2021-11-17

Jak działa prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Zdecyduj, czy wykupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne.

Jak działa prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Częste korzystanie z dodatkowych usług medycznych, szybszy dostęp do badań laboratoryjnych i większy dostęp do specjalistów to tylko niektóre z powodów, dla których pacjenci decydują się na ubezpieczenie prywatne zdrowotne. To polisa, która jest dobrowolna i może być doskonałym uzupełnieniem tradycyjnego dostępu do służby zdrowia. Więcej na temat tego, jaki jest zakres dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego, przeczytasz w poniższym artykule.

Czym jest prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Ubezpieczenie prywatne zdrowotne wykupuje się w danym towarzystwie i jest to polisa dobrowolna. Najczęściej opłacana jest raz w miesiącu i w ramach niej możemy skorzystać z pomocy specjalistów, badań laboratoryjnych, często też nawet zabiegów oraz operacji. Może być uzupełnieniem obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ ze względu na komfortowe warunki. Daje pacjentom większe możliwości, np. błyskawiczny dostęp do specjalistów bez skierowania. Czy można traktować ubezpieczenie zdrowotne jako alternatywę dla ubezpieczenia NFZ? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

W Polsce każdy, kto jest na emeryturze, rencie lub pracuje np. w ramach umowy o pracę albo prowadzi własną działalność gospodarczą, odprowadza składki do ZUS-u. Mogą być również opłacane przez inne instytucje, np. szkołę, uczelnię czy urząd pracy. Te upoważniają do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej, czyli np. pierwszej pomocy w formie przyjazdu karetki, hospitalizacji czy wizyty u lekarza prowadzącego w przychodni. Każda placówka medyczna, która ma podpisaną umowę z NFZ, może świadczyć dla Ciebie darmowe usługi. W teorii świetnie to brzmi, jednak w praktyce okazuje się, że nie zawsze działa to w taki sposób, w jaki sobie wyobrażamy.

Wtedy z pomocą przychodzi ubezpieczenie zdrowotne prywatne. Można liczyć na ustalenie wygodnego terminu wizyty u specjalisty, zgłoszenia przez Internet czy dodatkowe badania w nowoczesnych placówkach. Warto traktować tę polisę jako uzupełnienie tradycyjnego dostępu do służby zdrowia. Trzeba zaznaczyć, że w zależności od zakresu ubezpieczenia polisy, dostęp do konkretnych usług i prywatnych placówek będzie się różnić. Nie zawsze będzie można więc zgłosić się do przychodni, w której leczysz się od lat czy zadzwonić po karetkę w razie potrzeby, bez dodatkowych opłat. Mimo wszystko, ubezpieczenie zdrowotne prywatne to wygodne rozwiązanie. Nie jest to duży koszt miesięcznie, a stanowi spore zabezpieczenie i spokój, jeśli pojawią się niepokojące dolegliwości.

To ciekawe!

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne to dobre rozwiązanie dla tych, którzy często decydują się na korzystanie z prywatnych usług medycznych. Polisa zdrowotna w takich przypadkach opłaca się zwłaszcza w perspektywie długoterminowego leczenia prywatnego. Składki miesięczne często są mniejsze niż jednorazowa wizyta u specjalisty w prywatnym gabinecie. W zależności od wariantu ubezpieczenia zyskujesz dostęp do specjalistów, przychodni, badań, zabiegów, a nawet operacji.

Czy polisa zdrowotna zastępuje ubezpieczenie w NFZ?

Nie. Ubezpieczenie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jest obowiązkowe. Z pensji każdej osoby legalnie pracującej w Polsce odciągana jest składka na ubezpieczenie zdrowotne. Nie można z niego zrezygnować. Jednak leczenie w ramach NFZ często wiąże się z długim oczekiwaniem na wizytę. Wychodząc naprzeciw osobom, które cenią sobie komfort korzystania z usług medycznych, towarzystwa ubezpieczeniowe oferują prywatne ubezpieczenie zdrowotne, które jest dobrowolnym uzupełnieniem ubezpieczenia w NFZ.

Gdzie wykupić ubezpieczenie zdrowotne?

Polisa zdrowotna to produkt, który możesz kupić indywidualnie w towarzystwie ubezpieczeniowym. W zależności od konkretnej firmy, zakres usług oraz ceny będą się różnić. Niektóre z produktów kupisz w pełni online, bez wychodzenia z domu. Może być jednak konieczne wypełnienie ankiety medycznej.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Zastanawiasz się, gdzie wykupić ubezpieczenie zdrowotne? Często jest ono proponowane w ramach ubezpieczenia grupowego, np. pracownikom w mniejszych i większych firmach. Zwykle cena jest nieco niższa, ze względu na atrakcyjne warunki dla większej liczby osób. Ma to jednak jeden minus. Polisa zdrowotna w tym przypadku nie jest elastycznym produktem. Zakres ochrony, czyli dostęp do usług medycznych jest taki sam dla każdego pracownika. Zdarza się, że pracownik ma możliwość wyboru wariantu ubezpieczenia i zakresu ochrony.

Krajowy Program Zdrowotny — prywatne ubezpieczenie zdrowotne

Mówiąc o prywatnym ubezpieczeniu medycznym, nie sposób nie wspomnieć o ciekawym projekcie, jakim jest Krajowy Program Zdrowotny. Przystępując do tego ubezpieczenia, możesz bez limitu korzystać z wizyt lekarskich oraz badań w wielu prywatnych placówkach w Polsce i to już przy niskiej miesięcznej składce.

Weźmy pod lupę Krajowy Program Zdrowotny. To ubezpieczenie zdrowotne prywatne, za które zapłacisz stałą składkę 49 złotych miesięcznie. W każdej chwili możesz zadzwonić na infolinię lub umówić się samemu na wizytę w konkretnej placówce medycznej. Na termin u specjalisty nie będziesz czekać długo. Dopiero wtedy, kiedy skorzystasz z usługi medycznej (wizyta u lekarza, zabieg lekarski, badanie laboratoryjne, badanie obrazowe itd.), zapłacisz dodatkową kwotę. Ta nie jest wysoka, bo tradycyjna konsultacja lekarska to koszt 19,90 złotych. Plusem jest to, że płacisz dopiero wtedy, kiedy chcesz skorzystać z usług, a opłata ta jest znacznie niższa niż w przypadku wizyty prywatnej, na którą umówisz się na własną rękę w wybranej placówce.

Ta polisa zdrowotna gwarantuje dostęp do nowoczesnych placówek na terenie całego kraju. Umowa nie jest podpisywana na długi czas, dlatego w każdej chwili możesz z tego zrezygnować. Nie ma też limitów na korzystanie z badań czy konsultacji. Prywatne ubezpieczenie chorobowe KPZ zapewnia dostęp do prawie 2000 placówek w całym kraju. Właśnie dlatego coraz więcej osób, które cenią sobie leczenie prywatne, decyduje się na zakup tej polisy. Więcej na temat KPZ przeczytasz tu: Czy prywatne ubezpieczenie zdrowotne się opłaca?

Signal Iduna - ubezpieczenie zdrowotne

Na rynku znajdziesz także inne ubezpieczenie chorobowe prywatne, np. proponowane przez firmę Signal Iduna. Tu z kolei składka kosztuje 62 złote miesięcznie, a w ramach pakietu jest dostęp do konsultacji z 15 lekarzami specjalistami, badań diagnostycznych i obrazowych, specjalistycznych, a także zabiegów ambulatoryjnych oraz szpitalnych.

Signal Iduna proponuje też inne warianty ubezpieczenia zdrowotnego, które różnią się liczbą placówek medycznych do dyspozycji, a także usług, z których możesz swobodnie i bez dodatkowych opłat korzystać. W tym także jest prywatne ubezpieczenie zdrowotne + leczenie szpitalne. Warto zapoznać się z każdym wariantem, aby dopasować zakres ochrony do swoich potrzeb. Różnią się one też ceną dla jednej osoby oraz całej rodziny. 

Zakres prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego a cena

Zakres dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego zależy przede wszystkim od wybranego wariantu ochrony. Im więcej usług medycznych obejmuje, tym wyższa jest składka. Podstawowe warianty takiego ubezpieczenia kosztują ok. 40-50 zł, ale mogą też wynosić ponad 100 złotych, w zależności od towarzystwa.

Co może zawierać ubezpieczenie prywatne zdrowotne? W zależności od konkretnej oferty możesz liczyć na:

  • dostęp do konsultacji lekarskich u specjalistów,
  • badania laboratoryjne,
  • badania obrazowe, np. RTG,
  • opiekę pielęgniarską,
  • domowe wizyty lekarskie,
  • wybrane zabiegi chirurgiczne, ortopedyczne,
  • konsultacje profesorskie,
  • szczepienia,
  • rehabilitacje,
  • wizyty i leczenie stomatologiczne,
  • testy alergiczne,
  • pilną pomoc medyczną 24/7,
  • konsultacje przez telefon i Internet.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenia prywatne?

Kupując polisę zdrowotną, zyskujesz przede wszystkim wygodę i czas. W ramach prywatnego pakietu medycznego ubezpieczony ma dostęp do wielu przychodni prywatnych, także specjalistycznych. Często oferują one możliwość korzystania z wizyty u specjalistów, u których mogą występować długie okresy oczekiwania na wizytę w przychodniach publicznych. Warto wspomnieć, że wiele towarzystw zapewnia nielimitowany dostęp do lekarzy.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Na wizytę w ramach prywatnego pakietu medycznego często czeka się znacznie krócej niż w ramach ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ. Posiadając polisę zdrowotną możesz spotkać się z lekarzem w dogodnym dla siebie terminie. Ważnym udogodnieniem, które również skraca czas oczekiwania na wizytę u specjalisty, jest w wielu przypadkach brak konieczności zdobycia skierowania. Wiele towarzystw oferuje również wizyty domowe czy prywatne pogotowie ratunkowe. 

Ubezpieczenie zdrowotne prywatne a badania i szczepienia

Za specjalistyczne badania (np. rezonans magnetyczny) trzeba często sporo zapłacić. Wybierając stosowny wariant prywatnego pakietu medycznego, będziesz mógł skorzystać z badań i testów diagnostycznych w ramach jednej miesięcznej opłaty. Wykonasz m.in. badanie moczu, w kierunku diagnostyki cukrzycy, markery nowotworowe. Polisy zdrowotne obejmują również szczepienia np. przeciw grypie i inne. 

Prywatne ubezpieczenia zdrowotne a rehabilitacja

Mniejsze kolejki w porównaniu z publicznym ubezpieczeniem zdrowotnym obowiązują także zabiegi ambulatoryjne (takie, które nie wymagają od pacjenta pozostania w placówce dłużej niż 24 h). Czy w ramach prywatnego ubezpieczenia można korzystać z rehabilitacji? Tak, jednak tego typu usługa dostępna jest często w ramach wyższych wariantów polisy.

Polisa obejmująca ubezpieczenie szpitalne

Jeśli zależy Ci na leczeniu w prywatnym szpitalu, możesz zdecydować się na wariant, który obejmuje ubezpieczenie szpitalne. Dzięki takiemu zabezpieczeniu otrzymasz również odszkodowanie z tytułu poważnych chorób, a także zasiłek szpitalny.

Na co zwrócić uwagę kupując najlepsze ubezpieczenia zdrowotne?

Wybierając ubezpieczenie prywatne zdrowotne, zwróć uwagę na to, za co dokładnie będziesz opłacać składkę. Zwróć uwagę, na jakie konsultacje możesz liczyć, czyli ilu specjalistów jest w cenie danego wariantu. Najmniejsze pakiety zapewniają kilku, kilkunastu lekarzy, a bardziej rozbudowane, nawet kilkadziesiąt. Ponadto sprawdź listę badań laboratoryjnych i diagnostycznych. Im jest ich więcej, tym większa pewność, że jeśli będzie konieczna diagnoza albo leczenie, nie będziesz czekać w kolejkach albo dopłacać prywatnie. 

Ubezpieczenie lekarskie często obejmuje również rehabilitację, pilną pomoc medyczną dostępną całą dobę i wizyty domowe, jednak może być to droższy wariant. Warto to sprawdzić, aby mieć pewność, czy w pilnej sytuacji możesz liczyć na wsparcie medyczne.

Koniecznie dowiedz się, jaki jest maksymalny wiek przystąpienia do ubezpieczenia. Może okazać się, że towarzystwo nie podpisuje umowy np. z osobą po 60 czy 70 roku życia. Sprawdź, czy będzie ona działać przez konkretny okres, czy może gwarantuje rezygnację współpracy w każdym momencie. Sprawdź też, od kiedy działa ubezpieczenie zdrowotne oraz czy możesz nim objąć innych członków rodziny, np. swoje dziecko i męża. 

Czego nie obejmuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Dostępne na rynku oferty prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego mają pewne wyłączenia. Z reguły towarzystwa nie decydują się na podjęcie leczenia w takich przypadkach:

  • samookaleczenie,
  • skutki spożywania alkoholu i substancji odurzających, a także leków stosowanych wbrew zaleceniom lekarskim,
  • choroby będące skutkiem wad wrodzonych,
  • sytuacje powstałe w ramach popełnienia przestępstwa lub jego usiłowania,
  • leczenie niepłodności itd.

Chcesz zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę? Skorzystaj z naszego kalkulatora, porównaj polisy i znajdź idealne ubezpieczenie dla siebie!

Odwiedź CUK i kup polisę zdrowotną

Jeśli jesteś zainteresowany wykupieniem polisy, zapraszamy do wizyty w naszej placówce lub do rozmowy telefonicznej z doradcą. Wybierzemy wspólnie interesujący Ciebie wariant. Wolisz kupić ubezpieczenie bez wychodzenia z domu? Zapraszamy do skorzystania z kalkulatora online.

Oceń artykuł

0
(0)