2022-08-01

Nie podróżuj po piwie lub kieliszku wina – jazda rowerem po alkoholu 2022

Jakie kary za jazdę rowerem pod wpływem alkoholu przewidywane są w 2022 r.?

Nie podróżuj po piwie lub kieliszku wina – jazda rowerem po alkoholu 2022

Przepisy ruchu drogowego są w Polsce coraz bardziej surowe. Ich zaostrzenie nie dotyczy tylko kierowców pojazdów mechanicznych. Miłośnicy rowerów również mogą sporo stracić, jeśli nie dopasują się do nowych regulacji. Jazda na rowerze po alkoholu, tak samo jak samochodem osobowym, może być naprawdę bardzo kosztowna.

Rowery – coraz bardziej popularny środek transportu

Jednoślady przeżywają prawdziwy boom. I to nie tylko w Holandii, która jest kojarzona z rowerami, ale też w innym krajach m.in. w Polsce. Coraz więcej osób decyduje się na to, żeby właśnie taki środek transportu wybrać jako idealny pojazd do załatwiania spraw codziennych. To właśnie jednośladem można jechać na zakupy, załatwić sprawę urzędową czy po prostu przejechać się w ramach niedzielnej przejażdżki. Im bardziej rosną ceny za paliwo, tym większe jest zainteresowanie rowerami. Chodzi tu o tradycyjne dwukołowe pojazdy, a także te napędzane elektrycznie. Z takim wsparciem można swobodnie poruszać się po mieście oraz poza nim i jednocześnie oszczędzać pieniądze na paliwo. Cenny jest także czas, który nie musi być poświęcony na stanie w korku.

To ciekawe!

Według danych GUS w 2021 roku w 61,6% gospodarstwach domowych znajdował się przynajmniej jeden rower. Sekretarz generalny ONZ – Antonio Guterres przyznał, że na świecie jest około miliard rowerów, czyli podobnie jak w przypadku samochodów osobowych. Analitycy wyceniają rynek rowerowy na wartość 80 miliardów dolarów do 2027 roku.

W Polsce coraz więcej osób decyduje się na rower jako alternatywę do samochodu. Serwis CentrumRowerowe.pl podał, że w 2020 roku sprzedaż jednośladów wzrosła o ponad 126% w stosunku do roku poprzedniego. W kolejnych latach sprzedaż również rośnie, co zresztą widać poruszając się na co dzień po drogach miast i wsi. Dużą popularnością cieszą się też wypożyczalnie rowerów w największych miastach Polski. Wysokie ceny paliw oraz chęć prowadzenia zdrowszego stylu życia sprawiają, że coraz częściej do szkoły, pracy czy na zakupy udajemy się rowerem. Jednak zanim wsiądziemy na jednoślad, to warto się zapoznać z zasadami kodeksu drogowego, które obowiązują rowerzystów. Jazda rowerem po alkoholu czy niedostosowanie się do innych przepisów prawa może być bardzo niebezpieczna. I kosztowna!

Jazda na rowerze po alkoholu 2022 – nowe przepisy

Jedną z kwestii, która bardzo często jest poruszana przez użytkowników jednośladów, jest jazda na rowerze po alkoholu. Zastanawiające jest, czy po kieliszku wina można wsiąść i zacząć pedałować, aby bezpiecznie dotrzeć do domu i jakie konsekwencje z tego mogą płynąć. Jazda rowerem po alkoholu jest surowo karana w naszym kraju i każda osoba, która porusza się jednośladem, powinna się z tym liczyć. Szczególnie w obliczu zmian, które zaszły w przepisach i które dotyczą osób takich jak nietrzeźwy kierowca czy pijany rowerzysta. 2022 przyniósł zwiększenie kar za jazdę na tzw. podwójnym gazie.

W myśl najnowszych regulacji osoba, która kieruje rowerem w stanie po spożyciu alkoholu, musi się liczyć z mandatem minimum 1000 złotych. Kara w przypadku jazdy w stanie nietrzeźwości jest jeszcze wyższa. W takim przypadku mandat wynosi minimum 2500 złotych. Czym różnią się te dwie sytuacje? Jak karany jest pijany rowerzysta w zależności od tego, ile alkoholu spożył? Tłumaczymy to w dalszej części artykułu. A jeśli zdecydujesz się przewozić rowerem pasażera pod wpływem alkoholu, to otrzymasz mandat 500 złotych.

Wyżej wymienione kary grożą każdemu, kto będzie uczestniczył w ruchu jako pijany rowerzysta. Art. 115 § 16 Kodeksu karnego pokazuje granice spożycia. Jednak te przepisy nie mówią, że nie możesz prowadzić roweru. Jeśli więc nie używasz mechanizmu pojazdu, to nie otrzymasz mandatu za prowadzenie jednośladu np. po chodniku czy przechodząc przez jezdnię.

To spory wzrost w stosunku do tego, jak rok temu była karana jazda rowerem po alkoholu.2021 rok to ostatni, kiedy za jazdę w stanie nietrzeźwości przyznawano mandat 500 złotych. Jak widać, wysokość grzywny wzrosła aż pięciokrotnie. 

To ważne!

Jazda po pijaku na rowerze może być jeszcze bardziej dotkliwa, kiedy rowerzysta stwarza wyjątkowe zagrożenie w ruchu drogowym, a tym samym doprowadzi do wypadku. Wtedy grzywna rośnie do 5000 złotych, a także zostanie wszczęte postępowanie sądowe. Kara może sięgnąć nawet aresztu od 5 do 14 dni lub nawet do 30 dni, jeśli stężenie alkoholu wynosiło ponad pół promila.

Czym się różni stan po użyciu alkoholu od stanu nietrzeźwości?

Warto jednak wytłumaczyć czym różnią się podane powyżej terminy. Jeśli chodzi o stan nietrzeźwości, to jest on szczegółowo określony w kodeksie karnym i w jego rozumieniu stanowi przestępstwo.

Mowa o nim w art. 115 § 16, jazda rowerem po pijaku w stanie nietrzeźwości zachodzi, gdy:

 • zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość,
 • zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

W przypadku stanu po użyciu alkoholu mowa o:

 • zawartości alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila,
 •  gdy obecność alkoholu wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg w 1 dm3 wydychanego powietrza.

To wartości, które się przyjmuje do rozstrzygania, kiedy ma miejsce karalna jazda na rowerze po alkoholu. Konsekwencje takiego postępowania mogą być większe i nie tylko mowa tutaj o prowadzeniu jednośladu, lecz każdego pojazdu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, co grozi za prowadzenie auta po alkoholu, to sprawdź nasz artykuł: Jazda pod wpływem alkoholu - co za to grozi?

Czy można wypić jedno piwo i jechać rowerem?

To pytanie, które również często pada w przypadku jazdy rowerem. I nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Mandat za jazdę na rowerze po alkoholu dotyczy każdego, nie liczy się to, ile spożyłeś piw czy drinków, lecz stężenie alkoholu we krwi lub w wydychanym powietrzu. I to właśnie decyduje, czy zostaniesz ukarany.

Jeśli chodzi o przysłowiowe jedno piwo, to każdy organizm inaczej trawi alkohol. Stąd różne są wyniki podczas badania alkomatem. Czas potrzebny na wytrzeźwienie mocno się różni i zależy między innymi od płci, wagi, wzrostu i stanu zdrowia. Dlatego też Twój wynik po jednym piwie może być wyższy niż w przypadku innej osoby. Nie można więc jednoznacznie stwierdzić, że po jednym piwie czy kieliszku wina, będziesz mógł jechać samochodem lub prowadzić jednoślad.

Jazda na rowerze po alkoholu a prawo jazdy 2022 – czy można je stracić?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy może utracić uprawnienia do kierowania samochodem, jeśli zostanie złapanych przez policję podczas jazdy rowerem pod wpływem alkoholu. Najnowsze przepisy bardzo dokładnie regulują kwestię. Osoba, która porusza się jednośladem w stanie nietrzeźwości lub po spożyciu alkoholu nie zostanie ukarana utratą prawa jazdy.

Przepisy jasno precyzują, że osoba, która została złapana na rowerze pod wpływem alkoholu, może stracić jedynie uprawnienia do prowadzenia pojazdów niemechanicznych. Co oznacza, że nadal może prowadzić samochód lub motocykl.

Pijany rowerzysta a prawo jazdy – punkty karne

W związku z tym, że prawo jazdy a prowadzenie roweru po alkoholu to dwie odrębne sprawy, nie przysługują też za to przewinienie punkty karne. Mandat nie ma związku z prowadzeniem samochodów osobowych.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jazda rowerem po alkoholu w Niemczech, Czechach i na Słowacji

Jeśli planujesz wycieczkę rowerową po zagranicznych drogach, to warto wcześniej sprawdzić, jakie przepisy obowiązują w danym kraju. Jeśli chodzi o Niemcy, to tutaj prawo jest trochę łagodniejsze niż w Polsce. U naszych zachodnich sąsiadów wartością graniczną jest 0,3 promila. Za jazdę rowerem powyżej tej granicy grozi mandat. Kolejną ważną wartością według prawa jest 1,6 promila. Jeśli alkomat wykaże więcej, to otrzymasz mandat, 3 punkty karne oraz będziesz musiał przejść badania medyczno-psychologiczne.

Jeśli chodzi o naszych południowych sąsiadów, to tutaj prawo jest bardziej surowe. W Czechach zakazane jest prowadzenie samochodu lub roweru pod wpływem jakiejkolwiek ilości alkoholu. Jeśli zostaniesz złapany przez policję i badanie wskaże poniżej 1 promila, to czeka Cię mandat w wysokości od 10 do 20 tys. koron czeskich. W przypadku przekroczenia tej granicy możesz się spodziewać mandatu w wysokości nawet do 50 tys. koron czeskich.

Jeśli chodzi o Słowację, to tutaj też nie wolno jechać rowerem pod wpływem alkoholu. Za nawet minimalne stężenie  we krwi lub wydychanym powietrzu grozi mandat, którego wysokość zależy od wielkości przewinienia. 

Pijany rowerzysta – jakie mogą być tego konsekwencje?

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jakie szkody może wyrządzić pijany rowerzysta. Jaka kara czeka osoby, które po kilku piwach zdecydują się na prowadzenie jednośladu? Mandat to nie wszystko. Jazda rowerem po alkoholu po chodniku, drogach rowerowych i strefach zamieszkania może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Taka osoba ma przede wszystkim spóźniony czas reakcji. Może to powodować brak dokonywania szybkich i właściwych wyborów, co będzie wpływać też na bezpieczeństwo innych uczestników ruchu.

Niestabilna sylwetka, która może być efektem działania alkoholu, często może prowadzić do upadków. To chyba najczęstszy powód wypadków na ścieżkach rowerowych. Zachwianie się może mieć negatywne skutki dla Twojego zdrowia, szczególnie jeśli jeździsz bez odpowiedniej ochrony w postaci m.in. kasku. Uraz kończyn czy głowy – do tego może prowadzić jazda na rowerze po alkoholu. Co grozi innym uczestnikom ruchu? Nieprzewidywalne zachowania mogą prowadzić do potrącenia innych osób na ścieżkach rowerowych oraz chodnikach. Pijany rowerzysta jest takim samym zagrożeniem na drodze jak inni uczestnicy ruchu pod wpływem alkoholu. Co wtedy? Oczywiście trzeba będzie ponieść konsekwencje prawne oraz wypłacić zadośćuczynienie, np. na rehabilitację poszkodowanego.

Jakie są obowiązki rowerzysty?

Jeśli chodzi o uprawnienia, to rowerem samodzielnie może poruszać się każdy, kto ma ukończone 18 lat. Młodsze osoby powinny zdać specjalny egzamin na kartę rowerową. Dzieci poniżej 10. roku życia powinny poruszać się rowerem tylko pod opieką osoby dorosłej. W Polsce nie ma jednak obowiązku jazdy w kasku, choć pokonywanie kolejnych kilometrów bez należytej ochrony głowy może być niebezpieczne. 

Zanim wyruszysz w drogę na swoim jednośladzie, to odpowiednio przygotuj pojazd. Zgodnie z przepisami, musi on być wyposażony w co najmniej:

 • jedno światło barwy białej lub żółtej selektywnej z przodu,
 • jedno światło odblaskowe z tyłu,
 • jedno światło barwy czerwonej z tyłu,
 • skutecznie działający hamulec,
 • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy.

Korzystanie z oświetlenia jest wymagane po zmierzchu oraz w podczas jazdy w złych warunkach atmosferycznych. Za brak jednego z tych elementów grozi mandat, chociaż nie aż tak dotkliwy, jak w przypadku takiego wykroczenia jak jazda na rowerze po alkoholu. Nowe przepisy określają zakres kary w przedziale 50-200 złotych.

Ubezpieczenie roweru

W Polsce nie ma prawnego obowiązku posiadania polisy OC na rower. To jednak nie oznacza, że nie warto z niego skorzystać. Ubezpieczenie roweru oferuje naprawdę wiele możliwości i to takich, których nie dadzą Ci nawet najlepszy kask czy ochraniacze. Wystarczy tylko, że wybierzesz odpowiedni pakiet.

A wybór jest naprawdę duży. Warto skorzystać z polisy OC i porównać możliwe warianty. Przykładowo, jeśli potrącisz pieszego lub zarysujesz auto to straty, które z tego wynikły zostaną pokryte właśnie w ramach ubezpieczenia. Zaoszczędzisz tym samym pieniądze ze swojego budżetu. Możesz też zabezpieczyć swój pojazd w ramach casco i otrzymać odszkodowanie w przypadku kradzieży lub zniszczenia roweru. Wystarczy tylko, że wybierzesz odpowiedni wariant. Najlepiej zapoznaj się ze wszystkimi możliwościami w CUK Ubezpieczenia.

Jazda rowerem, szczególnie w trudnych warunkach może też prowadzić do kontuzji i urazów. Warto zaoszczędzić sobie stresu związanego z walką o odszkodowanie i wykupić pakiet NNW. Jeśli będzie on dodatkowo uzupełniony o assistance medyczny to w ramach jego będziesz mieć zapewnioną pomoc lekarza, ewentualną hospitalizację i rehabilitację po zakończeniu leczenia. W CUK możesz też wykupić polisę chroniącą Twój bagaż na wypadek utraty lub zniszczenia.

Sprawdź ceny ubezpieczenia roweru!

Na bezpieczeństwie i zdrowiu nie warto oszczędzać. Koniecznie sprawdź, jaka ochrona czeka na Ciebie w ubezpieczeniu roweru. Skontaktuj się z infolinią, odwiedź jedną placówek lub od razu przejdź do kalkulatora online.

Oceń artykuł

5.00
(2)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku