2023-02-23

Odszkodowanie za potrącenie rowerzysty — najważniejsze informacje

Na jakie odszkodowanie może liczyć poszkodowany w wypadku rowerzysta?

Odszkodowanie za potrącenie rowerzysty — najważniejsze informacje

Uległeś potrąceniu, jadąc na rowerze i nie wiesz, jak ubiegać się o odszkodowanie? A może w trakcie zdarzenia to Ty prowadziłeś auto? Niezależnie od tego, po czyjej stronie leży wina, warto dowiedzieć się więcej o drodze postępowania w takich przypadkach. Pozwoli to sprawnie zorganizować środki na pokrycie ewentualnych strat. Niezwykle pomocne może okazać się wtedy również ubezpieczenie roweru, które kompleksowo chroni w takich sytuacjach.

Choć istnieje wiele sposobów na to, by zabezpieczyć się przed poważnymi konsekwencjami wypadków na rowerze, nie zawsze można przewidzieć niefortunne zdarzenie. Co zrobić, jeśli już do niego dojdzie? Jakie odszkodowanie za potrącenie rowerzysty otrzyma poszkodowany w wypadku? Kto wypłaca należne świadczenia? Na te i inne ważne pytania związane z odszkodowaniem za potrącenie rowerzysty odpowiadamy w tym artykule! Sprawdź, co warto wiedzieć, jeśli dojdzie do wypadku z udziałem kierującego jednośladem.

Kto ponosi odpowiedzialność za potrącenie rowerzysty?

Do potrącenia rowerzysty może dojść zarówno z winy prowadzącego inny pojazd, jak i z powodu błędu kierującego jednośladem. Każda ze stron w równym stopniu może zainicjować przyczynę niefortunnej sytuacji. Zwykle powodem takich zdarzeń jest niedostosowanie jazdy do przepisów ruchu drogowego. Właśnie dlatego brak posiadania prawa jazdy przez rowerzystę nie zwalnia go z obowiązku znajomości zasad poruszania się na drodze.

 • 1
  Potrącenie rowerzysty z winy kierowcy innego pojazdu

Jeśli winnym zdarzenia jest kierujący autem lub innym pojazdem mechanicznym, a pokrzywdzony rowerzysta odniósł obrażenia ciała trwające dłużej niż 7 dni, to kierowcy zostanie postawiony zarzut popełnienia przestępstwa z art. 177 § 1 kodeksu karnego. Grozi za to kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Przykład 1:

Marcin, prowadząc samochód, niezbyt uważnie przejechał przez skrzyżowanie. Nie zauważył rowerzysty Jana, który jechał zgodnie z przepisami i miał pierwszeństwo. Niestety, doszło do potrącenia, w wyniku którego Jan odniósł poważne obrażenia ciała, wymagające długotrwałego leczenia. Jan otrzymał odszkodowanie od towarzystwa, w którym ubezpieczony był Marcin. Pieniądze pozwoliły mu wrócić do zdrowia i naprawić uszkodzony rower.

 • 2
  Rowerzysta zostaje potrącony w rezultacie swojego błędu

Wartość odszkodowania oceniana jest na podstawie okoliczności, które doprowadziły do zdarzenia, a więc indywidualnie dla całej sprawy. Jeśli sprawcą zdarzenia jest rowerzysta, to może on liczyć na wypłatę świadczenia w ramach posiadanego NNW.

Przykład 2:

Weronika, jadąca na rowerze, nagle zmieniła tor jazdy i przewróciła się, łamiąc rękę. W tej sytuacji Weronika jest sprawcą zdarzenia i ponosi odpowiedzialność za swoje błędne manewry. Jednak jako posiadaczka ubezpieczenia NNW (Następstw Nieszczęśliwych Wypadków), może ubiegać się o wypłatę świadczenia z tytułu doznanych obrażeń. Wysokość odszkodowania będzie oceniana na podstawie indywidualnych okoliczności sprawy. W tej sytuacji Weronika może liczyć na wypłatę świadczenia z polisy NNW, która jest związana z jej rowerem.

Jakie odszkodowanie może dostać poszkodowany w wypadku rowerzysta?

Choć przepisy nie określają dokładnie, jaka jest wysokość odszkodowania za potrącenie rowerzysty, to w przypadku doznania przez niego poważnych obrażeń kwoty te mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jest to uzależnione głównie od stopnia doznanych obrażeń, a także zniszczeń materialnych, do których doszło w wyniku feralnego zdarzenia. Należy jednak pamiętać, że odszkodowanie za potrącenie na pasach może uzyskać jedynie pieszy (dowiedz się, kiedy pieszy ma pierwszeństwo przy przejściu przez jezdnię). Rowerzysta ma obowiązek zejść z roweru i przeprowadzić go przez przejście dla pieszych.

Rowerzysta potrącony przez samochód może ubiegać się o odszkodowanie za doznaną krzywdę (urazy fizyczne i psychiczne, ból, utratę zdrowia, szkody niematerialne), a także zadośćuczynienie za straty materialne: koszty leczenia, rehabilitacji, dojazdów do placówek medycznych, odszkodowanie za zniszczenie roweru i ubrań oraz innych przedmiotów (w tym także telefonu lub okularów). Przy poważniejszych urazach, które uniemożliwiają aktywność zawodową na dotychczasowych warunkach – również o rentę.

Warto wiedzieć!

Jeżeli dojdzie do śmiertelnego potrącenia rowerzysty z winy kierowcy samochodu, najbliższa rodzina zmarłego może ubiegać się o zadośćuczynienie po śmierci rowerzysty, odszkodowanie za znaczne pogorszenie sytuacji życiowej, zwrot kosztów leczenia i pogrzebu oraz o rentę alimentacyjną.

Ile wynosi odszkodowanie dla potrąconego rowerzysty?

To, ile odszkodowania za potrącenie rowerzysty otrzyma poszkodowany w wypadku, będzie zależało od udowodnienia winy kierowcy innego pojazdu, stopnia jego zawinienia, a także skali strat doznanych przez rowerzystę. Nie można więc jednoznacznie określić uniwersalnej kwoty zadośćuczynienia. Każdy poszkodowany w nieszczęśliwym wypadku na rowerze może liczyć także na odszkodowanie ze swojej polisy NNW – skorzystaj z kalkulatora rowerowego i wykup ubezpieczenie roweru w dobrej cenie już dziś!

Odszkodowanie za potrącenie rowerzysty lub pieszego  zawsze będzie wypłacone z OC sprawcy. W zależności od obrażeń ciała oraz tego, czy osoba poszkodowana przyczyniła się do szkody, polskie sądy przyznają kwoty od kilku tysięcy do 1.200.000,00 zł zadośćuczynienia. Sprawdź, czy Twoje OC komunikacyjne nie wygasa – jeśli potrzebujesz nowej polisy, skorzystaj z kalkulatora OC+AC online i kup ubezpieczenie bez wychodzenia z domu!

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jak udowodnić winę w przypadku zderzenia z rowerzystą?

Wielu kierowców aut zastanawia się, czy kierowca może domagać się odszkodowania po kolizji z rowerzystą. Otóż wszystko uzależnione jest od stopnia przewinienia kierującego jednośladem. Istnieją pewne sytuacje, w których to rowerzysta w istotny sposób przyczynia się do wypadku. Okoliczności te najlepiej uwidoczni monitoring – nagranie zdarzenia ze szczegółami będzie najlepszym sposobem na udowodnienie winy w przypadku kolizji.

Nieprzestrzeganie zasad ruchu drogowego przez rowerzystę lub kierowcę to jednak nie jedynie powody, dla których dochodzi do wypadków. Jazda na rowerze po alkoholu również może przyczynić się do przykrego zdarzenia. Rowerzysta stwarza wówczas wyjątkowe zagrożenie w ruchu drogowym, a tym samym może doprowadzić do wypadku. Właśnie dlatego, jeśli podejrzewasz, że taki stan rzeczy mógł przyczynić się do kolizji, w której uczestniczyłeś jako kierowca pojazdu, koniecznie wezwij policję, by ta przebadała rowerzystę alkomatem.

Warto pamiętać!

Ryzyko wypadku na rowerze można zminimalizować poprzez bezpieczną jazdę, a także ochronę ciała (zwłaszcza głowy). O tym, czy warto jeździć na rowerze w kasku i dlaczego jest to tak ważne w obliczu wypadku, nie trzeba długo opowiadać. Jeśli kolarstwo jest Twoją pasją, pamiętaj też o ubezpieczeniu roweru. Przeczytaj także naszą poradę: Jak dobrać odpowiedni kask rowerowy?

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie rowerowe?

Kompleksowe ubezpieczenie roweru może zapewnić niezbędne wsparcie finansowe zarówno w obliczu nieszczęśliwego wypadku, jak i w ramach kradzieży czy uszkodzenia sprzętu. Najtańsze ubezpieczenia roweru w ramach indywidualnej polisy kosztują około kilkudziesięciu złotych rocznie, więc jest to obiektywnie niski wydatek w stosunku do tego, jak wiele możesz zyskać, mając ochronę w razie wypadku! Co zyskujesz dzięki ubezpieczeniu roweru i rowerzysty?

 • polisa chroni Ciebie i Twój rower w razie wypadku lub kradzieży;
 • ochrona casco obejmuje kradzież ze stojaka rowerowego i rabunek;
 • masz możliwość rozszerzenia zakresu ochrony na cały świat;
 • w cenie polisy otrzymujesz assistance;
 • NNW zapewnia wsparcie po wypadku;
 • możesz wykupić ochronę na 7 miesięcy lub rok;
 • casco zadziała również przy uszkodzeniu roweru w czasie wypadku lub w wyniku huraganu, pożaru czy powodzi.

Kup ubezpieczenie NNW od 51 zł lub pakiet PZU Rowerzysty już od 65 zł za rok (albo od 47 zł za 7 miesięcy) – polisę nabędziesz zdalnie za pomocą kalkulatora rowerowego online w CUK Ubezpieczenia!

Ubezpiecz się na wypadek potrącenia — wykup polisę w CUK!

Po przeczytaniu porady wiesz już, jakie odszkodowanie za potrącenie rowerzysty może otrzymać sam poszkodowany, za co wypłacane jest zadośćuczynienie, a także, czy warto ubezpieczyć rower i co powinna obejmować polisa. Teraz możesz wykupić ją w łatwy sposób, wykorzystując w tym celu kalkulator rowerowy online na stronie CUK! Wolisz zapytać o polisę osobiście? Skontaktuj się z naszym doradcą za pośrednictwem infolinii: 22 27 00 337 lub odwiedź najbliższą placówkę stacjonarną CUK Ubezpieczenia. Czekamy na Twój kontakt!

FAQ – najczęściej zadawane pytania związane z potrąceniem rowerzysty:

 • 1
  Jaki mandat można dostać za kolizję z rowerem?

Rowerzyści są uczestnikami ruchu drogowego, którzy nie mogą korzystać z przejść dla pieszych i chodników, zatem za potrącenie ich nie otrzymasz żadnego mandatu (również na jezdni). Właśnie dlatego rowerzyści muszą przeprowadzać rowery przez przejście dla pieszych.

Rowerzysta może ponadto odpowiedzieć za spowodowanie kolizji. Zgodnie z nowym taryfikatorem mandat wyniesie 1500 zł. Warto wiedzieć także, że zarówno w przypadku kierowców aut, jak i rowerzystów, mandaty mogą się sumować, jeśli dochodzi do zbieżności dwóch wykroczeń!

 • 2
  Jak opisać przebieg zdarzenia wypadku?

W pierwszej kolejności należy wskazać dokładną datę, czas i miejsce wypadku. Kolejnym krokiem jest sporządzenie szczegółowego opisu okoliczności zdarzenia. Trzeba w tym celu ustalić, jak doszło do wypadku i jakie szkody powstały w jego rezultacie.

 • 3
  Jak jeździć, gdy nie ma ścieżki rowerowej?

Przede wszystkim należy kierować się zasadą, że rowerem po chodniku jeździć nie wolno (artykuł 26 Prawa o Ruchu Drogowym). Jeżeli tam, gdzie się poruszasz, nie ma ścieżki rowerowej, możesz skorzystać z pobocza. Jezdnia też jest miejscem, gdzie możesz jeździć rowerem, trzymając się blisko jej prawej krawędzi.

 • 4
  Kiedy policja może zatrzymać rowerzystę?

Policjanci mogą zatrzymać rowerzystę w dowolnym momencie celem przeprowadzenia rutynowej kontroli. Funkcjonariusze sprawdzają obowiązkowe wyposażenie rowerów i ich stan techniczny. Przypominają też o zasadach bezpieczeństwa. Rowerzysta może być zatrzymany, gdy łamie przepisy ruchu drogowego lub sposób jego jazdy wzbudza zastrzeżenia – może wtedy dojść również do kontroli stanu trzeźwości.

 • 5
  Czy rowerzysta musi mieć włączone światła za dnia?

Nie. Jazda za dnia bez świateł nie skutkuje mandatem. Światła w rowerze wymagane są jedynie po zmroku. To, które należy mieć w rowerze na stałe, to tylne czerwone światło odblaskowe. Pozostałe elementy oświetlenia rowerowego mogą mieć postać odłączanych lamp na baterie czy akumulator.

Oceń artykuł

5.00
(3)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku