2024-01-03

Jazda rowerem po alkoholu – konsekwencje i kary

Co grozi za jazdę rowerem pod wpływem alkoholu?

Jazda rowerem po alkoholu – konsekwencje i kary

Przepisy ruchu drogowego są w Polsce coraz bardziej surowe. Ich zaostrzenie nie dotyczy tylko kierowców pojazdów mechanicznych. Miłośnicy rowerów również mogą sporo stracić, jeśli nie dopasują się do nowych regulacji. Jazda na rowerze po alkoholu, tak samo jak samochodem osobowym, może być naprawdę bardzo kosztowna.

Najważniejsze informacje:

 • Jazda rowerem w stanie po spożyciu jest w Polsce zabroniona.
 • Jeśli rowerzysta ma we krwi ma powyżej 0,2 i mniej niż 0,5 promila alkoholu znajduje się w stanie po spożyciu alkoholu. Policja może w tym przypadku zastosować mandat w wysokości od 1000 do 5000 zł.
 • Powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi to już stan nietrzeźwości. Rowerzysta, który jest nietrzeźwy, a mimo to wsiadł na rower, może zostać ukarany przez policję mandatem w wysokości od 2500 do 5000 zł.
 • W obu przypadkach policja może skierować sprawę do sądu, a ten nałożyć na rowerzystę może bardziej dotkliwą grzywnę, zamienić ją na areszt, orzec zakaz prowadzenia pojazdów niemechanicznych, a nawet, w sytuacji, gdy doszło do wypadku, karę pozbawienia wolności.

Jakie są przepisy dotyczące jazdy na rowerze po alkoholu?

Jedną z kwestii, która bardzo często jest poruszana przez użytkowników jednośladów, jest jazda na rowerze po alkoholu. Zastanawiające jest, czy po kieliszku wina można wsiąść i zacząć pedałować, aby bezpiecznie dotrzeć do domu i, jakie konsekwencje z tego mogą płynąć. Jazda rowerem po alkoholu jest surowo karana w naszym kraju i każda osoba, która porusza się jednośladem, powinna się z tym liczyć. Szczególnie w obliczu zmian, które zaszły w przepisach i które dotyczą osób takich jak nietrzeźwy kierowca czy pijany rowerzysta. Rok 2022 przyniósł zwiększenie kar za jazdę na tzw. podwójnym gazie. Sprawdźmy, jakie są nowe przepisy dla rowerzystów, jeśli chodzi o ten temat.

Mandat za jazdę w stanie po spożyciu i nietrzeźwości

W myśl najnowszych regulacji osoba, która:

 • kieruje rowerem w stanie po spożyciu alkoholu, musi się liczyć z mandatem minimum 1000 złotych,
 • jedzie rowerem w stanie nietrzeźwości może otrzymać mandat minimum 2500 złotych.

Czym różnią się te dwie sytuacje? Jak karany jest pijany rowerzysta w zależności od tego, ile alkoholu spożył? Tłumaczymy to w dalszej części artykułu. A jeśli zdecydujesz się przewozić rowerem pasażera pod wpływem alkoholu, to otrzymasz mandat 500 złotych.

Wyżej wymienione kary grożą każdemu, kto będzie uczestniczył w ruchu jako pijany rowerzysta. Art. 115 § 16 Kodeksu karnego pokazuje granice spożycia. Jednak te przepisy nie mówią, że nie możesz prowadzić roweru. Jeśli więc nie używasz mechanizmu pojazdu, to nie otrzymasz mandatu za prowadzenie jednośladu np. po chodniku czy przechodząc przez jezdnię.

Wysokość mandatów mocno wzrosła w stosunku do tego, jak rok temu była karana jazda rowerem po alkoholu. 2021 rok to ostatni, kiedy za jazdę w stanie nietrzeźwości przyznawano mandat 500 złotych. Jak widać, wysokość grzywny wzrosła aż pięciokrotnie.

Inne konsekwencje nałożone przez sąd

Mandat wypisany przez policjanta to nie jedyna konsekwencja, która może spotkać pijanego rowerzystę. Zamiast wypisania mandatu, funkcjonariusz może skierować sprawę do sądu. A w takiej sytuacji wachlarz kar nieco większy. Sąd może:

 • nałożyć grzywnę od 1000 zł (w przypadku stanu po spożyciu) lub od 2500 zł (gdy rowerzysta był nietrzeźwy) do 30 000 zł;
 • zamienić grzywnę na areszt do 30 dni;
 • orzec zakaz prowadzenia pojazdów niemechanicznych na okres od 6 miesięcy do 3 lat,
 • orzec karę pozbawienia do 3 lat (również z zawieszeniem), gdy rowerzysta spowoduje wypadek.

Czym się różni stan po użyciu alkoholu od stanu nietrzeźwości?

Warto jednak wytłumaczyć czym różnią się podane powyżej terminy. Jeśli chodzi o stan nietrzeźwości, to jest on szczegółowo określony w kodeksie karnym i w jego rozumieniu stanowi przestępstwo.

Mowa o nim w art. 115 § 16. Jazda rowerem po pijaku w stanie nietrzeźwości zachodzi, gdy:

 • zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość,
 • zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

Stan po użyciu alkoholu to sytuacja, gdy:

 • zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila,
 • obecność alkoholu wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg w 1 dm3 wydychanego powietrza.

To wartości, które się przyjmuje do rozstrzygania, kiedy ma miejsce karalna jazda na rowerze po alkoholu. Konsekwencje takiego postępowania mogą być większe i nie tylko mowa tutaj o prowadzeniu jednośladu, lecz każdego pojazdu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, co grozi za prowadzenie auta po alkoholu, to sprawdź nasz artykuł: Jazda pod wpływem alkoholu – co za to grozi?

Czy można wypić jedno piwo i jechać rowerem?

To pytanie, które również często pada w przypadku jazdy rowerem. I nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Mandat za jazdę na rowerze po alkoholu dotyczy każdego, nie liczy się to, ile spożyłeś piw czy drinków, lecz stężenie alkoholu we krwi lub w wydychanym powietrzu. I to właśnie decyduje, czy zostaniesz ukarany.

Jeśli chodzi o przysłowiowe jedno piwo, to każdy organizm inaczej trawi alkohol. Stąd różne są wyniki podczas badania alkomatem. Czas potrzebny na wytrzeźwienie mocno się różni i zależy między innymi od płci, wagi, wzrostu i stanu zdrowia. Dlatego też Twój wynik po jednym piwie może być wyższy niż w przypadku innej osoby. Nie można więc jednoznacznie stwierdzić, że po jednym piwie czy kieliszku wina, będziesz mógł jechać samochodem lub prowadzić jednoślad.

Czy rowerzysta pod wpływem alkoholu może stracić prawo jazdy?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy może utracić uprawnienia do kierowania samochodem, jeśli zostanie złapanych przez policję podczas jazdy rowerem pod wpływem alkoholu. Najnowsze przepisy bardzo dokładnie regulują kwestię. Osoba, która porusza się jednośladem w stanie nietrzeźwości lub po spożyciu alkoholu nie zostanie ukarana utratą prawa jazdy.

Przepisy jasno precyzują, że osoba, która została złapana na rowerze pod wpływem alkoholu, może stracić jedynie uprawnienia do prowadzenia pojazdów niemechanicznych. Co oznacza, że nadal może prowadzić samochód lub motocykl.

Czy pijany rowerzysta może dostać punkty karne?

W związku z tym, że prawo jazdy a prowadzenie roweru po alkoholu to dwie odrębne sprawy, nie przysługują też za to przewinienie punkty karne. Mandat nie ma związku z prowadzeniem samochodów osobowych.

Jazda rowerem po alkoholu a przepisy za granicą

Jeśli planujesz wycieczkę rowerową po zagranicznych drogach, to warto wcześniej sprawdzić, jakie przepisy obowiązują w danym kraju. Sprawdźmy, jak wygląda sytuacja w niektórych europejskich krajach.

Niemcy

Jeśli chodzi o Niemcy, to tutaj prawo jest trochę łagodniejsze niż w Polsce. U naszych zachodnich sąsiadów wartością graniczną jest 0,3 promila. Za jazdę rowerem powyżej tej granicy grozi mandat. Kolejną ważną wartością według prawa jest 1,6 promila. Jeśli alkomat wykaże więcej, to otrzymasz mandat, 3 punkty karne oraz będziesz musiał przejść badania medyczno-psychologiczne.

Czechy

Jeśli chodzi o naszych południowych sąsiadów, to tutaj prawo jest bardziej surowe. W Czechach zakazane jest prowadzenie samochodu lub roweru pod wpływem jakiejkolwiek ilości alkoholu. Jeśli zostaniesz złapany przez policję i badanie wskaże poniżej 1 promila, to czeka Cię mandat w wysokości od 10 do 20 tys. koron czeskich. W przypadku przekroczenia tej granicy możesz się spodziewać mandatu w wysokości nawet do 50 tys. koron czeskich.

Słowacja

Jeśli chodzi o Słowację, to tutaj też nie wolno jechać rowerem pod wpływem alkoholu. Za nawet minimalne stężenie we krwi lub wydychanym powietrzu grozi mandat, którego wysokość zależy od wielkości przewinienia.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Dlaczego pijani rowerzyści są karani?

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jakie szkody może wyrządzić pijany rowerzysta. Jaka kara czeka osoby, które po kilku piwach zdecydują się na prowadzenie jednośladu? Mandat to nie wszystko. Jazda rowerem po alkoholu po chodniku, drogach rowerowych i strefach zamieszkania może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Taka osoba ma przede wszystkim spóźniony czas reakcji. Może to powodować brak dokonywania szybkich i właściwych wyborów, co będzie wpływać też na bezpieczeństwo innych uczestników ruchu.

Niestabilna sylwetka, która może być efektem działania alkoholu, często może prowadzić do upadków. To chyba najczęstszy powód wypadków na ścieżkach rowerowych. Zachwianie się może mieć negatywne skutki dla Twojego zdrowia, szczególnie jeśli jeździsz bez odpowiedniej ochrony w postaci m.in. kasku. Uraz kończyn czy głowy – do tego może prowadzić jazda na rowerze po alkoholu. Co grozi innym uczestnikom ruchu? Nieprzewidywalne zachowania mogą prowadzić do potrącenia innych osób na ścieżkach rowerowych oraz chodnikach. Pijany rowerzysta jest takim samym zagrożeniem na drodze, jak inni uczestnicy ruchu pod wpływem alkoholu. Co wtedy? Oczywiście trzeba będzie ponieść konsekwencje prawne oraz wypłacić zadośćuczynienie, np. na rehabilitację poszkodowanego. Trzeba pamiętać, że OC rowerzysty nie działa z reguły, jeśli ten pod wpływem alkoholu wyrządzi krzywdę osobie trzeciej.

Rowery – coraz bardziej popularny środek transportu

Jednoślady przeżywają prawdziwy boom. I to nie tylko w Holandii, która jest kojarzona z rowerami, ale też w innym krajach m.in. w Polsce. Coraz więcej osób decyduje się na to, żeby właśnie taki środek transportu wybrać jako idealny pojazd do załatwiania spraw codziennych. To właśnie jednośladem można jechać na zakupy, załatwić sprawę urzędową czy po prostu przejechać się w ramach niedzielnej przejażdżki. Im bardziej rosną ceny za paliwo, tym większe jest zainteresowanie rowerami. Chodzi tu o tradycyjne dwukołowe pojazdy, a także te napędzane elektrycznie. Z takim wsparciem można swobodnie poruszać się po mieście oraz poza nim i jednocześnie oszczędzać pieniądze na paliwo. Cenny jest także czas, który nie musi być poświęcony na stanie w korku. Jednak kupując rower, trzeba liczyć się z tym, że może on paść łupem złodzieja. Warto więc wcześniej kupić ubezpieczenie casco roweru, które zabezpieczy nas w razie kradzieży czy zniszczenia jednośladu.

To ciekawe!

Według danych GUS w 2021 roku w 61,6% gospodarstwach domowych znajdował się przynajmniej jeden rower. Sekretarz generalny ONZ – Antonio Guterres przyznał, że na świecie jest około miliard rowerów, czyli podobnie jak w przypadku samochodów osobowych. Analitycy wyceniają rynek rowerowy na wartość 80 miliardów dolarów do 2027 roku.

W Polsce coraz więcej osób decyduje się na rower jako alternatywę do samochodu. Serwis CentrumRowerowe.pl podał, że w 2020 roku sprzedaż jednośladów wzrosła o ponad 126% w stosunku do roku poprzedniego. W kolejnych latach sprzedaż również rośnie, co zresztą widać poruszając się na co dzień po drogach miast i wsi. Dużą popularnością cieszą się też wypożyczalnie rowerów w największych miastach Polski. Wysokie ceny paliw oraz chęć prowadzenia zdrowszego stylu życia sprawiają, że coraz częściej do szkoły, pracy czy na zakupy udajemy się rowerem. Jednak zanim wsiądziemy na jednoślad, to warto się zapoznać z zasadami kodeksu drogowego, które obowiązują rowerzystów. Jazda rowerem po alkoholu czy niedostosowanie się do innych przepisów prawa może być bardzo niebezpieczna. I kosztowna!

Jakie są obowiązki rowerzysty?

Jeśli chodzi o uprawnienia, to rowerem samodzielnie może poruszać się każdy, kto ma ukończone 18 lat. Młodsze osoby powinny zdać specjalny egzamin na kartę rowerową. Dzieci poniżej 10. roku życia powinny poruszać się rowerem tylko pod opieką osoby dorosłej. W Polsce nie ma jednak obowiązku jazdy w kasku, choć pokonywanie kolejnych kilometrów bez należytej ochrony głowy może być niebezpieczne.

Zanim wyruszysz w drogę na swoim jednośladzie, to odpowiednio przygotuj pojazd. Zgodnie z przepisami, musi on być wyposażony w co najmniej:

 • jedno światło barwy białej lub żółtej selektywnej z przodu,
 • jedno światło odblaskowe z tyłu,
 • jedno światło barwy czerwonej z tyłu,
 • skutecznie działający hamulec,
 • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy.

Korzystanie z oświetlenia jest wymagane po zmierzchu oraz w podczas jazdy w złych warunkach atmosferycznych. Za brak jednego z tych elementów grozi mandat, chociaż nie aż tak dotkliwy, jak w przypadku takiego wykroczenia jak jazda na rowerze po alkoholu. Nowe przepisy określają zakres kary w przedziale 50-200 złotych.

Sprawdź ceny ubezpieczenia roweru!

W Polsce nie ma prawnego obowiązku posiadania polisy OC na rower. To jednak nie oznacza, że nie warto z niego skorzystać. Ubezpieczenie roweru oferuje naprawdę wiele możliwości i to takich, których nie dadzą Ci nawet najlepszy kask czy ochraniacze. Wystarczy tylko, że wybierzesz odpowiedni pakiet. Sprawdź, czy warto ubezpieczyć rower i jaka ochrona czeka na Ciebie w ubezpieczeniu roweru.

Na bezpieczeństwie i zdrowiu nie warto oszczędzać. Skontaktuj się z infolinią, odwiedź jedną placówek lub od razu przejdź do kalkulatora ubezpieczeń rowerowych online.

FAQ:

 • 1
  Ile można mieć alkoholu we krwi na rowerze?

  Prowadzenie roweru pod wpływem alkoholu jest zabronione, tak samo jak jazda samochodem w tym stanie. Według przepisów rowerzysta, który ma we krwi ponad 0,2 promila alkoholu, podlega karze.

 • 2
  Czy można jechać rowerem po jednym piwie?

  W Polsce jazda na rowerze w stanie po spożyciu alkoholu jest zakazana. Jeśli więc wypiłeś jedno piwo, odczekaj jakiś czas, zanim wsiądziesz na rower. By mieć pewność, że możesz to zrobić, warto użyć alkomatu.

 • 3
  Czy można pod wpływem alkoholu prowadzić rower po chodniku?

  Jeśli rowerzysta spożywał alkohol, nie może legalnie poruszać się nim, nawet po chodniku. By nie złamać prawa, powinien prowadzić rower obok siebie. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli taka osoba będzie mocno pijana i zauważy to policja, może zostać umieszczona w izbie wytrzeźwień, a rower zostanie odholowany na parking depozytowy.

 • 4
  Czy jadąc na rowerze pod wpływem alkoholu, stracę prawo jazdy?

  Nie. Rowerzysta, który ma prawo do poruszania się pojazdami mechanicznymi, nie straci go, jeśli policja wykryje, że porusza się on pod wpływem alkoholu. Czekać go mogą za to inne konsekwencje — wysoka grzywna, a nawet kara aresztu i zakaz prowadzenia pojazdów niemechanicznych na pewien czas.

Oceń artykuł

4.00
(4)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku