2024-02-15

Czy opłaca się kupić samochód elektryczny?

Jakie są wady i zalety samochodu elektrycznego? Sprawdź, czy to się opłaca!

Czy opłaca się kupić samochód elektryczny?

Wahasz się, czy warto kupić samochód elektryczny? W takim razie sprawdź ten wpis, w którym zebraliśmy najważniejsze zalety i wady aut elektrycznych.

Najważniejsze informacje:

 • Do zalet aut elektrycznych zaliczyć można fakt, że nie zanieczyszczają one powietrza, są nowoczesne i rzadko się psują. Przy zakupie auta z salonu można skorzystać z dofinansowania „Mój Elektryk”.
 • Do minusów samochodów elektrycznych zaliczyć trzeba mało rozbudowaną infrastrukturę ładowania, wysoką cenę pojazdu oraz niewielki zasięg (zazwyczaj ok. 200 km).

Czy warto kupić samochód elektryczny?

Wiele osób przywiązanych do tradycyjnych silników samochodowych obawia się, czy można zaufać napędowi elektrycznemu. Te wątpliwości można rozwiać, wymieniając zalety elektrycznych samochodów. Oto najważniejsze z nich.

Ekologia

Samochody elektryczne nie zanieczyszczają tak bardzo powietrza, jak silniki spalinowe. Coraz więcej tych modeli korzysta z odnawialnych źródeł energii. 

Niektórzy martwią się, że ładowanie tych pojazdów będzie możliwe i tak z pomocą elektrowni węglowych, które negatywnie wpływają na środowisko. Warto w tym miejscu wspomnieć, że powstaje coraz więcej ładowarek ekologicznych. Wykorzystują one instalacje fotowoltaiczne, aby generować potrzebny do naładowania samochodu prąd. Choć auta elektryczne nie są jeszcze normą w Polsce to, w miarę jak liczba użytkowników takich samochodów wzrośnie, można przewidywać, że pojawi się więcej ekologicznych ładowarek do samochodów.

Nowoczesny wygląd

Samochody elektryczne słyną z niezwykłego wyglądu. Wystarczy sobie przypomnieć najnowsze pojazdy studyjne Tesli np. model Cybertruck. Wielbiciele samochodów o nietuzinkowym i nowoczesnym wyglądzie będą zachwyceni. Ponadto wnętrze aut elektrycznych jest urządzone minimalistycznie, a większość funkcji, które znajdują się w tradycyjnych autach na kokpicie, jest zebrana w jednej aplikacji lub chmurze.

Niskie koszty eksploatacji

Elektryczny samochód nie musi być drogi w eksploatacji. Nowoczesne metody produkcyjne i wykorzystanie wysokiej jakości materiałów przekłada się na długą żywotność podzespołów samochodowych. Odpadają także koszty związane z wymianą filtrów, tak jak jest to konieczne w silnikach spalinowych. Do tego użytkownicy elektryków chwalą je za niskie koszty jazdy. 

Moda

Choć podążanie za trendami nie znalazło się w czołówce wyznaczników wyboru samochodu osobowego, to jest to czynnik mający swoją wagę. Wielu obserwuje trendy i rosnącą popularność samochodów elektrycznych. Ekologiczne auta są promowane przez media i celebrytów. 

Dofinansowanie

W ramach rządowego programu dopłat do samochodu elektrycznego „Mój Elektryk”, wnioski składać można od lipca 2021 roku. Z kolei osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą to robić od listopada 2022 r. Program obsługiwany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To dotacje przeznaczone na zakup zeroemisyjnych środków transportu. W ramach programu „Mój Elektryk” możliwy jest zakup samochodu, ale także wynajem długoterminowy czy leasing. Instytucją obsługującą dwie ostatnie formy finansowania jest Bank Ochrony Środowiska.

Kto może skorzystać z dotacji na samochód elektryczny?

Kierowcy, którzy zastanawiają się, kto może skorzystać z programu dofinansowań na samochód elektryczny, będą zaskoczeni odpowiedzią. Praktycznie każdy, kto chciałby jeździć zeroemisyjnym autem prosto z salonu. Samochód elektryczny zakupiony w ramach dofinansowania nie może mieć przebiegu większego niż 50 km. To warunek konieczny dla funduszu. Wnioski mogą składać:

 • osoby fizyczne prywatne;
 • przedsiębiorcy;
 • fundacje;
 • stowarzyszenia;
 • jednostki sektora finansów publicznych;
 • związki wyznaniowe i kościoły.

Ile wynosi dotacja do samochodu elektrycznego?

W ramach programu wnioskujący może uzyskać:

 • dla samochodów osobowych elektrycznych – dotację do 18 750 zł, natomiast osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny otrzymają nawet 27 000 zł i nie obowiązuje ich limit cenowy;
 • dla samochodów dostawczych – 50 000 zł bez deklaracji przebiegu, a ci, którzy jeżdżą rocznie minimum 20 000 km, mogą otrzymać 70 000 zł.

W przypadku kupna samochodu osobowego elektrycznego dotacja nie zostanie przyznana na auto droższe niż:

 • 225 000 zł brutto – w przypadku osób niebędących płatnikami VAT;
 • 248 205 zł brutto – dla firm odliczających 50% podatku VAT;
 • 276 750 zł – dla płatników odliczających pełen VAT.

W przypadku pojazdów dostawczych nie ustalono maksymalnej ceny, natomiast największa dopłata nie może stanowić więcej niż 30% kosztów kwalifikowanych.

Wady aut elektrycznych

By wyrobić sobie zdanie na temat tego czy opłaca się kupić samochód elektryczny, trzeba przeanalizować także minusy tych aut. Oto najważniejsze wady pojazdów elektrycznych.

Nieprzystępna cena

Nie wszystkich przekonują wymienione zalety aut elektrycznych, gdyż uważają oni, że słyną z wysokiej ceny. Najtańszy samochód elektryczny to Dacia Spring, jednak i tu liczyć się trzeba z wydatkiem minimum 101 490 zł. 

To jednak nie musi być problemem, jeśli skorzystamy z dofinansowania „Mój Elektryk”. Warto jednak nie czekać kilku na końcówkę programu, gdyż budżet może się wyczerpać. Wnioski o dofinansowanie samochodów elektrycznych można składać do 30 września 2025 roku.

Niewielki zasięg

Chociaż technologia cały czas się rozwija i na rynku dostępne są już elektryki, które przejadą na jednym ładowaniu nawet 500 km, to jednak zdecydowana część modeli w przedziale od 100 do 200 tys.przejedzie bez postoju na ładowanie ok. 200 – 300 km. To czyni je autami przeznaczonymi raczej do jazdy miejskiej niż w trasie.

Problem z dostępnością stacji ładujących

O ile ładowanie auta w przydomowym garażu wymaga jedynie jego przystosowania do tego zadania, o tyle problematyczne jest ładowanie elektryka w trasie. Cały czas nie doczekaliśmy się rozbudowanej infrastruktury. Stacje ładowania dostępne są zazwyczaj w dużych aglomeracjach miejskich. Jest ich w Polsce 5933 (stan na koniec 2023 roku).

Warto jednak zaznaczyć, że liczba specjalnych miejsc do ładowania aut elektryków wciąż rośnie.  

Długi czas ładowania

Wiele osób zniechęca konieczność długiego czekania, aż samochód naładuje się w 100%. To może być problematycznie, szczególnie jeśli jesteśmy w trasie. By bez obaw ruszyć dalej, niekiedy trzeba poczekać nawet kilkadziesiąt minut, a naładowanie akumulatora całkowicie wymaga, w zależności od modelu, nawet całej doby.

Trudności w serwisowaniu

Chociaż samochody elektryczne uchodzą za nieawaryjne, to jednak zawsze może coś się w nich popsuć. Statystycznie, najczęściej jest to wadliwy akumulator. A wtedy portfel właściciela może zostać mocno obciążony przez drogie części zamienne.

Kolejny problem dotyczy poszukiwania mechanika. Nie każdy będzie mógł się zająć naprawą elektryka. Może to zrobić wykwalifikowany mechanik, który zdobył uprawnienia Stowarzyszenia Elektryków Polskich (SEP) do 1kV.

Czy samochody elektryczne zastąpią spalinowe?

Obecnie jednym z palących problemów jest zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Naukowcy alarmują, że to ostatnie lata, aby spróbować zatrzymać negatywne skutki zmian. Samochody elektryczne są określane jako bardziej ekologiczny wybór niż spalinowe. Jednak czy jest to możliwe, aby elektryki całkowicie zastąpiły tradycyjne samochody? Choć pojawiają się już modele o dobrych zasięgach powyżej 300 km to z pewnością część wiernych fanów silników benzynowych czy diesla pozostanie przy swoim wyborze. Auta elektryczne mogą w ciągu kilku następnych lat zdobyć popularność w miastach. Tam nie będzie przeszkadzać ich nieco mniejszy zasięg, a cicha praca i nieemitowanie spalin będą brane za atut. Program dofinansowania pojazdu zeroemisyjnego znacząco wpłynie na większy udział aut elektrycznych na polskich drogach.  

Możliwe, że unijne obostrzenia dotyczące pojazdów wysokoemisyjnych przełożoną się na wzrost popularności samochodów elektrycznych. Więcej o tym w naszej poradzie o zakazie aut spalinowych.

Zalety aut spalinowych do Ciebie przemawiają? Sprawdź nasz ranking samochodów elektrycznych 2024 i wybierz model dla siebie!

Jakie ubezpieczenie aut elektrycznych wybrać?

Kupując nowy samochód prosto z salonu, warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie. Pomocne w tej sytuacji będzie nie tylko obowiązkowe ubezpieczenie OC, ale też polisa AC, która zapewni odszkodowanie w razie zniszczenia auta czy nawet jego kradzieży. 

Ze względu na to, że samochody elektryczne są kojarzone głównie z miejskimi ulicami, warto zadbać o pasażerów. W godzinach szczytu nietrudno o kolizję jednak ubezpieczenie NNW pomoże uzyskać odszkodowanie, gdy podczas zdarzenia ucierpi kierowca lub pasażer.

Chcesz wiedzieć, ile będzie kosztować ubezpieczenie auta elektrycznego? By się tego dowiedzieć, skorzystaj z kalkulatora OC i AC. Porównasz tu oferty nawet 30 towarzystw!

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

 • 1
  Dlaczego auta elektryczne są drogie?

  Wpływ na cenę aut elektrycznych ma niezbyt jeszcze rozbudowana infrastruktura ładowania, kosztowna technologia, proces produkcji baterii itd. Szacuje się, że po roku 2027, kiedy skala produkcji się zwiększy, również ceny samochodów elektrycznych będą coraz niższe.

 • 2
  Po jakim czasie zwróci się samochód elektryczny?

  Najszybciej zwróci się samochód elektryczny, który ładowany będzie w domu, przy zastosowaniu paneli fotowoltaicznych. Szacuje się, że zakup elektryka zwraca się po 4 latach.

 • 3
  Jaka jest żywotność samochodu elektrycznego?

  Producenci aut elektrycznych zapewniają, że akumulatory powinny wytrzymać od 900 do 1000 cykli ładowania przy założeniu, że utrzymywana będzie co najmniej 80% pojemności po 1000 cyklach. A to przekładać się może na zasięg od 240 000 do 300 000 kilometrów.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku