2024-01-09

Recykling opon w Polsce – co warto wiedzieć?

Wyjaśniamy, na czym polega recykling opon.

Recykling opon w Polsce  – co warto wiedzieć?

Opony zużywają się nieustannie wraz z upływem czasu i przebytych kilometrów. Niezależnie od tego, czy chodzi o standardowe ogumienie samochodowe, czy też o elementy większych rozmiarów – np. do maszyn rolniczych, właściciel pojazdu zawsze musi kontrolować stan opon. Jeśli stwierdzi, że nie nadają się one do dalszego użytkowania, potrzebna będzie ich wymiana oraz utylizacja zużytych części.

Pojawia się wówczas pytanie, gdzie wyrzucić opony, które nie są już potrzebne? Stanowią one bowiem surowiec wtórny, który po odpowiednim przetworzeniu może znaleźć nowe zastosowanie. W tej poradzie tłumaczymy, na czym polega recykling opon i jak powinien przebiegać proces ich prawidłowej utylizacji. Przeczytaj tekst i dowiedz się więcej!

Najważniejsze informacje:

  • Oddanie zużytych opon do punktów zbiórki, które zajmują się ich recyklingiem, ma kluczowe znaczenie dla minimalizacji szkodliwego wpływu tych odpadów na środowisko oraz zdrowie ludzi i zwierząt.
  • Zgodnie z obowiązującymi przepisami, od 2012 roku prawo zabrania składowania opon i ich części na wysypiskach.
  • Skuteczna utylizacja opon wraz z ponownym wykorzystaniem surowca ma też swój określony cennik – ich odzysk może przynosić natomiast zyski ekonomiczne i autonomię firmom oponiarskim.
  • Zakłady wulkanizacyjne często oferują możliwość pozostawienia zużytych opon za opłatą w celu ich utylizacji.
  • Zużyte opony mogą być wykorzystane na różne sposoby: odzysk energetyczny, recykling materiałowy, bieżnikowanie, eksport.
  • Aby zadbać o właściwe przetwarzanie opon, wystarczy zostawić je w serwisie podczas dokonywania wymiany, zawieźć do zakładu wulkanizacyjnego lub umieścić w przeznaczonym do tego kontenerze/ dedykowanym punkcie zbiórki odpadów.
  • Tylko odpowiedni recykling opon umożliwia ich ponowne wykorzystanie, zapobiegając przy tym stratom ekologicznym.

Recykling opon – na czym polega i jaki ma cel?

Wraz z upływem czasu ogumienie pozostawione w przestrzeni otwartej ulega defragmentacji. Toksyczny mikroplastik, który wydobywa się z takich odpadów, prowadzi do zatrucia gleb, a następnie zanieczyszcza wody gruntowe. Jest również niebezpieczny dla zdrowia i życia nie tylko zwierząt, ale również ludzi.

Właśnie dlatego właściwa utylizacja opon ma tak duże znaczenie dla środowiska. Przynosi ponadto zyski ekonomiczne wielu firmom. Dzięki ponownemu wykorzystaniu surowców powstałych z ogumienia przemysł oponiarski może zyskać realną autonomię!

Recykling opon to najlepszy sposób na pozbycie się ich, gdy nie spełniają już swojej pierwotnej funkcji. Proces ten polega na przetwarzaniu zużytego ogumienia w celu ponownego wykorzystania materiałów lub tworzenia nowych produktów. Zazwyczaj recykling opon obejmuje kilka etapów:

  • 1
    Zbieranie i segregacja:

    Zużyte opony są zbierane z punktów zbiórki i poddawane procesowi segregacji. Usuwa się wówczas także elementy metalowe oraz inne części uniemożliwiające dalsze przetwarzanie ogumienia w placówce recyklingowej.

  • 2
    Rozdrabnianie:

    Opony są rozdrabniane na mniejsze kawałki przy użyciu specjalistycznych maszyn. Proces ten może być wykonywany mechanicznie lub za pomocą zaawansowanych technologii tnących. Przeważnie elementy te są strzępione i rozdzielane według stopnia ich zabrudzenia. Czyste strzępki przeznacza się do produkcji granulatu, a brudne wędrują do cementowni jako paliwo alternatywne.

  • 3
    Regranulacja i młócenie:

    Kawałki opon są poddawane procesowi regranulacji lub młócenia, co prowadzi do uzyskania granulek lub proszku z różnymi frakcjami rozmiarowymi. Maszyny rozdrabniające można ustawić tak, by produkowały różny rozmiar granulatu (z uwagi na poziom rozdrobnienia). Warto wiedzieć, że przy tworzeniu granulatu drut oddziela się od gumy – w zależności od maszyny, można uzyskać od 70% do 99% czystego drutu. Stanie się on później surowcem handlowym. 

  • 4
    Przetwarzanie na nowe produkty:

    Otrzymane regranulaty lub proszek z opon to surowce, które mogą zostać użyte do produkcji różnorodnych produktów, takich jak maty gumowe, wycieraczki, dywaniki do aut, nawierzchnie sportowe, podkłady drogowe, a także jako materiał do wytwarzania butów, izolacji dźwiękowej czy uszczelnień przemysłowych.

Co powstaje z recyklingu opon?

Zużyte ogumienie ma wiele zastosowań! Zarówno utylizacja opon rolniczych, jak i mniejszych – samochodowych czy rowerowych może być niezwykle opłacalna i korzystna dla środowiska. Ważnym etapem całego procesu jest ich odpowiednia segregacja. Punkt recyklingowy dzieli opony na: osobowe, ciężarowe, oraz te wielkogabarytowe. Oto niektóre przykłady zastosowania fragmentów zużytych opon:

  • Granulat gumowy powstały z przetwarzanego ogumienia, wykorzystuje się często w transporcie, np. do budowy nawierzchni asfaltowej. Dzięki temu dodatkowi staje się ona wytrzymalsza, zapewniając większą przyczepność auta do drogi.
  • Opony poddane recyklingowi mogą jako odzyskany surowiec z powodzeniem tworzyć także ekrany akustyczne lub podkłady kolejowe – doskonale znoszą minusowe temperatury oraz tłumią dźwięk.
  • Opony przeznaczone do utylizacji mogą posłużyć również w infrastrukturze rekreacyjnej – np. do tworzenia tras biegowych lub podłoży placów zabaw dedykowanych dzieciom.
  • Oprócz tworzywa gumowego opony składają się też z tak zwanego oplotu stalowego czy tekstylnego. Są to równie cenne surowce, które można wykorzystać ponownie. Zużyte ogumienie poddane odzyskowi energetycznemu służy również jako paliwo wysokoenergetyczne w cementowniach.

To ważne!

Recykling opon ma wysoką opłacalność dla wielu firm – można tworzyć z nich nowe produkty, a także pozyskiwać energię. Stanowi też ważny krok w celu ochrony środowiska. Stare ogumienie warto wykorzystać ponownie, zamiast składować na wysypiskach, co mogłoby przyczynić się do jego zanieczyszczenia. Właściwa utylizacja opon można również zmniejszyć zużycie surowców naturalnych i ograniczyć emisję szkodliwych substancji chemicznych.

Jakie opony samochodowe podlegają recyklingowi?

W zasadzie większość typów zużytych opon samochodowych podlega procesowi recyklingu – niezależnie od stopnia ich degradacji. Dotyczy to zarówno ogumienia pochodzącego z samochodów osobowych, ciężarowych, motocykli, a także innych typów opon stosowanych w niestandardowych pojazdach, takich jak maszyny rolnicze.

Istnieją jednak pewne rodzaje opon, które mogą być trudniejsze do przetworzenia lub recyklingu ze względu na skomplikowaną budowę lub zastosowanie specjalistycznych surowców i elementów, jak np. opony z bieżnikiem z metalicznymi wkładkami czy opony z dużą domieszką niespecyficznych substancji chemicznych. Większość opon podlega zatem recyklingowi, lecz stopień zaawansowania tego procesu będzie zależał od ich typu.

Warto wiedzieć!

Zdatność do recyklingu może uzależniać rozmiar opon. Każdy rodzaj ogumienia, który nie zostanie odpowiednio zutylizowany, może jednak zagrażać środowisku, dlatego podlega określonym regułom segregacji. Jeśli zastanawiasz się więc na przykład, gdzie wyrzucić oponę rowerową, umieść ją w kontenerze na odpady zmieszane. Nie podlega ona bowiem zakazowi składowania na wysypiskach odpadów, specjalnemu procesowi odzysku, czy też bieżnikowaniu (regeneracji).

Gdzie można legalnie wyrzucać opony w Polsce?

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami, zużyte opony samochodowe powinny być oddawane do punktów zbierania odpadów komunalnych, zakładów wulkanizacji lub do specjalistycznych punktów zbiórki zużytych opon. Co się z nimi wówczas dzieje?

  • a) Punkty zbiórki odpadów komunalnych:

Opony są tam gromadzone, segregowane i przekazywane do dalszego przetwarzania lub recyklingu. Lokalizację takich punktów w danej miejscowości można sprawdzić poprzez kontakt z lokalnym samorządem, stroną urzędu miasta lub agencją zarządzającą gospodarką odpadami.

  • b) Punkty zbiórki zużytych opon:

Są to specjalistyczne oddziały, które specjalizują się w utylizacji i recyklingu takich odpadów. Będą to miejsca w najwyższym stopniu dedykowane zdaniu zużytego ogumienia. Informacje na temat lokalizacji takich punktów można znaleźć na stronach internetowych.

  • c) Zakłady wulkanizacji:

Niektóre warsztaty samochodowe lub firmy wulkanizacyjne mogą przyjmować zużyte opony od klientów w celu ich dalszego przetwarzania lub regeneracji. Adresów zakładów wulkanizacyjnych w danym regionie również warto szukać w internecie poprzez wpisanie właściwego zapytania. 

Zadbaj o opony i… ubezpieczenie auta!

Po przeczytaniu naszej porady wiesz już, na czym polega właściwa utylizacja opon i jak ważny dla środowiska jest ich recykling. Już dziś zadbaj też kompleksowo o ogumienie w swoim aucie, kupując dostosowane do swoich potrzeb ubezpieczenie opon. Będzie ono stanowiło istotny dodatek do polisy komunikacyjnej. W celu porównania ofert w preferowanym wariancie sprawdź kalkulator OC i AC na stronie CUK!

Wolisz zapytać o wybrane ubezpieczenie osobiście? Nic prostszego! Skontaktuj się z naszym doświadczonym doradcą za pośrednictwem infolinii (22 27 00 337) lub przyjdź do najbliższej stacjonarnej placówki CUK w swojej okolicy!

FAQ:

  • 1
    Czy opony zaliczają się do odpadów wielkogabarytowych?

    Tak. Ogumienie samochodowe jest uznawane za odpad wielkogabarytowy ze względu na swój rozmiar i wagę. Utylizację tych elementów wymusza najczęściej wymiana opon w samochodzie, gdy poprzednie nie nadają się już do użytku. Ze względu na specyfikę i trudności w ich przetwarzaniu, ważne jest zachowanie prawidłowych procedur. Opony te mogą być poddane recyklingowi lub ponownie wykorzystane w procesie regeneracji, aby zminimalizować negatywny wpływ na środowisko naturalne. Należy dostarczyć je do specjalistycznych punktów zbiórek.

  • 2
    Czy opony są odpadami niebezpiecznymi?

    Tak. Zużyte opony samochodowe są uznawane za odpady niebezpieczne ze względu na zawartość toksycznych substancji i potencjalne zagrożenie dla środowiska, jeśli nie podlegają odpowiedniej utylizacji. Opony zawierają różne szkodliwe dla zdrowia związki chemiczne, m.in.: oleje, składniki metaliczne, węglowodory, dodatki aromatyczne i inne materiały, które mogą potencjalnie zagrażać zdrowiu ludzi i zwierząt. Dlatego tak istotna jest ich właściwa utylizacja.

  • 3
    Czy wulkanizacja skupuje opony?

    Tak, istnieje taka możliwość. Choć działalność takich punktów skupia się głównie na naprawie i regeneracji opon, a nie na ich skupie, to niektóre zakłady wulkanizacyjne mogą oferować usługę przyjmowania zużytych opon od klientów w celu ich przetworzenia lub regeneracji. Istnieją też specjalistyczne firmy zajmujące się recyklingiem opon, które mogą skupować te elementy hurtowo. Zawsze warto zatem sprawdzić ofertę danego przedsiębiorstwa.

Oceń artykuł

5.00
(6)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku