W tym artykule:
- Kiedy sieje się kukurydzę?
- Czym cechuje się uprawa kukurydzy?
- Czy ubezpieczenie kukurydzy w 2023 roku jest obowiązkowe?
- Od czego powinno chronić ubezpieczenie kukurydzy?
- Od czego zależy koszt ubezpieczenia uprawy kukurydzy?
- Które towarzystwa ubezpieczają uprawy w 2023 roku?
- Chcesz ubezpieczyć kukurydzę lub inne uprawy? Sprawdź ofertę CUK!
Kukurydza to roślina coraz chętniej uprawiana przez polskich rolników. Swoją popularność zawdzięcza stosunkowo niewielkim wymaganiom glebowym, wysokim plonom, a także niskim kosztom uprawy. Kukurydzę cenią zarówno rolnicy, jak i hodowcy zwierząt, którzy wykorzystują ją na paszę. Ponadto użyteczne są zarówno ziarna, jak i części zielone rośliny, co czyni ją niezwykle uniwersalną!
Ubezpieczenie kukurydzy może uchronić nas od strat spowodowanych przez ujemne zjawiska pogodowe i zdarzenia losowe. Ponadto, jeśli hodowca korzysta z dopłat bezpośrednich, ma obowiązek ubezpieczyć przynajmniej 50% powierzchni swoich upraw od minimum jednego ryzyka. Polisą mogą być objęte uprawy rośliny na ziarno, kiszonkę lub biogaz. Od jakich ryzyk można chronić plantację? Ile wynosi dopłata do ubezpieczenia uprawy kukurydzy? W tekście znajdziesz odpowiedzi na te i inne ważne pytania!
Kiedy sieje się kukurydzę?
Termin siewu kukurydzy jest w dużej mierze uzależniony od temperatury gleby. Pogoda w Polsce może zaskoczyć, a nadejście kalendarzowej wiosny nie zawsze idzie w parze z pojawieniem się ciepłej aury. Właśnie dlatego warto zwracać uwagę na prognozy. Należy przede wszystkim pamiętać, że kukurydza nie lubi zimnej gleby! Siewu dokonuje się na ogrzane i wilgotne podłoże. Za optymalny czas na rozpoczęcie uprawy kukurydzy uznaje się moment, gdy temperatura gleby na głębokości umieszczenia nasion wynosi ok. 9°C (mniej więcej od 15 kwietnia do 5 maja).
Czym cechuje się uprawa kukurydzy?
Kukurydza jest zaliczana do roślin ciepłolubnych, które nie lubią ciężkich, zimnych i podmokłych gleb. Można ją natomiast z powodzeniem siać na lekkich glebach oraz torfach niskich, a także na glebach kompleksów pszennych i żytnich, zbożowo-pastewnych. Kukurydzę sieje się na głębokość od 3 do 7 cm (zależnie od uwilgotnienia i rodzaju gleby). W glebach lżejszych ziarno umieszcza się głębiej, na głębokości 5-7 cm, a w bardziej zwięzłych, cięższych – płycej, na 3-5 cm.
Uprawa kukurydzy poza właściwą temperaturą i wilgotnością gleby nie stawia zbyt dużych wymagań. Roślina może rosnąć nawet w glebach o niższych zasobach składników odżywczych.
Najgroźniejszym szkodnikiem kukurydzy jest natomiast omacnica prosowianka (gatunek motyla o rozpiętości skrzydeł do 3 cm). Niszczące działanie owada na uprawę może doprowadzić do strat finansowych. Spustoszenie w plonach wywołują też gradobicia, susze i przymrozki – na wypadek strat związanych z pogodą chroni rolnika ubezpieczenie kukurydzy. Warto zadbać o polisę jeszcze przed planowanym siewem!
Czy ubezpieczenie kukurydzy w 2023 roku jest obowiązkowe?
Jeśli rolnik korzysta z dopłat bezpośrednich, to zgodnie z prawem musi ubezpieczyć przynajmniej połowę powierzchni zasiewów od przynajmniej jednego ryzyka obowiązkowego: gradu, przymrozków wiosennych, ujemnych skutków przezimowania, powodzi czy suszy. Ubezpieczenie upraw w 2023 może obejmować:
- zboża,
- kukurydzę,
- rzepak,
- rzepik,
- warzywa gruntowe,
- drzewa i krzewy owocowe,
- truskawki,
- ziemniaki,
- buraki cukrowe lub rośliny strączkowe.
Czy zatem ubezpieczenie kukurydzy w 2023 roku jest obowiązkowe? Tak, o ile rolnik pobiera dopłaty bezpośrednie z UE. Ponadto dotowane uprawy należy ubezpieczyć przynajmniej od jednego ryzyka wymienionego w ustawie:
- gradu,
- przymrozków wiosennych,
- ujemnych skutków przezimowania,
- powodzi,
- suszy.
Brak wymaganego ubezpieczenia kukurydzy np. od suszy lub innego z ryzyk w przypadku pobierania dopłat na uprawę w 2023 roku może skutkować karą (2 euro za każdy nieubezpieczony hektar). Jeśli zatem jesteś rolnikiem i pobierasz unijne środki na uprawę jednej z wymienionych wcześniej roślin, pamiętaj o wykupieniu obowiązkowej ochrony dla minimum 50% powierzchni zasiewów!
Przeczytaj także poradę: „Ubezpieczenie rzepaku”.
- Polisa z dotacjami do 65% składki
- Ubezpieczenia upraw nawet od wszystkich ryzyk pogodowych
- Porównamy dla Ciebie ofertę ubezpieczeń upraw z dotacjami od wielu towarzystw
Od czego powinno chronić ubezpieczenie kukurydzy?
Ubezpieczenie kukurydzy z dopłatą wiąże się z koniecznością ochrony posiadanej uprawy na wypadek przynajmniej jednego ryzyka: susza, powódź, grad, ujemne skutki przezimowania lub przymrozki wiosenne. Warto przy tym pamiętać, że uprawy jare są przede wszystkim narażone na skutki pojawienia się przymrozków wiosennych, gradobicia, huraganu, deszczu nawalnego oraz powodzi. Przedmiotem ubezpieczenia kukurydzy jest ziarno lub masa zielona. Ochrona może obejmować uprawę roślin na ziarno, kiszonkę i biogaz.
Poza podstawowymi czynnikami atmosferycznymi większość towarzystw rozszerza swoje oferty o ochronę na wypadek wielu ryzyk (pakiet). Ubezpieczenie kukurydzy może dotyczyć zarówno pojedynczego ryzyka (np. ognia) lub całego pakietu obejmującego grad i inne zjawiska, takie jak deszcz nawalny. Warto więc zwrócić uwagę na szczegóły pakietów oferowanych przez poszczególne towarzystwa, a także każdorazowo zapoznać się z OWU wybieranej polisy – dzięki temu dowiemy się również o możliwych wyłączeniach odpowiedzialności.
Od czego zależy koszt ubezpieczenia uprawy kukurydzy?
Na koszt ubezpieczenia kukurydzy wpływa wiele czynników, w tym m.in. rodzaj pakietu danego towarzystwa, dobór ryzyk, liczba hektarów, suma ubezpieczenia danego areału lub nawet region, w którym znajduje się gospodarstwo. Warto zatem porównać oferty przynajmniej kilku ubezpieczycieli, by wybrać tę najkorzystniejszą!
To, ile kosztuje ubezpieczenie kukurydzy, zależy jednak głównie od dofinansowania z budżetu państwa, które w 2023 roku wynosi nawet do 65% składki za polisę. Już dziś wypełnij formularz na stronie CUK lub zamów rozmowę z doradcą, aby poznać dokładny koszt polisy rolnej, którą jesteś zainteresowany!
Które towarzystwa ubezpieczają uprawy w 2023 roku?
Zastanawiasz się, gdzie ubezpieczyć uprawy rolne w 2023 roku? Możesz to zrobić w 8 towarzystwach, które podpisały umowy z Ministrem Finansów i Rozwoju Wsi. Tylko u tych ubezpieczycieli będziesz mógł wykupić polisę, by skorzystać z dopłaty do ubezpieczenia z budżetu państwa – będzie to aż do 65% całej składki! Oto oficjalna lista dostępnych towarzystw:
- Powszechny Zakład Ubezpieczeń S.A. z siedzibą w Warszawie,
- Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” z siedzibą w Warszawie,
- Generali Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. z siedzibą w Warszawie,
- AGRO Ubezpieczenia Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych z siedzibą w Warszawie,
- InterRisk Towarzystwo Ubezpieczeń SA Vienna Insurance Group z siedzibą w Warszawie,
- Vereinigte Hagelversicherung VVaG, Oddział VH VVaG TUW w Polsce,
- TUZ Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych z siedzibą w Warszawie,
- Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia S.A. z siedzibą w Sopocie.
Chcesz ubezpieczyć kukurydzę lub inne uprawy? Sprawdź ofertę CUK!
W CUK możesz kompleksowo ubezpieczyć swoje uprawy bez wychodzenia z domu! Zrób to np. w ramach Pakietu Wiosna PZU lub korzystając z oferty innych towarzystw, takich jak: Agro Ubezpieczenia, Ergo Hestia, Generali Agro, InterRisk, TUW oraz TUZ. Aby wykupić ubezpieczenie kukurydzy lub innych upraw z dopłatą do 65% składki wypełnij formularz na stronie, zamów rozmowę z naszym doradcą, zostawiając swój numer lub odwiedź najbliższą stacjonarną placówkę CUK Ubezpieczenia. Zachęcamy do kontaktu i zakupu obowiązkowych polis!
Oceń artykuł