnych. 

Dla właścicieli, armatorów i użytkowników jachtów: żaglowych, motorowych, żaglowo-motorowych.

*Polisa dotyczy jachtów zarejestrowanych i dopuszczonych do morskiej żeglugi turystycznej i sportowej na wodach polskich i europejskich.
 

Gdzie i jak działa polisa?    

Na wodach śródlądowych w Polsce i Europie, w czasie rejsów turystycznych, sportowych i szkoleniowych (w tzw. okresie eksploatacji), w czasie remontu lub zimowania (w tzw. okresie wyłączenia z eksploatacji), w razie transportu lądowego jachtu w Polsce i Europie.    

Na polskich i europejskich wodach morskich w tzw. okresie eksploatacji, czyli podczas:rejsów turystycznych, sportowych i szkoleniowych, holowania, wodowania, postoju w portach,
w tzw. okresie wyłączenia z eksploatacji – np. podczas remontu lub zimowania, w czasie lądowego transportu jachtu w Polsce i Europie.

Co zyskujesz? 

  • ubezpieczenie jacht-casco
  • OC użytkowników
  • ubezpieczenie (NNW)
  • ubezpieczenie rzeczy osobistych    
  • ubezpieczenie jacht-casco
  • ubezpieczenie OC armatora
  • ubezpieczenie NNW kapitana i członków załogi
  • ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą kapitana i członków załogi
  •  ubezpieczenie rzeczy osobistych kapitana i członków załogi

*tabela opracowana na podstawie danych z aktualnej oferty na stronie towarzystwa PZU.

Ubezpieczenie jachtu w towarzystwie Warta

Towarzystwo Warta także przygotowało ofertę dla żeglarzy! Dzięki niej zyskujesz możliwość ubezpieczenia jachtów żaglowych, żaglowo-motorowych i motorowych zarówno na polskich, jak i zagranicznych wodach morskich oraz akwenach śródlądowych, a także w czasie postoju w portach, przystaniach i zimowiskach. Co możesz zyskać?

  • Ochronę w przypadku szkód całkowitych i częściowych (casco jachtów) – polisa obejmuje zarówno uszkodzenia kadłuba wraz z wyposażeniem, jak i szkody w urządzeniach maszynowych lub pomocniczych, powstałe w trakcie użytkowania jachtu;
  • OC armatora – dotyczy odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone jachtem osobom trzecim – z maksymalnym limitem do 100 000 euro;,
  • Ubezpieczenie rzeczy osobistych załogi (od utraty, zniszczenia lub uszkodzenia przedmiotów członka załogi, do których doszło z powodu: wypadku, zdarzenia związanego z uprawianiem żeglugi).

*Aktualne dane dotyczące oferty ze strony towarzystwa Warta S.A.

Gdzie ubezpieczyć jacht? – skorzystaj z oferty CUK!

Jak wspomnieliśmy, ubezpieczenie jachtu i OC skippera znajdziesz np. w TU Warta lub PZU. Jak skorzystać z ich oferty? Dostosowaną do Twoich potrzeb polisę wykupisz za pośrednictwem multiagencji CUK Ubezpieczenia. Skontaktuj się z naszym doradcą – wypełnij formularz i zostaw nam swój numer na stronie, a oddzwonimy w dogodnym dla Ciebie terminie. Dzięki wyselekcjonowanej ofercie zyskasz kompleksową ochronę dla jachtu oraz załogi. Polisę na żagle znajdziesz za pomocą naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych online. Nie czekaj – wykup ubezpieczenie jachtu już dziś!

Oceń artykuł

4.50
(2)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku