2023-08-16

Sprawdzone zabezpieczenia antykradzieżowe do samochodu

Jak ochronić auto przed kradzieżą?

Sprawdzone zabezpieczenia antykradzieżowe do samochodu

Nie ma stuprocentowo skutecznych zabezpieczeń antykradzieżowych do auta. Zawsze należy liczyć się z ryzykiem, że złodziej okaże się bardziej przebiegły niż nasze systemy ochrony. Istnieje jednak kilka sprawdzonych metod, które pokrzyżują, a przynajmniej znacznie spowolnią jego niecne zamiary! Kompleksowe zabezpieczenie antykradzieżowe do auta powinno zniechęcić złodzieja już na starcie.

Oprócz oczywistych kroków, takich jak choćby trzymanie auta w garażu czy na strzeżonych parkingach, powinniśmy posiadać też elementarne (mechaniczne i elektroniczne) zabezpieczenia przed kradzieżą samochodu. Dzięki zastosowaniu kilku metod jednocześnie zredukujemy ryzyko bezprawnego przejęcia pojazdu. Przeczytaj artykuł i poznaj najpopularniejsze zabezpieczenia przed kradzieżą samochodu!

Immobilizer – podstawowe zabezpieczenie przed kradzieżą auta

Immobilizer (unieruchamiacz) to elektroniczna blokada zapłonu silnika na dotyk. Włącza i wyłącza się wówczas, gdy specjalnym breloczkiem dotkniemy odpowiednie miejsce w aucie lub zbliżymy oryginalny kluczyk z nadajnikiem do stacyjki. Immobilizer składa się z dwóch części – transpondera, czyli nadajnika oraz centralki, która pozostaje ukryta wewnątrz auta. Nadajnik przypomina niewielką pastylkę lub pilota znajdującego się przy kluczyku. W najnowszych autach jest on wbudowany w kluczyk samochodowy.

Jak działa immobilizer?

Ten sprytny i wygodny w użyciu gadżet służy do unieruchomienia auta, by skutecznie chronić je przed kradzieżą. Urządzenie zadziała po włożeniu kluczyka z nadajnikiem do stacyjki lub samym zbliżeniu kluczyka. Jeśli sygnał jest zgodny, mechanizm przesyła impuls do kluczyka zapłonu, rozpoczynając proces weryfikacyjny – przy zgodności sygnałów blokada zostaje zdjęta. W przeciwnym razie samochód nie odpali. Niezgodna weryfikacja skutkuje bowiem unieruchomieniem polegającym na odcięciu całej elektroniki, co skutecznie stopuje działania złodzieja.

Autoalarm – czy jest skutecznym zabezpieczeniem auta?

Autoalarm to system czujników zamontowanych w pojeździe. Jego celem jest nie tylko wydawanie głośnych dźwięków z samochodu. Tego typu zabezpieczenia posiadają także dodatkowe funkcje. Mają bowiem na celu nie tylko wystraszenie potencjalnego złodzieja, ale też powiadomienie właściciela pojazdu o próbie włamania. Nowoczesne autoalarmy potrafią również wysyłać powiadomienia w postaci SMS-ów – może okazać się to przydatne, jeśli parkujemy auto w dużej odległości od domu.

Kiedy autoalarm nie zadziała skutecznie? Jeśli czujniki nie będą założone prawidłowo, system może nie zareagować na próbę kradzieży lub uruchamiać się nawet przy delikatnym dotknięciu przez nas auta. Jedynie fachowy montaż autoalarmu zapewni jego efektywność. Obecnie autoalarmy samochodowe łączy się z immobilizerami.

GPS do auta – jakie jest jego zadanie?

System GPS do auta to dość nietypowe zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą, ponieważ tak naprawdę nadajnik okazuje się przydatny dopiero wówczas, gdy już dojdzie do zdarzenia. Wielu właścicieli pojazdów uzyskało jednak istotną informację o położeniu skradzionego pojazdu i trafiło na trop złodzieja. Taki sygnał może ułatwić znalezienie pojazdu przez policję.

Należy pamiętać, że lokalizator GPS do samochodu należy zamontować w takim miejscu, by złodziej nie był świadom jego obecności. Musi to być niestandardowy punkt w pojeździe – np. schowek zaopatrzony w inne przedmioty, przestrzeń pod podłogą bagażnika lub wnętrze tylnej kanapy.

Lokalizator GPS do samochodu można nabyć obecnie niezobowiązująco nawet bez abonamentu, dlatego warto dorzucić go do zestawu innych zabezpieczeń antykradzieżowych w pojeździe. Ogólna zasada brzmi: im więcej zastosowanych środków zaradczych, tym lepiej dla nas i gorzej dla złodzieja!

Warto wiedzieć!

Lokalizator GPS do auta może okazać się pomocny nie tylko w odnalezieniu skradzionego pojazdu, ale także w przypadku niebezpiecznego zdarzenia podczas jazdy! Zlokalizowanie kierowcy, który źle się poczuje lub ulegnie poważnemu wypadkowi, będzie znacznie szybsze i łatwiejsze dzięki wysyłanemu z pojazdu sygnałowi GPS do służb.

Mechaniczne i elektroniczne zabezpieczenia auta przed kradzieżą

Podstawową różnicą między mechanicznym a elektronicznym zabezpieczeniem antykradzieżowym do auta jest to, że mechaniczne blokady można usunąć przy użyciu narzędzi. Oczywiście, rozsądnym działaniem będzie montaż wszystkich możliwych zabezpieczeń. Jednak zastosowanie blokad elektronicznych daje o wiele wyższą gwarancję, że złodziej nie odjedzie autem nawet po wtargnięciu do kabiny. Takie blokady zapobiegają bowiem uruchomieniu pojazdu.

  • 1
    Mechaniczne zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą

Blokady mechaniczne działają niezależnie od innych podzespołów pojazdu i nie wymagają ich dodatkowej aktywności. Jeśli zatem elektronika samochodowa zostanie uszkodzona, nadal będą spełniać swoją rolę bez zarzutu. Blokadę mechaniczną powinna wyróżniać wysoka jakość oraz nienaganny montaż. Zapewni jej to wysoką skuteczność i odporność na uszkodzenia. Wśród najpopularniejszych mechanicznych zabezpieczeń antykradzieżowych do aut wymienia się:

  • blokadę skrzyni biegów,
  • blokadą kierownicy,
  • blokadę osłaniającą elementy sterujące drążkiem zmiany biegów,
  • blokadę całego układu – montuje się ją w warsztacie.
  • 2
    Elektroniczne zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą

Wśród podstawowych elektronicznych zabezpieczeń antykradzieżowych do auta wymienić należy immobilizery oraz alarmy samochodowe. Ponadto na rynku dostępne są także innowacyjne blokady, takie jak:

  • Blokada E-JOYLOCK – sterowana za pomocą smartfona i adekwatnej aplikacji, dzięki której możemy unieruchomić skrzynię biegów. Nawet jeśli złodziej otworzy nasze auto, nie będzie w stanie nigdzie nim odjechać. System ten dedykowany jest jednak wyłącznie nowszym modelom aut wykorzystującym technologię shift-by-wire.
  • KEYLOCK – zabezpieczenie przeznaczone do aut z bezkluczykowym systemem otwierania. Dzięki niemu złodziej nie jest w stanie zeskanować kluczyka i przejąć sygnału umożliwiającego otworzenie i uruchomienie samochodu.

Jak zminimalizować ryzyko kradzieży auta?

Metody kradzieży samochodów są bardzo zróżnicowane i niestety wciąż ewoluują. Większość z nich opiera się na odwróceniu uwagi kierowcy i sprowokowaniu go do opuszczenia pojazdu bez uprzedniego wyjęcia kluczyków ze stacyjki. Złodzieje wykorzystują moment nieuwagi i zajmują kabinę pojazdu, po czym uciekają skradzionym autem. Właśnie dlatego nigdy nie opuszczajmy auta bez wyjęcia kluczyków i miejmy je zawsze na oku! Jak jeszcze można zabezpieczyć się przed kradzieżą samochodu? Podsumujmy:

  • 1
    Jeśli to możliwe, parkuj w miejscach monitorowanych.
  • 2
    Zawsze zamykaj auto wraz z oknami i zabieraj ze sobą kluczyki.
  • 3
    Nigdy nie zostawiaj auta z pracującym silnikiem, a kluczyki noś w wewnętrznych kieszeniach odzieży.
  • 4
    Stosuj immobilizer, który zablokuje odpalenie silnika, jeśli nie podasz właściwego kodu lub nie użyjesz dedykowanego breloczka bluetooth.
  • 5
    Korzystaj z mechanicznej blokady – do odblokowania kierownicy lub skrzyni biegów niezbędny jest wówczas dedykowany kluczyk.
  • 6
    Zabezpieczenie auta przed kradzieżą skonsultuj ze specjalistą, który dobierze optymalne rozwiązanie dla Twojego pojazdu.

Polisa AC – najlepsza ochrona na wypadek kradzieży auta

Pamiętaj, że nic nie zapewni Ci takiej ochrony przed kradzieżą samochodu, jak dobrze dobrane ubezpieczenie. Choć złodzieja nie da się powstrzymać, można ubezpieczyć się na wypadek jego działań. Dzięki ochronie autocasco towarzystwo udzieli Ci wsparcia w przypadku kradzieży pojazdu. AC pokryje koszty związane nie tylko z tym zdarzeniem, ale także w obliczu niekorzystnego działania zjawisk atmosferycznych. Polisę autocasco możesz wykupić niezależnie od OC lub nabyć OC i AC w pakiecie.

Czytaj także poradę: Kradzież samochodu a AC

Pamiętaj o ubezpieczeniu samochodu – kup polisę w CUK!

Zabezpieczenie antykradzieżowe do auta nie ustrzeże Cię przed ryzykiem włamania. Właśnie dlatego zadbaj o kompleksową ochronę, kupując ubezpieczenie AC – jest to najpewniejsza forma zabezpieczenia się na wypadek kradzieży pojazdu. Polisę dostosowaną do swoich potrzeb znajdziesz, wykorzystując dokładny kalkulator AC na stronie CUK. Wycenę składek otrzymasz już w 2 minuty, a polisę opłacisz zdalnie bez wychodzenia z domu!

Wolisz zapytać o ubezpieczenia auta od kradzieży osobiście? Nasi doradcy pomogą Ci w doborze odpowiedniej oferty autocasco – zadzwoń na infolinię (22 27 00 337) lub odwiedź nas w najbliższej placówce CUK Ubezpieczenia w Twojej okolicy! Zachęcamy do kontaktu.

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

  • 1
    Ile kosztuje zabezpieczenie auta przed kradzieżą?

Cena zabezpieczenia auta przed kradzieżą może się różnić w zależności od rodzaju i sposobu montażu wybranej ochrony oraz modelu samochodu. Koszty systemów zależnie od zaawansowania technologicznego wahają się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

  • 2
    Jak samemu zabezpieczyć samochód przed kradzieżą?

Metody zabezpieczeń przed kradzieżą auta należy dostosować do możliwości technicznych pojazdu. Nie każdy model auta będzie na przykład przystosowany do nowoczesnych blokad elektronicznych. Istnieje jednak kilka uniwersalnych rad, które pozwolą zredukować ryzyko kradzieży auta:

  • ➢ Zawsze upewniaj się, że zamknąłeś wszystkie drzwi i okna oraz bagażnik.
  • ➢ Zainstaluj alarm samochodowy oraz immobilizer.
  • ➢ Zainwestuj w tracker GPS (pozwala on śledzić lokalizację pojazdu w przypadku kradzieży).
  • ➢ Zabezpieczenia mechaniczne, takie jak blokady kierownicy, pedałów oraz skrzyni biegów, także mogą być skuteczne w zabezpieczaniu auta przed kradzieżą.
  • 3
    Czy system bezkluczykowy jest bezpieczny?

System bezkluczykowy może być dla kierowcy wygodną opcją, ale podobnie jak wszystkie nowoczesne technologie, posiada swoje plusy i minusy. Do zalet tego systemu można zaliczyć wygodę w otwieraniu i zamykaniu pojazdu. Potencjalną wadą może być natomiast ryzyko złamania kodu i przejęcia sygnału przez złodzieja. W celu podniesienia bezpieczeństwa należy przechowywać pilot w miejscu, gdzie wykrycie sygnałów będzie utrudnione. Ważne jest również stosowanie dodatkowych zabezpieczeń antykradzieżowych (mechanicznych i elektronicznych).

Oceń artykuł

5.00
(5)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku