2020-10-19

Ubezpieczenie laptopa - wszystko, co musisz wiedzieć

Laptop to cenny sprzęt, nie tylko do pracy. Sprawdź, jak go ubezpieczyć!

Ubezpieczenie laptopa - wszystko, co musisz wiedzieć

Czy wiesz, jakie są najczęstsze przyczyny uszkodzenia laptopa? Okazuje się, że nagminne jest zniszczenie tego typu sprzętu w wyniku gwałtownego otwarcia okna przy którym stał, upadku spowodowanego przez pociągnięcie kabla np. przez psa, uszkodzenie matrycy w wyniku nieprawidłowego zamknięcia czy uszkodzenie klawiatury poprzez zalanie jej kawą. Przed takimi sytuacjami warto się chronić, nie tylko uważając podczas użytkowania przenośnego komputera, ale również ubezpieczając go. Sprawdź, jakie są opcje ubezpieczenia laptopa i którą warto wybrać?

Jak ubezpieczyć laptopa?

Masz kilka opcji do wyboru. Podczas zakupów w dużych sklepach z elektroniką, pracownik z pewnością zaproponuje Ci wykupienie ubezpieczenia w formie przedłużonej gwarancji.

Jeśli masz firmę, możesz zdecydować się na ubezpieczenie sprzętu elektronicznego, w tym m.in. laptopów. Ciekawą ofertę znajdziesz bez problemu - jest ich na rynku bardzo dużo. Ubezpieczenie laptopa w ramach ubezpieczenia na firmę wiąże się z korzystnym zakresem ochrony, o czym piszemy niżej.

Trzecią opcją, dostępną dla klientów indywidualnych jest tzw. polisa mieszkaniowa. Jest na pewno wygodniejsza niż tzw. przedłużona gwarancja. Nie musisz martwić się o płacenie składek na ubezpieczenie samego laptopa. Jest on objęty ochroną w ramach ubezpieczenia, które chroni nieruchomość oraz sprzęty w nim się znajdujące.

Przedłużona gwarancja na laptopa - co to jest?

Standardowo, gwarancja na sprzęt elektroniczny wynosi 2 lata. W tym czasie Twój laptop zostanie naprawiony lub wymieniony, jeśli stanie się z nim coś złego. Za odpowiednią opłatą możesz przedłużyć gwarancję np. na 5 lat. Powinieneś jednak wiedzieć, że takie “ubezpieczenie” nie zadziała w każdym przypadku. To, czy otrzymasz pomoc w razie przykrego zdarzenia zależy od zakresu takiej gwarancji.

Sieci sklepów z elektroniką podpisują umowy z różnymi ubezpieczycielami i to od ich oferty zależy, jak będzie chroniony laptop. Część towarzystw nie wypłaci odszkodowania, gdy laptop zostanie skradziony, inne natomiast tak. Takie przedłużenie gwarancji na laptopa to idealne rozwiązanie głównie, jeśli zależy Ci na ubezpieczeniu sprzętu od awarii.

Niezależnie od tego, jak duże jest Twoje przedsiębiorstwo i jaki masz profil działalności, wybierzemy ubezpieczenie firmowe dopasowane do Twoich potrzeb. Skontaktuj się z nami.

Ubezpieczenie laptopa w ramach ubezpieczenia firmy

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, możesz ubezpieczyć sprzęt elektroniczny (m.in. laptopa) w ramach ubezpieczenia firmy. Co ciekawe, na rynku ubezpieczeniowym znajduje się o wiele więcej korzystnych ubezpieczeń laptopów właśnie dla osób prowadzących działalność gospodarczą niż dla osób indywidualnych. W ramach ubezpieczenia firmy otrzymasz odszkodowanie, gdy laptop ulegnie awarii, zostanie zniszczony lub skradziony.

Jednym z takich produktów jest polisa dla firm w PZU. Można tu ubezpieczyć zarówno laptopa, którego przedsiębiorca jest właścicielem, jak i wynajmowanego. Decydując się na to ubezpieczenie, przedsiębiorca otrzyma odszkodowanie, kiedy sprzęt (w tym m.in. laptopy) zostanie zniszczony np. przez pracowników, nawet, jeżeli szkoda powstanie w wyniku ich nieostrożności. PZU w ramach tego produktu ubezpiecza również laptopy od kilkunastu zdarzeń losowych (np. pożaru czy powodzi). Polisa w PZU zapewnia również ochronę laptopów, gdy skończy się okres gwarancji. Co ważne, ubezpieczenie sprzętu firmowego w PZU obejmuje także pomoc w razie utraty danych np. dokumentacji czy licencjonowanych programów.

Zastanawiasz się, czy otrzymasz odszkodowanie w ramach tego ubezpieczenia, gdy laptop zostanie skradziony? Tak, polisa chroni sprzęt również na wypadek włamania się do firmy. Jeśli chcesz ubezpieczyć laptop poza miejscem siedziby firmy, wystarczy, że wykupisz dodatkową klauzulę, oferowaną przez PZU. Ubezpieczenia laptopa poza biurem dostępne są również w innych towarzystwach, oferujących ubezpieczenia dla firm.

Ubezpieczenie laptopa w ramach polisy mieszkaniowej

To oferta, na którą decydują się osoby nieprowadzące działalności gospodarczej. Polisa mieszkaniowa ochroną obejmuje m.in. ruchomości domowe, do których zalicza się laptop. Decydując się na tę formę, zwróć uwagę, jaki jest zakres ochrony. Dobrze by taka polisa zabezpieczała na wypadek przepięcia, zalania laptopa czy jego kradzieży.

Warto wspomnieć, że ubezpieczenie laptopa od kradzieży w ramach polisy mieszkaniowej, obejmuje zazwyczaj szkody, które powstały w ramach nieruchomości. Niestety, jeśli laptop zostanie skradziony poza miejscem zamieszkania, ubezpieczenie nie pokryje takich strat. Wyjątkiem jest zakup specjalnego rozszerzenia.

W ubezpieczeniu mieszkania Warta DOM możesz samodzielnie wybrać, jakie sprzęty mają znaleźć się pod ochroną ubezpieczeniową. Warto zaznaczyć, że decydując się na tę polisę możesz ubezpieczyć m.in. laptopa od przepięć czy zalania bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat.

Czy można ubezpieczyć laptopa od kradzieży poza miejscem zamieszkania? Tak, jeśli zdecydujesz się na wykupienie dodatkowego rozszerzenia w ramach polisy mieszkaniowej. W Warcie ta opcja dodatkowa nazywa się “Sprzęt poza domem” i może być wykupiona tylko z ubezpieczeniem ruchomości domowych w domu lub mieszkaniu. W ramach tego dodatku można zabezpieczyć przenośny sprzęt komputerowy, fotograficzny, muzyczny, sportowy itd.

Ubezpieczenie nieruchomości

Nie przepłacaj za ubezpieczenie domu lub mieszkania.

SPRAWDŹ CENĘ

Od czego można ubezpieczyć laptopa w ramach polisy mieszkaniowej lub firmy?

Przeanalizujmy klasyczne ubezpieczenie laptopa w polisie mieszkaniowej? Podpisując umowę ubezpieczeniową, zwróć uwagę na tzw. zakres ochrony. W zależności od oferty, może on dotyczyć różnych sytuacji. W ramach ubezpieczenia mieszkania możesz liczyć zazwyczaj na świadczenie w kilku sytuacjach.

Ubezpieczenie od ognia i innych zdarzeń losowych

Gdy w mieszkaniu lub firmie wybuchnie pożar, który zniszczy laptop, otrzymasz z tego tytułu świadczenie pieniężne. Tak stanie się również, gdy sprzęt zostanie zalany czy zgnieciony np. w wyniku huraganu. Dokładną definicję zdarzenia losowego znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Ubezpieczyciele zazwyczaj udostępniają różne warianty ubezpieczenia - podstawowy i rozszerzony.

Ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem i rabunku

Warto zaznaczyć, że większość ubezpieczycieli wypłaci odszkodowanie, jeśli laptop zniknie z Twojego domu czy mieszkania w wyniku kradzieży z włamaniem. Czy wiesz, co oznacza to pojęcie? Kradzież z włamaniem następuje wtedy, jeśli z ubezpieczonego budynku znikną sprzęty bądź przedmioty, a włamywacze pozostawią po sobie wyraźne ślady wejścia do nieruchomości. Rabunek natomiast następuje wtedy, kiedy złodziej używa siły, by odebrać poszkodowanemu sprzęty. Jeśli zdecydujesz się na dodatkowe rozszerzenie, możesz ubezpieczyć laptopa od kradzieży poza miejscem zamieszkania czy biurem.

Ubezpieczenie od przepięć

Ubezpieczając laptop od przepięć, możesz być spokojny, gdy w wyniku nagłej zmiany napięcia w sieci elektrycznej lub elektronicznej dojdzie do uszkodzenia sprzętu. Niektóre towarzystwa określają przepięcia jako zdarzenia losowe, inne natomiast oferują osobne ubezpieczenie na wypadek takiej sytuacji. Niektórzy rozgraniczają nawet przepięcia, powstałe w związku z wyładowaniami atmosferycznymi, od tych, które powstały na skutek innego bodźca. Ubezpieczenie laptopa od przepięć przyda się szczególnie w okresie letnim, gdy częściej występują burze, ale i w trakcie innych pór roku.

Kiedy nie zadziała ubezpieczenie laptopa?

Co ważne, towarzystwa ubezpieczeniowe zazwyczaj nie odpowiadają za takie sytuacje, jak działanie wirusów czy utrata danych. W przypadku tej ostatniej sytuacji niektórzy ubezpieczyciele przewidują ochronę, jednak wiąże się to ze spełnieniem ścisłych warunków. Trzeba np. regularnie tworzyć zapasowe kopie danych, aby otrzymać odszkodowanie w razie szkody.

Ubezpieczenie nie będzie obowiązywać również, jeśli przekroczymy limit. Chodzi tu szczególnie o ubezpieczenie assistance. Jeśli w umowie jest zapis, że ubezpieczyciel odpowiada za szkody określone do 5 000 zł, oznacza to, że jeśli w danym roku przekroczony zostanie ten próg, towarzystwo nie będzie kontynuować ochrony. Jest także “dolny” limit odpowiedzialności ubezpieczyciela. Towarzystwa mogą zastrzegać sobie w umowie, że ich odpowiedzialność zaczyna się dopiero od pewnej kwoty np. 50 zł. Jeśli więc w wyniku zalania, uszkodzona zostanie tylko część laptopa, a wartość naprawy nie będzie przekraczać 50 zł, ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania.

Z reguły ubezpieczyciele nie odpowiadają za szkody powstałe w wyniku niedbalstwa osób użytkujących. Dotyczy to takich sytuacji jak np. upadek komputera przenośnego. Niektóre towarzystwa wprowadzają również próg w postaci maksymalnego wieku komputerów i nie ubezpieczają np. laptopów, które mają więcej niż 5 lat.

Pamiętaj! Przed podpisaniem umowy ubezpieczeniowej warto zapoznać się z wyłączeniami odpowiedzialności towarzystwa. Wtedy będziesz mieć pewność, że polisa zapewni ochronę właśnie w takich sytuacjach, jakie Cię interesują.

Ubezpiecz laptopa w CUK!

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku