Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

2020-06-22

Kontrolki w samochodzie – co oznaczają poszczególne lampki na desce rozdzielczej?

Poznaj kontrolki na desce!

Zapalenie się kontrolki w samochodzie często wiąże się ze stresem dla kierowcy, ponieważ oznacza, że trzeba podjąć jakąś czynność. No właśnie - jaką? Niektóre lampki wyłącznie informują o włączeniu konkretnej funkcji w aucie, natomiast inne mogą zwiastować poważniejsze problemy. Dowiedz się, co oznaczają kontrolki w aucie i z czym one się wiążą?

Zobacz, co oznaczają kontrolki w samochodzie.

Czym są kontrolki w samochodzie i jakie jest ich zadanie?

Kontrolki pojawiają się na desce rozdzielczej w każdym samochodzie, niezależnie od marki czy modelu. Ich znaczenie jest dosyć spore, ponieważ ich zapalenie nie pojawia się przypadkowo. Często jednak kierowcy panikują i od razu denerwują się, że z autem dzieje się coś poważnego. Nie zawsze jednak kontrolki na desce rozdzielczej oznaczają kłopoty, ponieważ często są one wyłącznie informacją lub ostrzeżeniem. Mimo wszystko, każdy kierowca powinien znać ich znaczenie, aby wiedzieć, co robić w danej sytuacji, np. w trakcie długiej podróży w delegacji.

Rodzaje kontrolek w samochodzie

Istnieją trzy rodzaje kontrolek w samochodzie.

Pierwsze z nich to informacyjne (sygnalizacyjne), które najczęściej mają kolor zielony lub niebieski. Świadczą one o włączeniu konkretnej funkcji czy urządzenia w aucie. Jeśli na Twojej desce rozdzielczej pojawią się zielone kontrolki samochodowe, nie oznacza to zazwyczaj niczego poważnego. Mogą one świadczyć o tym, że np. jest włączony tempomat lub kierunkowskaz. A to przecież nie świadczy o kłopotach, prawda? Inaczej jest w przypadku kolejnych kontrolek w aucie.

Drugim rodzajem są kontrolki ostrzegawcze w odcieniu pomarańczowym lub żółtym - w zależności od deski rozdzielczej. Jak sama nazwa wskazuje, najczęściej zwiastują zbliżającą się awarię lub wymagają od kierowcy podjęcia konkretnych działań. Najbardziej popularną kontrolką jest oczywiście ta, która świadczy o zbliżającym się braku paliwa w samochodzie. Jest ona rozpoznawalna przez większość kierowców, ponieważ jej symbol dystrybutora paliwa rozpozna każdy.

Poważniejsze uszkodzenia podzespołów czy problemy z samochodem są sygnalizowane kolorem czerwonym. To kontrolki alarmowe, które najczęściej świadczą o tym, że nie powinieneś prowadzić dalej auta, np. kontrolka z wykrzyknikiem w trójkącie. Oznacza to, że musisz udać się do serwisu i jak najszybciej dowiedzieć się, co się dzieje z Twoim samochodem. Inne kontrolki w samochodzie w kolorze czerwonym nie muszą wcale zwiastować kłopotów. Tak jest np. z lampką, która oznacza, że są niezapięte pasy bezpieczeństwa. Nie możesz ruszyć w podróż bez podjęcia ważnych kroków (w tym przypadku - zapięcie pasów), jednak nie wiąże się to z poważną awarią auta.

Niektóre oznaczenia w samochodzie pojawiające się na desce rozdzielczej są trudne do zweryfikowania, ponieważ mają one indywidualny charakter. Oznacza to, że stosują je sami producenci, dlatego warto zajrzeć do instrukcji obsługi pojazdu, aby dowiedzieć się, co tak naprawdę one oznaczają. Mimo wszystko, przybliżymy Ci znaczenia poszczególnych kontrolek samochodowych, które mogą pojawić się na Twojej desce rozdzielczej i są one stosowane w wielu modelach.

Zielone kontrolki informacyjne w samochodzie

Nie wiesz, co oznaczają niektóre kontrolki informacyjne? Najczęściej świadczą one o włączonych światłach mijania. Na desce rozdzielczej zobaczysz wtedy reflektor z czterema ukośnymi paskami. Do najpopularniejszych kontrolekinformacyjnych należą kierunkowskaz (w postaci strzałek), a także włączony tempomat (licznik prędkości ze strzałką). Jeśli będziesz mieć włączone światła pozycyjne, na desce pojawią się zielone kontrolki w postaci dwóch reflektorów tyłem ustawionych do siebie i trzech kresek po jednej i po drugiej stronie.

Innym kolorem, bo niebieskim, wyróżnia się informacja o włączonych światłach drogowych, tzw. długich. Symbol przedstawia reflektor z trzema lub czterema paskami. Długie światła możesz mieć włączone, ale tylko w określonych przypadkach. Pamiętaj, żeby nie utrudniać ruchu innym kierowcom i nie oślepiać ich na drodze! Z kolei o włączonych światłach przeciwmgielnych będzie świadczyć reflektor z trzema przekreślonymi paskami z lewej strony. W nowszych modelach są także lampki, które świadczą o jeździe w trybie ekonomicznym. Na Twojej desce może pojawić się także wzmianka o tym, że jest włączony system wspomagania parkowania - to okrąg, w którym jest litera P i dwa łuki po prawej stronie.

Kiedy na Twojej desce rozdzielczej pojawią się zielone kontrolki samochodowe, nie musisz podejmować żadnych działań. 

Kontrolki ostrzegawcze w samochodzie

Stres u kierowcy może pojawić się, kiedy na desce rozdzielczej zaczną świecić się kontrolki w kolorze żółtym lub pomarańczowym

Tak jak wspominaliśmy, do najbardziej popularnych należy symbol, który oznacza rezerwę paliwa. Konieczna jest interwencja w postaci uzupełnienia paliwa na najbliższej stacji. Co jednak zrobić, jeśli będziesz podczas długiej podróży i do najbliższego miejsca będzie kilkadziesiąt kilometrów? W takich trudnych przypadkach świetnie sprawdzi się assistance jako dodatek do ubezpieczenia komunikacyjnego. Dzięki szybkiej i fachowej pomocy, wskazana osoba przyjedzie z bakiem paliwa i uratuje Cię w tej stresującej sytuacji.

Wśród kontrolek, które nie powinny denerwować Cię jako kierowcę są np. te, które świadczą o niskim ciśnieniu opon. Tego typu lampka pojawia się w wielu nowszych modelach i po prostu świadczy o tym, że trzeba wybrać się na stację paliw i uzupełnić powietrze. To symbol małego koła z bieżnikiem, w środku którego jest wykrzyknik.

Niestety, są też kontrolki ostrzegawcze, które mogą przełożyć się na poważniejszą awarię w aucie. Przykładowo, symbol awarii świateł zewnętrznych (kontrolka wykrzyknika w środku żarówki) wymaga od Ciebie sprawdzenia stanu żarówek oraz bezpieczników. Jeśli to nie przyniesie żadnych pozytywnych efektów, konieczna będzie wizyta w warsztacie samochodowym.

Kiedy na desce rozdzielczej zobaczysz kontrolkę zwiastującą uszkodzenie skrzyni biegów, także trzeba będzie odwiedzić zaufany serwis. To symbol koła zębatego z wykrzyknikiem w środku. Jeśli okaże się, że awaria jest dość poważna, musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami za jej naprawę. Za generalny remont możesz zapłacić nawet kilka lub kilkanaście tysięcy złotych, w zależności od modelu samochodu. Specyficzną kontrolką w aucie jest ikona, która przypomina serpentynę lub splecioną nitkę. Świadczy ona o awarii świec żarowych silnika i również musisz się z taką usterką pojawić u mechanika.

Z kolei, jeśli pojawi się ikona silnika (tzw. check engine), może to oznaczać problemy z czujnikami lub układem elektronicznym. Ten symbol rozpoznaje większośc kierowców, poniważ często zwiastuje poważniejsze kłopoty i... dodatkowe koszty. Zapalona kontrolka silnika pojawia się we wszystkich współczesnych autach. Niektóre modele mogą przejść w tzw. stan awaryjny, czyli auto może inaczej zachowywać się na drodze. Może być ona początkiem większej ilości usterek lub po prostu jednorazowy błąd, który za chwilę zniknie. Jeśli jednak kontrolka silnika zapala się często i nie chce zgasnąć, najlepiej zdiagnozować problem.

Niektóre kontrolki samochodowe w kolorze żółtym świadczą także o konieczności dolania płynu do spryskiwaczy czy domknięcia wlewu paliwa. Charakterystyczne strzałki na prostokącie świadczą o włączonym ogrzewaniu tylnej szyby, a jeśli zamiast prostokąta pojawia się “wygięty” trapez dotyczy to przedniej szyby.

Kontrolki alarmowe w samochodzie

Kolor czerwony niestety świadczy o poważniejszej awarii w samochodzie, choć nie zawsze. Wyjątkiem jest symbol niezapiętych pasów bezpieczeństwa lub otwartej klapie bagażnika lub drzwi kierowcy czy pasażera. Konieczne jest działanie i nie można ruszyć w podróż bez jego podjęcia. Nie ma natomiast powodów do obaw. Wystarczy kilka sekund i można jechać dalej. Kiedy trzeba jednak podjąć poważne kroki? Na pewno wtedy, gdy pojawia się symbol termometru na poziomych falach. Oznacza to, że płyn chłodzący ma bardzo wysoką temperaturę. Koniecznie musisz zatrzymać pojazd, wyłączyć silnik i zdecydować o tym czy trzeba wezwać pomoc drogową. 

Często na desce rozdzielczej pojawia się także symbol akumulatora. Jeśli ma on kolor czerwony, zwiastuje to problem z układem ładowania. Nie zaleca się jednak wyłączania go i sprawdzenie czy kontrolka w aucie zniknęła. Lepiej wybrać się do fachowca. Do popularnych kontrolekalarmowych należą również niski poziom oleju (charakterystyczny bagnet z kroplą) oraz problem z klockami hamulcowymi (okrąg z przerywanymi liniami po lewej i prawej stronie). Na desce rozdzielczej może pojawić się również kontrolka wykrzyknika w trójkącie. To ostrzeżenie, że w Twoim samochodzie dzieje się coś złego, nie jest jednak powiedziane, co to tak naprawdę jest. Tego typu symbol w aucie jest dość ogólny, dlatego warto wybrać się do warsztatu, aby zdiagnozować czy jest poważniejsza awaria. A jeśli koniecznie będziesz musiał zatrzymać się na poboczu, trzeba włączyć światła awaryjne. O ich włączeniu świadczy kontrolka dwóch trójkątów wpisanych w siebie - większego i mniejszego.

O awarii ABS w aucie świadczy napis w okręgu oraz dwa łuki po lewej i prawej stronie.
 

Ubezpiecz samochód!

Obowiązkowe OC możesz kupić przez nasz kalkulator online bez wychodzenia z domu. Jednak w awaryjnych sytuacjach nieocenione jest także AC. Zadzwoń do naszego doradcy lub odwiedź jedną z placówek.

Oceń artykuł

0
(0)