Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Kontrolki w samochodzie – co oznaczają poszczególne lampki na desce rozdzielczej?

2020-04-07

Zapalenie się kontrolki w samochodzie często wiąże się ze stresem dla kierowcy, ponieważ oznacza, że trzeba podjąć jakąś czynność. No właśnie - jaką? Niektóre lampki wyłącznie informują o włączeniu konkretnej funkcji w aucie, natomiast inne mogą zwiastować poważniejsze problemy. Dowiedz się, co oznaczają kontrolki w aucie i z czym one się wiążą?

Zobacz, co oznaczają kontrolki w samochodzie.

Czym są kontrolki w samochodzie i jakie jest ich zadanie?

Kontrolki pojawiają się na desce rozdzielczej w każdym samochodzie, niezależnie od marki czy modelu. Ich znaczenie jest dosyć spore, ponieważ ich zapalenie nie pojawia się przypadkowo. Często jednak kierowcy panikują i od razu denerwują się, że z autem dzieje się coś poważnego. Nie zawsze jednak kontrolki na desce rozdzielczej oznaczają kłopoty, ponieważ często są one wyłącznie informacją lub ostrzeżeniem. Mimo wszystko, każdy kierowca powinien znać ich znaczenie, aby wiedzieć, co robić w danej sytuacji, np. w trakcie długiej podróży w delegacji.

Rodzaje kontrolek w samochodzie

Istnieją trzy rodzaje kontrolek w samochodzie. Pierwsze z nich to informacyjne (sygnalizacyjne), które najczęściej mają kolor zielony lub niebieski. Świadczą one o włączeniu konkretnej funkcji czy urządzenia w aucie. Drugim rodzajem są kontrolki ostrzegawcze w odcieniu pomarańczowym lub żółtym. Jak sama nazwa wskazuje, najczęściej zwiastują zbliżającą się awarię lub wymagają od kierowcy podjęcia konkretnych działań. Poważniejsze uszkodzenia podzespołów czy problemy z samochodem są sygnalizowane kolorem czerwonym. To kontrolki alarmowe, które najczęściej świadczą o tym, że nie powinieneś prowadzić dalej auta. Niektóre oznaczenia pojawiające się na desce rozdzielczej są trudne do zweryfikowania, ponieważ mają one indywidualny charakter. Oznacza to, że stosują je sami producenci, dlatego warto zajrzeć do instrukcji obsługi pojazdu, aby dowiedzieć się, co one oznaczają.

Zielone kontrolki informacyjne w samochodzie

Nie wiesz, co oznaczają niektóre kontrolki informacyjne? Najczęściej świadczą one o włączonych światłach mijania. Na desce rozdzielczej zobaczysz wtedy reflektor z czterema ukośnymi paskami. Do najpopularniejszych kontrolek informacyjnych należą kierunkowskaz (w postaci strzałek), a także włączony tempomat (licznik prędkości ze strzałką). Innym kolorem, bo niebieskim, wyróżnia się informacja o włączonych światłach drogowych, tzw. długich. Symbol przedstawia reflektor z trzema lub czterema paskami. Kiedy na Twojej desce rozdzielczej pojawią się zielone kontrolki, nie musisz podejmować żadnych działań. W nowszych modelach są także lampki, które świadczą o jeździe w trybie ekonomicznym. 

Kontrolki ostrzegawcze w samochodzie

Stres u kierowcy może pojawić się, kiedy na desce rozdzielczej zaczną świecić się kontrolki w kolorze żółtym lub pomarańczowym. Do najbardziej popularnych należy symbol, który oznacza rezerwę paliwa. Konieczna jest interwencja w postaci uzupełnienia paliwa na najbliższej stacji. Często pojawia się także ikona włączonych świateł przeciwmgielnych przednich oraz tylnych lub hamulca postojowego. Niestety, są też kontrolki ostrzegawcze, które mogą przełożyć się na poważniejszą awarię w aucie. Przykładowo, symbol awarii świateł zewnętrznych wymaga od Ciebie sprawdzenia stanu żarówek. Kiedy na desce rozdzielczej zobaczysz kontrolkę zwiastującą uszkodzenie skrzyni biegów, trzeba będzie odwiedzić warsztat samochodowy. Z kolei, jeśli pojawi się ikona silnika, może to oznaczać problemy z czujnikami lub układem elektronicznym. Niektóre kontrolki ostrzegawcze wymagają także wymiany klocków hamulcowych, dolania płynu do spryskiwaczy czy naprawy ABS.

Kontrolki alarmowe w samochodzie

Kolor czerwony niestety świadczy o poważniejszej awarii w samochodzie, choć nie zawsze. Wyjątkiem jest symbol niezapiętych pasów bezpieczeństwa lub otwartej klapie bagażnika lub drzwi kierowcy czy pasażera. Kiedy trzeba jednak podjąć poważne kroki? Na pewno wtedy, gdy pojawia się symbol termometra na poziomych falach. Oznacza to, że płyn chłodzący ma bardzo wysoką temperaturę. Koniecznie musisz zatrzymaćpojazd i zdecydować o tym czy trzeba wezwać pomoc drogową. Często na desce rozdzielczej pojawia się także symbol akumulatora. Jeśli ma on kolor czerwony, zwiastuje to problem z układem ładowania. Do popularnych kontrolek alarmowych należą również niski poziom oleju oraz problem z klockami hamulcowymi. Na desce rozdzielczej może pojawić się również wykrzyknik w trójkącie. To ostrzeżenie, że w Twoim samochodzie dzieje się coś złego.

Ubezpiecz samochód!

Obowiązkowe OC możesz kupić przez nasz kalkulator online bez wychodzenia z domu. Jednak w awaryjnych sytuacjach nieocenione jest także AC. Zadzwoń do naszego doradcy lub odwiedź jedną z placówek.

Ile możesz zaoszczędzić na polisie ubezpieczeniowej dla Twojego auta? Sprawdź aktualne ceny polisy w naszej porównywarce.
keyboard_arrow_up