2020-10-27

Ubezpieczenie komputera - wszystko, co musisz wiedzieć

Zabezpiecz skutecznie swój komputer w mieszkaniu oraz w firmie.

Ubezpieczenie komputera - wszystko, co musisz wiedzieć

Zainwestowałeś w drogi komputer stacjonarny i chcesz go chronić? Cenny sprzęt możesz ubezpieczyć. Sprawdź, jakie produkt ubezpieczeniowy wybrać i od czego ubezpieczysz komputer.

Jak ubezpieczyć komputer?

Chociaż na rynku dostępne są ubezpieczenia komputerów w formie samodzielnych produktów (np. Simplesurance), najkorzystniejsze jest włączenie takiego sprzętu w ramy polisy mieszkaniowej lub firmowej. Dzięki temu, płacąc jedną składkę możesz cieszyć się ubezpieczeniem domu czy mienia biurowego oraz cennego “peceta”. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia prowadzenie domowego budżetu i jest korzystne finansowo.

Ubezpieczenie komputera w ramach polisy mieszkaniowej

Oprócz nieruchomości, czyli ścian, dachu czy schodów, w ramach polisy mieszkaniowej chronione jest również wyposażenie, tzw. mienie ruchome. Do tej kategorii zaliczają się komputery. Jeśli sprzęt zostanie zniszczony np. w wyniku zalania przez sąsiada, pożaru czy innego zdarzenia losowego, ubezpieczony otrzyma stosowne odszkodowanie. To również sposób na ubezpieczenie komputera od kradzieży z włamaniem.

Pamiętaj, by przed podpisaniem umowy ubezpieczeniowej zapoznać się z ogólnymi warunkami umowy tzw. OWU. Tutaj znajdziesz informacje na temat zakresu ubezpieczenia, a także wyłączenia odpowiedzialności. Jeśli zależy Ci na możliwie najszerszej ochronie komputera i innych sprzętów domowych, poszukaj ubezpieczenia w formule all risk. To tzw. polisa od wszystkich ryzyk (oprócz tych, które są w wyłączeniach), ale uwaga! Takie ubezpieczenia też nie odpowiadają za wszelkie szkody. Właśnie dlatego trzeba dokładnie przestudiować OWU i upewnić się, że nasz komputer będzie zabezpieczony we właściwy sposób. Ubezpieczenie nieruchomości all risk dostępne jest np. w produkcie Warta Dom Komfort czy PZU (wariant od wszystkich ryzyk).

Niezależnie od tego, jak duże jest Twoje przedsiębiorstwo i jaki masz profil działalności, wybierzemy ubezpieczenie firmowe dopasowane do Twoich potrzeb. Skontaktuj się z nami.

Ubezpieczenie komputera w ramach ubezpieczenia firmy

Prowadzisz firmę? Z pewnością zainteresuje Cię więc ubezpieczenie komputerów, które użytkujesz wraz ze swoimi pracownikami. Sprzęt ubezpieczysz w ramach polisy firmowej. Towarzystwo wypłaci odszkodowanie nawet, jeśli komputer zostanie zniszczony przez nieumiejętną obsługę. Co ważne, ubezpieczenie dla firm zapewnia również ochronę sprzętu w wyniku powodzi, pożaru czy innych zdarzeń losowych. Ubezpieczenie sprzętu firmowego to także ochrona na wypadek kradzieży z włamaniem.

Skończyła się gwarancja komputera? Niektóre towarzystwa, np. PZU, wypłaci świadczenie w ramach zabezpieczenia firmy i sprzętu, które pokryje naprawę wad produkcyjnych odkrytych po zakończonym okresie gwarancyjnym.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe zapewniają także pomoc finansową w sytuacji utraconych danych. W PZU na przykład, w ramach ubezpieczenia sprzętu elektronicznego, otrzymasz odszkodowanie na odtworzenie specjalistycznych programów, które powstały na Twoje zamówienie.

Ubezpieczenie firmowe

Sprawdź ubezpieczenia dające spokój w prowadzeniu biznesu.

Czytaj więcej

Od czego zależy cena ubezpieczenia komputera?

Decydując się na polisę mieszkaniową czy firmową, możesz liczyć na wsparcie finansowe, jeśli zniszczeniu ulegnie wiele ubezpieczonych sprzętów na raz. To jedna z zalet tego typu ubezpieczeń - jedna składka wiąże się z szerokim zabezpieczeniem.

Dlatego cena ubezpieczenia będzie zależeć od wielu czynników. Weźmy “pod lupę” ubezpieczenie domu. Cena będzie uzależniona od wartości nieruchomości (tzw. sumy ubezpieczenia ustalanej podczas podpisywania umowy), zakresu ochrony, wyposażenia, czasu trwania ochrony ubezpieczeniowej oraz dodatkowych rozszerzeń.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Od czego można ubezpieczyć komputer?

W zależności od oferty, Twój komputer może być chroniony na wypadek różnych ewentualności. Towarzystwa zbierają je w oferty podstawowe, a niektóre to tzw. rozszerzenia ubezpieczenia. Np. w AXA Dom i Mieszkanie będziesz musiał dodatkowo zapłacić za ochronę na wypadek kradzieży z włamaniem lub rabunku czy powodzi. W ramach ubezpieczenia Warta Dom natomiast, ochrona komputera przed skutkami pożaru, powodzi, czy nawet kradzieży z włamaniem i rabunku będzie wynikała z podstawowego pakietu.

Od jakich sytuacji można ubezpieczyć komputer? Pożar, powódź, zalanie czy huragan to tylko przykłady tzw. zdarzeń losowych. Lista zdarzeń losowych określona w ramach ubezpieczenia domu i nieruchomości np. w PZU ma 18 pozycji.

Nagły wzrost napięcia w sieci elektrycznej może spowodować awarię komputera stacjonarnego. I wbrew pozorom taka sytuacja może przysporzyć nam trudności nie tylko w okresie burzowym. Właśnie w takich okolicznościach przyda się wsparcie finansowe w ramach polisy.

W przypadku komputera stacjonarnego będzie nas interesowała raczej kradzież z włamaniem. Jeśli włamywacz dostanie się do domu i ukradnie komputer, wówczas ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie. Warunkiem są widoczne ślady włamania do domu czy mieszkania. Rabunek dotyczy zaś sytuacji, gdy złodziej siłą odbierze nam sprzęt np. na ulicy. W przypadku sprzętu stacjonarnego taka sytuacja występuje bardzo rzadko. Może do niej dojść np. podczas przeprowadzki czy przenoszenia sprzętu do samochodu.

Zepsuł się komputer użytkowany przez domowników? Przyda Ci się assistance domowy. W ramach tego rozszerzenia polisy mieszkaniowej otrzymasz pomoc fachowca, który naprawi sprzęt na koszt ubezpieczyciela. W ramach polisy firmowej możesz zdecydować się na opcjonalne ubezpieczenie kosztów odtworzenia danych czy oprogramowania.

Kiedy nie zadziała ubezpieczenie komputera?

Żadne ubezpieczenie nie obowiązuje w każdej sytuacji. Listę tzw. wyłączeń odpowiedzialności można znaleźć w OWU. I tak, na przykład w ramach polisy mieszkaniowej, ubezpieczenie komputera nie zadziała z reguły, gdy do uszkodzenia dojdzie w wyniku umyślnego działania czy rażącego niedbalstwa. Ubezpieczyciele nie odpowiadają także za szkody powstałe w wyniku działań wojennych, aktów terroru, zamieszek czy działań energii jądrowych.

Niektóre towarzystwa zastrzegają sobie, że nie odpowiadają za niewielkie szkody. Jeśli więc w komputerze zepsuje się część, której naprawa lub wymiana nie będzie przekraczać ustalonej kwoty, ubezpieczony będzie musiał usunąć usterkę na własną rękę.

Warto tu również zaznaczyć, że z reguły towarzystwa w ogóle odmawiają ubezpieczenia komputerów, które przekroczyły określony wiek.

Ubezpieczenie komputera - zgłoś się do multiagencji CUK

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku