2022-03-11

TOP 10 samochodów elektrycznych w Polsce – 2022 rok

Sprawdź aktualne TOP 10 samochodów elektrycznych w Polsce

TOP 10 samochodów elektrycznych w Polsce – 2022 rok

Samochody elektryczne zdobywają coraz więcej zwolenników. Do ich kupna mogą skłonić względy ekologiczne, a także coraz surowsze normy dotyczące emisji spalin. Dowiedz się, które modele aut elektrycznych mają szansę zdobyć Polski rynek w tym roku oraz w jaki sposób możesz obniżyć ich cenę dzięki dotacjom z programu Mój Elektryk. 

Samochód elektryczny – czy warto?

Wiele osób przywiązanych do tradycyjnych spalinowych silników samochodowych, obawia się, czy można zaufać samochodowi elektrycznemu. Te wątpliwości można rozwiać, wymieniając zalety korzystania z samochodu elektrycznego:

 • ekologiczny
  Samochody elektryczne nie zanieczyszczają tak bardzo powietrza, jak silniki spalinowe. Coraz więcej tych modeli korzysta z odnawialnych źródeł energii. Niektórzy martwią się, że ładowanie tych pojazdów będzie możliwe i tak z pomocą elektrowni węglowych, które negatywnie wpływają na środowisko. Warto w tym miejscu wspomnieć, że powstaje coraz więcej ładowarek ekologicznych. Wykorzystują one instalacje fotowoltaiczne, aby generować potrzebny do naładowania samochodu prąd. Choć auta elektryczne nie są jeszcze normą w Polsce, to w miarę jak liczba użytkowników takich samochodów wzrośnie, można przewidywać, że pojawi się więcej ekologicznych ładowarek do samochodów.
 • nowoczesny wygląd
  Samochody elektryczne słyną z niezwykłego wyglądu. Wystarczy sobie przypomnieć najnowsze pojazdy studyjne Tesli np. model Cybertruck. Wielbiciele samochodów o nietuzinkowym i nowoczesnym wyglądzie będą zachwyceni. Ponadto wnętrze aut elektrycznych jest urządzone minimalistycznie, a większość funkcji, które znajdują się w tradycyjnych autach na kokpicie, jest zebrana w jednej aplikacji lub chmurze.
 • ergonomia
  Elektryczny samochód nie musi być drogi w eksploatacji. Nowoczesne metody produkcyjne i wykorzystanie wysokiej jakości materiałów przekłada się na długą żywotność podzespołów samochodowych. Odpadają także koszty związane z wymianą filtrów, tak jak jest to konieczne w silnikach spalinowych. Do tego użytkownicy elektryków chwalą je za niskie koszty jazdy. 
 • moda
  Choć podążanie za trendami nie znalazło się w czołówce wyznaczników wyboru samochodu osobowego, to jest to czynnik mający swoją wagę. Wielu obserwuje trendy i rosnącą popularność samochodów elektrycznych. Ekologiczne auta są promowane przez media i celebrytów. 

Nie wszystkich przekonują wymienione zalety samochodów elektrycznych, gdyż uważają oni, że słyną z wysokiej ceny. To jednak nie musi być problemem. Wnioski o dofinansowanie samochodów elektrycznych można składać do 30. września 2025 roku. Warto jednak nie czekać kilku lat na końcówkę programu, gdyż budżet może się wyczerpać.

Pakiet OC i AC - oszczędzaj czas i pieniądze

 • Wiele towarzystw do wyboru,
 • Kompleksowa ochrona Twojego auta,
 • Pełne wsparcie doradców.

Dofinansowanie na samochód elektryczny – Mój Elektryk

W ramach rządowego programu dopłat do samochodu elektrycznego, wnioski składać można od lipca 2021 roku. Jego budżet jest przewidziany na 700 mln złotych. Według danych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej od uruchomienia programu przyjęto prawie 1900 wniosków na kwotę niespełna 39 milionów złotych. Część osób już może cieszyć się swoim samochodem elektrycznym z rządową dopłatą. 

Kto może skorzystać z dotacji na samochód elektryczny?

Kierowcy zastanawiający się, kto może skorzystać z programu dofinansowań na samochód elektryczny, będą zaskoczeni odpowiedzią. Praktycznie każdy, kto chciałby jeździć zeroemisyjnym autem prosto z salonu. Samochód elektryczny kupiony w ramach dofinansowania nie może mieć przebiegu większego niż 50 km. To warunek konieczny dla funduszu. Wnioski mogą składać:

 • osoby fizyczne prywatne;
 • przedsiębiorcy;
 • fundacje;
 • stowarzyszenia;
 • jednostki sektora finansów publicznych;
 • związki wyznaniowe i kościoły.

W ramach programu Mój Elektryk możliwy jest zakup samochodu, ale także wynajem długoterminowy czy leasing. Instytucją obsługującą dwie ostatnie formy finansowania jest Bank Ochrony Środowiska.

Ile wynosi dotacja do samochodu elektrycznego?

W ramach programu wnioskujący może uzyskać:

 • dla samochodów osobowych elektrycznych – dotację do 18750 zł bez deklarowanego rocznego przebiegu, natomiast jeśli ktoś planuje jeździć więcej niż 15 000 km rocznie, otrzyma nawet 27 000 zł;
 • dla samochodów dostawczych – 50 000 bez deklaracji przebiegu, a ci, którzy jeżdżą rocznie minimum 20 000 km, mogą otrzymać 70 000 zł.

W przypadku kupna samochodu osobowego elektrycznego dotacja nie zostanie przyznana na auto droższe niż:

 • 225 000 zł brutto – w przypadku osób niebędących płatnikami VAT;
 • 248 205 zł brutto – dla firm odliczających 50% podatku VAT;
 • 276 750 zł – dla płatników odliczających pełen VAT.

W przypadku pojazdów dostawczych nie ustalono maksymalnej ceny, natomiast największa dopłata nie może stanowić więcej niż 30% kosztów kwalifikowanych. 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Najciekawsze modele samochodów elektrycznych w Polsce i ich ceny

Możliwość skorzystania z rządowej dopłaty z pewnością może zachęcić do inwestycji w samochód elektryczny prosto z salonu. Oto zestawienie modeli wartych uwagi w 2022 roku

 • Nissan Leaf
  To przykład, że tani samochód elektryczny może być bardzo dobrym wyborem. W salonie można go kupić już od 123 900 zł. Jednak osoby, które zdecydują się na dotację w ramach programu Mój Elektryk i zadeklarują roczny przebieg powyżej 15 000 km, mogą go nabyć za mniej niż 100 000 zł. Auto charakteryzuje się przyzwoitym przebiegiem, gdy ma on ponad 200 km. Chwalony jest przez użytkowników za dobre właściwości jezdne oraz atrakcyjną cenę. 
 • Renault Zoe
  Mały samochód elektryczny z francuskiego koncernu coraz częściej pojawia się na polskich drogach. Od dnia premiery sukcesywnie podbija rynki Europy. Jest idealny w warunkach miejskich, z łatwością zmieści się nawet na ciasnych miejscach parkingowych. Warto zwrócić uwagę na dobry zasięg Renault Zoe – na pełnym akumulatorze może przejechać 395 km. 
 • BMW i3
  Fani drapieżnej niemieckiej motoryzacji również mogą wybrać wersję eko. To małe elektryczne auto, które świetnie sprawdzi się nie tylko w miejskich warunkach. Uwagę przykuwa nie tylko świetny wygląd samochodu, ale również dobry zasięg wynoszący 359 km. Nie należy do najtańszych samochodów elektrycznych, w podstawowej wersji można go nabyć w salonie za 169 7000 zł. 
 • Skoda Citigo-e
  Czeski samochód elektryczny z pewnością spodoba się Polakom. Zasięg niewielkiego pojazdu wynosi 260 km. Skoda Citigo-e rozpędzi się do 100 km/h w 12,3 s. To jeden z najtańszych samochodów elektrycznych. W salonie można nabyć go już od 82 000 zł. 
 • Fiat 500 Action
  Włoskiego elektryka można kupić już od 99 500 zł. Mały samochód elektryczny to stylowy środek lokomocji do poruszania się po ciasnych miejskich uliczkach. Użytkownicy chwalą go za piękny wygląd, jednak zasięg poniżej 200 km może być trochę rozczarowujący. 
 • Tesla Model 3
  Amerykański samochód elektryczny to jedna z najdroższych propozycji. Najtańsza wersja Tesli kosztuje prawie 200 000 zł. Jednak dobra wiadomość jest taka, że nie przekracza limitu ceny auta elektrycznego, na które można wnioskować o dotację. W wersji standardowej Tesla Model 3 ma zasięg 350 km. Kusi nowoczesnym i nieco drapieżnym wyglądem.
 • Mazda MX-30 Kai
  Japoński samochód elektryczny prezentuje się bardzo zachęcająco, chociaż jego zasięg nieprzekraczający 200 km może być trochę kłopotliwy w praktyce. Mazdę w wersji eko można nabyć w salonie od 140 000 zł wzwyż. 
 • Dacia Spring
  To obecnie najtańsze auto elektryczne w Polsce. Jego ceny zaczynają się od 77 900 zł. To raczej pojazd dla rozsądnych, którzy nie przepadają za nadmiernymi prędkościami. Rozpędza się do 100 km/h w 19,1 s. Zasięg Dacii wynosi 230 km. Jest to mały samochód elektryczny głównie przeznaczony do jazdy w mieście. 
 • Peugeot E-208 
  To kolejny samochód elektryczny z Francji w tym zestawieniu. W najtańszej wersji można go kupić za niespełna 125 000 zł. Peugeot E-208 ma zasięg aż do 340 km. To elektryk, który świetnie sprawdzi się zarówno w mieście, jak i poza nim. 
 • Hyundai Kona Electric
  Koreański samochód elektryczny może przerażać wysoką ceną, gdyż za najtańszą wersję trzeba zapłacić 176 400 zł. Uwagę zwraca bardzo dobry zasięg 449 km, co czyni go wyjątkowym w tym przedziale cenowym.

To 10 najciekawszych propozycji samochodów elektrycznych na 2022 rok. W zależności od preferencji można znaleźć samochód o niesamowitym wyglądzie lub świetnym zasięgu. Nie brak również tanich aut elektrycznych, które po dotacji można kupić w naprawdę atrakcyjnej cenie. 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Czy samochody elektryczne zastąpią spalinowe?

Obecnie jednym z palących problemów jest zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Naukowcy alarmują, że to ostatnie lata, aby spróbować zatrzymać negatywne skutki zmian. Samochody elektryczne są określane jako bardziej ekologiczny wybór niż spalinowe. Jednak czy jest to możliwe, aby elektryki całkowicie zastąpiły tradycyjne samochody? Choć pojawiają się już modele o dobrych zasięgach powyżej 300 km to z pewnością część wiernych fanów silników benzynowych czy diesla pozostanie przy swoim. Auta elektryczne mogą ciągu kilku następnych lat zdobyć popularność w miastach. Tam nie będzie przeszkadzać ich nieco mniejszy zasięg, a cicha praca i nieemitowanie spalin będą brane za atut. Program dofinansowania pojazdu zeroemisyjnego znacząco wpłynie na większy udział aut elektrycznych na polskich drogach.  

Możliwe, że unijne obostrzenia dotyczące pojazdów wysokoemisyjnych przełożoną się na wzrost popularności samochodów elektrycznych. Więcej o tym w naszej poradzie o zakazie aut spalinowych.

Ubezpieczenie

Kolejnym atutem przemawiającym na korzyść elektryków jest niekiedy niższa składka na obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne OC. W ten sposób można zadbać nie tylko o stan środowiska, ale i o własną kieszeń. Kupując nowy samochód prosto z salonu, warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie. Pomocna w tej sytuacji będzie polisa AC. Ze względu na to, że auta elektryczne są kojarzone głównie z miejskimi ulicami, warto zadbać o pasażerów. W godzinach szczytu nietrudno o kolizję jednak ubezpieczenie NNW pomoże uzyskać odszkodowanie, gdy podczas zdarzenia ucierpi kierowca lub pasażer uszkodzonego auta. Mówi się, że wykupienie pełnego ubezpieczenia komunikacyjnego może przynosić szczęście. Często powtarzane są anegdoty o szkodach powstałych na dzień po tym, jak zrezygnowano z przedłużenia dodatkowej polisy. 

Szerokiej drogi w nowym elektryku!

Oceń artykuł

0
(0)

Sprawdź OC/AC dla swojego auta

Zostaw numer – oddzwonimy

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku