2020-01-28

Co obejmuje OC, co AC, a do czego jest assistance? Odpowiadamy

Dowiedz się więcej na temat wszystkich rodzajów ubezpieczeń samochodu.

Co obejmuje OC, co AC, a do czego jest assistance? Odpowiadamy

Ubezpieczenie pojazdu to niewątpliwie najpopularniejsze polisy na rynku. O ich wyborze najczęściej decyduje cena oraz zakres ochrony, który może się różnić we wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych. Co obejmują poszczególne polisy? Z których warto skorzystać?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC

OC (odpowiedzialność cywilna) to obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, które musi posiadać każdy właściciel pojazdu. Nie tylko przydaje się wtedy, gdy my spowodujemy wypadek, ale również wtedy, kiedy inna osoba kierując naszym autem doprowadzi do kolizji. Polisę należy wykupić najpóźniej w dniu zarejestrowania pojazdu. Nie można dopuścić do przerwy pomiędzy zakończeniem terminu ważności poprzedniego ubezpieczenia a podpisaniem kolejnej umowy na OC. Nawet chwilowy brak aktualnej polisy OC wiąże się z wysokimi karami od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).

Warto wiedzieć, że kara za nieposiadanie polisy może być dotkliwa i wynosić kilka tysięcy złotych. Ryzyko jest naprawdę nieopłacalne, ponieważ sprawca szkody zostanie dodatkowo obciążony kosztami odszkodowania, które pokryje z własnej kieszeni. W polskim prawodawstwie polisa OC nie dotyczy kierowcy, ale pojazdu, dlatego pożyczając od kogoś samochód należy upewnić się, że ma wykupione ubezpieczenie. Dlaczego jeszcze OC jest takie ważne? Przede wszystkim chroni nie tylko kierującego, ale również innych użytkowników drogi. Bardzo przydaje się w przypadku roszczeń ze strony ewentualnych poszkodowanych, kiedy konsekwencją jest uszczerbek na zdrowiu, utrata zdrowia, a nawet śmierć.
 

Dlaczego warto wybrać AC?

W przeciwieństwie do polisy OC, AC jest dobrowolne, a ubezpieczyciele mogą ustalać samodzielnie świadczenia ochronne. Podobnie wyglądają kwestie ceny – jeden ubezpieczyciel może zaoferować konkretny pakiet zapewniający ochronę w określonych sytuacjach, natomiast inne formułę All Risk, obejmującą wszystkie zdarzenia poza wyłączonymi w OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia). W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest porównanie ofert ubezpieczycieli, co umożliwiają multiagencje, takie jak CUK – daje możliwość porównania ofert aż 30 wiodących towarzystw ubezpieczeniowych.
Autocasco chroni kierowcę przed finansowymi konsekwencjami szkód – również tych, które powstały z jego winy na własnym samochodzie. Obejmuje również ryzyko kradzieży auta, dewastacji, uszkodzeń spowodowanych przez zwierzęta, następstwa zdarzeń losowych np. grad, pożar, silny wiatr. AC chroni samochód wraz z jego wyposażeniem fabrycznym, jednak za dodatkową opłatą można rozszerzyć zakres ochrony wyposażenia dodatkowego. W zależności od oferty AC dodatkowo zapewnia pokrycie kosztów naprawy przez ubezpieczyciela czy kompleksową naprawę w warsztacie.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Ubezpieczenie AC jest szczególnie polecane właścicielom nowych samochodów, które mają zaledwie kilka lat lub wyjechały niedawno z salonu. Warto również wykupić polisę, jeżeli pojazd jest często użytkowany na długich trasach, szczególnie zagranicznych. Poza Polską należy jednak uważać na wyłączenie ryzyka kradzieży na terenie niektórych krajów np. w Gruzji czy na Ukrainie. Wbrew pozorom zakup ubezpieczenia AC nie jest bardzo dużym wydatkiem, zwłaszcza jeśli wybierzemy pakiet OC i AC. W tym przypadku towarzystwo może zaproponować dodatkowy upust, choć zdarzają się przypadki, kiedy OC i AC kupione osobno bardziej się opłaca.

Assistance – maksymalna ochrona i bezpieczeństwo

Assistance jest również dobrowolnym ubezpieczeniem, które przede wszystkim ma zapewnić kierowcy natychmiastową pomoc w przypadku kradzieży auta, awarii, kolizji czy wypadku. Jest to nieoceniona usługa, chociażby podczas wyjazdu zagranicznego, gdy samochód nie jest sprawny i nie mamy jak wrócić do domu. Assistance chroni nie tylko pojazd, ale również kierowcę i pasażerów – ubezpieczyciel zapewni nocleg lub zorganizowanie transportu do domu. W podstawowym zakresie niekiedy dodawany jest bezpłatnie do OC. Częściej stanowi jednak oddzielną usługę. Obejmuje między innymi holowanie pojazdu po wypadku lub kolizji. Zakres assistance różni się w zależności od wariantu, który wybierzemy. Może obejmować również pokrycie kosztów wynajmu zastępczego pojazdu, dostawę części zamiennych, pomoc techniczną i medyczną dla kierowcy i pasażerów czy wymianę koła. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wykupienie polisy assistance w pakiecie z OC i AC, ponieważ w niektórych towarzystwach będziemy mogli liczyć na zniżkę za rozszerzenie ochrony w pakiecie.

Wybierz ubezpieczenie samochodu

Skorzystaj z naszego kalkulatora online, aby porównać oferty i poznać ceny ubezpieczeń OC, AC i assistance. A jeśli wolisz zrobić to w tradycyjny sposób, odwiedź jedną z naszych placówek lub zadzwoń na infolinię.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku