2022-09-21

Ubezpieczenie do pracy za granicą – omawiamy najważniejsze zagadnienia

Jak ubezpieczyć się na wyjazd do pracy za granicą? Sprawdź tutaj!

Ubezpieczenie do pracy za granicą – omawiamy najważniejsze zagadnienia

Co trzeba wiedzieć, by bezpiecznie rozpocząć pracę w innym kraju? Odpowiedź na to pytanie może być bardziej złożona, niż wielu z nas się wydaje. Poza dopełnieniem wielu formalności urzędowych, które uczynią wyjazd legalnym i bezstresowym, warto zadbać też o odpowiednie ubezpieczenie do pracy za granicą.

Wyjazdy w celach zarobkowych do innych krajów zawsze obarczone są pewnym ryzykiem. Nie tylko tym związanym z potencjalnym wypadkiem w czasie pracy, ale także z samą podróżą samolotem lub autem. Na to, dlaczego warto zapewnić sobie właściwe ubezpieczenie na wyjazd za granicę do pracy, jak wybrać najlepszą opcję polisy, a także, przed czym powinna ona chronić, odpowiadamy w poniższej poradzie.

Wyjazd do pracy za granicą – do czego uprawnia EKUZ?

Planując wyjazd do pracy za granicę, można skorzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ. O szczegółach związanych z tym świadczeniem pisaliśmy już w poradzie: Czym jest EKUZ i gdzie się ją wyrabia?. Przypomnijmy zatem: kartę EKUZ do pracy mogą posiadać wszystkie osoby ubezpieczone w ramach polskiego NFZ. Świadczenie działa w momencie, kiedy podróżujesz w celach turystycznych, Twój pobyt związany jest z nauką, a także chcesz pracować za granicą.

EKUZ jako forma ubezpieczenia zdrowotnego za granicą uprawnia do korzystania z niezbędnych świadczeń zdrowotnych na koszt NFZ podczas okresowego pobytu poza granicami kraju. Jest ona uznawana na terenie całej Unii Europejskiej oraz w krajach Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Dzięki karcie EKUZ do pracy za granicą zyskujesz takie same prawa do korzystania z opieki zdrowotnej, jak osoby ubezpieczone w kraju, w którym aktualnie przebywasz.

Sprawdź też poradę: Czy potrzebuję ubezpieczenia podróżnego, skoro mam EKUZ?

Warto wiedzieć!

Jeśli wyjeżdżasz do innego kraju z całą rodziną, każdy jej członek musi mieć swoją kartę EKUZ. Aby otrzymać ubezpieczenie zdrowotne członka rodziny pracującego za granicą, należy złożyć wniosek w Oddziale Wojewódzkim lub Delegaturze NFZ właściwym dla miejsca zamieszkania. Osoby, które nie mogą osobiście odebrać karty, mogą kogoś do tego upoważnić, wypełniając upoważnienie do złożenia wniosku oraz odbioru EKUZ dla osoby trzeciej.

Dlaczego warto nabyć prywatne ubezpieczenie do pracy za granicą?

Choć karta EKUZ to podstawa, która zapewni dostęp do pomocy medycznej na terenie UE i EFTA, to nie zagwarantuje Ci takich samych możliwości co prywatne ubezpieczenie zdrowotne w Polsce i za granicą. Przed wyborem najlepszej oferty na wyjazd, warto sprawdzić jednak dokładnie ceny polis oraz przyjrzeć się warunkom ich ochrony.

Sprawdź też: Jak działa prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Może okazać się, że wystarczy kilka złotych dziennie, aby mieć pewność, że w razie poważnego zachorowania, uzyskasz pełne wsparcie – sprawdź oferty polis w kalkulatorze turystycznym CUK! Pamiętaj, by w planowanych aktywnościach podczas wyjazdu uwzględnić opcję pracy fizycznej lub umysłowej.

Uwaga!

Pobyt w szpitalu za granicą bez ubezpieczenia może wiązać się z poniesieniem ogromnych kosztów za leczenie, a nawet skutkować niemożliwymi do spłacenia długami. Właśnie dlatego przed wyjazdem za granicę w celach turystycznych lub do pracy zawsze warto zadbać o kartę EKUZ, a także odpowiednio rozszerzone o rodzaj aktywności prywatne ubezpieczenie zdrowotne oraz polisę turystyczną.

Ubezpieczenie zdrowotne a wyjazd za granicę – o czym należy pamiętać?

Warto pamiętać, że bezpieczenie zdrowotne dla osób pracujących za granicą można wykupić indywidualnie lub otrzymać w ramach pakietu pracowniczego od pracodawcy, u którego jesteśmy zatrudnieni. Przed planowanym wyjazdem w celu zarobkowym warto poznać reguły dotyczące prawa pracy w danym państwie oraz upewnić się, jakich formalności w kwestii ubezpieczenia należy dopełnić. O tym, co warto wiedzieć przed podróżą do Norwegii lub Wielkiej Brytanii pisaliśmy już w poprzednich poradach – zachęcamy do ich przeczytania.

Chociaż wyjeżdżając do pracy za granicę, nie masz formalnego obowiązku zawarcia polisy, to istnieje wiele powodów, dla których warto wykupić odpowiednie ubezpieczenie. Rozbudowana polisa pokryje koszty leczenia w sytuacji, gdy dojedzie do wypadku w trakcie wykonywania obowiązków w pracy. Niezależnie od tego, czy planujesz pracę w biurze, jako pracownik firmy budowlanej, czy jako opiekun seniora – w pracy może zdarzyć się wiele.

Ubezpieczenie na wyjazd za granicę warto uzależnić zatem od typu podejmowanych aktywności. Dla osób, które pracują fizycznie, przewidziane są odpowiednie rozszerzenia, które możesz zaznaczyć, wykonując kalkulację na stronie CUK – skorzystaj z naszego dokładnego kalkulatora ubezpieczeń i zyskaj dostęp do najlepszych ofert na rynku!

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne za granicę?

Bardzo ważnym kryterium przy poszukiwaniu właściwego ubezpieczenia na wyjazd za granicę jest na przykład uwzględnienie chorób przewlekłych. Dzięki takiej informacji towarzystwo szacuje ryzyko i wylicza adekwatną cenę składki, a zakres polisy zapewnia Ci najwyższy poziom bezpieczeństwa w takcie wyjazdu oraz gwarancję otrzymania pomocy w sytuacji, gdy Twój stan zdrowia ulegnie nagłemu pogorszeniu.

Równie istotną sprawą, o której należy wspomnieć przy zakupie ubezpieczenia turystycznego za granicę, jest to, co konkretnie zamierzamy robić w trakcie wyjazdu. Jeśli jesteśmy sportowcami, będziemy musieli uwzględnić w polisie fakt uprawiania sportów wysokiego ryzyka. Jeżeli natomiast planujemy pracę tymczasową, warto pamiętać, że o ile branża nie ma żadnego znaczenia, to ważna jest kwestia charakteru pracy – fizyczny lub umysłowy. Ubezpieczenie do pracy fizycznej trzeba bowiem rozszerzyć za dodatkową składką. Co powinna zawierać dobra polisa na wyjazd za granicę do pracy? Podsumujmy:

  • ubezpieczenie kosztów leczenia i transportu medycznego + rozszerzenie o choroby przewlekłe oraz zachorowanie na COVID-19,
  • ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) + rozszerzenie o ryzyka związane z wykonywaną pracą,
  • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC),
  • ochronę przed kradzieżą lub utratą bagażu i dokumentów.

Nawet jeśli planujemy wyjazd czysto rekreacyjny, a w naszych planach dominuje plażowanie i spacery, to warto mieć na uwadze, że podczas pozornie bezpiecznych aktywności również może dojść do nieszczęśliwego wypadku. W takich sytuacjach polisa będzie najlepszą gwarancją udzielenia pomocy i pokrycia kosztów ewentualnego leczenia. Wykupienie klauzuli alkoholowej w ubezpieczeniu turystycznym zapewnia natomiast, że otrzymasz odszkodowanie w razie szkody, która wystąpiła po spożyciu alkoholu.

To ważne!

Choć o właściwe ubezpieczenie na wyjazd za granicę warto zadbać jeszcze przed wyjazdem, ponieważ ochroni nas ona również na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń w trakcie podróży, to możesz wykupić polisę, przebywając już za granicą. Należy jednak pamiętać, że może wiązać się to z kilkudniową karencją – tę określa dane towarzystwo.

Ubezpieczenie na wyjazd do pracy za granicę a obowiązek powrotu

Wykupując ubezpieczenie na wyjazd do pracy za granicę, koniecznie należy zwrócić uwagę na obowiązkowe powroty, o których informacja będzie zawarta w OWU konkretnego towarzystwa. Zwykle mamy do czynienia z rocznymi polisami, a terminy powrotów do kraju narzucane przez ubezpieczyciela są ustalane zapisem w umowie. Istnieją jednak także polisy bez konieczności powrotów. Choć są one zwykle nieco droższe, to ubezpieczony nie musi stresować się udokumentowaniem powrotów do Polski.

Sumy ubezpieczenia – ważne kryterium w polisie turystycznej

Jednym z najważniejszych czynników decydujących o cenie ubezpieczenia na wyjazd za granicę poza zakresem oferowanej ochrony w odniesieniu do ryzyk, są sumy wybranych polis. Określają one limity kwot, do których towarzystwo ponosi odpowiedzialność za wyrządzone przez Ciebie szkody. Oznacza to, że suma ubezpieczenia jest maksymalną kwotą Twojej ochrony podczas planowanego wyjazdu za granicę.

Najczęściej im wyższe sumy gwarantowane ubezpieczenia, tym droższe będą polisy. Ich koszt w przypadku ubezpieczenia turystycznego będzie zależał przede wszystkim od: celu i kierunku podróży, poziomu ryzyka, dodatkowych rozszerzeń oraz danych osobowych osoby, dla której będzie wystawiona polisa.

Tabela przedstawia przykładowe sumy ubezpieczenia w zakresach ochrony wybranych towarzystw:

TUSU KL+ASSSU OC w życiu prywatnymSU NNWSU Bagaż

Allianz    

Do 1 500 000 zł

Do 1 000 000 zł

Do 80 000 zł
(śmierć 100%)

Do 5000 zł

Compensa

Do 200 000 EUR (powyżej 150 000 EUR wymagana akceptacja)

Do 500 000 zł

Do 100 00 zł

Do 10 000 zł

Generali

Do 1 200 000 zł

Do 1 000 000 zł

Do 60 000 zł

Do 6 000 zł

Proama

Do 1 200 000 zł

Do 1 000 000 zł

Do 60 000 zł

Do 6 000 zł

Wiener

Do 250 000 EUR

Do 200 000 EUR

Do 60 000 EUR

Do 6 000 zł

UNIQA

Do 250 000 EUR

Do 100 000 EUR

Do 20 000 EUR

Do 600 EUR

Prywatna polisa na wyjazd za granicę – optymalna forma zabezpieczenia

Jak wspomnieliśmy na początku porady, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego na wyjazd za granicę nie zapewni Ci pełnej refundacji kosztów w razie bardziej wymagającego leczenia. Dlatego też, zarówno polski NFZ jak i Ministerstwo Spraw Zagranicznych, rekomendują dodatkowo wykupić ubezpieczenie podróżne na wyjazd.

Skorzystanie z oferty multiagencji w celu znalezienia odpowiedniej polisy turystycznej oraz prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego to jedno z najlepszych rozwiązań! Dzięki temu zyskujesz pełną gamę ofert od najbardziej znanych ubezpieczycieli. Porównując ceny składek w różnych towarzystwach, zyskujesz szansę idealnego dopasowania polisy do potrzeb swojego wyjazdu!

Oszczędź czas i pieniądze – znajdź polisę na wyjazd za granicę w CUK!

Niezależnie od tego, na jak długo, do jakiego kraju i w jakim celu zamierzasz wyjechać za granicę, zagwarantujemy Ci możliwość znalezienia oferty idealnie dopasowanej do Twoich potrzeb! Dlatego już dziś sprawdź oferty ubezpieczeń w kalkulatorze CUK i wykup interesujące Cię polisy. Wolisz porozmawiać z doradcą? Przyjdź do jednej z naszych placówek stacjonarnych na terenie całego kraju, zostaw nam swój numer telefonu lub zadzwoń na naszą infolinię czynną 7 dni w tygodniu!

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku