2023-03-23

Jakie towarzystwa ubezpieczają uprawy rolne w 2023 roku?

Dowiedz się, gdzie możesz wykupić ubezpieczenie upraw!

Jakie towarzystwa ubezpieczają uprawy rolne w 2023 roku?

Nadchodzi wiosna, a wraz z nią… prace w polu! Przed rozpoczęciem siewu nie wolno zapominać jednak o ubezpieczeniu upraw. Odpowiednia polisa ochroni nas na wypadek potencjalnych strat, do których może dojść w wyniku zjawisk pogodowych. Możliwe dofinansowania z budżetu państwa pokryją  nawet do 65% składki!

Firmy ubezpieczające uprawy rolne w ramach dopłat bezpośrednich w 2023 roku musiały podpisać umowy z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wybór takiego ubezpieczenia przez rolników jest więc w pewnym stopniu ograniczony. Warto wiedzieć jednak, jakie towarzystwa ubezpieczają uprawy i skorzystać z odpowiedniej ochrony. Każdy z rolników może indywidualnie wybrać ofertę i dodatki do obowiązkowej polisy. Poznaj najważniejsze szczegóły dotyczące ubezpieczenia upraw w 2023 roku!

Zamów rozmowę

Jakie uprawy należy ubezpieczyć obowiązkowo?

Zgodnie z Ustawą o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich ubezpieczenie upraw w 2023 roku powinno obejmować co najmniej 50% powierzchni zasiewu, a polisy są współfinansowane z budżetu państwa aż do 65% składki. Każdy rolnik korzystający z dopłat bezpośrednich jest zobowiązany do zakupu ubezpieczenia upraw od takich ryzyk, jak powódź, susza, grad, ujemne skutki przezimowania lub przymrozki wiosenne (ochrona musi dotyczyć co najmniej jednego z wymienionych ryzyk).

Podsumowanie szczegółów zawarcia obowiązkowego ubezpieczenia upraw:

Kto musi ubezpieczyć uprawy?Jakie uprawy trzeba ubezpieczyć?Jaką powierzchnię upraw trzeba ubezpieczyć?Od jakich ryzyk należy ubezpieczyć uprawy?

Rolnik, który korzysta z dopłat bezpośrednich.

Zboża, kukurydza, rzepak, rzepik, warzywa gruntowe, drzewa i krzewy owocowe, truskawki, ziemniaki, buraki cukrowe lub rośliny strączkowe.

Minimum 50% powierzchni upraw podlegających obowiązkowemu ubezpieczeniu rolnemu. 

Od co najmniej jednego ryzyka: susza, powódź, grad, ujemne skutki przezimowania lub przymrozki wiosenne. 

Kiedy trzeba ubezpieczyć uprawy?

W sezonie wiosennym siew należy przeprowadzić jak najwcześniej, by optymalnie wykorzystać krótszy niż w przypadku roślin ozimych okres wegetacji. By uczynić uprawę efektywną już na starcie, prace warto rozpocząć już wtedy, gdy temperatura gleby wyniesie minimum 8° C, a zatem ubezpieczenie upraw należy wykupić w tym samym momencie – im wcześniej, tym lepiej! Pamiętaj, że w przypadku upraw wiosennych polisa musi zostać zakupiona najpóźniej do 30.06. Sprawdź szczegóły oferty ubezpieczenia rolnego: Pakiet Wiosna PZU

Uwaga!

Będąc rolnikiem, należy pamiętać, że nie warto zwlekać z podpisaniem umowy ubezpieczenia upraw, bo ochrona rozpoczyna się po karencji, która trwa przynajmniej kilka dni, a w przypadku wybranych ubezpieczycieli nawet dwa tygodnie!

Gdzie ubezpieczyć uprawy rolne w 2023 roku?

O tym, jakie towarzystwa ubezpieczają uprawy w ramach dopłat bezpośrednich, decyduje fakt podpisania umowy z Ministrem Finansów i Rozwoju Wsi. Są to wybrane firmy ubezpieczeniowe, których wykaz można znaleźć na stronie ministerstwa wraz z ważnymi informacjami dla rolników. Zatem gdzie ubezpieczyć uprawy rolne w ramach korzystania z dopłat bezpośrednich w 2023 roku? Oto lista ośmiu towarzystw:

  • Powszechny Zakład Ubezpieczeń S.A. z siedzibą w Warszawie,
  • Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” z siedzibą w Warszawie,
  • Generali Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. z siedzibą w Warszawie,
  • AGRO Ubezpieczenia Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych z siedzibą w Warszawie,
  • InterRisk Towarzystwo Ubezpieczeń SA Vienna Insurance Group z siedzibą w Warszawie,
  • Vereinigte Hagelversicherung VVaG, Oddział VH VVaG TUW w Polsce,
  • TUZ Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych z siedzibą w Warszawie,
  • Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia S.A. z siedzibą w Sopocie.

Pamiętaj, że obecnie możesz ubezpieczyć uprawy za pośrednictwem CUK w towarzystwach: Agro Ubezpieczenia, Ergo Hestia, Generali Agro, InterRisk, PZU, TUW oraz TUZ. Ubezpieczenie rzepaku lub innych upraw z dotacjami u wybranych ubezpieczycieli wykupisz bez wychodzenia z domu! Już dziś poznaj ofertę i sprawdź ceny polis! W tym celu: wypełnij formularz dotyczący ubezpieczenia upraw, zamów rozmowę z doradcą lub przyjdź do najbliższej placówki CUK w Twojej okolicy!

  • Polisa z dotacjami do 65% składki
  • Ubezpieczenia upraw nawet od wszystkich ryzyk pogodowych
  • Porównamy dla Ciebie ofertę ubezpieczeń upraw z dotacjami od wielu towarzystw

Od czego warto ubezpieczyć uprawy?

O tym, czy warto ubezpieczać uprawy, nie raz przekonały się osoby, których plony zostały zniszczone na skutek negatywnych działań czynników atmosferycznych i losowych – to właśnie od takich zdarzeń ma chronić odpowiednia polisa! O jakich ryzykach mowa? Oto one:

  • powódź,
  • deszcz nawalny,
  • grad,
  • huragan,
  • uderzenie pioruna,
  • osunięcie się ziemi,
  • susza lub wiosenne przymrozki.

Co natomiast może wchodzić w skład takiej polisy i kiedy rolnik otrzyma odszkodowanie? Ubezpieczenie upraw zapewni:

  • świadczenie w przypadku ujemnych skutków przezimowania (zwrot poniesionych kosztów na uprawę roślin ozimych);
  • świadczenie w przypadku poniesienia strat ilościowych i jakościowych w efekcie zniszczenia ubezpieczonego plonu lub roślin;
  • płynność finansową gospodarstwa, nawet w obliczu zniszczenia całej produkcji roślinnej (pod warunkiem wykupienia właściwej ochrony ubezpieczeniowej).

Ile kosztuje ubezpieczenie upraw rolnych?

Na to, ile kosztuje ubezpieczenie upraw, wpływa kilka czynników, takich jak m.in.: rodzaj i gatunek upraw, lokalizacja, wielkość uprawy (w hektarach), suma ubezpieczenia czy wybrane ryzyka. Wysokość składki za polisę będzie zależała także od oferty danego towarzystwa. Jeśli chcesz poznać dokładny koszt ubezpieczenia upraw, wystarczy, że uzupełnisz kilka niezbędnych danych, dzięki którym porównamy dla Ciebie oferty polis od wiodących towarzystw.

Zamów rozmowę

Jakie dopłaty do ubezpieczeń upraw obowiązują w 2023 roku?

Dopłata do ubezpieczenia upraw z budżetu państwa w 2023 roku to 65% składki.   Rolnicy decydujący się na zakup obowiązkowej ochrony mogą ponadto liczyć na takie dofinansowanie w sytuacji, gdy jednocześnie zawrą umowę ubezpieczenia, która zawiera pakiet rodzajów ryzyka oraz w przypadku określenia przez zakład ubezpieczeń stawki taryfowej, która nie przekracza 9% sumy ubezpieczenia. Dopłaty do ubezpieczeń upraw w 2023 roku będą zatem takie same jak w ubiegłym roku, biorąc pod uwagę procent składki, która zostanie pokryta z budżetu państwa.

Posiadasz uprawy? Ubezpiecz je w CUK!

Po przeczytaniu artykułu wiesz już, jakie towarzystwa ubezpieczają uprawy w ramach dopłat bezpośrednich. Jeżeli z nich korzystasz, będziesz zobowiązany do wykupienia odpowiedniej polisy. Jeśli chcesz natomiast porównać oferty wybranych firm ubezpieczających uprawy, już dziś wypełnij formularz lub zamów rozmowę z naszym doradcą! Chętnie odpowiemy na wszelkie Twoje pytania związane z tym zagadnieniem. O polisę możesz zapytać także osobiście w najbliższej z placówek CUK Ubezpieczenia. Zachęcamy do kontaktu!

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

  • 1
    Czy istnieje obowiązek ubezpieczenia upraw rolnych?

Rolnicy pobierający dopłaty bezpośrednie mają obowiązek ubezpieczenia co najmniej połowy swoich upraw. Brak posiadania obowiązkowego ubezpieczenia upraw rolnych skutkuje karą w wysokości 2 euro za każdy nieubezpieczony hektar.

  • 2
    Ile procent upraw trzeba ubezpieczyć w ramach dopłat?

Z przepisów ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich wynika obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia co najmniej 50% powierzchni upraw rolnych przez rolnika, który uzyskał dopłaty bezpośrednie do posiadanych  gruntów rolnych.

  • 3
    Ile kosztuje ubezpieczenie upraw od suszy?

Nie każde towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje takie same kwoty wsparcia w przypadku wystąpienia nieszczęśliwego zdarzenia. Koszt ubezpieczenia upraw na wypadek konkretnego ryzyka (np. suszy) zależy zatem od rodzaju uprawy, sumy ubezpieczenia, liczby posiadanych hektarów oraz oferty towarzystwa i wybranych dodatków.

  • 4
    Jak wybrać najkorzystniejszą ofertę ubezpieczenia upraw?

Ubezpieczenie upraw można wykupić jedynie u tych towarzystw, które zawarły z Ministerstwem Rolnictwa umowę dotyczącą dopłat. Znając ich listę, można rozważyć te propozycje ubezpieczycieli, które będą dla nas najkorzystniejsze zakresowo i cenowo. Wypełnij formularz na stronie CUK, a nasz doradca przedstawi Ci najlepsze oferty!

  • Polisa z dotacjami do 65% składki
  • Ubezpieczenia upraw nawet od wszystkich ryzyk pogodowych
  • Porównamy dla Ciebie ofertę ubezpieczeń upraw z dotacjami od wielu towarzystw

Oceń artykuł

3.83
(6)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku