2022-04-20

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców — wszystko, co warto o niej wiedzieć

Jakie informacje znajdziesz w CEPIK-u?

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców — wszystko, co warto o niej wiedzieć

Centralna Ewidencja Pojazdów (CEPiK) to najbardziej znany obecnie właścicielom aut system zbierający wszelkie dane o pojazdach mechanicznych i kierowcach. Uznanie użytkowników zapewnia mu powszechny i wiarygodny charakter. CEPiK jako stale aktualizowana baza gromadzi niezbędne informacje dedykowane zarówno obywatelom, jak i instytucjom czy podmiotom prawnym. Znajdziemy tam szczegółowe dane techniczne pojazdu, informacje o dokumentach, polisie OC czy przeszłych zdarzeniach, takich jak kradzież lub wypadek. Wejdź na stronę CEPiK i sprawdź auto wraz z jego historią!

Sprawdzenie auta w CEPiK-u gwarantuje jego bezpieczny zakup, a także daje wskazówki co do dalszego postępowania po kupnie. Dzięki skorzystaniu ze strony internetowej bazy i wprowadzeniu odpowiednich danych zyskujemy ważną wiedzę na temat określonego pojazdu. W ewidencji kierowców otrzymamy natomiast szczegółowe informacje o danych osobowych, dokumentach prawa jazdy oraz dodatkowych uprawnieniach lub braku uprawnień konkretnego kierowcy. W usłudze sprawdzimy także aktualną liczbę punktów karnych oraz dane statystyczne. Więcej na ten temat dowiesz się z tego artykułu!

CEPiK — cel działania i historia systemu

Jak wspomnieliśmy wyżej, wszelkich informacji związanych z pojazdami mechanicznymi zarejestrowanymi w Polsce, a także tych dotyczących kierowców uprawnionych do ich prowadzenia dostarcza CEPiK. Historia systemu przenosi nas do roku 1997, gdy na podstawie ustawy Prawo o Ruchu Drogowym został powołany do życia. Od 2016 roku jest on natomiast prowadzony przez Ministerstwo Cyfryzacji, a zarządza nim Centralny Ośrodek Informatyki. Jak sprawdzić, czy prawo jazdy jest w bazie danych? Wystarczy skorzystać z wybranej usługi na stronie CEPiK.

CEPiK składa się z dwóch nadrządnych zbiorów danych: Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) i Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK), które tworzą wspólny system. Wszelkie potrzebne dane uzyskasz właśnie dzięki CEPiK. Sprawdzanie pojazdu lub kierowcy może być dzięki temu wyjątkowo proste! Jednym z najważniejszych celów funkcjonowania systemu i najczęściej pożądaną przez dzisiejszych użytkowników opcją jest kontrola punktów karnych. Obecnie, (zgodnie ze zmianą z dnia 1 stycznia 2022 r.) przedawniają się one dopiero po 24 miesiącach od dnia opłacenia kary. Pamiętanie o nich nie jest więc sprawą prostą — CEPiK gwarantuje stały dostęp do tej informacji.

W Centralnej Ewidencji Pojazdów sprawdzimy:

 • markę i model pojazdu oraz jego parametry techniczne (np. moc i pojemność silnika)
 • informacje o dokumentach pojazdu — nadanie lub utrata dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu, pozwolenia czasowego, tablic rejestracyjnych, tymczasowych, zatrzymania dokumentów
 • dokładny rejestr samochodów osobowych
 • dane właścicieli i posiadaczy pojazdu
 • dane o zdarzeniach, np. o kradzieży i odnalezieniu pojazdu, wybiciu numeru nadwozia, wyrejestrowanie lub zbycie pojazdu
 • ważność polisy OC, danego ubezpieczonego, nazwę TU itp.
 • Informacje o badaniu technicznym: stanie licznika, terminie kolejnego badania

W Centralnej Ewidencji Kierowców znajdziemy:

 • dane o osobach, które posiadają uprawnienia do kierowania pojazdami silnikowymi
 •  dane o osobach, którym cofnięto uprawnienia
 • dane o osobach nieposiadających uprawnień, które mają zakaz prowadzenia pojazdów
 • dane osobowe, informacje o dokumentach prawa jazdy, czy dodatkowych uprawnieniach (na przykład do przewozu niebezpiecznych towarów)

CEPiK umożliwia zarówno sprawdzenie samochodu, jak i kierowcy pod kątem wszelkich ważnych danych. Jeśli więc planujesz zakup auta, lecz nie znasz jego historii, będzie on doskonałym narzędziem weryfikacyjnym! Potrzebny jest do tego jedynie dowód rejestracyjny pojazdu. CEPiK to ogromna baza danych, w której znajdziesz także informacje dotyczące badań technicznych oraz polis autobusów i autokarów. Uzyskanie tych danych zapewni Ci spokój np. w trakcie szkolnej wycieczki Twojego dziecka!

Czego jeszcze dowiesz się za pośrednictwem CEPiK?

Wiele osób zastanawia się, jak sprawdzić termin badania technicznego w sposób szybki i wiarygodny. W tym wypadku również warto skorzystać ze strony Centralnej Ewidencji Pojazdów. Jak sprawdzić, czy jest się w CEPiK? Wystarczy zalogować się na stronie, a następnie zaczytać niezbędne dane. Jest to najwygodniejsza alternatywa dla osób, które chcą szybko i pewnie dokonać zakupu lub sprzedaży auta.

Z systemu CEPiK dowiemy się również tego, czy pojazd był kiedyś skradziony, a nawet — czy aktualnie nie jest oznaczony jako kradziony. System może wygenerować specjalny bezpłatny raport, z którego uzyskasz informację dotyczącą dopuszczenia samochodu do ruchu. CEPiK za sprawą ujawnienia historii pojazdu przekaże Ci wszelkie niezbędne dane dotyczące możliwości poruszania się danym pojazdem. Jeśli okaże się np., że auto zostało wyrejestrowane, nie będziesz miał możliwości nim jeździć.

Jeśli planujesz zakup pojazdu, będziesz potrzebował informacji o tym, czy kiedykolwiek zatrzymany został dowód rejestracyjny z powodu zdarzenia drogowego. Sytuacja tego typu oznaczałaby, że auto było czasowo niezdolne do dalszej jazdy i musiało zostać zreperowane. Jest to niezwykle istotna informacja dla nowego nabywcy, ponieważ ma to realny wypływ na wartość pojazdu. Często dochodzi bowiem do sytuacji, w której takie fakty są zatajane przez obecnego właściciela — tego również dowiesz się za pośrednictwem CEPiK.

Sprawdzenie zgodności informacji przedstawianych przez sprzedawcę to gwarancja udanego zakupu. Muszą one pokrywać się z danymi państwowej ewidencji. Niezwykle cenioną przez korzystających z CEPiK-u usługą jest też kontrolowanie punktów karnych. Dzięki systemowi możesz to zrobić szybko i bez wychodzenia z domu! Konieczne do tego będzie jedynie posiadanie profilu zaufanego.

Jakie dane są potrzebne, aby sprawdzić historię pojazdu w CEPiK?

Żeby dotrzeć do informacji, które dotyczą auta zarejestrowanego w Polsce zgromadzonych w bazie, musisz wprowadzić 3 dane do formularza znajdującego się na stronie CEPiK:

 • numer rejestracyjny,
 •  numer VIN,
 • data pierwszej rejestracji auta.

Powyższe informacje o pojeździe udostępniane w CEPiK znajdują się w dowodzie rejestracyjnym, dlatego jeśli chcesz poznać historię auta przed jego kupnem, poproś obecnego właściciela o ich udostępnienie. Po wpisaniu tych danych uzyskasz dostęp do bezpłatnego raportu z Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Dlaczego samochodu nie ma w CEPiK? Choć takich sytuacji jest niewiele, to przyczyna prawdopodobnie leży w błędnie wprowadzonych danych do systemu. CEPiK może pominąć np. samochody o niezgodnym numerze VIN. Kwestię tę należy niezwłocznie uregulować, ponieważ może to uniemożliwić właścicielowi pojazdu przeprowadzenie badania technicznego. CEPiK to łatwy sposób na sprawdzanie auta, a znalezione w nim dane ułatwiają kierowcy wiele czynności.

Jeśli nie wiesz, jak sprawdzić, czy samochód ma przegląd, to skorzystaj z oferowanej przez CEPiK usługi Mój Pojazd. Umożliwia ona szybką weryfikację danych o pojazdach, których jesteś właścicielem. Wejdź na stronę CEPiK i sprawdź pojazd pod kątem jego historii! Do skorzystania z usługi potrzeba jedynie profilu zaufanego (eGo), dzięki któremu potwierdzisz swoją tożsamość bez ryzyka nielegalnego logowania.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

CEPiK — obieg danych wśród instytucji i osób prywatnych

System CEPiK to przede wszystkim wiarygodne źródło informacji, które służy nie tylko właścicielom aut, ale także instytucjom państwowym (m.in. policji, straży miejskiej, sądom itd.). Prowadzi go Ministerstwo Cyfryzacji, a dane przesyłane są przez takie podmioty, jak wydziały komunikacji, firmy ubezpieczeniowe, stacje kontroli pojazdów, policję czy Inspekcję Transportu Drogowego.  CEPiK gwarantuje natychmiastowe sprawdzanie przeglądu. Jest to niezwykle ważne dla szybkiego załatwiania wielu formalności pomiędzy różnymi podmiotami.

Jeśli nie wiesz, jak w razie kontroli sprawdzić badanie techniczne pojazdu, to CEPiK sprawdzi się do tego idealnie. Strony do zarządzania danymi o pojazdach i kierowcach zostały odpowiednio zoptymalizowane do urządzeń mobilnych, więc możesz wygodnie korzystać z nich na własnym telefonie. Jeśli chcesz upewnić się co do kwestii posiadanych punktów karnych czy terminu badań technicznych wpisz w wyszukiwarkę CEPiK, a następnie sprawdź pojazd.

Dodatkowe usługi w ramach CEPiK to:

 • Historia pojazdu
 • Bezpieczny autobus
 • Sprawdź swoje punkty karne

Jakie ważne dane dotyczące funkcjonowania auta udostępnia CEPiK?

Jednym z podstawowych kryteriów, które mają realny wpływ na funkcjonowanie auta, jest to, ilu miało właścicieli, a także, w jaki sposób z niego korzystali. Z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców uzyskamy informacje o tym, ile razy samochód był rejestrowany, a także kto był jego właścicielem (firma czy osoba prywatna). Zgodnie z polskim prawem, każde zarejestrowane w kraju auto musi posiadać ważne badania techniczne oraz obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne — te dane również uzyskasz dzięki bazie.

Oprócz danych o aktualnej polisie OC wykupionej przez właściciela, z CEPiK-u dowiemy się także, czy ostatnie badanie techniczne zostało wykonane w terminie oraz ile wynosił wtedy stan licznika. Jeśli potrzebujesz wszystkich danych na temat konkretnego pojazdu lub tych, które dotyczą kierowcy, możesz złożyć wniosek o udostępnienie kluczowych danych.

API dla CEPiK — do czego służy?

Choć profil zaufany poprzez zakładkę „Moje pojazdy” umożliwi Ci szybkie skontrolowanie ich dokładnej historii, to z bazy takich danych możesz korzystać również przez aplikację! Korzystając z zainstalowanego na urządzeniu programu (API dla CEPiK), zyskasz stały dostęp do pożądanych informacji całkowicie za darmo! Opracowanie i wdrożenie tej aplikacji zrealizowano w ramach Projektu „Otwarte Dane” jako inicjatywy edukacyjnej dla Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014 – 2020.

API to bezpłatna usługa, która umożliwia pobranie danych pojazdów z CEPiK. Badania techniczne, punkty karne, historia pojazdu i wiele innych informacji — wszystko to dostępne jest od ręki! Baza działa jest cały czas i w różnych formatach. Osoby o niższym poziomie zaawansowania mogą użytkować API za pośrednictwem interaktywnych stron opisujących program lub poprzez rozmaite aplikacje realizowane przez użytkowników (dostępne m.in. na portalu dane.gov.pl).

Korzystając z aplikacji, pobierzesz dane z pojazdów, które zawierają ponad 60 kryteriów, takich jak: marka, model, rok produkcji, data pierwszej rejestracji w Polsce oraz o osobach uprawnionych do kierowania pojazdami. Znajdą się tam niezbędne informacje z CEPiK-u – wszystko w jednym miejscu i to w stu procentach za darmo!

To ważne!

Choć wszelkie dane z CEPiK-u można wykorzystywać do celów komercyjnych i niekomercyjnych, to w obu przypadkach musisz poinformować o źródle wytworzenia i pozyskania informacji.

Kupno auta a polisa OC — sprawdź aktualne ceny składek!

Wiesz już, jak funkcjonuje CEPiK i jak sprawdzić w nim historię swojego pojazdu — baza jest także źródłem informacji na temat ubezpieczenia auta. A czy wiesz, co dzieje się z polisą OC, gdy kupujesz auto? Ubezpieczenie OC zbywcy przechodzi na nowego właściciela, który może z niego korzystać do czasu wygaśnięcia lub wypowiedzieć w dowolnym momencie. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule: Co dzieje się z OC po przerejestrowaniu samochodu?

Chcesz dowiedzieć się, co proponują towarzystwa ubezpieczeniowe, jeśli chodzi o nową polisę OC Twojego nowego auta? Wejdź na kalkulator OC na CUK.pl i porównaj oferty kilku firm. A jeśli wolisz zapytać o pewne kwestie osobiście, zadzwoń na infolinięlub wybierz się do najbliższej placówki CUK . Nasi doradcy chętnie udzielą Ci wszelkich potrzebnych informacji i przeprowadzą przez proces zawarcia polisy.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku