2023-05-11

Ubezpieczenie sadu – co warto wiedzieć?

Dowiedz się więcej na temat ubezpieczenia sadu!

Ubezpieczenie sadu – co warto wiedzieć?

Ubezpieczenie sadu od przymrozków i innych ryzyk w 2023 roku to temat, który powinien zainteresować wszystkich rolników posiadających wśród swoich upraw także plantacje owocowe. Sadownicy zabezpieczają się od strat powodowanych przez zjawiska pogodowe oraz zdarzenia losowe. Jaka polisa zapewnia właściwą ochronę? Jakie ryzyka wziąć pod uwagę, rozważając ubezpieczenie sadu? Gdzie można nabyć taką polisę? Na te i inne pytania towarzyszące zagadnieniu odpowiadamy w poniższym artykule.

Co jest sadem w definicji ubezpieczyciela?

Sad zazwyczaj definiowany jest jako obszar użytkowany rolniczo (plantacja), na którym uprawia się drzewa lub krzewy dostarczające jadalnych owoców. Każde towarzystwo może mieć jednak inne kryteria dotyczące ubezpieczenia takiego areału.

Sadem w zależności od wytycznych ubezpieczyciela mogą być np. już 2 drzewa lub krzewy owocowe, a według innego towarzystwa będzie to ich znacznie większa liczba. Biorąc pod uwagę potrzeby sadowników, towarzystwa oferują też różne zakresy ochrony oraz sumy gwarantowane. Dlatego przed podpisaniem umowy ubezpieczenia sadu zawsze dokładnie zapoznaj się z OWU i rozszerz ochronę o odpowiednie ryzyka. Pamiętaj też, że każda z ofert towarzystw może mieć inny zakres odpowiedzialności w zależności od rodzaju plantacji oraz jej wielkości!

Zamów rozmowę

Jak ubezpieczyć sad?

Sad, czyli uprawę owoców można objąć ochroną towarzystwa w ramach ubezpieczenia upraw. Dzięki temu jego właściciel otrzyma odszkodowanie za straty w razie wystąpienia ujemnych zjawisk pogodowych i innych zdarzeń losowych wymienionych w OWU.

Warto przy tym pamiętać o obowiązku zakupu takiej polisy w przypadku pobierania dotacji bezpośrednich. Obowiązkowe ubezpieczenia rolne obligują rolników do objęcia polisą co najmniej 50% powierzchni upraw rolnych, na które otrzymują dotację. Ponadto rolnicy muszą wykupić ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej oraz ubezpieczyć budynki na terenie gospodarstwa rolnego. (Ustawa z dnia 7 lipca 2005 roku o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich).

Od czego można ubezpieczyć sad?

Ubezpieczenie sadu może chronić od szkód spowodowanych przez przymrozki wiosenne, opady deszczu oraz gradu. Po wystąpieniu takich zjawisk plony często są nie do odratowania, a aura w Polsce bywa nieprzewidywalna! Ubezpieczenie sadu od gradu czy innych ryzyk związanych z pogodą w 2023 roku to wciąż obowiązek każdego rolnika pobierającego dotacje bezpośrednie. Taką ochronę proponują towarzystwa, które zawarły umowy z ministerstwem i można z niej skorzystać, wykupując odpowiednie ubezpieczenia rolne w 2023 roku.

Zgodnie z warunkami nabytej polisy, w przypadku wystąpienia szkody w owocach na skutek wymienionych w OWU zdarzeń, które dotkną sad (np. gradobicie), ustalone i wypłacone zostanie odszkodowanie.

Warto wiedzieć!

Grad może powodować obicia, ścięcia, rozcięcia, zgięcia, złamania, popękania roślin lub ich części. Właśnie dlatego to zjawisko pogodowe stanowi jedno z najgroźniejszych ryzyk, które należy uwzględnić przy ubezpieczaniu sadu!

  • Polisa z dotacjami do 65% składki
  • Ubezpieczenia upraw nawet od wszystkich ryzyk pogodowych
  • Porównamy dla Ciebie ofertę ubezpieczeń upraw z dotacjami od wielu towarzystw

Kto ma obowiązek ubezpieczyć sad w 2023 roku?

Zgodnie z Ustawą o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich ubezpieczenie upraw w 2023 roku musi obejmować co najmniej 50% powierzchni uprawy. Polisy te są współfinansowane z budżetu państwa aż do 65% składki. Dotyczy to także ubezpieczenia plantacji owocowych!

Każdy właściciel uprawy, który korzysta z dopłat bezpośrednich, musi zatem wykupić ubezpieczenie sadu w 2023 roku. Dotyczy to drzew i krzewów owocowych oraz truskawek, uwzględniając przynajmniej jedno z następujących ryzyk: susza, powódź, grad, ujemne skutki przezimowania lub przymrozki wiosenne.

Czytaj także porady:

Jaki jest koszt ubezpieczenia sadu?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o koszt ubezpieczenia sadu, ponieważ wpływa na to wiele zmiennych. Od czego przede wszystkim zależy cena takiej polisy? Wpływa na to kilka czynników, m.in.: rodzaj i gatunek roślin, lokalizacja, wielkość plantacji, wybrane ryzyka, suma oraz zakres ubezpieczenia. Koszt ubezpieczenia sadu w ramach ochrony upraw będzie zależał również od oferty danego towarzystwa. Sprawdź, gdzie zapłacisz najmniej, porównując ofertę w CUK – w tym celu zamów rozmowę z naszym doradcą! 

Gdzie ubezpieczyć sad w ramach ubezpieczenia upraw?

Możesz to zrobić np. w PZU w ramach ubezpieczenia majątku firmy „PZU Uprawy”. Ochrona obejmuje uprawy następujących warzyw i owoców:

  • owoce drzew i krzewów owocowych,
  • drzewa i krzewy owocowe,
  • truskawki – nasadzenia i owoce,
  • warzywa gruntowe.

Posiadając sad, ochronisz swoją plantację również w ramach polisy Agro Ubezpieczenia – Bezpieczne Uprawy (wiosna 2023). W sezonie wiosennym polisą można objąć wybrane gatunki warzyw i owoców z dopłatą do składek z budżetu państwa w wysokości 65%.

Oferta ubezpieczenia sadu jest dostępna także w Generali Agro. W przypadku tej polisy zakres ubezpieczenia obejmuje uszkodzenia owoców jabłoni i grusz na skutek gradu. Warto wiedzieć, że ubezpieczyciel odpowiada zarówno za straty ilościowe owoców, jak i utratę jakości owoców po gradobiciu.

Pamiętaj, że o szczegóły oferty oraz dostosowanie zakresu do potrzeb Twojej plantacji możesz zapytać doświadczonego doradcę CUK – wypełnij formularz na stronie, a oddzwonimy w dogodnym dla Ciebie terminie!

Jesteś rolnikiem i sadownikiem? Ubezpiecz uprawy w CUK!

Posiadasz sad lub inne uprawy i nie wykupiłeś jeszcze niezbędnego ubezpieczenia swoich plantacji? Nic straconego! Możesz to zrobić szybko i skutecznie, korzystając z oferty CUK! Skontaktuj się z naszym doradcą, by poznać dokładny koszt ubezpieczenia swojej uprawy owocowej lub warzywnej. W tym celu wypełnij formularz, wpisując podstawowe dane, dzięki którym znajdziemy dla Ciebie najlepszą ofertę ubezpieczenia. Możesz też sam zadzwonić na infolinię (22 27 00 337) lub odwiedzić najbliższą placówkę CUK w Twojej okolicy. Zachęcamy do kontaktu!

FAQ — najczęściej zadawane pytania:

  • 1
    Gdzie ubezpieczyć uprawy?

Jeśli korzystasz z dopłat bezpośrednich w 2023 roku, uprawy możesz ubezpieczyć w 8 towarzystwach, które podpisały umowy z Ministrem Finansów i Rozwoju Wsi. Oto lista ubezpieczycieli:

  • Powszechny Zakład Ubezpieczeń S.A. z siedzibą w Warszawie,
  • Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” z siedzibą w Warszawie,
  • Generali Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. z siedzibą w Warszawie,
  • AGRO Ubezpieczenia Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych z siedzibą w Warszawie,
  • InterRisk Towarzystwo Ubezpieczeń SA Vienna Insurance Group z siedzibą w Warszawie,
  • Vereinigte Hagelversicherung VVaG, Oddział VH VVaG TUW w Polsce,
  • TUZ Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych z siedzibą w Warszawie,
  • Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia S.A. z siedzibą w Sopocie.
  • 2
    Jakie uprawy warto ubezpieczyć?

W przypadku korzystania z dopłat bezpośrednich, ubezpieczenie upraw jest obowiązkiem, który chroni rolnika nie tylko od kar finansowych, ale przede wszystkim od strat spowodowanych przez ryzyka pogodowe. Które z upraw warto objąć ochroną? Te, które są narażone na suszę, przymrozki lub opady gradu i deszczu – wskazane czynniki mogą bowiem spowodować duże zniszczenia plonów.

  • 3
    Jak zgłosić szkodę w ramach ubezpieczenia upraw?

Przygotuj informację o tym, które plantacje zostały uszkodzone i gdzie się znajdują, a także, co się wydarzyło i kiedy doszło do zdarzenia. Następnie niezwłocznie skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem. Możesz to zrobić na przykład, wykorzystując formularz zgłoszenia szkody na stronie internetowej, poprzez e-mail lub telefonicznie. Procedura ta zależy przede wszystkim od zasad towarzystwa, w którym wykupiłeś ubezpieczenie upraw. Wszelkie informacje potrzebne podczas zgłaszania szkody znajdziesz na swojej polisie.

Zamów rozmowę

Oceń artykuł

5.00
(3)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku