2023-08-28

Kontrolki w samochodzie – co oznaczają poszczególne lampki na desce rozdzielczej?

Poznaj kontrolki na desce!

Kontrolki w samochodzie – co oznaczają poszczególne lampki na desce rozdzielczej?

Zapalenie się kontrolki w samochodzie często wiąże się ze stresem dla kierowcy, ponieważ oznacza, że trzeba podjąć jakąś czynność. No właśnie – jaką? Niektóre lampki wyłącznie informują o włączeniu konkretnej funkcji w aucie, natomiast inne mogą zwiastować poważniejsze problemy. Dowiedz się, co oznacza dana kontrolka w samochodzie i z czym one się wiążą?

Co oznaczają kontrolki w aucie i jakie jest ich zadanie?

Kontrolka na desce rozdzielczej to widok spotykany w każdym samochodzie, niezależnie od marki czy modelu. Ich znaczenie jest dosyć spore, ponieważ ich zapalenie nie pojawia się przypadkowo. Często jednak kierowcy panikują i od razu denerwują się, że z autem dzieje się coś poważnego. Nie zawsze jednak dana kontrolka na desce rozdzielczej oznacza kłopoty, ponieważ często jest ona wyłącznie informacją lub ostrzeżeniem. Mimo wszystko każdy kierowca powinien znać ich znaczenie, aby wiedzieć, co robić w danej sytuacji, np. w trakcie długiej podróży w delegacji. Opis kontrolek na desce rozdzielczej znajdziesz w dalszej części tego tekstu.

Rodzaje kontrolek w samochodzie

Istnieją trzy rodzaje kontrolek w samochodzie.

Pierwsze z nich to informacyjne (sygnalizacyjne), które najczęściej mają kolor zielony lub niebieski. Świadczą one o włączeniu konkretnej funkcji czy urządzenia w aucie. Jeśli na Twojej desce rozdzielczej pojawią się zielone kontrolki samochodowe, nie oznacza to zazwyczaj niczego poważnego. Mogą one świadczyć o tym, że np. jest włączony tempomat lub kierunkowskaz. A to przecież nie świadczy o kłopotach, prawda? Inaczej jest w przypadku kolejnych kontrolek w aucie.

Drugim rodzajem są żółte kontrolki na desce rozdzielczej lub w kolorze pomarańczowym. To tzw. kontrolki ostrzegawcze. To, jaki mają kolor, jest zależne od marki samochodu. Jak sama nazwa wskazuje, najczęściej zwiastują zbliżającą się awarię lub wymagają od kierowcy podjęcia konkretnych działań. Najbardziej popularną kontrolką jest oczywiście ta, która świadczy o zbliżającym się braku paliwa w samochodzie. Jest ona rozpoznawalna przez większość kierowców, ponieważ jej symbol dystrybutora paliwa rozpozna każdy.

Poważniejsze uszkodzenia podzespołów czy problemy z samochodem są sygnalizowane czerwona ikona w samochodzie. To kontrolki alarmowe, które najczęściej świadczą o tym, że nie powinieneś prowadzić dalej auta, np. kontrolka z wykrzyknikiem w trójkącie. Oznacza to, że musisz udać się do serwisu i jak najszybciej dowiedzieć się, co się dzieje z Twoim samochodem. Inne czerwone kontrolki w samochodzie, nie muszą wcale zwiastować kłopotów. Tak jest np. z lampką, która oznacza, że są niezapięte pasy bezpieczeństwa. Nie możesz ruszyć w podróż bez podjęcia ważnych kroków (w tym przypadku – zapięcie pasów), jednak nie wiąże się to z poważną awarią auta.

Niektóre oznaczenia w samochodzie, pojawiające się na desce rozdzielczej są trudne do zweryfikowania, ponieważ mają one indywidualny charakter. Oznacza to, że stosują je sami producenci, dlatego warto zajrzeć do instrukcji obsługi pojazdu, aby dowiedzieć się, co tak naprawdę one oznaczają. Mimo wszystko przybliżymy Ci znaczenie kontrolek w samochodzie, które mogą pojawić się na Twojej desce rozdzielczej i są one stosowane w wielu modelach.

Co oznacza zielona kontrolka w samochodzie?

Nie wiesz, co oznaczają niektóre zielone kontrolki w samochodzie? Wiemy już, że pełnią funkcję jedynie informacyjną. Oto najważniejsze ikony w samochodzie w kolorze zielonym:

 • Kontrolka świateł mijania

Najczęściej spotykana zielona kontrolka na desce rozdzielczej świadczy o włączonych światłach mijania. Zobaczysz wtedy reflektor z czterema ukośnymi paskami.

 • Kontrolka kierunkowskazu

Kolejną kontrolką informacyjną jest kierunkowskaz (w postaci strzałek).

 • Kontrolka świateł pozycyjnych

Jeśli będziesz mieć włączone światła pozycyjne, na desce pojawią się zielone kontrolki w postaci dwóch reflektorów tyłem ustawionych do siebie i trzech kresek po jednej i po drugiej stronie.

 • Kontrolka świateł przeciwmgielnych

Z kolei o włączonych światłach przeciwmgielnych będzie świadczyć reflektor z trzema przekreślonymi paskami z lewej strony. Ważne! Kontrolka tylnych świateł przeciwmgielnych, chociaż należy do informacyjnych, ma kolor żółty!

 • Kontrolka wspomagania parkowania

Na Twojej desce może pojawić się także wzmianka o tym, że jest włączony system wspomagania parkowania – to okrąg, w którym jest litera P i dwa łuki po prawej stronie.

 • Kontrolka trybu ekonomicznego

W nowszych modelach są także lampki, które świadczą o jeździe w trybie ekonomicznym. To zazwyczaj zielony napis ECO.

 • Kontrolka tempomatu

Chociaż należy do rzadziej spotykanych kontrolek w samochodzie, trzeba o niej tu wspomnieć – to zielona ikona licznika prędkości ze strzałką.

 • Kontrolka systemu poduszek powietrznych

Paląca się na desce rozdzielczej zielona ikona symbolizująca człowieka zapiętego pasami oraz koło przed nim oznaczające poduszkę powietrzną to informacja o tym, że poduszki są aktywne.

 • Kontrolka systemu pokonywania wzniesień

Jest charakterystyczna dla samochodów terenowych. To symbol auta na wzniesieniu i prędkościomierza oraz strzałki wskazującej niską prędkość samochodu.

 • Kontrolka Crawl Control

Włączony system przydatny przy jeździe po trudnym terenie będzie zwiastować ikona symbolizująca pojazd jadący po nierównościach.

Skoro zielone kontrolki w samochodzie mają charakter informacyjny, nie musisz podejmować żadnych działań, kiedy się zapalą. Część z nich znasz już pewnie bardzo dobrze, bo sprawdzasz, czy widoczne są na desce rozdzielczej za każdym razem, gdy wsiadasz do samochodu (np. ikona świateł mijania). Pozostałe zielone kontrolki w samochodzie będą charakterystyczne tylko dla niektórych modeli pojazdów. 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Co oznaczają niebieskie kontrolki?

Zielone kontrolki w samochodzie to nie jedyny rodzaj oznaczeń informacyjnych. Drugim rodzajem są niebieskie kontrolki. Sprawdź, co oznaczają:

 • Kontrolka świateł drogowych

Najważniejszą kontrolkę, jaką musimy wymienić w tym miejscu to informacja o włączonych światłach drogowych, tzw. długich. Symbol przedstawia reflektor z trzema lub czterema paskami. Długie światła możesz mieć włączone, ale tylko w określonych przypadkach. Pamiętaj, żeby nie utrudniać ruchu innym kierowcom i nie oślepiać ich na drodze!

 • Kontrolka temperatury silnika

Ikona samochodowa w postaci niebieskiego silnika z termometrem to spotykany w niektórych autach symbol informujący o niskiej temperaturze jednostki napędowej. Co oznacza kontrolka temperatury silnika? To nic niepokojącego. Pojawia się tuż po uruchomieniu silnika i po jakimś czasie przestaje się palić.

Co oznaczają pomarańczowe/żółte kontrolki w samochodzie?

Stres u kierowcy może pojawić się, kiedy na desce rozdzielczej zaczną świecić się kontrolki w kolorze żółtym lub pomarańczowym. To kontrolki ostrzegawcze, które zwiastują awarię. Przybliżmy najważniejsze z nich:

 • Kontrolka rezerwy paliwa

Tak jak wspominaliśmy, do najbardziej popularnych należy symbol, który oznacza rezerwę paliwa. Konieczna jest interwencja w postaci uzupełnienia paliwa na najbliższej stacji.

Co jednak zrobić, jeśli będziesz podczas długiej podróży i do najbliższego miejsca będzie kilkadziesiąt kilometrów? W takich trudnych przypadkach świetnie sprawdzi się assistance jako dodatek do ubezpieczenia komunikacyjnego. Dzięki szybkiej i fachowej pomocy wskazana osoba przyjedzie z bakiem paliwa i uratuje Cię w tej stresującej sytuacji. Koniecznie sprawdź zakres i cenę naszego produktu – CUK Assistance, przygotowanego z towarzystwem Europ Assistance, który jest światowym liderem w dziedzinie świadczenia tego rodzaju usług. Więcej informacji oraz możliwość zakupu dostępna jest tu: kalkulator assistance.

 • Kontrolka niskiego ciśnienia opon

Wśród kontrolek, które nie powinny denerwować Cię jako kierowcę są np. te, które świadczą o niskim ciśnieniu opon. Tego typu lampka pojawia się w wielu nowszych modelach i po prostu świadczy o tym, że trzeba wybrać się na stację paliw i uzupełnić powietrze. To symbol małego koła z bieżnikiem, w środku którego jest wykrzyknik.

 • Kontrolka awarii świateł zewnętrznych

Niestety, są też kontrolki ostrzegawcze, które mogą przełożyć się na poważniejszą awarię w aucie. Przykładowo, symbol awarii świateł zewnętrznych (kontrolka wykrzyknika w środku żarówki) wymaga od Ciebie sprawdzenia stanu żarówek oraz bezpieczników. Jeśli to nie przyniesie żadnych pozytywnych efektów, konieczna będzie wizyta w warsztacie samochodowym.

 • Kontrolka uszkodzenia skrzyni biegów

Kiedy na desce rozdzielczej zobaczysz kontrolkę zwiastującą uszkodzenie skrzyni biegów, także trzeba będzie odwiedzić zaufany serwis. To symbol koła zębatego z wykrzyknikiem w środku. Jeśli okaże się, że awaria jest dość poważna, musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami za jej naprawę. Za generalny remont możesz zapłacić nawet kilka lub kilkanaście tysięcy złotych, w zależności od modelu samochodu.

 • Kontrolka awarii świec żarowych silnika

Specyficzną kontrolką w aucie jest ikona, która przypomina serpentynę lub splecioną nitkę. Świadczy ona o awarii świec żarowych silnika i również musisz się z taką usterką pojawić u mechanika.

 • Kontrolka silnika

Co oznacza pomarańczowa kontrolka silnika? Jeśli pojawi się ta ikona (tzw. check engine), może to oznaczać problemy z czujnikami lub układem elektronicznym. Ten symbol rozpoznaje większość kierowców, ponieważ często zwiastuje poważniejsze kłopoty i... dodatkowe koszty. Zapalona kontrolka silnika pojawia się we wszystkich współczesnych autach. Niektóre modele mogą przejść w tzw. stan awaryjny, czyli auto może inaczej zachowywać się na drodze. Może być ona początkiem większej ilości usterek lub po prostu jednorazowym błędem, który za chwilę zniknie. Jeśli jednak kontrolka silnika zapala się często i nie chce zgasnąć, najlepiej zdiagnozować problem.

 • Kontrolka niskiego poziomu płynu do spryskiwaczy

Żółta kontrolka w samochodzie symbolizująca spryskiwacze oznacza, że trzeba dolać płyn do spryskiwaczy. Lampka zgaśnie jeśli poziom będzie wystarczający.

 • Kontrolka źle domkniętego wpływu paliwa

Ta ikona w samochodzie także jest łatwa do rozpoznania. To po prostu symbol auta i wlewu paliwa.

 • Kontrolka ogrzewania szyby

Charakterystyczne strzałki na prostokącie świadczą o włączonym ogrzewaniu tylnej szyby, a jeśli zamiast prostokąta pojawia się “wygięty” trapez dotyczy to przedniej szyby.

 • Kontrolka wyłączonej poduszki powietrznej

Wygląda tak samo jak kontrolka poduszki powietrznej tylko nie jest w kolorze zielonym, a żółtym.

 • Kontrolka oblodzonej nawierzchni

Jeśli na desce rozdzielczej samochodu zobaczysz ikonę drogi ze śnieżynką, zachowaj ostrożność.

 • Kontrolka awarii systemu stabilizacji drogi

Wykrzyknik w trójkącie otoczony strzałką, który stale pali się na desce rozdzielczej informuje o uszkodzeniu systemu ESP.

 • Kontrolka informująca o przeglądzie

Niektóre modele samochodów przypominają o zbliżającym się terminie przeglądu, obliczając go m.in. na podstawie przebiegu czy czasu, który upłynął od ostatniej wizyty w stacji diagnostycznej. Żółty napis „service” informuje, że czas pomyśleć o przeglądzie.

 • Kontrolka zredukowanej mocy silnika

Żółta kontrolka w samochodzie w postaci symbolu silnika ze strzałką w dół informuje o ochronie silnika przed wykrytą wcześniej usterką. Kierowca będzie też odczuwał, że silnik auta pracuje na wolniejszych obrotach.

 • Kontrolka usterki elektronicznej przepustnicy

Czy wiesz, co oznacza piorun na desce rozdzielczej? Zwiastuje problem elektronicznie sterowanej przepustnicy, co skutkuje tym, że pedał gazu będzie działał nieprawidłowo na silnik.

 • Kontrolka wody w paliwie

Żółta ikona dystrybutora paliwa i kropelki wody informuje, że w filtrze paliwa może znajdować się woda. Gdy pojawi się ta kontrolka na desce rozdzielczej, koniecznie spuść wodę z filtra.

 • Kontrolka martwego pola

Tego typu ikona znajduje się w nowszych modelach samochodów i znajduje się… nie na desce rozdzielczej, ale na lusterkach bocznych. Gdy się pojawi, oznacza, że w martwym polu samochodu znajduje się inny pojazd.

Co oznaczają czerwone kontrolki na desce rozdzielczej?

Kolor czerwony niestety świadczy o poważniejszej awarii w samochodzie, choć nie zawsze. Wyjątkiem jest symbol niezapiętych pasów bezpieczeństwa, otwartej klapy bagażnika lub drzwi kierowcy czy pasażera. Konieczne jest działanie i nie można ruszyć w podróż bez jego podjęcia. Nie ma natomiast powodów do obaw. Wystarczy kilka sekund i można jechać dalej. Kiedy trzeba jednak podjąć poważne kroki?

 • Kontrolka włączonych świateł awaryjnych

To nic innego jak dwa czerwone trójkąty. W niektórych modelach samochodów nie ma takiego symbolu, a o włączonych światłach awaryjnych informują kontrolki kierunkowskazów.

 • Kontrolka wysokiej temperatury płynu chłodzącego

Na pewno wtedy, gdy pojawia się symbol termometru na poziomych falach trzeba poważnie zająć się problemem. Oznacza to, że płyn chłodzący ma bardzo wysoką temperaturę. Koniecznie musisz zatrzymać pojazd, wyłączyć silnik i zdecydować o tym czy trzeba wezwać pomoc drogową.

 • Ikona akumulatora w samochodzie

Często na desce rozdzielczej pojawia się symbol akumulatora. Jeśli ma on kolor czerwony, zwiastuje to problem z układem ładowania. Nie zaleca się jednak wyłączania auta i sprawdzenia, czy kontrolka zniknęła. Lepiej wybrać się do fachowca.

 • Kontrolka niskiego poziomu oleju

Symbol dzbanka z kropelką oleju zapala się na desce rozdzielczej, gdy uruchamiamy silnik, jednak po chwili powinien zniknąć. Jeśli tak się nie stanie – trzeba wyłączyć silnik i sprawdzić poziom oleju.

 • Kontrolka minimalnego poziomu oleju

Jak wygląda kontrolka od oleju? To charakterystyczny bagnet z kroplą. Oznacza bardzo niski poziom oleju silnikowego.

 • Kontrolka problemu z klockami hamulcowymi

Zwiastuje go ikona w samochodzie w postaci okręgu z przerywanymi liniami po lewej i prawej stronie.

 • Kontrolka zaciągniętego hamulca ręcznego

Symbol P w kółku i przerywane linie oznacza, że hamulec ręczny jest zaciągnięty. Jeśli zwolnimy go, a lampka nie gaśnie, może oznaczać to np. problemu z linką hamulcową.

W niektórych modelach aut spotkamy jeszcze ikonkę okręgu z symbolem płynu hamulcowego, która wskazuje na niski jego poziom. Trzeba sprawdzić czy układ jest szczelny. Może okazać się, że nastąpił wyciek. Na podobną informację, bo awarię systemu hamulcowego wskazuje kontrolka czerwonego wykrzyknika w kółku.

 • Kontrolka awarii poduszki powietrznej

To ważna ikona w samochodzie, bo wpływająca na poziom bezpieczeństwa pasażerów. Pamiętasz żółtą i zieloną kontrolkę poduszki powietrznej? Jeśli świeci się na czerwono, oznacza, że coś dzieje się nie tak z tym systemem bezpieczeństwa. 

 • Kontrolka awarii systemu wspomagania kierownicy

To symbol kierownicy z wykrzyknikiem. Może mieć związek z brakiem płynu do wspomagania.

 • Kontrolka awarii układu elektronicznego

Czy wiesz, co oznacza kontrolka z kluczem francuskim? Mówi o tym, że trzeba sprawdzić elektronikę auta, dlatego, gdy zobaczysz taką kontrolkę na desce rozdzielczej, udaj się do mechanika!

 • Kontrolka sygnalizatora ogólnego

Na desce rozdzielczej może pojawić się również kontrolka wykrzyknika w trójkącie. To ostrzeżenie, że w Twoim samochodzie dzieje się coś złego, nie jest jednak powiedziane, co to tak naprawdę jest. Tego typu symbol w aucie jest dość ogólny, dlatego warto wybrać się do warsztatu, aby zdiagnozować czy jest poważniejsza awaria. A jeśli koniecznie będziesz musiał zatrzymać się na poboczu, trzeba włączyć światła awaryjne. O ich włączeniu świadczy kontrolka dwóch trójkątów wpisanych w siebie – większego i mniejszego.

 • Kontrolka ABS w samochodzie

O awarii ABS w aucie świadczy napis w okręgu oraz dwa łuki po lewej i prawej stronie.

Ubezpiecz samochód!

Wiesz już, co oznacza dana kontrolka w samochodzie. Przy okazji lektury na ten temat sprawdź oferty ubezpieczenia OC dla swojego auta. Obowiązkową polisę komunikacyjną możesz kupić przez nasz kalkulator OC i AC online, bez wychodzenia z domu.

Masz krótko prawo jazdy? Sprawdź nasz artykuł: OC dla młodego kierowcy — jak oszczędzić na zakupie polisy?

Pamiętaj, że w awaryjnych sytuacjach nieocenione jest także AC. Zadzwoń do naszego doradcy lub odwiedź jedną z placówek.

FAQ

 • 1
  Kiedy zapala się kontrolka silnika?

Przyczyn może być kilka m.in. zużycie katalizatora, błędny sygnał z sondy lambda, awaria świec zapłonowych lub – w przypadku samochodów na gaz – źle zamontowana instalacja LPG. Pamiętaj, że kontrolki Check Engine nie można ignorować!

 • 2
  Po jakim czasie gaśnie kontrolka Check Engine?

Gdy zobaczysz ikonę silnika w samochodzie, zatrzymaj się, zgaś go, odczekaj chwilę i ponownie uruchom. Jeśli na desce rozdzielczej nie pojawi się ponownie kontrolka Check Engine, oznaczała po prostu chwilowy błąd. Jednak, gdy pali się nadal, koniecznie udaj się do mechanika.

 • 3
  Ile można jeździć na niskim poziomie oleju?

Jeśli na desce rozdzielczej zobaczysz czerwoną kontrolkę oleju, trzeba się zatrzymać, wystudzić silnik i sprawdzić na bagnecie, czy rzeczywiście poziom oleju jest za niski. Jeśli tak, dolewamy taki sam rodzaj oleju, by bagnet wskazywał odpowiedni jego poziom. Dodatkowo, jeśli wykryjemy wyciek, udajmy się do mechanika!

 • 4
  Czy można jeździć z czerwoną kontrolką?

Czerwone kontrolki na desce rozdzielczej zazwyczaj mają związek z poważniejszą awarią, dlatego jeśli pojawi się jedna z nich, skontaktuj się z mechanikiem. W zależności od rodzaju kontrolki, konieczna będzie inna reakcja. Np. jeśli pojawi się czerwona kontrolka pasów, przypomina o ich zapięciu. Kontrolka Check Engine oznacza już poważne problemy z silnikiem.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku