2021-04-14

Przejść czy przejechać? Kłopoty z „zebrą”, gdy jedziesz rowerem

Czy wiesz, jak powinieneś zachować się na drodze?

Przejść czy przejechać? Kłopoty z „zebrą”, gdy jedziesz rowerem

Gdy pogoda dopisuje, warto wybrać się na przejażdżkę po mieście. Niestety spory ruch uliczny, duża liczba pieszych oraz ciągle niewystarczająca ilość ścieżek rowerowych sprawiają, że jazda po mieście często bywa trudna i dostarcza wielu problemów. Jednym z nich jest wciąż niewielka liczba przejazdów dla rowerzystów. Jednak dla Ciebie to nie problem, bo przejeżdżasz na rowerze wzdłuż przejścia dla pieszych? Sprawdź, czy masz do tego prawo.

Czy rowerzysta może przejeżdżać przez przejście dla pieszych?

Rowerzysta, jak każdy inny uczestnik ruchu drogowego, ma obowiązek zastosowania się do przepisów zawartych w Kodeksie o ruchu drogowym. Jednak nie wszyscy jesteśmy świadomi, iż z artykułu 26 Kodeksu wynika jasno, że rowerzyście, jako osobie kierującej pojazdem, nie wolno jechać wzdłuż po przejściu dla pieszych. Przed przejściem dla pieszych należy zsiąść z roweru i przeprowadzić go przez zebrę.

Dlaczego zatem przejazd rowerem przez przejście dla pieszych widzimy tak często, zarówno w dużych, jak i małych miastach? Wynika to m.in. z dwóch czynników. Pierwszym z nich jest nieznajomość przepisów prawa drogowego. W tym miejscu należy zaznaczyć, że każdy uczestnik ruchu powinien mieć je opanowane. Drugim czynnikiem jest świadoma jazda rowerem po przejściu dla pieszych. Część miłośników jazdy na dwóch kółkach dokładnie wie, że przepisy rowerowe zabraniają takiego zachowania. Mimo to, świadomie się na nie decydują.

Kiedy rowerzysta może jechać po chodniku?

Generalna zasada brzmi: zgodnie z art. 33. Prawa o ruchu drogowym, rowerzysta nie może jeździć po chodniku. Są jednak aż trzy wyjątki od tej zasady.

  • Pierwszym z nich jest rowerzysta będący opiekunem dziecka jadącego na rowerze , które nie ukończyło 10. roku życia. Jest to spowodowane faktem, że zgodnie z przepisami, rowerzysta to osoba mająca co najmniej 10 lat. Dlatego dziecko do 10 roku życia, jadące na rowerze, w świetle prawa jest uważane za pieszego. W związku z tym młodzi cykliści nie powinni korzystać ze ścieżek rowerowych, a poruszać się po chodnikach.
  • Kiedy rowerzysta może jechać chodnikiem? Druga sytuacja dopuszczona przez Kodeks ruchu drogowego jest wtedy, gdy minimalna szerokość chodnika wynosi nie mniej niż 2 m i znajduje się on przy drodze, po której maksymalna dozwolona prędkość przekracza 50 km/h. Dodatkowo, nie są wydzielone drogi dla rowerów, ani osobny pas ruchu.
  • Kolejna sytuacja kiedy przejazd rowerem po chodniku jest dopuszczalny to moment, gdy warunki pogodowe stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla rowerzystów. Przepisy mówią o padającym śniegu, silnym wietrze, ulewach, gołoledzi, a także o gęstej mgle. W tym podpunkcie ustawodawca zawarł dodatkową informację o poruszaniu się rowerzystów po chodniku. Czytamy w niej, że każdy kierujący rowerem po drodze dla pieszych i chodniku musi jechać powoli i zachowywać szczególną ostrożność. Dodatkowo, jest zobowiązany do ustępowania miejsca wszystkim pieszym.

Te trzy zasady obowiązujące rowerzystów powinien znać każdy miłośnik jazdy na dwóch kółkach. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że wpływa to na poprawę bezpieczeństwa. Jazda po chodniku w dozwolonych sytuacjach redukuje do minimum ryzyko groźnych dla życia i zdrowia sytuacji.

Co grozi za przejechanie na rowerze przez przejście dla pieszych?

Za przejechanie na rowerze przez przejście dla pieszych grozi mandat. W taryfikatorze mandatów na 2022 rok znajdziemy zapis, który mówi, że za jazdę innym pojazdem niż pojazd silnikowy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych przewidziana została kara w wysokości od 50 do 100 zł.

Kodeks drogowy dla rowerzystów ściśle reguluje tę kwestię. Należy dodać, że nie warto stosować się do przepisów drogowych wyłącznie po to, by uniknąć mandatu. Przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo nasze i innych uczestników ruchu drogowego. Koszt mandatu jest niczym w porównaniu z konsekwencjami zdrowotnymi, psychicznymi i prawnymi wynikającymi ze zdarzenia drogowego spowodowanego przez rowerzystę. Zsiadanie z roweru przed przejściem dla pieszych jest również dobrym przykładem dla innych miłośników jednośladów.

Kiedy nie musisz zsiadać z roweru przed przejściem dla pieszych?

Jako rowerzysta nie możesz przejechać przez przejście dla pieszych. Niemniej jednak wraz ze wzrostem liczby ścieżek rowerowych w miastach, wzrasta również liczba przejazdów dla rowerów. Jest to specjalnie wyznaczony pas, który umożliwia cyklistom swobodny przejazd bez schodzenia z pojazdu. W takich miejscach nie masz obowiązku przeprowadzania roweru przez pasy. Jeżeli warunki na drodze na to pozwolą, będziesz bowiem mógł przejechać przez przejście.

Zasady, które obowiązują rowerzystów, powinny być znane wszystkim miłośnikom jazdy na dwóch kółkach. Nie tylko poprawi to bezpieczeństwo na drogach, ale również przyczyni się do zwiększenia płynności ruchu oraz ograniczy liczbę stresujących sytuacji do minimum.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Czy rowerzysta zawsze ma pierwszeństwo na przejeździe dla rowerów?

Tutaj również największy nacisk należy nałożyć na zachowanie ostrożności na drodze. W teorii zasady są nieskomplikowane. Jeżeli bowiem nadjeżdżający pojazd mechaniczny  skręca w prawo, przecinając jednocześnie przejazd rowerowy, jest zobowiązany do ustąpienia pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost. W przeciwnym razie pierwszeństwo ma ten pojazd, który jako pierwszy znalazł się na przejeździe.

Często ścieżki rowerowe przecinają ruchliwe ulice. W takich miejscach w zdecydowanej większości znajduje się sygnalizacja świetlna, która pozwala na swobodny przejazd. Jednak nawet w sytuacji, gdy na przejeździe dla rowerów pojawi się zielone światło, powinieneś pamiętać o przepisach kodeksu drogowego i zawsze zachować wzmożoną uwagę.

Należy pamiętać, że nawet drobna stłuczka z samochodem poruszającym się z niewielką prędkością może mieć duże konsekwencje zdrowotne. Choć w Polsce nie ma obowiązku zakładania kasku w trakcie poruszania się po drogach publicznych, to jego założenie zwiększa nasze bezpieczeństwo. Kask jest jedyną ochroną głowy, która bardzo często ulega obrażeniom w trakcie zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów.

Kiedy rowerzysta może jechać ulicą?

Gdy ścieżka rowerowa nagle się kończy, należy pamiętać, że nie możesz wjechać na chodnik. W takiej sytuacji jesteś zobowiązany do poruszania się jezdnią. Wyjątek stanowią pasy dla rowerów. Jeżeli bowiem zostały wyznaczone w kierunku, w którym się poruszasz, masz obowiązek korzystania z takiego specjalnie wyznaczonego pasa.

Warto jednak pamiętać, że jazda rowerem po ulicy gdy obok jest ścieżka rowerowa grozi otrzymaniem mandatu w wysokości 50 zł. Ryzyko przypadkowego potrącenia w trakcie poruszania się rowerem po ulicy jest wyższe niż w momencie poruszania się po osobnym pasie. Jeżeli tylko zaczyna się wyznaczona droga dla rowerów (często ścieżka jest przerywana i trzeba jechać ulicą), wówczas należy na nią jak najszybciej wjechać. Kodeks drogowy dla rowerzystów jasno określa tę sytuację i nie ma żadnego powodu, dla którego mielibyśmy się nie stosować do tych wytycznych. Zasady które obowiązują rowerzystów powinny być bezwzględnie przestrzegane, wówczas liczba niebezpiecznych zdarzeń drogowych z pewnością by zmalała. 

Co w razie wypadku?

Rowerzyści są takimi samymi uczestnikami ruchu drogowego, jak kierowcy pojazdów mechanicznych. Muszą zatem znać i respektować przepisy ruchu drogowego, a także zasady, które obowiązują zarówno ich, jak i kierowców samochodów. Zatem jako cyklista musisz pamiętać między innymi o regule pierwszeństwa z prawej strony, a także o należytym oświetleniu pojazdu podczas jazdy.

Jednak mimo iż rowerzyści są uczestnikami ruchu drogowego, nie są zobowiązani do wykupienia ubezpieczenia OC. Tym samym, w przypadku kolizji drogowej i powstania szkody z winy cyklisty, to on odpowiada swoim własnym majątkiem.

Ubezpieczenie dla rowerzysty w CUK

Warto zatem wybrać korzystne ubezpieczenie roweru, które w razie nieszczęśliwego wypadku pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze i pokryje wszelkie koszty związane z wypadkiem. Jeśli na rowerze jeździsz codziennie lub przewozisz go samochodem na dłuższe wyprawy, pomyśl o np. ubezpieczeniu NNW lub casco rowerowym.

Sprawdź, ile będzie kosztować polisa OC dla rowerzysty czy ubezpieczenie NNW rowerzysty w naszym bezpłatnym kalkulatorze online. Jeżeli chcesz, możesz też skontaktować się z doradcą, dzwoniąc na infolinię lub udając się do jednej z placówek CUK.

Jak działa nasz kalkulator?

Po kliknięciu link zaczynamy od wyboru ubezpieczenia. Do dyspozycji mamy NNW, OC, CASCO i BAGAŻ. Warto przypomnieć, że ubezpieczenie NNW jest bazą do pozostałych ubezpieczeń. To ważne, ponieważ chcąc wykupić assistance czy casco musimy obowiązkowo kupić NNW.

Pojazd cyklisty może być objęty dowolnie wybranym zakresem ochrony. Następnie, należy podać datę rozpoczęcia ubezpieczenia, sumę NNW i OC, okres ubezpieczenia, zakres terytorialny, po którym planujemy się poruszać, np. Polska lub Europa i zaakceptować regulamin. Kolejny krok to podanie danych ubezpieczającego, wybranie formy płatności i akceptacja zgód. Później możemy opłacić polisę przelewem, a dokumenty otrzymujemy e-mailem. Na każdym z tych etapów możesz skontaktować się z doradcą, który odpowie na wszystkie Twoje pytania.

Wysokość składki ubezpieczenia rowerowego możesz obliczyć, korzystając z naszego kalkulatora. Kupując polisę przez internet można opłacić ją przelewem praktycznie od razu. Dokumenty otrzymasz mailem na adres, który podałeś. Pamiętaj, że warto korzystać z aplikacji CUK Ubezpieczenia, która ułatwia zarządzanie produktami ubezpieczeniowymi - dzięki niej nie zapomnisz o przedłużeniu polisy w odpowiednim momencie.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku