2023-11-29

System bezkluczykowy – jak działa i czy jest bezpieczny?

Dowiedz się więcej o bezkluczykowej metodzie otwierania i uruchamiania samochodu.

System bezkluczykowy – jak działa i czy jest bezpieczny?

System bezkluczykowy, nazywany także Keyless Entry lub Keyless Go jest technologią obecną w wielu nowoczesnych autach. Co to właściwie jest? Otóż dzięki takiemu rozwiązaniu kierowca ma możliwość otwierania drzwi oraz uruchamiania silnika samochodu bez zastosowania tradycyjnego kluczyka. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie, czy taki system jest w pełni bezpieczny i czy warto mu zaufać. Informacje o zaletach i wadach, jakie niesie za sobą bezkluczykowe otwieranie samochodu, znajdziesz w tym artykule. Przeczytaj naszą poradę i dowiedz się, jak działają systemy „keyless”!

System Keyless Entry/Go – co to jest?

Keyless Go, czyli system bezkluczykowy, początkowo montowany był wyłącznie w drogich I ekskluzywnych modelach aut. W ostatnich latach takie rozwiązanie znacznie jednak ewoluowało. Samochody bezkluczykowe to często miejskie czy rodzinne pojazdy, które z powodzeniem można dostrzec na polskich ulicach.

Keyless to przede wszystkim bardzo wygodna opcja dla każdego użytkownika auta, która dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii ochronnych zapewnia coraz większe bezpieczeństwo. Na czym dokładnie polega bezkluczykowe otwieranie i odpalanie samochodu? Mechanizm takiego systemu bazuje na przesyłaniu sygnału między czujnikami zamontowanymi w pojeździe a kluczykiem.

System Keyless Go wyróżniają następujące cechy:

 • Zbliżeniowe otwieranie samochodu:

System Keyless Go umożliwia otwieranie, uruchamianie i zamykanie samochodu bez użycia tradycyjnego klucza. Wystarczy mieć tak zwany klucz zbliżeniowy (często w postaci karty lub pilota), by uruchomić lub zamknąć auto.

 • Rozpoznawanie klucza:

Auto wyposażone w system Keyless Go automatycznie rozpoznaje, czy klucz zbliżeniowy jest w zasięgu, co pozwala na otwarcie drzwi, uruchomienie silnika i rozpoczęcie jazdy.

 • Wygoda:

System Keyless (Entry/Go) zapewnia swoim użytkownikom wyjątkową wygodę, ponieważ nie trzeba już w ogóle wyciągać klucza z kieszeni lub torebki. Wystarczy mieć go przy sobie, aby korzystać z funkcji samochodu.

Bezkluczykowe samochody – jak to działa w praktyce?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, ideą systemu Keyless/Keyless Go/Entry jest otwieranie auta bez tradycyjnego klucza za pomocą sygnału przesyłanego między pilotem (lub kartą) a siecią czujników zamontowanych w pojeździe. Zwykle dzieje się to w momencie próby pociągnięcia za klamkę. Zamek odblokowuje się też często podczas zbliżania się osoby z elektronicznym gadżetem do auta.

Czujniki zamontowane w drzwiach lub klamce odnotowują naszą obecność, a następnie wysyłają sygnał o niskiej częstotliwości (około 125 kHz), by aktywować system. Jeśli klucz zbliżeniowy znajduje się w odpowiedniej odległości od auta, odbiera sygnał i wysyła odpowiedź o wyższej częstotliwości. Następnie system przekazuje do samochodu kod autoryzacji, który umożliwia właścicielowi otwarcie pojazdu. 

Jak korzystać z takiego systemu i co trzeba o nim wiedzieć? Przede wszystkim warto poznać jego główne komponenty i mechanizm działania:

 • Klucz zbliżeniowy – występuje zwykle w postaci karty lub pilota, który można wygodnie przechowywać w kieszeni, torebce lub plecaku.
 • System rozpoznawania – samochody bezkluczykowe wyposażone są w anteny i moduły komunikacji, które reagują na zbliżenie klucza. Kiedy znajdzie się on w określonej odległości od auta, system go rozpoznaje.
 • Otwieranie drzwi – po rozpoznaniu klucza system bezkluczykowy pozwala na otwarcie drzwi pojazdu, gdy właściciel pociągnie za klamkę lub naciśnie ją w odpowiednim miejscu.
 • Uruchamianie silnika – system Keyless umożliwia również uruchomienie silnika po wciśnięciu przycisku start/stop, bez konieczności wkładania klucza do stacyjki.

Czy otwieranie auta bez kluczyka naraża Cię na kradzież?

W systemach bezkluczykowych konieczne są zabezpieczenia przed kradzieżą, takie jak autoryzacja klucza, unikalne kody i kryptografia sygnałów, aby uniemożliwić nieautoryzowany dostęp do pojazdu (np. atak hakerski). Dzięki takim rozwiązaniom samochody bezkluczykowe stają się trudniejsze do skradzenia, a sam system może być bezpieczny. Posiadając auto z takim systemem, zawsze należy jednak zachować ostrożność i podjąć jak najwięcej środków, by zapobiec potencjalnemu włamaniu.

Sprawdź też artykuł: Kradzież auta w „biały dzień” – najbardziej śmiałe metody kradzieży samochodów.

Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą?

Nowoczesny system bezkluczykowy w aucie może być bezpieczny pod warunkiem zastosowania odpowiednich metod ochrony. Oto powszechne metody zabezpieczenia samochodu z systemem Keyless przed kradzieżą:

 • Autoryzacja klucza:

Systemy bezkluczykowe często korzystają z tak zwanej autoryzacji klucza, co oznacza, że auto rozpoznaje jedynie właściwy klucz zbliżeniowy. Jest to podstawowy mechanizm ochrony przed nieautoryzowanym dostępem do pojazdu.

 • Kryptografia sygnałów:

Wysokiej jakości systemy bezkluczykowe (Keyless/Keyless Go/Entry) stosują mechanizm kryptografii do zabezpieczenia komunikacji między kluczem a czujnikami w pojeździe, co utrudnia przechwycenie sygnału i nieautoryzowany dostęp.

 • Zabezpieczenia przed klonowaniem:

Nowoczesne systemy bezkluczykowe są projektowane w taki sposób, aby utrudnić próby „klonowania” kluczy zbliżeniowych. Więcej dowiesz się od konkretnego producenta.

 • Fizyczna ochrona klucza:

Aby uniknąć kradzieży, ważne jest też to, by odpowiednio zadbać o fizyczne zabezpieczenie klucza zbliżeniowego. Miej go zawsze na oku! Możesz dodatkowo zastosować również specjalne etui, które ma za zadanie blokować atak hakerski.

 • Ochrona przed skimmingiem od producenta:

W przypadku skimmingu cyberprzestępcy próbują przechwycić sygnały bezkluczykowe. Dlatego producenci aut starają się wprowadzać dodatkowe zabezpieczenia chroniące przed atakiem hakerskim – typ ochrony może różnić się w zależności od danego systemu oraz marki i modelu pojazdu.

Więcej informacji na temat skutecznej ochrony auta przed włamaniem znajdziesz w tej poradzie: Zabezpieczenia antykradzieżowe do samochodu.

System bezkluczykowy – wady i zalety

System bezkluczykowy Keyless Go to zaawansowana technologia stosowana najczęściej w nowoczesnych samochodach, której oczywistym walorem jest komfort użytkowników. Eliminuje bowiem konieczność korzystania z tradycyjnego klucza. Podsumujmy jednak najważniejsze zalety i wady takiego rozwiązania, by zyskać pełen obraz całego systemu.

Zalety:

 • Ogromna wygoda – nie musisz szukać ani wyciągać klucza z torby czy plecaka, co ułatwia korzystanie z pojazdu, oszczędza czas i eliminuje zbędne czynności przed wyruszeniem w trasę.
 • Łatwość dostępu – możesz otwierać i zamykać samochód zdalnie, co jest przydatne w przypadku zajętych rąk.

Wady:

 • Bezpieczeństwo (zagrożenie kradzieżą/cyberatakiem) – systemy bezkluczykowe mogą być bardziej podatne na kradzieże, zwłaszcza jeśli potencjalny złodziej zyska dostęp do kodu lub sygnału radiowego.
 • Awarie techniczne – systemy typu Keyless są bardziej skomplikowane niż tradycyjne zamki. Mogą zatem ulegać awariom technicznym, a ich naprawa często okazuje się droższa niż w przypadku zwykłego zamka lub klucza.
 • Rozładowane baterie – jeśli bateria w pilocie bezkluczykowym się wyczerpie, może to czasowo uniemożliwić dostęp do pojazdu.

Zadbaj o pełną ochronę auta – kup polisę autocasco!

Po przeczytaniu porady wiesz już, na czym polega system bezkluczykowy. Zabezpieczenie auta przed kradzieżą może okazać się w tym wypadku trudne, a popularne techniki ochrony przed włamaniem są niekiedy nieskuteczne. Dlatego już dziś rozważ zakup ubezpieczenia AC, które zapewni Ci wsparcie finansowe w przypadku kradzieży pojazdu!

Szukasz urozmaiconej oferty autocasco? W tym celu wypróbuj kalkulator AC. Dzięki niemu zyskasz dostęp do propozycji od ponad 30 towarzystw w jednym miejscu, a polisę wykupisz bez wychodzenia z domu! 

O wybrane ubezpieczenie pojazdu możesz zapytać także osobiście, dzwoniąc na infolinię (22 27 00 337) lub odwiedzając placówkę CUK. ← Wejdź w link i poznaj najbliższe lokalizacje punktów stacjonarnych w Twojej okolicy. Zachęcamy do kontaktu!

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

 • 1
  Czy mogę przerobić mój samochód na system bezkluczykowy?

  Tak. Teoretycznie możesz przerobić swoje auto na system bezkluczykowy, który umożliwi Ci zbliżeniowe otwieranie samochodu, ale będzie to wymagać specjalistycznego sprzętu i usług profesjonalistów. Upewnij się, że korzystasz z wyspecjalizowanego w tego typu działaniach warsztatu, ponieważ może okazać się to skomplikowanym procesem. Ponadto w przypadku niektórych modeli i marek samochodów takie przekształcenie okazuje się nawet niemożliwie.

 • 2
  Czy warto kupić samochód z uszkodzonymi poduszkami?

  Zamek bezkluczykowy, znany także jako system dostępu Keyless Entry/Go, ma swoje plusy i minusy, które warto rozważyć przed odpowiedzią na powyższe pytanie.

  Plusy:

  • Komfort – system daje możliwość łatwego i wygodnego otwierania auta bez kluczyka tradycyjnego.
  • Łatwe i szybkie korzystanie – dostęp do pojazdu jest szybszy, ponieważ wystarczy zbliżyć się do auta z odpowiednim pilotem.
  • Niezawodność – choć system bezkluczykowy rodzi różne opinie wśród użytkowników, to w przypadku renomowanych dostawców takich rozwiązań mamy gwarancję (również w formie dokumentu), że nie zawiedzie nas przez długie lata.

  Minusy:

  • Ryzyko kradzieży – słabo zabezpieczone samochody bezkluczykowe mogą być podatne na ataki hakera, co zwiększa ryzyko kradzieży pojazdu.
  • Koszty – naprawy i wymiany komponentów w systemie bezkluczykowym mogą być kosztowne.
  • Ryzyko utraty – jeśli zgubisz lub uszkodzisz pilocik bezkluczykowy, może być trudniej i drożej go zastąpić.

  Ostateczna decyzja zależy zatem od indywidualnych preferencji i potrzeb użytkownika. Jeśli wybierzesz system bezkluczykowy, upewnij się, że wszystko działa poprawnie. Rozważ też dodatkowe zabezpieczenie auta, aby zmniejszyć ryzyko kradzieży – piszemy o tym w tej poradzie: wejdź w link. Pamiętaj też o odpowiednim etui osłonowym na „kluczyk” Keyless.

 • 3
  Czy folia aluminiowa chroni Keyless?

  Folia aluminiowa może wspomóc ochronę systemu Keyless Entry/Go przed atakami polegającymi na przechwyceniu sygnału radiowego z pilota bezkluczykowego. Umieszczenie pilota w kopercie lub tak zwanym etui na kluczyk Keyless wykonanym z folii aluminiowej może ograniczyć zasięg sygnału, co utrudni działania potencjalnym włamywaczom. Folia aluminiowa nie daje jednak stuprocentowej ochrony, ponieważ ataki na systemy Keyless mogą być bardziej zaawansowane, dlatego zawsze warto stosować dodatkowe środki bezpieczeństwa na wypadek prób kradzieży pojazdu.

Oceń artykuł

5.00
(4)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku