W tym artykule:
- Check engine, czyli…?
- Przyczyny zapalenia się kontrolki check engine
- Co zrobić po podświetleniu się kontrolki silnika?
- Check engine nie zawsze oznacza zagrożenie
- Czym skutkuje zapalenie się kontrolki check engine?
- Niegroźne usterki, czyli co wpływa na zapalenie się check engine?
- Jak zdiagnozować, z czego wynika zapalenie się kontrolki check engine?
- Ubezpieczenie a kontrolki i uszkodzenia samochodu
Podczas używania auta często dochodzi do podświetlania się różnych kontrolek. Niektóre nie świadczą o zagrożeniu, a inne wymagają szybkiego udania się do mechanika. O czym informuje check engine? Kiedy podświetla się taka kontrolka?
Check engine, czyli…?
Check engine to jedna z tych kontrolek w samochodzie, których nie można ignorować. Jest to element informacyjny pokładowego systemu diagnostyki. Komputer pokładowy zbiera dane ze wszystkich czujników w aucie i gdy wykryje błędy, informuje o tym za pomocą kontrolki check engine. Takiego komunikatu nie należy lekceważyć, ponieważ zignorowanie go może skutkować wyższymi kosztami naprawy auta, zwłaszcza gdy świeci się kontur silnika.
Kontrolka check engine może zapalać się w dwóch kolorach: pomarańczowym i czerwonym. Pomarańczowa kontrolka check engine oznacza awarię silnika. To informacja o wykryciu nieprawidłowości w którymś z układów. Jeżeli nie wpływa na pracę samochodu, można dokończyć podróż. Nie należy jednak odkładać zdiagnozowania przyczyny pojawienia się tego komunikatu.
Czerwona kontrolka check engine informuje o pojawieniu się poważnej awarii i wówczas nie należy kontynuować dalszej jazdy samochodem. Wyświetla się ona rzadko, jednak jest niebezpieczniejsza niż jej pomarańczowy odpowiednik.
Wszystkie samochody wyprodukowane od 2001 roku mają system samodiagnozujący. Centralny komputer sprawdza funkcjonowanie kluczowych układów samochodu. Na bieżąco monitoruje pracę układu napędowego i przesyła dane do komputera. Potencjalna usterka może być przyczyną nieprawidłowego zachowania auta uczestniczącego w ruchu drogowym. Może też powodować wyższe spalanie oraz emisję większej ilości zanieczyszczeń do atmosfery.
Przyczyny zapalenia się kontrolki check engine
Pojawienie się zapalonej kontrolki check engine nie zawsze oznacza poważną usterkę. Czasami jest to chwilowy lub jednorazowy błąd, który został zauważony przez czujniki. Jeżeli jest to kwestia drobnego błędu, po zgaszeniu czujnika i ponownym jego uruchomieniu kontrolka nie powinna się już zapalić. Jeżeli jednak to się nie stanie, należy udać się do serwisu i sprawdzić przyczynę pojawienia się tego komunikatu.
Do przyczyn zapalenia się kontrolki check engine można zaliczyć:
- utratę mocy i zwiększenie spalania, co może wynikać ze zużycia katalizatora;
- niepoprawny sygnał z sondy lambda;
- przepalenie cewki zapłonowej;
- awarię świec zapłonowych;
- zablokowanie zmiennej geometrii turbosprężarki;
- uszkodzenie przepływomierza;
- awarię instalacji LPG.
Brak kontrolki check engine w aucie powinien wzbudzić niepokój. Może to oznaczać, że właściciel pojazdu lub mechanik odłączył kontrolkę, nie mogąc usunąć awarii. Świadczy to też o tym, że taki samochód uczestniczył w poważnej kolizji drogowej.
Dlatego tak ważne jest sprawdzanie historii kupowanych pojazdów. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w sytuacji, gdy samochód został sprowadzony z zagranicy. Jak sprawdzić historię takiego samochodu? Więcej na ten temat dowiesz się z tego artykułu: https://cuk.pl/porady/jak-sprawdzic-historie-pojazdu-sprowadzonego-z-zagranicy
Co zrobić po podświetleniu się kontrolki silnika?
Jeśli na panelu podświetli się kontrolka silnika check engine, konieczne jest udanie się do mechanika. W przypadku koloru żółtego nie trzeba robić tego natychmiast – warto jednak umówić wizytę w ciągu kolejnych kilku tygodni. Szybkie wykrycie usterki pozwala na szybsze i łatwiejsze naprawienie. Wówczas można również uniknąć sytuacji, w której uszkodzeniu ulegną kolejne podzespoły. W takiej sytuacji naprawa samochodu może być znacznie droższa, dlatego należy reagować od razu.
Jeśli jednak kontrolka check engine ma kolor czerwony, konieczne jest niezwłoczne udanie się do specjalisty. Nie należy prowadzić uszkodzonego pojazdu, ponieważ powoduje to zagrożenie zarówno dla zdrowia i życia kierowcy, jak i innych uczestników ruchu. Dobrym pomysłem jest wykupienie pakietu Assistance. Jeśli kontrolka pojawi się w trakcie dłuższej trasy, dzięki takiemu ubezpieczeniu będzie można skorzystać m.in. z pomocy drogowej w tym lawety. W ten sposób da się bezpiecznie dostarczyć samochód do najbliższego warsztatu, bez konieczności samodzielnego płacenia za holowanie.
Kontrolka check engine często pojawia się po wystąpieniu awarii katalizatora. To bardzo ważny element każdego samochodu odpowiadający za zatrzymywanie spalin i niedopuszczanie ich do atmosfery. Więcej o działaniu tego komponentu oraz ewentualnych awariach znajdziesz w tym artykule: https://cuk.pl/porady/katalizator_samochodowy
Check engine nie zawsze oznacza zagrożenie
Bardzo często kontrolka check engine nie świadczy o poważnej usterce czy innym zagrożeniu wymagającym konieczności udania się do mechanika. Czasem jest to jednorazowy błąd silnika, a oznaczenie znika samoistnie po określonym czasie. Warto jednak umówić się na wizytę u specjalisty i sprawdzić, czy pojawienie się kontrolki wynika z poważnej usterki, czy jest to tylko błąd. Dobrym pomysłem jest zjechanie na parking zaraz po zauważeniu podświetlenia się kontrolki, wyłączenie silnika i uruchomienie go ponownie. Jeśli doszło do błędu systemowego, prawdopodobnie kontrolka zgaśnie.
Jeśli jednak kontrolka nie gaśnie, konieczne będzie dokonanie bardziej skomplikowanej diagnozy, a następnie naprawy. W przypadku niewielkich usterek naprawa trwa znacznie krócej. Jeśli jednak zbagatelizujesz problem i będziesz jeździć uszkodzonym samochodem przez kilka tygodni, naprawa może okazać się znacznie bardziej czasochłonna. Samodzielne diagnozowanie przyczyny nie zawsze ma sens – konieczne jest dysponowanie specjalną aparaturą pozwalającą na podpięcie samochodu do komputera. Program nie zawsze wskazuje rzeczywistą przyczynę pojawienia się check engine, dlatego mechanik musi również samodzielnie przyjrzeć się poszczególnym częściom samochodu.
Czym skutkuje zapalenie się kontrolki check engine?
Po podświetleniu się kontrolki check engine silnik może przejść w stan awaryjny. Oznacza to znacznie słabsze osiągi – silnik pracuje na mniejszych obrotach. Wówczas może dojść do poważnego uszkodzenia najważniejszych elementów w całym samochodzie. W takiej sytuacji dobrym pomysłem jest unikanie większych prędkości. Jeśli możesz, od razu udaj się do mechanika. Gdy samochód już nie może poruszać się samodzielnie, najlepszym rozwiązaniem jest natychmiastowe skontaktowanie się z pomocą drogową.
Z DORADCĄ
Niegroźne usterki, czyli co wpływa na zapalenie się check engine?
Nie zawsze podświetlenie się kontrolki check engine świadczy o poważnej awarii. Często jest to wynik błędu lub jednorazowej sytuacji, która spowodowała wyświetlenie się błędnego odczytu. Wśród takich sytuacji można wyróżnić:
- pojedyncze wypadnięcie zapłonu;
- zaśniedziałe styki;
- wilgoć, która dostała się do wybranych elementów instalacji;
- nieprawidłowe działanie czujników odpowiedzialnych za wyświetlanie kontrolki;
- zbyt niskie napięcie instalacji elektrycznej w trakcie rozruchu.
Takie zdarzenia zwykle są jednorazowe, dlatego po ich wystąpieniu kontrolka prawdopodobnie sama zgaśnie. Zdarza się, że po pojawieniu się check engine nie występują żadne zmiany w funkcjonowaniu silnika. Nie można tego jednak bagatelizować. Często bowiem nie wpływa ona bezpośrednio na osiągi silnika, jednak przyczynia się do większego spalania czy emisji zanieczyszczeń. Przekłada się to bezpośrednio na wyższe wydatki kierowcy.
Jak zdiagnozować, z czego wynika zapalenie się kontrolki check engine?
Przyczyn zapalenia się żółtej lub czerwonej kontrolki silnika może być wiele. Dlatego, by zdiagnozować problem konieczne jest dysponowanie odpowiednim sprzętem. Obecnie wiele programów tego typu można zainstalować na smartfonach czy własnych komputerach, jednak nie zawsze działają poprawnie. Dlatego dobrym pomysłem jest udanie się do mechanika, który dysponuje odpowiednim sprzętem. Z jego pomocą może podać precyzyjną przyczynę awarii lub dwie alternatywne wersje. fachowiec dysponuje także specjalistyczną wiedzą, dlatego może sprawdzić, czy postawiona diagnoza była trafna.
Niektóre usterki można naprawić od ręki, bez konieczności przeprowadzania demontażu większej części elementów samochodu. Inne wymagają natomiast większego nakładu pracy i czasu. Dlatego konieczne jest postawienie szczegółowej diagnozy – na jej podstawie będzie wiadomo, jak długo potrwa naprawa i ile będzie kosztować kupienie poszczególnych części.
Czasami zdarza się, że kontrolka check engine zapala się, bo pojawiły się różne usterki w tym samym czasie. Naprawienie tylko jednego elementu nie jest wówczas skuteczne. Mechanik dysponuje programami, które pozwalają na usunięcie kontrolki bezpośrednio z pulpitu. Nie rozwiązuje to jednak problemu, pozwala jedynie ukryć informacje o usterce. To, że kontrolka zgaśnie, nie sprawia, że samochód jest w pełni sprawny. Ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy oznaczenie zapaliło się już dawno i nie gaśnie po kolejnym wyłączeniu i uruchomieniu silnika.
Samochód musi być sprawny, aby mógł przejść przegląd techniczny. Dlatego konieczne jest naprawienie wszystkich usterek przed kontrolą. Jeśli auto nie przejdzie przeglądu, a dalej będzie użytkowane w ruchu drogowym, jego właścicielowi grożą poważne kary. Więcej na ten temat dowiesz się z tego artykułu: https://cuk.pl/porady/kary-za-brak-przegladu
Ubezpieczenie a kontrolki i uszkodzenia samochodu
Dobrym pomysłem jest wykupienie ubezpieczenia, które pozwoli na pokrycie kosztów wezwania pomocy drogowej po pojawieniu się niespodziewanej usterki. Mowa tu przede wszystkim o pakiecie Assistance. W jego skład wchodzą różne usługi, w zależności od ustaleń z danym towarzystwem ubezpieczeniowym.
W sytuacji, gdy często jeździsz samochodem, dobrym wyborem jest postawienie na ubezpieczenie AC. W CUK znajdziesz wszystkie niezbędne polisy pozwalające na objęcie samochodu kompleksową ochroną. Zapraszamy do odwiedzenia jednej z naszych placówek stacjonarnych lub skontaktowania się z konsultantami na infolinii.
Oceń artykuł