W tym artykule:
1 lipca 2024 roku ruszyła Strefa Czystego Transportu w Warszawie. Obejmuje ona większość Śródmieścia oraz fragmenty przyległych dzielnic, zajmując obszar 37 km², czyli 7% powierzchni stolicy. Celem wprowadzenia SCT jest redukcja emisji spalin i poprawa jakości powietrza. W tym artykule znajdziesz szczegółowe informacje o zasadach funkcjonowania strefy, opłatach, rodzajach pojazdów, dla których wjazd jest ograniczony, a także o wyjątkach zwalniających z wymogów. Przeczytaj poradę i sprawdź, co musisz wiedzieć o Strefie Czystego Transportu w Warszawie.
Najważniejsze informacje:
- Jedną z ważniejszych kwestii dotyczących Strefy Czystego Transportu w Warszawie jest to, od kiedy obowiązuje. Oficjalnie funkcjonuje ona od 1 lipca 2024.
- Strefa Czystego Transportu w stolicy obejmuje większy obszar warszawskiego Śródmieścia oraz fragmenty otaczających je dzielnic. Mapę znajdziesz tutaj.
- Do SCT w Warszawie nie mogą wjeżdżać pojazdy z silnikami benzynowymi starsze niż 27 lat (również z instalacją LPG) lub niespełniające normy EURO 2, a także te z silnikami Diesla starsze niż 18 lat lub niespełniające normy EURO 4.
- Wprowadzenie SCT w polskich miastach ma przyczynić się do ograniczenia ilości zanieczyszczeń powietrza oraz poprawić stan zdrowia mieszkańców.
- Oznaczeniem pozwalającym na wjazd do Strefy Czystego Transportu w Warszawie jest naklejka umieszczana na przedniej szybie pojazdu.
- Osoby zwolnione z wymogów SCT mogą złożyć wniosek o uprawnienia i nalepkę stacjonarnie w siedzibie ZDM lub zdalnie za pośrednictwem tej strony.Można tam również sprawdzić, czy auto spełnia wymogi SCT.
Czym jest Strefa Czystego Transportu?
Strefa Czystego Transportu (SCT) to wyznaczony obszar w mieście, w którym obowiązują ograniczenia dotyczące wjazdu dla pojazdów emitujących duże ilości spalin. Celem całego przedsięwzięcia jest redukcja zanieczyszczeń powietrza, troska o zdrowie mieszkańców oraz walka ze zmianami klimatycznymi poprzez zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.
Warszawa jest pierwszym polskim miastem, które z dniem 1.07.2024 wprowadza to rozwiązanie w naszym kraju. Łącznie SCT obejmie obszar 37 km kw., czyli 7 proc. powierzchni stolicy. Ulice graniczne znajdują się natomiast poza strefą.
Sprawdź także: Czy opłaca się kupić samochód elektryczny?
Jakie są zasady wjazdu do SCT w Warszawie?
Wjazd do Strefy Czystego Transportu w Warszawie jest ograniczony dla pojazdów niespełniających określonych norm emisji spalin. Dotyczy to zarówno aut osobowych, jak i dostawczych, autobusów i motocykli. Wyjątki przewidziano m.in. okresowo dla mieszkańców Warszawy (zameldowanych i odprowadzających tam podatki), pojazdów komunikacji miejskiej, aut zabytkowych i służb ratunkowych.
Strefa Czystego Transportu ma znak drogowy D-54 (wjazd do SCT) oraz D-55 (wyjazd z SCT). Po 1 lipca 2024 do warszawskiej strefy mogą wjeżdżać pojazdy benzynowe spełniające co najmniej normę Euro 2 (z rocznika 1997 i nowsze) lub samochody z silnikiem Diesla spełniające co najmniej normę Euro 4 (z rocznika 2005 lub nowsze).
Aby sprawdzić, czy dany pojazd może wjechać do strefy, należy skorzystać z dedykowanej strony internetowej ZDM lub aplikacji. Dostępne są tam również informacje o opłatach za wjazd dla pojazdów niespełniających norm.
Wjazd bez pozwolenia do SCT – kary
Wjazd do Strefy Czystego Transportu w Warszawie i poruszanie się po niej bez odpowiednich uprawnień wiąże się z ryzykiem otrzymania mandatu. Niezastosowanie się do wymogów SCT będzie traktowane jako wykroczenie drogowe zgodnie z art. 96c Kodeksu wykroczeń. ZDM zapowiada, iż przepisy te będą surowo respektowane, a mandat ma wynosić aż 500 zł! Aby legalnie wjechać do strefy, należy zarejestrować pojazd w systemie.
Naklejki upoważniające do wjazdu i poruszania się po Strefie Czystego Transportu nie będą wystawiane dla dwóch typów pojazdów:
- samochody benzynowe wyprodukowane przed 1997 r.
- samochody z silnikiem diesla wyprodukowane przed 2005 r.
Legalność wjazdów do SCT w Warszawie będzie monitorowana przez Policję i Straż Miejską na podstawie danych pozyskanych przez CEPiK.
Plan wdrażania SCT – do kiedy ostateczne zmiany?
Urząd Miasta Warszawy informuje, że plan realizacji programu Strefy Czystego Transportu w stolicy ma być wdrażany etapami i aktualizowany co 2 lata. Z czasem do ścisłego centrum nie wjedzie coraz więcej pojazdów, które przestaną spełniać wymogi. Od 1 stycznia 2028 r. zakaz będzie dotyczył już wszystkich, łącznie z mieszkańcami warszawskiej strefy, w tym aut benzynowych starszych niż 23 lata (rocznik 2005 i wcześniejsze) oraz pojazdów z silnikiem diesla starszych niż 14 lat (rocznik 2014 i wcześniejsze).
Warto wiedzieć!
Przepisy SCT w Warszawie dopuszczają tzw. okazjonalny wjazd. Zakłada on możliwość skorzystania z wyznaczonego obszaru strefy dla samochodów bez właściwych zezwoleń, ale tylko w ograniczonym czasie, tj. do 4 dni w ciągu roku kalendarzowego. Tego typu zezwolenie wystawia gmina, pod którą podlega obszar SCT.
Kto jest zwolniony z wymogów SCT w stolicy?
Przez pierwsze 3,5 roku zwolnieni z wymogów SCT będą mieszkańcy Warszawy (osoby zameldowane, rozliczające tam podatki). Wyjątek stanowią również seniorzy (ukończone 70 lat do 31 grudnia 2023 r.) oraz osoby z niepełnosprawnością (posiadacze europejskiej karty parkingowej dla niepełnosprawnych). Będą oni zwolnieni bezterminowo, co potwierdzi specjalna naklejka. Takie osoby nie muszą jednocześnie być mieszkańcami Warszawy i rozliczać w niej podatków. Ponadto wymogi SCT nie dotyczą:
- służb (policja, straż pożarna, pogotowie ratunkowe, żandarmeria wojskowa, dyplomacja);
- autobusów miejskich i szkolnych;
- pojazdów specjalnych (np. pomoc drogowa);
- pojazdów historycznych i zabytkowych (z żółtymi tablicami).
To ważne!
Jeśli jesteś zwolniony z wymogów SCT (Warszawa), niezwłocznie złóż wniosek o uprawnienia i nalepkę przez internet lub stacjonarnie w siedzibie Zarządu Dróg Miejskich. W tym celu uruchomiony został również specjalny punkt znajdujący się przy ul. Chmielnej 124 (wejście od strony ul. Żelaznej). Informacje na temat SCT drogą telefoniczną można uzyskać pod numerem 19 115 obsługiwanym przez Miejskie Centrum Kontaktu.
Strefa czystego transportu w Warszawie – mapa i obszar
O każdym wjeździe i wyjeździe z obszaru Strefy Czystego Transportu w Warszawie informują kierowców specjalne znaki drogowe (D-54 oraz D-55). Poniżej przedstawiamy punkty graniczne SCT oraz mapkę* ilustrującą wskazane rejony.
Granicami Strefy Czystego Transportu w Warszawie są:
- Aleja Prymasa Tysiąclecia – od Alej Jerozolimskich do styku z linią kolejową nr 20 w rejonie ul. Czorsztyńskiej;
- linie kolejowe nr 20, 501, 9 i 7;
- ulica Wiatraczna;
- aleja Stanów Zjednoczonych;
- most Łazienkowski;
- aleja Armii Ludowej;
- ulica Wawelska;
- ulica Kopińska od ul. Wawelskiej do ulicy ppłk. M. Sokołowskiego „Grzymały”;
- ulica ppłk. M. Sokołowskiego „Grzymały”;
- Aleje Jerozolimskie od ul. ppłk. M. Sokołowskiego „Grzymały” do alei Prymasa Tysiąclecia.
*Źródło: Urząd Miasta Warszawy. Szczegółową mapkę znajdziesz w serwisie mapowym UMW.
Nie zapomnij o ubezpieczeniu auta!
Po przeczytaniu naszej porady wiesz już, czym jest Strefa Czystego Transportu w Warszawie, jakie samochody mogą do niej wjechać i jak sprawdzić, czy auto spełnia narzucone wymogi. Zdobycie tych informacji to jednak nie jedyny obowiązek, jaki musi spełnić kierowca, by uniknąć mandatu. Za brak ważnego ubezpieczenia OC również grożą poważne kary! Właśnie dlatego zadbaj o polisę komunikacyjną z dodatkami dopasowanymi do swoich potrzeb. Kalkulator OC i AC ułatwi Ci znalezienie idealnej oferty. Kup polisę online, zadzwoń lub przyjdź do placówki CUK już dziś!
FAQ – najczęściej zadawane pytania:
- 1Jakie auta nie wjadą do Strefy Czystego Transportu w Warszawie?
Do Strefy Czystego Transportu na teren stolicy nie wjadą samochody benzynowe wyprodukowane przed 1997 r. oraz pojazdy z silnikiem diesla wyprodukowane przed 2005 r.
- 2Jak wyrobić naklejkę SCT w Warszawie?
Wniosek o nalepkę potwierdzającą prawo do wyłączenia z przepisów SCT należy złożyć przez internet za pomocą serwisu: https://sprawdzsct.zdm.waw.pl/. Na stronie można również upewnić się, czy dany pojazd w ogóle musi mieć naklejkę.
- 3Które miasta w Polsce mają Strefy Czystego Transportu?
Warszawa jest obecnie pierwszym i jedynym miastem, w którym funkcjonuje oficjalnie Strefa Czystego Transportu (od 1.07.2024 r.). W dalszej perspektywie SCT mają wprowadzić także Kraków, Wrocław i Katowice
- 4Czym grozi złamanie przepisów SCT?
Jak informuje ZDM, karą za wjazd do SCT bez uprawnień lub przebywanie na tym obszarze bez odpowiednich pozwoleń ma być mandat w wysokości 500 zł.
Oceń artykuł